Umowa o pracę

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

monis149
Posty: 33
Rejestracja: 2009-09-13, 15:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa o pracę

Postautor: monis149 » 2011-06-01, 15:51

moje pytanie jest takie, czy jeśli będę nauczycielem mianowanym, automatycznie dostaję umowę na stałe, jak to jest?

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2011-06-02, 12:36

monis149 pisze:czy jeśli będę nauczycielem mianowanym, automatycznie dostaję umowę na stałe, jak to jest?
Już kontraktowy dostaje taką umowę automatycznie.

Yoka
Posty: 1031
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Yoka » 2011-06-02, 13:39

szkoda tylko, ze w praktyce bywa tak coraz rzadziej...

Ignatius
Posty: 131
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Wątpliwości w sprawie zatrudniania nauczyciela.

Postautor: Ignatius » 2011-11-20, 16:46

Proszę o pomoc w interpretacji prawa oświatowego (KN).
Moja żona ma stopień nauczyciela mianowanego i zatrudniona w szkole ponadgimnazjalnej od 7 lat. Pomimo, że nie ma w jej przypadku przesłanek zawartych w artykule 10 pkt 7 KN (nie jest to umowa na zastępstwo i przedmiot którego uczy - biologia, jest kontynuowany co roku) otrzymuje już kolejną umowę na czas określony!
Dyrektor tłumaczy się faktem, że zmienna, co roku, ilość godzin przedmiotu nie pozwala mu na podpisanie umowy na czas określony.
Na prośbę o dostosowanie umowy do obwiązującego prawa żona otrzymała następującą odpowiedź:

W odpowiedzi na Pani pismo informuję, że umowa o pracę zawarta w dniu 01.09.2010r. spełnia wymogi Art. 10 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie wymiaru zatrudnienia ( 10,34/18 ) oraz czasu jej trwania („czas nieokreślony" ).
Porozumienie zmieniające, zawarte w dniu 01.09.2011r. zmieniło wyłącznie wymiar zatrudnienia ( 15,74/18 ) na okres roku szkolnego 2011/12. Zmiana wymiaru zatrudnienia podyktowana została tym, że w bieżącym roku szkolnym zwiększyła się liczba godzin z przedmiotu chemia. Umowa z dnia 01.09.2010r. nadal obowiązuje strony a porozumienie zmieniające nie zmieniło czasu jej trwania.
Wyjaśnienie: 10,34/18 - wymiar zatrudnienia żony w ubiegłym roku szkolnym
15,74/18 - wymiar zatrudnienia w bieżącym roku szkolnym


Proszę o pomoc i odpowiedz na dwa pytania:
1) czy umowa żony powinna być na czas nieokreślony?
2) czy to możliwe, żeby obowiązywały dwie umowy o czym pisze pan dyrektor?
z góry dziękuje za pomoc.

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2011-11-20, 20:26

Ignatius pisze:Dyrektor tłumaczy się faktem, że zmienna, co roku, ilość godzin przedmiotu nie pozwala mu na podpisanie umowy na czas określony.
Określony?

Ignatius pisze:W odpowiedzi na Pani pismo informuję, że umowa o pracę zawarta w dniu 01.09.2010r. spełnia wymogi Art. 10 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela w zakresie wymiaru zatrudnienia ( 10,34/18 ) oraz czasu jej trwania („czas nieokreślony" ).
Z odpowiedzi dyrektora wynika, że umowa jest zawarta na czas nieokreślony.

Ignatius pisze:1) czy umowa żony powinna być na czas nieokreślony?
Powinna być i wg odpowiedzi dyrektora, jest.
Ignatius pisze:2) czy to możliwe, żeby obowiązywały dwie umowy o czym pisze pan dyrektor?
Dyrektor pisze o porozumieniu zmieniającym, a to przecież nie to samo, co druga odrębna umowa.

Piszesz niejasno, więc jeśli coś źle zrozumiałam, to wyprostuj.

Ignatius
Posty: 131
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Ignatius » 2011-11-20, 20:57

Faktycznie w tym pierwszym, cytowanym zdaniu jest moja pomyłka. Powinno być: czas nieokreślony.

Co roku umowa była zmieniana, ponieważ zmieniała się ilość godzin przedmiotu. W jednym roku było to 12/18 w innym 14/18 itd. W ubiegłym roku obowiązywał po uśrednieniu wymiar 10,34/18. I stąd moje pytanie czy może być tak, że żona ma umowę na 10,34/18 na czas nieokreślony, a tylko w tym, bieżącym roku w wymiarze 15,74/18? Czy jest to zgodne z KN art. 10?

Dziękuje za szybką odpowiedź i proszę o wyjaśnienie.

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2011-11-20, 21:11

Nadal nie rozumiem, o co chodzi z tym pismem dyrektora. Ja tam widzę potwierdzenie zatrudnienia na czas nieokreślony.

Moim zdaniem, twoja żona jest zatrudniona na czas nieokreślony (czyli prawidłowo - art. 10 ust.6) w wymiarze 10,34/18. Na ten rok szkolny podpisała porozumienie zmianiające (podpisała, tak?) na wymiar 15,74/18 obowiązujące do końca roku szk. Po zakończeniu tego porozumienia zmieniającego będzie nadal zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 10,34/18 ( o ile nie zajdą oczywiście jakieś inne, nowe okoliczności, np. wypowiedzenie). Gdyby nie podpisywała tego porozumienia, byłaby teraz zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 15,74/18.

Zastanawiam się jednak nad tym porozumieniem zmieniającym. Cóż to takiego? Jaka jest podstawa prawna jego podpisania? Jeżeli traktować to jako porozumienie stron, to dlaczego ma niby obowiązywać tylko jeden rok szk.? Chyba że tak się "porozumiano". Musiałbyś jeszcze to doprecyzować tutaj.

Bo porozumienie zmieniające z art. 22 ust. 2 tutaj nie ma zastosowania.

Ignatius
Posty: 131
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Ignatius » 2011-11-20, 21:21

Jaka jest podstawa prawna jego podpisania? Jeżeli traktować to jako porozumienie stron, to dlaczego ma niby obowiązywać tylko jeden rok szk.? Chyba że tak się "porozumiano". Musiałbyś jeszcze to doprecyzować tutaj.

I tu jest sedno sprawy. Żona podpisała to pismo, ponieważ dyrektor utwierdził ją w przekonaniu, że jest to zgodne z prawem.

Dlatego napisaliśmy pismo do dyrektora na jakiej podstawie zmienił wymiar zatrudnienia tylko na jeden rok, skoro nie ma arkusza organizacyjnego na kolejne lata.

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa o pracę

Postautor: edzia » 2011-11-20, 21:45

No ale w pierwszym poście piszesz, że żona ma umowę na czas określony co roku odnawianą, a tu się okazuje, że jednak na czas nieokreślony.
Ignatius pisze:Żona podpisała to pismo, ponieważ dyrektor utwierdził ją w przekonaniu, że jest to zgodne z prawem.
Porozumienie stron jest zawsze zgodne z prawem. Dla dyrektora jest to wygodniejsza sytuacja, bo w razie zmniejszenia wymiaru godzin w przyszłym roku nie musi dawać nauczycielowi wypowiedzenia. Natomiast żona mogła nie podpisywać tego porozumienia. Ostatecznie dyrektor mógł na te 5 godzin zatrudnić innego nauczyciela.

Pytanie tylko, czy to porozumienie jest na pewno na okres jednego roku szk. Najlepiej zacytuj tu odpowiedni fragment.

Ignatius pisze:Dlatego napisaliśmy pismo do dyrektora na jakiej podstawie zmienił wymiar zatrudnienia tylko na jeden rok, skoro nie ma arkusza organizacyjnego na kolejne lata.
No to wam odpowiedział, zgodnie z prawem i zgodnie ze stanem faktycznym, że na podstawie porozumienia stron.

Ignatius
Posty: 131
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę

Postautor: Ignatius » 2011-11-22, 14:52

@ Edziu - Dziękuję za pomoc. Dziś po rozmowie z dyrektorem wszystko się wyjaśniło tzn. dyr obiecał skorygować umowę.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron