Utrata godzin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
grey_wolf2
Posty: 63
Rejestracja: 2007-09-21, 20:34

Re: dokument o ograniczeniu etatu

Postautor: grey_wolf2 » 2008-05-09, 15:46

a jeżeli podobna sytuacja dotyczy nauczyciela kontraktowego?

Mam umowę na czas nieokreślony ale jestem kontraktowa w trakcie stażu na mianowanie. Umowę mam na 16/18 a od września mogę mieć 12 godzin.

U mnie w szkole dzisiaj dyrektor zapowiedział łączenie!!!! Nie wyobrażam sobie uczyc na tej samej godzinie dwóch różnych klas!!!!
"Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych."

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Ograniczenie godzin n-la katechety i jego prawa

Postautor: jankowal5 » 2008-05-16, 00:40

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Jestem nauczycielem- katechetą z 2o letnim stażem pracy. Mam też skończone dwie podyplomówki. 2 lata temu dostałam aneks do umowy zmniejszajacy wymiar godzin z 18 do 16. W ubiegłym roku szkolnym we wrześniu miałam 18 godzin, w pażdzierniku mnie i koleżance zabrano po dwie godziny i miałyśmy 16/18. W tym roku znowu dostałam aneks do umowy na 10/18. Od września sytuacja się powtórzy, być może nawet nie bedę miała 1/2 etatu. Nie jest to związane z brakiem godzin, bo dwie osoby mają nadgodziny: 22/18 i24/18.
Prosiłam już wcześniej dyrekcję o uzupełnienie etatu innym przedmiotem, ale otrzymałam odpowiedż, że mam umowę jako nauczyciel religii i nic mi nie przysługuje. Wiem, że dyrekcja jest po stronie proboszcza, a on daje nadgodziny księżom. Z proboszczem nie można rozmawiać, jego jedyny argument to cofnięcie misju.
Jakie są moje uprawnienia w ąśiwtle prawa? Jestem nauczycielem mianowanym.

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-16, 00:42

Przepraszam za literówki, ale to nerwy i pośpiech. :D

basienka
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-28, 23:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Utrata godzin

Postautor: basienka » 2008-05-16, 19:02

Nie chcę was straszyć, ale jestem nauczycielem dyplomowanym z 14 letnim stażem i to ja dostałam ograniczenie etatu! Staż i ciężka-dobra praca z mojej strony nie liczą się .W szkole pozostali nauczyciele z małym stażem ale z większymi układami. Z tego co wiem nauczyciele , którzy nie mają etatu muszą otrzymać nadgodziny, ale z nauczycielami religii-nie wiem jak to jest.Jestem załamana.

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

do JT: zmiana warunkow pracy nauczycielowi kontraktowemu

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 19:10

Witam,

Czy dyrektor moze zmienic warunki pracy nauczycielowi kontraktowemu w czerwcu? (umowa na czas nieokreslony, pelny etat). Co grozi nauczycielowi w przypadku odmowienia przyjecia ograniczenia do 10/18? Czy w takiej sytaucji dyrektor moze wręczyc skrocone wypowiedzenie?
Powinien tego dokonac do 31.05, jakby ta sprawa miala sie w sadzie? Warto probowac, sa jakies szanse wygrania? Dyrektorowi bardzo zalezy na tym miejscu - ma kogos swojego:(

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: do JT: zmiana warunkow pracy nauczycielowi kontraktowemu

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-16, 21:57

jjolkaa pisze:Witam,

Czy dyrektor moze zmienic warunki pracy nauczycielowi kontraktowemu w czerwcu? (umowa na czas nieokreslony, pelny etat). Co grozi nauczycielowi w przypadku odmowienia przyjecia ograniczenia do 10/18? Czy w takiej sytaucji dyrektor moze wręczyc skrocone wypowiedzenie?
Powinien tego dokonac do 31.05, jakby ta sprawa miala sie w sadzie? Warto probowac, sa jakies szanse wygrania? Dyrektorowi bardzo zalezy na tym miejscu - ma kogos swojego:(

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Może... Generalnie winien to zrobić zgodnie z art. 20 ust 3 KN z końcem maja lecz mogą się pojawić nieprzwidziane sytuacje i wtedy okres wypowiedzenia może zostać skrócony nawet do 1 miesiąca (art. 20 ust 5 KN) ale za skrócenie okresu wypowiedzenia nalezy się odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Ograniczenie godzin n-la katechety i jego prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-16, 22:04

jankowal5 pisze:Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Jestem nauczycielem- katechetą z 2o letnim stażem pracy. Mam też skończone dwie podyplomówki. 2 lata temu dostałam aneks do umowy zmniejszajacy wymiar godzin z 18 do 16. W ubiegłym roku szkolnym we wrześniu miałam 18 godzin, w pażdzierniku mnie i koleżance zabrano po dwie godziny i miałyśmy 16/18. W tym roku znowu dostałam aneks do umowy na 10/18. Od września sytuacja się powtórzy, być może nawet nie bedę miała 1/2 etatu. Nie jest to związane z brakiem godzin, bo dwie osoby mają nadgodziny: 22/18 i24/18.
Prosiłam już wcześniej dyrekcję o uzupełnienie etatu innym przedmiotem, ale otrzymałam odpowiedż, że mam umowę jako nauczyciel religii i nic mi nie przysługuje. Wiem, że dyrekcja jest po stronie proboszcza, a on daje nadgodziny księżom. Z proboszczem nie można rozmawiać, jego jedyny argument to cofnięcie misju.
Jakie są moje uprawnienia w ąśiwtle prawa? Jestem nauczycielem mianowanym.


niestety za dużo to nie wywalczysz bo w kwesti religii proboszcz ma dużo do powiedzenia i nawet skierowanie może cofnąć i wtedy ani godzinki miec nie będziesz..Gdyby dyrektor stanął troszkę "okoniem" w stosunku do proboszcza wtedy byłaby szansa żeby księża mieli po etacie a resztę oddać katechetom by mieli również pełne etaty.

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Utrata godzin

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 22:13

Dziekuje. Rozumiem, ze moze jesli pojawia sie nieprzewidziane sytuacje, np. w maju zaplanowal 10 oddzialow, a powstanie 8 i o tym przekona sie koncem czerwca.
A jak sie ma sytuacja, jesli w majowym arkuszu ujal tego nauczyciela na 10/18 godz. i nie zmienil mu warunkow pracy do konca maja? Przeciez widzial, ze braknie mu godz. do etatu, przy 10 oddzialach?

I jeszcze jeden problem - jesli nauczyciel podpisze ograniczenie, a we wrzesniu okaze sie, ze powstanie 12 oddzialow, to te dodatkowe godziny powinien dac nauczycielowi, ktory wyrazil zgode na ograniczenie? (n. kontraktowy, pelny etat). Czy moze go pozostawic na tych zmienionych warunkach pracy (10/18), a pozstale godziny rozpisac innym nauczycielom, ktorzy maja etaty, jako godziny ekstra?

Bardzo prosze o odpowiedz.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-16, 22:22

jjolkaa pisze:Dziekuje. Rozumiem, ze moze jesli pojawia sie nieprzewidziane sytuacje, np. w maju zaplanowal 10 oddzialow, a powstanie 8 i o tym przekona sie koncem czerwca.
A jak sie ma sytuacja, jesli w majowym arkuszu ujal tego nauczyciela na 10/18 godz. i nie zmienil mu warunkow pracy do konca maja? Przeciez widzial, ze braknie mu godz. do etatu, przy 10 oddzialach?

I jeszcze jeden problem - jesli nauczyciel podpisze ograniczenie, a we wrzesniu okaze sie, ze powstanie 12 oddzialow, to te dodatkowe godziny powinien dac nauczycielowi, ktory wyrazil zgode na ograniczenie? (n. kontraktowy, pelny etat). Czy moze go pozostawic na tych zmienionych warunkach pracy (10/18), a pozstale godziny rozpisac innym nauczycielom, ktorzy maja etaty, jako godziny ekstra?

Bardzo prosze o odpowiedz.

Jesli w arkuszu który składa do OP do końca kwietnie przewiduje dla nauczyciela kontraktowego tylko 10/18 to nie ma tu mowy o ograniczeniu zatrudnienia bo tylko nauczyciel mianowany ma prawo do wyrażenia zgody na ograniczenia zatrudnienia.
Nauczyciel kontraktowy albo jest zwalniany albo przyjmuje zmiane warunków zatrudnienia i umowe na 10/18. Róznica jest duża bo w przypadku mianowanego to ogranieczenie jest tylko na rok a kontraktowemu zmienia się umowę. Przeciez jescze nie ma końca maja i dyrektor ma czas by wręczyć pismo o rozwiązaniu umowy lub zmianie warunków zatrudnienia na 10/18

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Utrata godzin

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 22:27

W takim razie, jak to sie odbywa? Otzymuje do podpisania pismo zmieniajace warunki zatrudnienia za porozumieniem stron czy wypowiedzenie?

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Utrata godzin

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 22:31

A jesli od poniedzialku poszlabym na zwolnienie do 30.05 (Wiem, ze to glupie, nie lubie kombinowac, ale nie mam wyjscia). Co wtedy dyrektor zrobi jak pojawie sie 02.06 w pracy? Bardzo zalezy mi na tej pracy, a niestety plecow ani ukaldow, to ja nie mam:/

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-16, 22:33

jjolkaa pisze:W takim razie, jak to sie odbywa? Otzymuje do podpisania pismo zmieniajace warunki zatrudnienia za porozumieniem stron czy wypowiedzenie?

Przepis jest jasny:
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.


skoro jesteś nauczycielem kontraktowym dyrektor winie rozwiązac stosunek pracy lub korzystając z zapisów Kodeksu pracy zaproponowac zmiane warunków zatrudnienia na 10/18. Nie jest to tożsame z ograniczeniem zatrudnienia do którego ma prawo tylko nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania

Zwolnienie lekarskie nic tu nie da bo nauczycielowi można wypowiedzieć stosunek pracy nawet na zwolnieniu

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Utrata godzin

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 22:43

Dziekuje, ale jesli tak szczesliwie zlozyloby sie z nie wypowiedzialby do 31.05, to w czerwcu, jak sie zachowa?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-16, 22:47

jjolkaa pisze:Dziekuje, ale jesli tak szczesliwie zlozyloby sie z nie wypowiedzialby do 31.05, to w czerwcu, jak sie zachowa?

jej a skąd mogę wiedzieć jak się zachowa? wypowiedzenie winien dać do końca maja bo później jak będzie musiał płacić odszkodowanie to OP może się czepić, że wcześniej tego nie zrobił.. Zawsze zakłada się przy robieniu arkusza wersję pesymistyczną by na wszelki wypadek jak się sprawdzi to by dochować wszelkich procedur.

jjolkaa
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-09, 15:28

Re: Utrata godzin

Postautor: jjolkaa » 2008-05-16, 22:51

Bardzo dziekuje za pomoc i przepraszam za te bezposredniosc, nie zawsze madre pytania.


Wróć do „Prawo oświatowe”