Utrata godzin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: marianka » 2009-04-02, 21:43

W Twojej sprawie najistotniejsze jest jaki masz zapis na skierowaniu od biskupa (tzw. misja kanoniczna). Na czas określony czy nieokreślony?
Skierowanie wydaje biskup na prośbę proboszcza miejscowej parafii, a jeśli proboszcz nie wystąpi do biskupa no to wszystko jasne :?
Jeśli jest to skierowanie na czas określony - ksiądz może w majestacie prawa, wskoczyć na Twoje miejsce gdy tylko wygaśnie misja.
Utrata tzw. misji kanonicznej jest równoznaczna ze zwolnieniem :(
Jeśli skierowanie jest na czas nieokreślony, to ksiądz musiałby wytoczyć poważne zarzuty pod Twoim adresem aby biskup cofnął misję.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: mateoo » 2009-04-02, 22:39

właśnie o to mi chodziło. Nie może ksiądz ot tak zająć twojego miejsca, o ile oczywiście masz na czas nieokreślony.
Sztuka jest pokarmem duszy.

beakor
Posty: 12
Rejestracja: 2008-10-02, 15:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

dyrektor szantażuje nauczycieli

Postautor: beakor » 2009-04-04, 19:54

Starosta postawił szkołę,w której pracuję w stan likwidacji. Obiecał jednoczesnie pracę dla wszystkich nauczycieli należących do tej szkoły. W kolejnym roku szkolnym Zostanie 5 oddziałów (dyrektor chce połączyc 2 różnoprofilowe oddziały).Dyrektor po wstępnych wyliczeniach etatów dał mi 12,8 etatu i 2 propozycje:- rezygnuję z dniem 31 maja z pracy, a on od 1 września zatrudni mnie na czas określony(jestem nauczycielem mianowanym historii), ze zmniejszonym wymiarem etatu i kilkoma godzinami angielskiego(robię studia o tym kierunku), albo on mnie zwolni i wtedy zostanę bez godzin i pracy. CZy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Czy starosta powinien w ramach wywiązywania się z obietnicy dac pracę wszystkim? Czy jest jakieś rozsądniejsze rozwiązanie z tej sytuacji?
Dziękuję za pomoc.

aaaga104
Posty: 2
Rejestracja: 2008-01-29, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: aaaga104 » 2009-04-04, 20:17

Posiadam misję na czas nieokreślony. Dziekuje za pomoc.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MarDeb
Posty: 128
Rejestracja: 2009-04-12, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: MarDeb » 2009-04-13, 22:04

A co dokładnie obiecał starosta? Jeśli pracę to dyrektor może Ci zaproponować to co chce. Jeśli pracę z zachowaniem stanowiska/pensji/wymiaru godzin to wtedy możesz dochodzić swojego.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Utrata godzin

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-16, 09:37

Przedmiot matematyka. Jeden nauczyciel ma w planie na przyszły rok 22 godziny, drugi 13. Czy Dyrektor ma prawo tak zrobić. Natenczas oboje mają ponad etat. Czy może być taka duża rozbieżność. jeżeli nie, to co do sądu pracy czy co należy zrobić. Bardzo prosze o pomoc.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Utrata godzin

Postautor: edzia » 2009-04-16, 11:37

Paweł Ł. pisze:Jeden nauczyciel ma w planie na przyszły rok 22 godziny, drugi 13. Czy Dyrektor ma prawo tak zrobić. Natenczas oboje mają ponad etat. Czy może być taka duża rozbieżność.
Może, choć nie powinna być taka duża rozbieżność. Dyrektor ma do rozdzielenia w sumie 35 godzin pomiędzy dwóch nauczycieli. O ile nie "znajdzie" tej jednej brakującej godziny, by obojgu starczyło na etat, musi któremuś wypowiedzieć umowę o pracę. Nawet, gdy jednemu da tylko "goły" etat, czyli 18 godzin (co nie zawsze jest możliwe, bowiem może musi zastosować uśrednienie godzin), to i tak drugiemu zostaje mniej, niż etat, 17 godzin, zatem wypowiedzenie jest konieczne. Trzeba by znać powody takiego rozdzielenia godzin przez dyrektora.

kapsel
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-18, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Nierówny podział godzin

Postautor: kapsel » 2009-05-18, 17:35

Błagam o pomoc! Jestem nauczycielem mianowanym i właśnie otrzymałam od dyrektora pismo, w którym prosi mnie o wyrażenie zgody na zmniejszenie mi etatu do 14/18, argumentując to zmianami reorganizacyjnymi (likwidacja jednego oddziału). Problem w tym, że inni matematycy będą mieli nadal więcej niż 18 godzin. Czy tak można? Co mam zrobić, bo boję się, że brak zgody będzie oznaczał wypowiedzenie umowy z mojej strony. Dodam, że dyrektor robi mi kłopoty już od dłuższego czasu, rozważałam nawet sprawę w sądzie pracy. Szukałam wszędzie informacji na temat podziału godzin lekcyjnych, ale nigdzie nie znalazłam podstawy prawnej a na niej mi najbardziej zależy. Z góry dziękuję.

kawał_chłopa

Re: Utrata godzin

Postautor: kawał_chłopa » 2009-05-18, 18:22

Śpij spokojnie. Dyrektor cię podpuszcza, jeśli masz umowę na 18/18 na czas nieokreślony i jest możliwość zapewnienia ci godzin zgodnie z kwalifikacjami [skoro inni mają nawet ponadwymiarowe] to jego obowiązek, żeby ci je dać. Spokojnie powiedz mu, że zgodnie z KN (rozdz. o nawiązaniu, zmianie i rozwiązaniu stosunku pracy) nie ma przyczyn do ograniczenia ci wymiaru.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Utrata godzin

Postautor: malgala » 2009-05-18, 22:49

kapsel, to zależy też od tego jakiego przedmiotu uczysz. W profilu podajesz język polski, tu piszesz o matematykach.
To, że inni będą mieć ponadwymiarówki zależeć może również od tego, że zabierając komuś jedną klasę brakuje mu godzin do etatu, a zostawiając ją jest ponad etat. Przecież nie może być takiej sytuacji, że w jednej klasie, w której są na przykład 4 godziny matematyki jeden nauczyciel ma 2 godziny i inny też 2.
Nie wiem jak wygląda Twój przydział godzin i jak innych nauczycieli tego samego przedmiotu. Podajesz zbyt mało danych, żeby coś doradzić.
Pokazałam tylko, że sytuacja gdy jeden nauczyciel ma godziny ponadwymiarowe a drugi, uczący tego samego przedmiotu, ograniczony etat, jest możliwa.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Utrata godzin

Postautor: edzia » 2009-05-18, 22:53

malgala pisze:Pokazałam tylko, że sytuacja gdy jeden nauczyciel ma godziny ponadwymiarowe a drugi, uczący tego samego przedmiotu, ograniczony etat, jest możliwa.
Oczywiście. Również z tego powodu, że w niektórych szkołach (zwłaszcza ponadgimnazjalnych) jest konieczność uśredniania godzin i to, że ktoś dostaje przydział np. 22 godzin wcale nie oznacza, że ma 4 godziny ponadwymiarowe.

kapsel
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-18, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: kapsel » 2009-05-19, 12:15

Uczę matematyki. Ten polski w profilu to wina męża polonisty, który mnie rejestrował i odruchowo zaznaczył swój przedmiot :) Sytuacja w szkole jest taka, że na etat składają się godziny przedmiotowe plus kółka zajęciowe, zajęcia wyrównawcze i godziny wychowawcze. A tych jest sporo. Rozumiem, że nikt nie rozbije godzin w jednej klasie, ale już cała reszta jest do rozdzielenia między nauczycieli. Czy może być więc tak, że ja mam niepełny etat a inni nadgodziny z kółek itp. W sumie chyba nie, bo znalazłam podstawę prawną.
"W wyroku z 9 grudnia 1998 r., I PKN 492/98 (OSNAPiUS 1999, nr 15, wkładka) Sąd Najwyższy przyjął, iż brak jest przesłanek rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, jeżeli pozostali nauczyciele tej samej specjalności mają w planie organizacyjnym szkoły przydzieloną taką liczbę godzin ponadwymiarowych, że możliwe byłoby zatrudnianie zwolnionego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć."
W wyroku z 7 maja 1998 r., I PKN 67/98 (OSNAPiUS 1999, nr 9, poz. 301) SN stwierdził, iż zmianą planu nauczania uniemożliwiającą dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć jest także zmiana przydziału planowych godzin dydaktyczno-wychowawczych, uniemożliwiająca zatrudnienie w pełnym wymiarze w ramach wyuczonej specjalności zawodowej.
Mam nadzieję, że prawidłowo to interpretuję?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Utrata godzin

Postautor: edzia » 2009-05-19, 12:19

Dobrze. W takim razie możesz czuć się pokrzywdzony/a.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Utrata godzin

Postautor: Paweł Ł. » 2009-05-19, 18:23

Możesz być spokojna.
U mnie za to dyrka jest cwana. Jedemu nauczycielowi dała 13. Drugiemu 22. Temu co dała 22 w następnym roku dołozy kółko i ładnie ominie danie po etacie 2 nauczycielom. Ale tak to jest jak się nie milczy w pewnych sprawach. Drugi przytakuje, lize... i ma...

kapsel
Posty: 6
Rejestracja: 2009-05-18, 17:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: kapsel » 2009-05-20, 12:41

No i nie mogę być spokojna. Nie ma tak łatwo. Po rozmowie z dyrem jestem załamana. Dyrektor kończy kadencję i, jak twierdzi, nie może dzielić godzin dyrektorskich, bo nie wie, czy zostanie wybrany na następną kadencję. Na razie więc siatka godzin obejmuje tylko godziny przedmiotowe i to tylko obowiązkowe (bo dotąd z dyrektorskich dorzucał i do tych). Stoję więc pod ścianą, bo od września liczba godzin do podziału między nauczycielami na pewno będzie większa, ale ja już teraz mam podpisać zgodę na zmniejszenie etatu, co może i pewnie spowoduje, że od nowego roku szkolnego już do tych dodatkowych zajęć nikt mnie nie będzie brał pod uwagę. Zażądałam od niego rozpiski przewidywanej siatki godzin, aby w razie czego w Sądzie Pracy mieć podkladkę, że wprowadził mnie w błąd, ale czy to coś da? Macie jakieś pomysły? A tak na marginesie, wparował mi dziś na lekcję i zjechał na całego przy uczniach. Udowodniłam mu, że nie ma racji, ale co smród został, to został. Już nie mam sił...


Wróć do „Prawo oświatowe”