Utrata godzin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-16, 23:09

Jednak gdyby dyrektor chciał, to mógłby uzupełnić etat innym przedmiotem do którego mam kwalifikacje. To, że mam umowę jako nauczyciel religii to chyba nie ma znaczenia. Inni nauczyciele mają tego przedmiotu po 24- 26 godzin.

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-17, 19:55

Ponawiam pytanie: Czy to, że mam umowę jako nauczyciel religii nie uprawnia mnie do otrzymania godzin z innego przedmiotu do którego mam kwalifikacje?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Utrata godzin

Postautor: koma » 2008-05-17, 20:19

Dla mnie takie traktowanie ludzi jest skandalem! Zreszta ludzie pozwalają księżom sobą pomiatać - to inna sprawa..

Byłaś u proboszcza? Pytałaś, dlaczego odebrał Ci godzin? Mam nadzieję, że mimo odebrania kilku godzin w ciągu roku dostałaś pensję w normalnej wysokości????

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-17, 21:24

jankowal5 pisze:Ponawiam pytanie: Czy to, że mam umowę jako nauczyciel religii nie uprawnia mnie do otrzymania godzin z innego przedmiotu do którego mam kwalifikacje?

jesteś zatrudniona na stanowisku nauczyciela religii co nie wyklucza otrzymania godzin innego przedniotu jeśli posiadasz kwalifikacje, zatem prawo masz. Ale nie jestes zatrudniona na podstawie mianowania więc dyrektor nie ma obowiązku zapewnienia pełnego etatu..

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-17, 23:01

Czyli katecheta mianowany nie może być zatrudniony na podstawie mianowania? Kiedyś poinformowano mnie, że umowy na zas nieokreślony nauczycieli mianowanych z mocy prawa stają się umowami na podstawie mianowania.

Koma- proboszcz odebrał godziny, bo wikariusz musi mieć nadgodziny. (hi, hi- rymnęło mi się). Pensję otrzymywałam okrojoną. O zmianie godzin poinformowano mnie 1 września.

Jethro Tul- wiem, że proboszcz może w każdej chwili cofnąć misję. Jednak najbardziej boli to, że dyrekcja (moim zdaniem) łamie prawo. Chyba pewne proceduty dotyczą również katechetów.

Co roku nowy aneks do umowy. Zawsze dopiero we wrześniu. O wszelkich zmianach dowiadujemy się dopiero na sierpniowej radzie, kiedy podawany jest przydział godzin.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-17, 23:17

jankowal5 pisze: Czyli katecheta mianowany nie może być zatrudniony na podstawie mianowania? Kiedyś poinformowano mnie, że umowy na zas nieokreślony nauczycieli mianowanych z mocy prawa stają się umowami na podstawie mianowania.

może być zatrudniony na podstawie mianowania o ile posiada skierowanie do katechezy wydane na czas nieokreślony i są warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze. Dyrektor powinien naciskać na proboszcza (jeśli są te warunki spełnione) żeby nie upierał się dając księżom więcej godzin jak mozna je dac katechecie by miał pełny etat. Skierowanie do szkoły wydane przez biskupa ma na celu jedynie poświadczenie, że dana osoba może uczyc religii w danej szkole a dalsze kwestie winien już załatwiac dyrektor w ramach przepisów prawa. Tyle, że jak proboszcz stanie okoniem to zawsze cofnie skierowanie i będzie pozamiatane. Dlatego też sytuacja katechetów świeckich nie jest łatwa i są często traktowani źle ale przez proboszczów.


jankowal5 pisze: Co roku nowy aneks do umowy. Zawsze dopiero we wrześniu. O wszelkich zmianach dowiadujemy się dopiero na sierpniowej radzie, kiedy podawany jest przydział godzin.

tak oczywiście nie powinno być ale to nie jest do końca wina dyrektora bo jak będzie się domagał od proboszcza zatrudnienia Cię na podstawie mianowania "zabierając" ponadwymiarówki księżom to proboszcz nic tu niby nie wskóra ale zamiesza wystepując np. o cofnięcie skierowania i dyrektor nic nie będzie miał do powiedzenia a tym bardziej Ty..

Najlepiej to staraj się o zatrudnienie na "normalny" przedmiot, do którtego posiadasz kwalifikacje wtedy będziesz traktowana jak każdy inny nauczyciel bo w obecnej sytuacji i w takim układzie z proboszczem to niewielkie są szanse by coś się zmieniło

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-17, 23:33

Sedecznie dziękuję. Starm się, ale w takiej małej miejscowości nie jest to łatwe. Zresztą w moim rejonie jest trudno o pracę. Po 20 maja zaczynam wędrówkę po biurach pracy.

PS. Od ilu mniej więcej laty są umowy na podstawie mianowania?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-17, 23:35

jankowal5 pisze:PS. Od ilu mniej więcej laty są umowy na podstawie mianowania?

od zawsze jeśli spełnione są warunki, o których pisałem

jankowal5
Posty: 16
Rejestracja: 2008-05-16, 00:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: jankowal5 » 2008-05-18, 00:18

Nauczycielem mianowanym jestem od 1993 roku. Problemy z godzinami zaczęły się 3 lata temu.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Utrata godzin

Postautor: Boguś » 2008-05-18, 06:57

Tyle zamieszania z powodu proboszcza, powtórzę to co napisałem w innym miejscu;
mam nadzieję, że doczekamy jeszcze rządu który wyprowadzi religię ze szkół do salek katechetycznych ( jak było gdy w Polsce przestrzegano konstytucji w punkcie niewyróżniania żandej religiii ani wyznania).
Dlaczego np ludzie niewierzącyh mają pałcić podatki na pensje księży?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Utrata godzin

Postautor: koma » 2008-05-18, 10:57

Mam podobne zdanie jak Boguś - i wielu ma takie zdanie, nic jednak z tego nie wynika....

Jeżeli już katecheza jest w szkole, to nauczyciele religii powinni podlegac takiemu samemu prawu, jak inni nauczyciele - aby nie było bałaganu. Niech strona koscielna zatwierdza sobie programy i daje skierowania , natomiast wszystkie inne sprawy powinno regulować to samo prawo, bo katecheci świeccy wielokrotnie są krzywdzeni, lekceważeni i mogą pisać na Berdyczów....
Milczą, bo boją sie cofnięcia misji, a co za tym idzie - utraty pracy.

omega
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-18, 16:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Utrata godzin

Postautor: omega » 2008-05-18, 17:14

Proszę o podpowiedź.Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudniony przez mianowanie. :crazy: Dyrektor nie dał mi całego etatu tylko 17/18 choć mógł dać mi godz. wych i wychowastwo. W jednej klasie wychowawsto dostała nauycielka, która ma 26 godz. a drugie nauczycielka zatrudniona na niepełny etat.Mnie proponuje się zajęcia do ktorych nie mam kwalifikacji. Czy to zgodne z prawem?Co dalej mam robić?Błagam pomóżcie bo 31 maja już niebawem.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-18, 19:56

omega pisze:Proszę o podpowiedź.Jestem nauczycielem dyplomowanym, zatrudniony przez mianowanie. :crazy: Dyrektor nie dał mi całego etatu tylko 17/18 choć mógł dać mi godz. wych i wychowastwo. W jednej klasie wychowawsto dostała nauycielka, która ma 26 godz. a drugie nauczycielka zatrudniona na niepełny etat.Mnie proponuje się zajęcia do ktorych nie mam kwalifikacji. Czy to zgodne z prawem?Co dalej mam robić?Błagam pomóżcie bo 31 maja już niebawem.

Trudno odpowiedzieć nie znając faktów ale jesli były mozliwości byś miał zapewniony etat do dyrektor postąpił niezgodnie z prawem. Jeśli nie zmieni tego to pozostanie sąd pracy albo zgoda na pracę w ograniczonym wymiarze lub też skorzystanie ze stanu nieczynnego

omega
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-18, 16:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Utrata godzin

Postautor: omega » 2008-05-18, 20:11

O jakie fakty Ci chodzi?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Utrata godzin

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-18, 21:43

omega pisze:O jakie fakty Ci chodzi?

a nie wiem dlaczego dyrektor tak postąpił. Z opiu wynika, że postąpił niezgodnie z prawem ale byc może istnieją jakieś ku temu podstawy a tego nie wiem


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron