Dodatek stażowy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ilo
Posty: 34
Rejestracja: 2007-07-24, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: opolskie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: ilo » 2009-08-27, 10:58

W obu szkołach zaczynam nową umową od 1 września- jedna na czas określony druga na zastępstwo. Ta 7/18 jest odrębną umową, ale w tej samej gminie.
malgala - to może jeszcze raz - w tej sytuacji należy się tu i tu czy nie.
Dziękuję

eldritch25
Posty: 10
Rejestracja: 2009-07-25, 20:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: eldritch25 » 2009-09-10, 21:44

Witam i dodam swoje pytanie odnośnie stażu (może ktoś się orientuje).

Obecnie podjąłem prace w szkole na niepełny etat. Jest to moja dodatkowa praca w weekend'y. Na stałe pracuje w innej firmie (poza oświatą) na pełny etat od ok 10 lat. Jeszcze wcześniej pracowałem gdzie indziej przez 3 lata.

Obecnie w szkole dodatek stażowy zalicozno mi tylko za te 3 (dawne) lata, zaś okres zatrudnienia w któym obecnie trwam od 10 lat już NIE !
Uzasadniono to faktem, iż nie posiadam świadectwa pracy (chyba normalene że nie posiadaam - stosunek pracy trwa). Szkołą jednakk dostała odpowiednie zaświadczenie o tym okresie pracy.

Moga odmówić dodatku za te 10 lat.

dzieki za info.


Znalazłem taki zapis w rozporządzeniu :

§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

2. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: malgala » 2009-09-10, 22:25

eldritch25, sam zacytowałeś odpowiednie przepisy.
Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony.

W firmie, w której pracujesz jednocześnie, dodatek masz liczony. W szkole miałbyś doliczony, gdyby tamten stosunek pracy został rozwiązany i przedstawiłbyś świadectwo pracy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dodatek stażowy

Postautor: edzia » 2009-09-10, 22:40

eldritch25 pisze:Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony
Moim zdaniem oni źle interpretują ten przepis. Jeśliby ktoś miał stosunek pracy trwający przykładowo od 1 stycznia 2000 r. do 31 grudnia 2005 r. (dokładnie 6 lat) a jednocześnie był jeszcze zatrudniony w okresie od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2002 (1 rok), to oczywiste jest, że wówczas nie dolicza się mu dodatkowo stażu tego rocznego stażu pracy, bo przecież w okresie 01.01.2002 - 31.12.2002 był zatrudniony jednocześnie u dwóch pracodawców. A więc jego staż pracy wynosiłby 6 lat, a nie 7.

W Twoim przypadku ten staż 10 -letni powinni Ci zaliczyć, bo byłaś wtedy przecież zatrudniona (nieważne, że poza oświatą) oraz nie były Ci zaliczane z tego samego okresu inne stosunki pracy (bo ich po prostu nie było, a więc nie byłaś w tym okresie "jednocześnie zatrudniona").

Nie wiem tylko, czy zaświadczenie może w tym przypadku zastąpić świadectwo pracy na podstawie którego oblicza się staż pracy.

----------------------
O, widzę, że malgala się wcześniej wypowiedziała. Właśnie tu może być problem braku świadectwa pracy.

eldritch25
Posty: 10
Rejestracja: 2009-07-25, 20:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: eldritch25 » 2009-09-11, 13:39

malgala pisze:W firmie, w której pracujesz jednocześnie, dodatek masz liczony. W szkole miałbyś doliczony, gdyby tamten stosunek pracy został rozwiązany i przedstawiłbyś świadectwo pracy.

Dokładnie tak mówią w szkole. Lecz ja uważam tak jak napisał/a edzia powyżej. :roll:

eldritch25
Posty: 10
Rejestracja: 2009-07-25, 20:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: eldritch25 » 2009-09-11, 13:46

edzia pisze:
W Twoim przypadku ten staż 10 -letni powinni Ci zaliczyć, bo byłaś wtedy przecież zatrudniona (nieważne, że poza oświatą) oraz nie były Ci zaliczane z tego samego okresu inne stosunki pracy (bo ich po prostu nie było, a więc nie byłaś w tym okresie "jednocześnie zatrudniona").

Tak myślę ja !



Z Rozporządzenia:
Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.

... jest lub był jednocześnie zatrudniony... - przed zatrudnieiem w szkole nie było takiego okresu.

Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. - hmm.., a jak to rozumieć?


A w Rozporządzeniu mówi się o dokumencie upraniającym do wysługi lat - nie jest wprost wskazane że okumentem tym jest jedynie Świadectwo Pracy.
'

Ma/miał ktoś podobny problem?

Dzięki za zainteresowanie. :lol:

zsnapachanie
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-13, 11:26
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Dodatek stażowy....

Postautor: zsnapachanie » 2010-09-13, 11:33

Witam:)
od 1 wrzesnia 2010 zatrudniliśmy nauczyciela, który okazał się jedynym świadectwem pracy z poprzednich zatrudnien. Wydane świadectwo obejmuje okres 4 lat i nauczyciel ten pracował w tym czasie na 3/15 etatu. Czy ja wliczam ten okres do stazu pracy i wypłacam dodatek za wysługe lat?????

Kadrowa:)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: malgala » 2010-09-13, 13:55

Tak, do dodatku stażowego wlicza się okresy pracy udokumentowane świadectwami pracy.

zsnapachanie
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-13, 11:26
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: zsnapachanie » 2010-09-13, 20:14

a czy jest na to jakis przepis????

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: kuuupiec » 2010-10-11, 22:02

Pracuję drugi rok w szkole, drugi rok na pół etatu. Czy w przyszłości, te dwa lata pracy na pół etatu będą mi zaliczone do dodatku stażowego? :?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dodatek stażowy

Postautor: edzia » 2010-10-11, 22:34

kuuupiec pisze:Pracuję drugi rok w szkole, drugi rok na pół etatu. Czy w przyszłości, te dwa lata pracy na pół etatu będą mi zaliczone do dodatku stażowego?
Tak.

Ilciaw
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-28, 14:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: Ilciaw » 2010-10-20, 12:39

Witam serdecznie
W szkole przepracowałam 3 lata. Obecnie zaczęłam czwarty rok. Czy w tym przypadku należy mi się dodatek stażowy czy dopiero po przepracowaniu pełnych 4 lat?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dodatek stażowy

Postautor: edzia » 2010-10-20, 14:40

Ilciaw, już teraz, po ukończeniu 3 lat pracy, począwszy od 1. miesiąca 4. roku pracy, należy ci się dodatek stażowy w wysokości 3 % pensji zasadniczej.

solitarius
Posty: 1
Rejestracja: 2010-10-21, 12:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Dodatek stażowy

Postautor: solitarius » 2010-10-21, 13:01

witam
mam wielki problem
pracowałam od 14 lat na róznych stanowiskach w tym przez ostatnie 5 lat jako nauczyciel w szkole a od 3 lat w obecnej w której pracuję. Okazało sie ze dopiero teraz dostałam dodatek stażowy w wysokosci 3 %. Po skonsultowaniu z kolezanką okazalo sie ze ona tez ma 3 % a pracuje duzo krócej niż ja i stąd wyszło że mam niepłacony dodatek od 10 lat. Gdy zgłosiłam to w gminie panie powiedzialy ze moje swiadectwa nie dotarły do nich choć w formularzu przyjęcia pisałam że pracowałam w innych instytucjach i po dostarczeniu świadectw owszem mam od pażdziernika naliczany dodatek stażowy ale pani administrator powiedziala że nie mogę starać sie o wyrównanie i zadna dopłata mi nie przysługuję. CZY MA RACJĘ I NIE MAM PRAWA DO UBIEGANIA SIE O WYRÓWNANIE ZA POPRZEDNIE LATA PRZYNAJMNIEJ 3 LATA WSTECZ?
PROSZE O INFORMACJĘ W TEJ SPRAWIE
DZIEKUJĘ

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Dodatek stażowy

Postautor: anmar » 2010-10-22, 23:04

:D Jaki jest aktualny przepis odnośnie wysługi lat?

Pracuję w dwóch szkołach, w jednej mam 10/18 a w drugiej po uśrednieniu 9,54/18. W tej pierwszej mam zaliczony cały staż pracy. Przed podjęciem w niej pracy pracowałam w innym miejscu i po przeprowadzce i zmianie przedstawiłam świadectwo pracy ( 18 lat stażu). W drugiej pracuję od 4 lat. Nie chcą mi zaliczyć tych 18 lat twierdząc, że mój łączny wymiar przekracza pensum i wysługa pełna należy się tylko w pierwszej szkole.
W ubiegłym roku miałam naliczaną normalnie, czy coś się zmieniło?
Leges ab omnibus intellegi debant


Wróć do „Prawo oświatowe”