ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2012-04-27, 08:07

asik79 pisze:I jeszcze pytanie czy w ciaży w przypadku umowy na podstawie mianowania i przekroczonym 182 dniu L4 mogę dostac wypowiedzenie? spowodu własnie tych 182 dni? czy w ciazy to nie obowiazuje?


ale już masz odpowiedź powyżej.

A skąd ta wiedza że po 182 zwalniają?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Peonia » 2012-04-27, 13:17

z przepisów

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2012-04-27, 16:25

a jakie przepisy mówią, że zwalnia się pracownika wtedy?

asik79
Posty: 12
Rejestracja: 2009-10-23, 14:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: asik79 » 2012-04-27, 23:17

"Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu jeżeli jest on czasowo niezdolny do pracy z powodu choroby przez okres dłuższy niż 182 dni. Do okresu tego zaliczamy również przypadające w jego trakcie okresy ferii szkolnych, przerw świątecznych, świąt oraz dni wolnych od pracy w szkole takich jak soboty i niedziele, na które nauczyciel nie otrzymał zwolnienia lekarskiego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres nieobecności w pracy może zostać przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia. Jeżeli po tym okresie nauczyciel nadal nie jest zdolny do pracy z powodu choroby, jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu z końcem miesiąca w którym upłynie w/w okres niezdolności do pracy (art. 23 ust. 2 pkt 2 KN)".


Tylko nie wiem czy te 182 dni dotycza również ciąży ponieważ świadczenie rehabilitacyjne w ciaży nie przysługuje dlatego że kobieta ciężarna ma 270 dni L4 przez które nie musi ubiegac sie o takie swiadczenie i go nie otrzyma, nawet gdyby chciała..o urlopie zdrowotnym tez nie ma mowy. Jednak zwolnienie w ciaży to tez choroba i co tu teraz robic? Termin mam na sierpień i nie wiem czy wrócić w czerwcu do pracy (przez co osoba zatrudniona za mnie straci zatrudnienie) i nie korzystac z L4 w trakcie wakacji za które miałabym potem urlop i czas dla dzidzi czy nie przejmowac się bo nic mi nie grozi? wiem że mój dyrektor nie lubi takich osób zatrudnionych na podstwie miaowania i njachetniej porozwiazywał by takie umowy. My sobie takie umowy niejako wywalczylismy zgodnie z prawem. Czy moze zadzwonic jeszcze do kuratorium i zapytac. Jak myslicie?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2012-04-28, 16:27

zawsze zadzwonić możesz i spytać, ale kobiety w ciąży nie można zwolnić, tak samo na macierzyńskim i na wychowawczym.

ladybird07
Posty: 13
Rejestracja: 2012-03-06, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ladybird07 » 2012-05-02, 23:39

Chciałabym się dowiedzieć jak u Was w praktyce wygląda sytuacja finansowa na zwolnieniu ciążowym. Mianowicie chodzi mi o "wypłatę" zusowską: czy raz wyliczona powinna ona byc w kazdym miesiacu taka sama? (pomijajac oczywiście kwestie groszową w zaleznosci od tego czy w miesiącu jest 30 czy 31 dni). W moim przypadku kwota ta ostatnio znaczaco sie zmniejszyla, w wydawalo mi sie ze jako wyliczona srednia z ostatnich 12 m-cy zmieniac sie juz nie powinna.

majka567
Posty: 3
Rejestracja: 2012-05-11, 16:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: majka567 » 2012-05-11, 16:50

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony na pełny etat, dostałam dzisiaj pismo dotyczące ograniczenia zatrudnienia do wymiaru 15 godzin w roku szkolnym 2012/2013 i w całym tym stresie spanikowałam i wyraziłam zgodę na zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, bo przestraszyłam się punktu dotyczącego braku zgody i rozwiązania stosunku pracy. Czy jest jakaś szansa na odkęcenie tego, jestem w 14 tygodniu ciąży, dyrektorka wie o tym, ale nie dostarczyłam jeszcze do szkoły zaświadczenie, bo dopiero w tym tygodniu się dowiedziałam, że takowe jest potrzebne. Czy mogę się odwołać jakoś od tego na co się już zgodziłam uzasadniając że te ograniczenie zatrudnienia jest niezgodne z prawem w wypadku ciąży? Proszę bardziej doświadczone osoby o pomoc, bo nie wiem co robić? Stresuję się okropnie całą tą sytuacją i swoją głupotą :(

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: krg54 » 2012-05-11, 23:26

Zanosisz dyrektorowi zaświadczenie o tym, że jesteś w ciąży i problem przestaje istnieć. Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega szczególnej ochronie! Dziwne, że dyrektorka - kobieta o tym nie wie.

majka567
Posty: 3
Rejestracja: 2012-05-11, 16:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: majka567 » 2012-05-11, 23:33

I nie muszę odwoływać tego co dzisiaj podpisałam? składać jakiegoś oświadczenia? samo zaświadczenie o ciąży wystarczy? nie chcę popełnić błędu po raz drugi...

magdak3
Posty: 74
Rejestracja: 2010-03-06, 09:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: magdak3 » 2012-05-12, 10:30

Moja siotra byla w podobnej sytuacji - co prawda nie nauczycielka. Do zaświadczenia lekarskiego dołączyla wniosek o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne. Pracodawca na pisemny wniosek, pisemnie jej odpowiedział - tak jest wg mnie najbezpieczniej.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-05-13, 17:47

Najlepiej napisz takie pismo:
"Zwracam się z prośbą o anulowanie wypowiedzenia mojej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w dniu …………. W myśl art. 177 par. 1 K.p. objęta zostaję ochroną trwałości stosunku pracy. Załączam zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży”. ……………………. (podpis pracownika) Załącznik: Zaświadczenie lekarskie"

I problemu nie ma :) Wypowiedzenie staje się bezskuteczne.
"My wish is world's command"

majka567
Posty: 3
Rejestracja: 2012-05-11, 16:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: majka567 » 2012-05-13, 20:22

Dziękuje bardzo za wszystkie rady i przede wszystkim za post Afroditte, który bardzo mi pomógł w napisaniu pisma (w stresie zawsze jest trudniej skleić sensowne zdania).

edytka113
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-07, 19:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edytka113 » 2012-06-07, 20:02

marta_83 pisze:Dzięki. Tak tylko pytałam, aby może zacząć myśleć w końcu o sobie i nie odkładać wszystkiego na później:)


Marta i co z Twoją ciążą?? mam identyczną sytuację, tylę że byłam zatrudniona w dwóch szkołach po pół etatu (jako pedagog szkolny), jedna z dyraktorek wręcz radziła mi zachodzić w ciążę, ale ciakawe co by mówiła gdybym faktycznie w nią zaszła :) mam już jedną córkę, robie podyplomówke, a szans na nową prace nie widac, maż tez nauczyciel, z jednej pensji ciężko życ :(

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: sylwiam81 » 2012-08-07, 18:15

jestem w ciąży, jest to wczesna ciąża 7 tydzień i najprawdopodobniej pójdę na zwolnienie lekarskie, w obecnej szkole mam umowę na czas nieokreślony, mam około 23 godzin czyli oprócz pełnego etatu mam nadgodziny i moje pytanie brzmi czy wiecie jak liczy się pensje jak kobieta w ciąży jest na zwolnieniu ? czy dostanę 100 % pensji bez nadgodzin czy obliczają średnią ?

nie mam pojęcia jak to się liczy i proszę o pomoc :)

jajaja
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-08, 19:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: jajaja » 2012-08-08, 19:53

Witam!
Bardzo proszę o pomoc, może ktoś jest w podobnej sytuacji.

Od lutego do końca czerwca pracowałam za dziewczynę, która będąc w ciąży poszła na zwolnienie, termin miała na lipiec, potem idzie na macierzyński, wraca po feriach zimowych.
W umowie mam napisane tylko, że umowa o pracę na czas określony, nie wymienionego nazwiska tej którą zastępuję.

W lipcu zaszłam w ciążę, od września mam mieć znowu umowę o pracę na czas określony, czy będzie przedłużona automatycznie do dnia porodu?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron