ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-08-28, 11:57

Tez tak myślę, poczekam kilka dni jak sytuacja się rozkręci i pójdę powiedzieć :(

Dziękuję Wam jeszcze raz! :lol:
"My wish is world's command"

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: krg54 » 2012-08-30, 01:19

Przede wszystkim jest mi niezmiernie przykro, że Cię spotkało takie nieszczęśliwe zdarzenie. Na portalu kadry.infor.pl znalazłam tekst, który rozwiewa wszelkie wątpliwości w temacie, który podjęłaś. Pozwalam sobie wkleić fragment:
" W sytuacji gdy pracodawca wypowiedział umowę o pracę, a następnie okazało się, że w tym dniu pracownica była w ciąży, ale poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia, wypowiedzenie także jest bezskuteczne (nie prowadzi do rozwiązania umowy) i trzeba wycofać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. W dniu wypowiedzenia istniał bowiem stan ciąży, co stanowi przesłankę do uznania, że wypowiedzenie było niezgodne z prawem. Jeżeli pracodawca nie wycofa oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, pracownica może wystąpić do sądu pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 468/99) oraz w postanowieniu z 13 września 1979 r. (I PRN 84/79, OSNC 1980/3/58). W ocenie Sądu Najwyższego „ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na ciążę (art. 177 § 1 k.p.) obejmuje także sytuację, gdy ciąża zakończyła się poronieniem przed upływem okresu wypowiedzenia. Ciężar udowodnienia ciąży spoczywa na pracownicy” (wyrok z 16 grudnia 1999 r., I PKN 468/99)."
Sprawa dotyczy wszystkich pracownic zatrudnionych na umowie o pracę, w tym i nauczycielek. Co prawda stosunek pracy n-la jest normowany KN, ale jeśli KN nie zawiera odpowiednich rozwiązań szczegółowych, to stosuje się przepisy kodeksu pracy. Mówi o tym art 91c ust.1 KN: "W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy."W tym przypadku tak właśnie jest.
Tak więc spokojnie poinformuj dyrektora o całej sprawie, dołączając np. odpowiednie zaświadczenie lekarskie, a takie przecież chyba otrzymasz od swojego ginekologa-położnika.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-08-30, 19:15

Dziękuję, krg54, ja takie informacje również czytałam i wiedziałam o nich, ale nie byłam pewna, czy w mojej sytuacji pierwszeństwo stosowania ma Karta Nauczyciela, czy Kodeks Pracy. Ale faktycznie, art. 91c, który przytoczyłaś rozwiewa wszelkie wątpliwości - przyznam szczerze, że nie doczytałam aż tak dokładnie KN. Dziękuję Ci.
Zastanawiam się czy faktycznie potrzebne jest zaświadczenie. Po pobycie w szpitalu zaniosłam zwolnienie bez kodu B, ale wtedy nikt o nic nie pytał. Mam nadzieję, że ustna informacja wystarczy.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-09-13, 19:39

A czy można, będąc w ciąży, otrzymać wypowiedzenie zmieniające? I czy tylko może ono nastąpić w maju, czy w trakcie roku szkolnego też jest dopuszczalne?
"My wish is world's command"

nana111
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-15, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nana111 » 2012-09-17, 16:28

Kobiecie w ciąży nie można zmienić warunków pracy, chyba że dobrowolnie się zgodzisz, jeśli było wypowiedzenie w maju to powinno być anulowane. O tych sprawach pisano parę postów wcześniej. Byłam w podanej sytuacji, ja w sierpniu poszłam zawiadomić o ciąży to próbowano mnie namówić bym dobrowolnie podpisała zmniejszenie siatki godzin. Do tego byłam już na L4 bo wcześniej miałam problemy. Po poradzie radcy prawnego niczego nie podpisałam i będę się bawić w formalności po przyjściu do pracy. Dlaczego masz coś robić na swoją niekorzyść?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-09-17, 20:05

Dzięki nana111, ale nie doczytałaś moich postów - przedstawiona przeze mnie sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.

Mój poprzedni post był raczej próbą gdybania czego mam się spodziewać, gdybym znów chciała mieć dziecko a jestem jedyną kontraktową w szkole...
"My wish is world's command"

nana111
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-15, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nana111 » 2012-09-18, 13:23

Najlepiej skorzystać z porady radcy prawnego. Ja znalazłam namiar w siedzibie związku zawodowych. Ważne, aby się ktoś znał na prawie oświatowym KN i na prawie pracy. Bo tak można gdybać i gdybać. Nurtujące jest to, że my kobiety mamy takie problemy, a wszędzie się mówi, że mało dzieci się rodzi.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-09-18, 16:37

Ten radca prawny, który jest w mojej miejscowości w siedzibie związku to przykro mi mówić, ale nie zna się nawet na KN. Gdy przyszłam do niego z zapytaniem czy mogę przejść w stan nieczynny krótko stwierdził - a niech Pani złoży podanie, co Pani szkodzi, albo się dyrektor zgodzi albo nie, po czym spytał czy pamiętam w którym paragrafie jest mowa o stanie nieczynnym...

Chyba więcej się dowiem tu na forum i w internecie niżu niego.
"My wish is world's command"

monika_b
Posty: 1
Rejestracja: 2012-10-11, 13:06
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: monika_b » 2012-10-11, 13:21

Niestety jak chcesz coś zrobić dobrze, to musisz zrobić to sama ;( koleżanka ze związku zawodowego pokazała mi pewną stronkę, którą prowadzi kancelaria specjalizująca się w prawie pracy. Można tam sporo poczytać, ale co ważniejsze za kilka złotych można znaleźć wzory różnych pism: radapracownikow.pl Może przyda się Tobie albo komuś, kto będzie przeglądał ten temat.

sushi80
Posty: 16
Rejestracja: 2012-02-22, 20:04
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: sushi80 » 2012-10-21, 11:51

Witam!
Jestem nauczycielem kontraktowym, w ciąży. Macierzyński skończy mi się z końcem sierpnia, później wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy. 1 września mam zamiar złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Po wykorzystaniu urlopu chciałabym iść na urlop wychowawczy i pracować na pół etatu. Tu moje pytanie czy w tej sytuacji będę mogła realizować staż?tzn. wychowawczy + pół etatu.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: malgala » 2012-10-21, 11:54

sushi80 pisze:czy w tej sytuacji będę mogła realizować staż?tzn. wychowawczy + pół etatu

Tak, wystarczy pół etatu.

sushi80
Posty: 16
Rejestracja: 2012-02-22, 20:04
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: sushi80 » 2012-10-21, 11:58

Dzięki!

agnieszka965
Posty: 2
Rejestracja: 2012-10-26, 20:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: śląskie

zasiłek macierzyński a wydluzenie stażu

Postautor: agnieszka965 » 2012-10-26, 20:59

Witam

Bylam nauczycielem przez 6 lat, ostatnia umowa na zastepstwo - trwala do ostatniego dnia sierpnia. 15 wrzesnia urodzialam coreczke. Bylam w trakcie stazu na mianowanego. W takiej sytuacji nie przysluguje urlop i zasilek macierzynski. Wiedzac ze nie dostane macierzynskiego zalozylam jednoosobowa dzialanosc gospodarcza. Mam macierzynski ale czy mozna jakos uratowac staz a dokladniej jego wydłuzenie o czas przebywania na zasilku macierzynskim ? ZUS mowi ze dla niego zasilek i urlop macierzynski to tosamo. Kuratorium mi powiedzialo, ze zasilek macierzynski nie wynika ze stosunku pracy w szkole wiec jesli od 1 grudnia nie wroce do pracy to niestety 2 lata stazu przepadaja.. Czy mozna w tej sprawie cos zrobic jeszcze ?

Z gory dziekuje za pomoc i podpowiedzi
pozdrawiam
Aga

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2012-10-27, 17:20

aby móc kontynuować staż, możesz mieć max. 3-miesięczną przerwę w zatrudnieniu. W Twoim przypadku najpóźniej 1 grudnia musiałabyś go zacząć kjintynuować, o ile masz ocenę cząstkową za tamate 2 lata od poprzedniej dyrekcji.
Po 1 grudnia 2012, kiedykolwiek zaczniesz pracę w szkole, staż na mianowanego musisz zacząć od nowa.

Art. 9f.
2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2012-10-27, 22:27

agnieszka965 pisze:Kuratorium mi powiedzialo, ze zasilek macierzynski nie wynika ze stosunku pracy w szkole wiec jesli od 1 grudnia nie wroce do pracy to niestety 2 lata stazu przepadaja..
Niestety kuratorium ma rację. Musiałabyś przed 1 grudnia podjąć zatrudnienie w szkole na co najmniej pół etatu, a to chyba raczej w Twojej sytuacji niemożliwe.

Dużo tego stażu już zrobiłaś?


Wróć do „Prawo oświatowe”