ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-05-05, 20:24

tak, aby rozpocząć staż musiałabyś 1 września złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanego.
Jeśli tego nie złożysz, a co za tym idzie, nie złożysz potem planu rozwoju, to stażu nie rozpoczynasz i tyle.
Tłumaczyć nie musisz, Twoja decyzja.
O ciąży powiedz, jak już będziesz w ciąży, wówczas weź zaświadczenie od ginekologa potwierdzające ciążę i przedstaw je dyrekcji, to np. powinno być uwzględnione przy zwolnieniu Cię z pełnienia dyżurów na korytarzach podczas przerw, uwzględnione przy egzaminach (gimnazjalne, maturalne) przy organizacji pracy w komisjach itp.

Powodzenia!

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-05-05, 22:22

Yoka pisze:tak, aby rozpocząć staż musiałabyś 1 września złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na mianowanego.
Jeśli tego nie złożysz, a co za tym idzie, nie złożysz potem planu rozwoju, to stażu nie rozpoczynasz i tyle.
Tłumaczyć nie musisz, Twoja decyzja.
O ciąży powiedz, jak już będziesz w ciąży, wówczas weź zaświadczenie od ginekologa potwierdzające ciążę i przedstaw je dyrekcji, to np. powinno być uwzględnione przy zwolnieniu Cię z pełnienia dyżurów na korytarzach podczas przerw, uwzględnione przy egzaminach (gimnazjalne, maturalne) przy organizacji pracy w komisjach itp.

Powodzenia!


Jeszcze raz dziękuje za pomoc i "wsparcie"!
Nie ma to jak kontakt z osobą z tej samej branży :) Mąż w ogóle nie rozumiał o co mi chodzi :D

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-05-05, 22:56

bo żeby zakumać cokolwiek z dziwnych przepisów oświatowych to niestety trzeba samemu popracować w szkole. Bo dla reszty społeczeńśtwa nasza praca to...wieczne wakacje i wieczne podwyżki...całe 5% raz na rok jak dobrze pójdzie. Istny szał!

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-05-17, 10:13

Mam pytanie do specjalistów.

Czy złożenie wniosku pracownicy z prośbą o zmniejszenie czasu pracy w czasie, gdy nauczycielka mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego skutkuje brakiem odprawy w przypadku zwolnienia jej po ustaniu ochrony? Moja wątpliwość wynika z faktu, iż to zazwyczaj dyrektor wychodzi z propozycją porozumienia zmieniającego - jeśli chodzi o zmianę liczby godzin a nie pracownik. Czyli jeśliby pracownica określiła czas, w jakim chciałaby korzystać z obniżonego pensum, to czy po jego zakończeniu ma nadal prawo do wysokości etatu sprzed złożenia swojego wniosku?
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-05-17, 12:12

Innymi słowy - czy po ustaniu okresu, w którym pracownik korzysta z obniżonego pensum, pracodawca ma obowiązek przywrócić mu poprzedni wymiar zatrudnienia?
"My wish is world's command"

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2013-05-17, 12:32

Ograniczenie dostaje się na okres jednego roku.

Zresztą poszukaj - chyba tu znajdziesz odpowiedzi na interesujące Cię pytania.

Także w dziale "zatrudnianie i zwalnianie" (masz po lewej

http://www.kadrydlaoswiaty.pl/odprawy-d ... 8/274/View

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-05-17, 13:00

Dziękuję koma, ale szukałam już sporo i nie znalazłam nigdzie odpowiedzi. Nawet na portalu, który poleciłaś.

Tak na mój rozum - odpowiedź na moje pytanie może być twierdząca, bo obniżenie pensum działa jak korzystanie z urlopu wychowawczego (ale łączy się go z pracą), więc po jego ustaniu pracodawca musi przywrócić pracownikowi poprzedni wymiar zatrudnienia. Ale nie wiem czy dobrze rozumuję i szukam potwierdzenia prawnego.
"My wish is world's command"

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: marta_83 » 2013-05-18, 21:01

Ja złożyłam wniosek, że w związku z przysługującym mi urlopem wychowawczym proszę o zmniejszenie etatu do połowy i o ile mi wiadomo jestem przez rok chroniona, bo jestem na urlopie wychowawczym.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-05-20, 10:21

Rozumiem. Ale czy po zakończeniu tego roku, w trakcie którego pracuje się w obniżonym wymiarze pensum, pracodawca ma obowiązek przywrócić poprzedni wymiar zatrudnienia? Czyli np. mam cały etat, składam podanie o obniżenie w związku z wychowawczym na rok a potem wracam na 18 godzin? Czy wynika to z tego przepisu:

"Art. 1864. [Dopuszczenie do pracy] Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem."

?
"My wish is world's command"

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2013-05-20, 11:02

Wracasz do pracy po wychowawczym i musisz mieć tyle, co przed wychowawczym.
Tak mówi przepis i to jest jasne.

Ale Ty chcesz pracować na pol etatu po macierzyńskim - czy jest to powrót do pracy po macierzyńskim, na poł etatu z racji dziecka, czy też urlop wychowawczy...jakby częściowy??

Zresztą chyba wszystko jedno dla Ciebie - ograniczenie etatu robi się na jeden rok szkolny. i wygasa ono po zakończeniu roku.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-05-27, 15:50

koma pisze:ograniczenie etatu robi się na jeden rok szkolny. i wygasa ono po zakończeniu roku.


Z obniżonego wymiaru czasu pracy można korzystać przez trzy lata w okresie, kiedy przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Rok o którym piszesz to ochrona stałości stosunku pracy.
"My wish is world's command"

matysiakowa
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-03, 11:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: matysiakowa » 2013-06-03, 11:32

Witam. W sobotę dowiedziałam się że jestem w ciaży. Powinnam się cieszyć z tego stanu ale sytuacja w pracy mi na to nie pozwala. Pod koniec maja podpisywałam zgodę na ograniczenie etatu do 9/18 (może to ulec zmianie - wszystko zależy od rekrutacji). Obecnie w tym roku szkolnym też nie mam całego etatu (15,5/18) oraz dodatkowo mam od maja 11 godzin za koleżanke, która jest na urlopie zdrowotnym. Nie wiem kiedy mam poinformować dyrektora o ciąży, bo boję się, że mimo iż mogłabym dostać więcej godzin od września to on da mi tylko pół etatu (chciałabym pracować do grudnia). Finansowo najbardziej opłacałoby mi się pójść na l4 już od września. Proszę o radę, czy dyrektor, jeżeli dowie się że jestem w ciąży może obniżyć mi etat do takiego wymiaru na jaki zgodziłam się w maju (chociaż miałabym więcej godzin).

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-06-06, 07:55

Gdzieś kiedyś wyczytałam (ale nie jestem pewna czy to było wiarygodne źródło), że jeśli nauczycielka jest w ciąży i w godzinach pracy ma zaplanowane badania, to dyrektor musi ją zwolnić na te badania. Czy ktoś orientuje się czy to prawda? A jeśli tak, to czy dyrektor może mi kazać szukać zastępstw koleżeńskich na tych godzinach, gdy mnie nie ma?

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: zkt » 2013-06-06, 15:53

matysiakowa pisze:Witam. W sobotę dowiedziałam się że jestem w ciaży. Powinnam się cieszyć z tego stanu ale sytuacja w pracy mi na to nie pozwala. Pod koniec maja podpisywałam zgodę na ograniczenie etatu do 9/18 (może to ulec zmianie - wszystko zależy od rekrutacji). Obecnie w tym roku szkolnym też nie mam całego etatu (15,5/18) oraz dodatkowo mam od maja 11 godzin za koleżanke, która jest na urlopie zdrowotnym. Nie wiem kiedy mam poinformować dyrektora o ciąży, bo boję się, że mimo iż mogłabym dostać więcej godzin od września to on da mi tylko pół etatu (chciałabym pracować do grudnia). Finansowo najbardziej opłacałoby mi się pójść na l4 już od września. Proszę o radę, czy dyrektor, jeżeli dowie się że jestem w ciąży może obniżyć mi etat do takiego wymiaru na jaki zgodziłam się w maju (chociaż miałabym więcej godzin).


Ciąża chroniona jest Kodeksem Pracy. Poszukaj tam paragraf. Na pewno jest tak, że nawet ciąża wyszła w okresie wypowiedzenia, to wypowiedzenie staje się nieważne. Tak że powinnaś powiadomic teraz, moim zadaniem. Według mnie ograniczenie nie będzie ważne.

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: zkt » 2013-06-06, 15:56

daughter pisze:Gdzieś kiedyś wyczytałam (ale nie jestem pewna czy to było wiarygodne źródło), że jeśli nauczycielka jest w ciąży i w godzinach pracy ma zaplanowane badania, to dyrektor musi ją zwolnić na te badania. Czy ktoś orientuje się czy to prawda? A jeśli tak, to czy dyrektor może mi kazać szukać zastępstw koleżeńskich na tych godzinach, gdy mnie nie ma?

Jest to w kodeksie pracy, musisz poszukać paragraf. Musi zwolnić, ale jeśli badania nie można przeprowadzić w innym czasie i musi zapłacic 100% wynagrodzenie. Musisz oczywiście napisać wniosek z podaniem paragrafu. Ja tak miałam, dyrektor najpierw bardzo sie zdiwił, ale przeczytał paragraf i nie miał wyjjścia.


Wróć do „Prawo oświatowe”