ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-06-06, 18:57

Znalazłam artykuł 185 Kodeksu Pracy, w którym jest właśnie o tym mowa. Dzięki:)

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-06-06, 21:00

matysiakowa pisze:Proszę o radę, czy dyrektor, jeżeli dowie się że jestem w ciąży może obniżyć mi etat do takiego wymiaru na jaki zgodziłam się w maju (chociaż miałabym więcej godzin).


Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży, chyba że zachodzą szczególne okoliczności, o których mowa w Kodeksie pracy (art. 177 ). Oznacza to, że bez względu na to, w którym tygodniu ciąży jest pracownica nie ma możliwości, by jej stosunek pracy uległ rozwiązaniu z inicjatywy pracodawcy. Jeżeli pracodawca, nie wiedząc o stanie pracownicy, złożyłby jej wypowiedzenie, to po otrzymaniu informacji o tym, że pracownica jest w ciąży powinien cofnąć swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu.
Ponadto kobieta w ciąży ma prawo do płatnych zwolnień od pracy w celu wykonania zaleconych badań lekarskich przeprowadzanych w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy (art. 185 § 2 KP).
"My wish is world's command"

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-06-18, 21:23

Czy będąc w ciąży na czas wakacji powinnam wziąć zwolnienie? Czy jest jakiś "biuletyn" w którym mogę poczytać na temat ciąży u nauczycielek? :D o jakiś prawach, obowiązkach, nawet o tym zwolnieniu z dyżurów?

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-06-18, 21:28

Oczywiście kodeks pracy :wink:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-18, 21:28

nixia pisze:Czy będąc w ciąży na czas wakacji powinnam wziąć zwolnienie?
Po co? Albo czemu?
nixia pisze:"biuletyn" w którym mogę poczytać na temat ciąży u nauczycielek?
Dwukrotnie byłam w ciąży i mogę Cię zapewnić że przebiega tak samo jak u przedstawicielek innych zawodów :D
A na poważnie , poczytaj sobie wątki z tym związane na forum, bo szkoda się powtarzać. A może sama zbierzesz ta informacje w jakiś biuletyn :?:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-06-18, 21:41

iluka pisze:
nixia pisze:Czy będąc w ciąży na czas wakacji powinnam wziąć zwolnienie?
Po co? Albo czemu?[quote="nixia"]"

Lekarz dzisiaj zadał mi takie pytanie i zamurowało mnie :) podobnie tak jak ty pomyślałam ale po co :)

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: wulina » 2013-06-19, 10:52

Jak urlop macierzyński wynosił np. 20 tygodni, to brało się zwolnienie w wakacje, żeby potem zostać dłużej z dzieckiem. Teraz jedna macierzyński jest tak długi, że to chyba nie ma sensu...

danszwajn
Posty: 3
Rejestracja: 2013-06-17, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: danszwajn » 2013-06-19, 19:25

Dlaczego nie ma sensu?
jesli wezme zwolnienie L4 na czas wakacji to po macierzyńskim muszą mi dac 6 tygodni urlopu zaległego....
i to nie ma sensu?
Zawsze to dodatkowe tygodnie... zwłaszcza jesli się nie ma z kim dziecka zostawić i trzeba iść na darmowy wychowawczy

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-06-20, 13:40

Jeśli wezmę zwolnienie na wakacje przedłużą mi macierzyński o 6 tyg. ale 13-sta pensja zostanie okrojona o miesiące które byłam na zwolnieniu.

Czy będąc na zwolnieniu w ciąży dostaje się 100% wynagrodzenia czy tak jak przy chorobowym 80%?

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-06-21, 09:02

Jeśli lekarz wpisze na zwolnieniu kod B oznaczający niezdolność do pracy w czasie ciąży, dostaniesz 100% pensji.

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-06-22, 11:06

daughter pisze:Jeśli lekarz wpisze na zwolnieniu kod B oznaczający niezdolność do pracy w czasie ciąży, dostaniesz 100% pensji.


A zastanawiałam się co oznacza ten kod B bo miałam go wpisane na aktualnym zwolnieniu. Dziekuje za wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-06-22, 22:24

Czy dyrektor ma prawo oczekiwać od pracownicy na zwolnieniu z kodem B, że będzie ona przysyłać np. jakieś poprawione według nowych wzorów sprawozdania? Wszystko zostało oddane przed pójściem na zwolnienie, a teraz okazuje się, że powinno być inaczej, że coś powinno być wyszczególnione itp. Dla mnie zwolnienie to zwolnienie, ale jak widać nie wszyscy rozumieją.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-22, 22:48

Poprawić coś w sprawozdaniu bym mimo l4 poprawiła, bo nie lubię po sobie błędów czy niedoróbek zostawiać. Ty też rób, jak uważasz :lol:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-06-24, 12:52

Czy dyrektor ma prawo oczekiwać od pracownicy na zwolnieniu z kodem B, że będzie ona przysyłać np. jakieś poprawione według nowych wzorów sprawozdania? Wszystko zostało oddane przed pójściem na zwolnienie, a teraz okazuje się, że powinno być inaczej, że coś powinno być wyszczególnione itp. Dla mnie zwolnienie to zwolnienie, ale jak widać nie wszyscy rozumieją.


Ja będąc na l-4 szpitalnym dostałam polecenie, że mam dostarczyć wszystkie dokumenty, które powinnam zdać na radzie, na której mnie nie było w związku ze stratą dziecka... Gdy się opóźniałam i prosiłam o wydłużenie terminu - codziennie do mnie dzwoniono, by ponaglić i straszono jakimiś dyscyplinarkami. Tak samo z dostarczeniem zwolnienia - mam je przynieść i już bo zbliża się koniec miesiąca i oni mają swoje rozliczenia, nie ważne, że jest na to 7 dni...

Nie wiem, czy ma prawo. Na pewno przydałoby się więcej zrozumienia czy zwykłej ludzkiej życzliwości. Ale kogo to obchodzi...

Prawie bezsilna wyklepałam kilkadziesiąt stron sprawozdań w jedną noc na odczepnego, żeby nie mieć kłopotów....
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-24, 17:55

Afroditte pisze:est na to 7 dni...
3 dni
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”