ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-08-20, 22:57

edzia pisze:Według mnie urlop za 2013 rok powinnaś wykorzystać do 2016



"Ponieważ Karta Nauczyciela nie zawiera terminu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego, co oznacza konieczność stosowania przepisów Kodeksu pracy w tym zakresie. Zgodnie z tymi przepisami, urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia wymagalności."

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-08-20, 23:43

nixia pisze:Nie uzyskałam jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy muszę być na L4 aż do porodu żeby wykorzystać zaległy urlop uzupełniający po urlopie macierzyńskim czy mogę przerwać L4 na dwa miesiące i pójść ponownie od listopada?


Afroditte pisze:Termin urlopu uzupełniającego w trakcie roku powinien zostać dostosowany do organizacji pracy szkoły, nie musi być on udzielony jednorazowo i w całości. Tak mówią przepisy - ale, jednoznacznej odpowiedzi nie dostaniesz, bo tu decydujący głos ma dyrektor. który udzielając urlopu uzupełniającego musi uwzględnić organizację pracy szkoły, w tym w szczególności zapewnienie uczniom prawidłowego toku nauczania - tak aby urlop nauczyciela nie destabilizował pracy szkoły. Ustalenie terminu wykorzystania urlopu uzupełniającego pozostaje do kompetencji dyrektora szkoły z uwzględnieniem wniosku nauczyciela (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).


Czyli nie ma jednoznacznego przepisu mówiącego kiedy należy wyznaczyć urlop uzupełniający (poza: "Urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego) w moim przypadku 30 września 2014? i czy L4 musi być ciągłe czy nie


W takim razie dyrektorka robi pod górkę wysyłając mnie we wrześniu 2013 na miesięczny urlop (gdzie w planach miałam pracować wrzesień i październik), chyba że liczy na to że do porodu pójdę na L4 (wiem jednak że jest dla mnie ułożony plan więc taka opcja nie wchodzi w grę).
Moja propozycja wydaje się lepsza aby wykorzystać urlop uzupełniający w listopadzie 2013 lub oddać mężowi moje 6 tygodni macierzyńskiego, a ja w tym czasie odbierałam urlop uzupełniający.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-08-21, 13:45

nixia pisze:
Na kiedy masz termin?

Koniec stycznia- początek lutego.

nixia pisze:Czyli nie ma jednoznacznego przepisu mówiącego kiedy należy wyznaczyć urlop uzupełniający (poza: "Urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego) w moim przypadku 30 września 2014?

Czyli mój plan, że odbiorę sobie uzupełniający jak mi się skończy macierzyński w styczniu/lutym 2015 jest nie do zrealizowania?

Niezłego kociokwiku można dostać od tych przepisów. Za tydzień będę w swojej szkole, to wypytam o wszystko.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-08-21, 19:09

nixia pisze:Czyli nie ma jednoznacznego przepisu mówiącego kiedy należy wyznaczyć urlop uzupełniający


Dyrektor udziela tego urlopu w pierwszym wolnym terminie. U Ciebie, gdybyś nie korzystała ze zwolnień jest to właśnie początek roku szkolnego.

nixia pisze:W takim razie dyrektorka robi pod górkę wysyłając mnie we wrześniu 2013 na miesięczny urlop


Moim zdaniem nie - patrz wyżej.


daughter pisze:Też jestem ciekawa jak to wygląda, bo jestem w podobnej sytuacji- wzięłam L4 na wakacje, tylko że ja nie wracam na pewno do pracy od września. Też myślałam, że po macierzyńskim będę mogła odebrać te tygodnie


Co innego, gdy pracownica przebywa ciągle na zwolnieniu lekarskim aż do dnia porodu. Wówczas, urlop uzupełniający może wykorzystać po zakończeniu urlopów związanych z macierzyństwem i rodzicielstwem.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-08-21, 21:18

Afroditte, dzięki za wyjaśnienie:)

Planuję po tych wszystkich macierzyńsko-rodzicielskich i tym uzupełniającym iść na 3 miesiące (do czerwca 2015) na wychowawczy, bo rozumiem, że długość wychowawczego (max 3 lata) zależy ode mnie. Była kiedyś w mojej szkole sytuacja, w której koleżanka chciała wrócić z macierzyńskiego w listopadzie i dyrekcja jej to wyperswadowała tłumacząc bałaganem w organizacji. Dlatego ja wolę uniknąć takich sytuacji i znikam na równe 2 lata.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-08-21, 21:35

daughter pisze:koleżanka chciała wrócić z macierzyńskiego w listopadzie i dyrekcja jej to wyperswadowała tłumacząc bałaganem w organizacj


A to już było celowe działanie dyrekcji, która ma obowiązek tak ułożyć arkusz, by powrót nauczyciela z jakiejkolwiek nieobecności - czy to macierzyński czy wychowawczy - był w nim ujęty.

Planuję po tych wszystkich macierzyńsko-rodzicielskich i tym uzupełniającym iść na 3 miesiące (do czerwca 2015) na wychowawczy, bo rozumiem, że długość wychowawczego (max 3 lata) zależy ode mnie.


Urlop można wykorzystać w maksymalnie 4 częściach (długość zależna od rodzica).

Ale zważ jeszcze na art.67a KN: "... Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego..."
"My wish is world's command"

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nixia » 2013-08-21, 21:41

Wszystko się wyjaśniło.

Jeśli bierze się zwolnienie na wakacje a od września planuje się wrócić do pracy to urlop uzupełniający (za wakacje) udziela się zaraz od września, adekwatnie do tego ile dni w wakacje było się na zwolnieniu.

Jeśli zwolnienie trwa od wakacji (lipca) aż do porodu to zaległy urlop uzupełniający (za wakacje) odbiera się w dowolnym terminie, np. po urlopie macierzyńskim :)

W czerwcu tego jeszcze nie wiedziałam :shock: . W obecnej sytuacji przedłużam zwolnienie aż do porodu gdyż na wrzesień dyrekcja musiałaby zatrudnić nauczyciela, ja wróciłabym na październik i ponownie od listopada trzeba by kogoś zatrudnić co jest bezsensu chociażby z tego względu że osoba zatrudnia od września na cały rok mogłaby rozpocząć staż :D

Do pracy wrócę w styczniu 2015 (od II semestru 2015)

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-08-21, 21:53

nixia pisze:Jeśli zwolnienie trwa od wakacji (lipca) aż do porodu to zaległy urlop uzupełniający (za wakacje) odbiera się w dowolnym terminie, np. po urlopie macierzyńskim :)


To też nie jest dowolny termin. W takim wypadku odbiera się urlop dokładnie (bezpośrednio) po macierzyńskim lub po dodatkowym macierzyńskim lub po rodzicielskim - zależy, kto z czego korzysta.
"My wish is world's command"

ladybird07
Posty: 13
Rejestracja: 2012-03-06, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ladybird07 » 2013-08-27, 23:32

Chciałabym się dowiedzieć jak poprawnie powinny byc wypłacine średnie nadgodziny za lipiec i sierpień dla nauczyciela, który w praktyce w calym roku szkolnym 2012/2013 pracował od 1.03.13r, ponieważ w okresie poprzedzającym powrot do pracy przebywał na urlopie macierzynskim i urlopie uzupełniającym?
Rozporządzenie mówi o przypadku krótszego zatrudnienia niż rok szkolny, ale tu pracownica była przecież zatrudniona. Z kolei uśrednianie z całego roku szkolnego jest niedorzeczne bo wypracowywała nadgodziny dopiero od marca, a wczesniej przebywała na urlopie i pobierala wynagrodzenie na odrębnych zasadach.

agnieszkab23m
Posty: 1
Rejestracja: 2013-10-22, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: lubuskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: agnieszkab23m » 2013-10-22, 21:07

Witam, mam pytanie jak wygląda sytuacja nauczyciela stażysty gdy poród wypada na drugą połowę maja a staż kończy się 10 czerwca? Czy staż zostanie zaliczony ? Czy te kilka dni po porodzie które zostaną do końca stażu mimo rozpoczęcia macierzyńskiego można policzyć i uznań za zwolnienie krótsze niż 30 dni? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-10-23, 00:04

Dziwne pytanie.
Tak naprawdę dowiesz się, jak urodzisz, czy zmieścisz się w 30 dniach przed 10 czerwca, bo to, że lekarz wyliczył termin porodu, nie oznacza, że dokładnie tak dzidzia się urodzi, no i rozumiem, że do dnia porodu zakładasz pracę? Podziwiam.

agaja
Posty: 2
Rejestracja: 2013-10-24, 22:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Co zrobic, by nie stracic kwalifikacji pedagogicznych?

Postautor: agaja » 2013-10-24, 22:50

Witajcie,
We wrzesniu przyszlego roku - 2014 uplynie 5 lat odkad jestem na urlopie macierzynskim i pozniej wychowawczym. Przed narodzinami dzieci w 2009 mialam stopien kontraktowego.
Normalnie planowalam wrocic we wrzesniu 2014, jednak jestem w ciazy, termin porodu - czerwiec 2014. I w zwiazku z tym mam pytanie, co moglabym zrobic, by moc nadal byc na wychowawczym i nie stracic uprawnien pedagogicznych. Z tego co wiem, mozna maksymalnie miec 5 lat przerwy, a pozniej trzeba wrocic do pracy, by nie stracic kwalifikacji pedagogicznych. Czy np.miesieczny staz bylby wystarczajacy na utrzymanie moich kwalifikacji albo moze jednodniowy powrot do pracy wystarczy?
Bede wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-10-24, 23:16

agaja pisze:Z tego co wiem, mozna maksymalnie miec 5 lat przerwy, a pozniej trzeba wrocic do pracy, by nie stracic kwalifikacji pedagogicznych.
Nie trzeba. Kwalifikacje się ma na zawsze.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-10-24, 23:28

W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-10-25, 09:10

to jeden z największych mitów w zawodzie naucyciela i to najczęściej powtarzany przez nauczycieli...dyplomowanych:)


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron