ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: malgala » 2009-06-29, 21:04

ptasieq pisze:moja żona jako nauczyciel mianowany zatrudniona jest w oparciu o Karte Nauczyciela na czas okreslony do konca sierpnia tego roku.Jest to już druga umowa roczna w tej samej szkole. Umowa ta NIE jest na zastępstwo. Praca nie jest w pełnym wymiarze godzin.

Nie jest to umowa na zastępstwo i skoro jest taka już drugi rok, to chyba również nie wynika ona z potrzeb organizacyjnych szkoły.
A tylko w tych dwóch przypadkach umowa z nauczycielem mianowanym lub kontraktowym może być zawarta na czas określony.
Zgodnie z obowiązującym prawem umowa ta ma moc umowy na czas nieokreślony.
Radzę teraz wystąpić do dyrekcji z pismem o dostosowanie umowy do aktualnie obowiązujących przepisów prawnych i przekształcenie jej w umowę na czas nieokreślony. Potem to tylko sąd pracy, a myślę, że nawet będąc na 100% pewnym decyzji sądu dodatkowy stres nie będzie żonie potrzebny.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: malgala » 2009-06-29, 21:09

Yoka pisze:ZUS nalicza 12 miesięcy wstecz od dnia porodu.

Liczy średnią z ostatnich 12miesięcy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-06-29, 21:13

ptasieq pisze:W trakcie rozmowy wiedząc ,że żona jest w ciąży dyrektor zasugierował , że nie jest pewny czy przedłuży umowę.
Nawet zakładając, że jest to jednak umowa na czas określony - może dyrektor miał na myśli, że nie przedłuży tej umowy po porodzie? :wink: Bo w okresie ciąży musi ją przedłużyć do dnia porodu. Potem przysługiwałby żonie zasiłek macierzyński z ZUS.

Awatar użytkownika
sylwia1970
Posty: 41
Rejestracja: 2009-06-23, 20:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: sylwia1970 » 2009-06-29, 23:13

elza gratuluję...
Obrazek

Szanuj nauczyciela swego, bo możesz mieć gorszego.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2009-06-30, 22:45

elza1 pisze:Witam wszystkich. Jestem tu nowa. Mam wątpliwość co do moich praw w ciąży. Otóż termin porodu mam na koniec stycznia 2010. Z tego co liczę wychodzi, że urlop macieżyński skończy się w maju- tylko kiedy? Słyszałam, że ma być wydłużony od listopada?
Zakładając, że skończy się w połowie maja - co zrobić:
-czy iść na zwolnienie lekarskie do wakacji czyli na te 5 tygodni i czy wakacje będą płatne?
-czy wtedy mogę pójść na wychowawczy od września?
-czy muszę pójść na wychowawczy zaraz po macieżyńskim - czy wtedy już nie dostanę żadnej pensji przez wakacje i dalszą część wychowawczego?
-czy wrócić do pracy na te półtora miesiąca do wakacji( chodzi mi o to żeby dostać pensje przez wakacje)
-co jest dla mnie najlepszym wyjściem pod względem finansowym( wyjdę tu na materialistkę ale będziemy mieć kłopoty finansowe bez moich zarobków i trochę się martwimy)
- czy jest jakimś wyjściem z sytuacji wzięcie L4 teraz na wakacjach?
Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedż bo w pracy wolałabym tak nie przedstawiać sprawy.
Dziękuję


Urlop macierzyński trwa na pierwsze dziecko 20 tygodni.. nikt Ci nie policzy kiedy sie kończy bo skąd wiedziec kiedy naprawdę urodzisz?
Co zrobisz dalej to Twoja decyzja, którą trzeba skonsultowac z dyrektorem. Być może lepiej brać L-4 do końca zajęć dydaktyczno-wychowawczych a wakacje i tak sa płatne jako średnia urlopowa bez względu na to czy wrócisz do pracy czy też bedziesz na L-4. Wyjściem jest też ewentualnie urlop dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia o ile tak orzeknie lekarz.. na tym też nic nie tracisz.
Urlop wychowawczy jest bezpłatny a więc najmniej korzystny. Najlepiej pogadac z dyrektorem bo on musi wiedzieć jak się ustawiać pod sam koniec roku szkolnego czy wrócisz czy tez nie.

mala_czarna
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-17, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: mala_czarna » 2009-07-02, 16:10

Witam!!!!
Mój problem polega na tym, że w dniu 31.08.2009 kończy mi się umowa na czas określony i wiem, że nie będzie dalej kontynuowana z racji tej, że nie ma dla mnie godzin. Dokładnie dnia 26.08.2009 zaczynam 13 tydzień ciąży. Mam to rozumieć ze zgodnie z art. 177 Kodeksu Pracy Dyrektor mnie nie może zwolnic? Kolejne pytanie jest takie, kiedy mam poinformować Dyrektora szkoły o ciąży? Teraz się trochę obawiam ponieważ to dopiero 5 tydzień.
Bardzo proszę o odpowiedz Pozdrawiam serdecznie Kinia

latha
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-05, 01:12
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: latha » 2009-07-05, 01:39

Wiem że mamy WAKACJE :roll: ale mam nadzieję że ktoś tu zajrzy :oops:
Przeczytałam wszystko,
- wiem że n-lowi przysługują 56 dni urlopu wypoczynkowego,2 tyg ferii i wakacje liczone do 31 sierpnia, ale... od kiedy? czy od 1.07 czy od 20.06.2009r bo ja jeszcze po 19.06 wprawdzie nie miałam zajęć,ale przygotowywałam sie do rady - 30.06? czyli od kiedy tzw. wakacje?
- zasiłek macierzyński czy zasiłek chorobowy na ciąże jest to "100 % przeciętne m-czne wynagrodzenie za okres 12 m-cy kalend.poprzedzających urlop macierzyński lub zwoln.lekarskie.... czyli policzyć średnią z 12 m-cy wstecz z pensji podstawowej + dod.motyw + dod.wychowawczy + nadgodziny ? i wyjdzie mi ta średnia którą powinnam dostać?
- nie ma mojej księgowej i nie mam się kogo zapytać?
Pomóżcie :?

motom11
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-16, 23:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

konie umowy a ciąża

Postautor: motom11 » 2009-07-16, 23:23

Witam.Mam takie pytanie mam umowe o prace do końca sierpnia, dyrekcja obiecała przedłużenie umowy ale okazało się że jestem w 9 tyg. ciąży bardzo zależy mi na tej pracy i nie wiem co zrobić czy powiedzieć dyrekcji przed końcem umowy czy poczekać do podpisania bede wtedy w 17tyg. Proszę o rade

achu
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-20, 16:56

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: achu » 2009-07-17, 09:31

Witam, pamiętam jak u nas dziewczyny miały taką sytuację to z zaświadczeniem od lekarza szły i miały przedłużaną umowę do końca macierzyńskiego!
Pozdrawiam
Achu

antoska
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-20, 12:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: antoska » 2009-07-18, 17:36

Nie do końca macierzyńskiego tylko do dnia porodu tak mówi kodeks pracy bodajże art.177
Natomiast ja bym poczekała do rady sierpniowej wtedy dowiesz się na pewno czy umowa z tobą zostanie przedłużona a tego co napisałam wyżej i tak nie stracisz zyskać za to możesz kilka tygodni jeżeli będzie to umowa na czas określony. Szacując macierzyński pokryje ci się z wakacjami więc więc dostaniesz za 8 tygodni ekwiwalent a jeżeli będziesz zatrudniona do dnia porodu to proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy (do porodu), a potem to już tylko zasiłek macierzyński z Zusu a nie urlop macierzyński od pracodawcy.

motom11
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-16, 23:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: motom11 » 2009-07-18, 21:32

Dziękuje za odpowiedz. Czyli z tego co zrozumialam poczekac do rady sierpniowej ale mam takie pytanko po niej powiedziec czy po podpisaniu umowy jeśli sie okaze ze mi ja nie przedłużą, a jeżeli sie okaze że nie to przynieś zaświadczenie od lekarza?

ellixx
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-23, 07:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Proszę o rade !!!!

Postautor: ellixx » 2009-07-23, 13:52

Witam serdecznie!!!

Mam mały dylemat i nie wiem do końca jak się zachować dlatego postanowiłam się was poradzić.

W czerwcu znalazłam pracę w nowej szkolę , złożyłam już wszystkie dokumenty i teraz czekam na podpisanie umowy pod koniec sierpnia. Problem polega na tym że wczoraj dowiedziałam się że jestem w ciąży w 5 tygodniu a umowy jeszcze nie podpisałam. w sierpniu przy podpisaniu umowy będę w 10 tygodniu ciąży. Nie wiem jak się zachować, powiedzieć dyrekcji przed podpisaniem umowy i mieć nadzieje że nie odmówi czy zataić i pod koniec września na początku 4 miesiąca ją o tym poinformować. Zależy mi na tej pracy w związku z czym jestem skora wrócić do pracy zaraz po porodzie. Pomocy!!!

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: marianka » 2009-07-23, 14:31

Gdybyś to Ty była pracodawcą chciałabaś wiedzieć?
Uważam, że powinnaś postąpić uczciwie; czyli poinformować dyrektora o ciąży, o planach w sprawie ewentualnego pójścia na L4, powrotu po macierzyńskim. Jeśli nie powiesz będziesz mało wiarygodna na przyszłość.
Życzę wielu radości z macierzyństwa.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: eldog » 2009-07-23, 14:34

Dylemat jest dosyć poważny!
Nie możesz zostać w starej szkole? Pewnie nie chcesz!
Kierując się uczciwością i poczuciem odpowiedzialności to w zasadzie powinnaś poinformować dyrekcję, że jesteś w ciąży, ale czy wtedy podpisze z Tobą umowę o pracę? No nie wiem?!
Ja kiedyś też kierowałam się uczciwością i niestety dziś tego żałuje!
Ty lepiej zamiast działać uczciwie po prostu postąp rozsądnie!
Podpisz umowę o pracę bez poinformowania o ciąży i czekaj na rozwój wypadków!
Rozmowa z dyrekcją i tak Cię nie ominie, ale to później i zrób w odpowiednim czasie!
Myśl o istotce rosnącej w Tobie, pozdrawiam!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

ellixx
Posty: 3
Rejestracja: 2009-07-23, 07:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ellixx » 2009-07-24, 08:13

Dziękuję za odpowiedz.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron