ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

martika1
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-15, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: martika1 » 2011-04-16, 18:49

Dzięki Yoka! Tylko wiesz czego się boję.....Ta koleżanka, która od września idzie na zwolnienie ( zresztą na wrzesień ma termin) do tej pory miała cały etat na świetlicy, ale na przyszły rok zostało jej tylko 18 godzin (cięcia), a ze jest w ciązy dyrektorka musi zapewnić jej nadal cały etat i zrobiła to kosztem godzin koleżanek po moim fachu czyli eduk. wczesnoszk. i tak się zastanawiam czy przeze mnie nie będzie afery...bo tego bym nie chciała! mam nadzieję że sprawę załatwi L4 i moje zapewnienie, że do końca przyszłego roku szk. nie wrócę, ale nie jestem pewna jak to wygląda od strony prawnej....

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2011-04-16, 19:02

znalazłam coś takie w necie na stronie http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-pracy/ ... nskim.html

Art. 91c. 1. Karty Nauczyciela mówi, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nie uregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy - między innymi mówiące o ochronie kobiet w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. A zatem w Pani przypadku, zwolnienie może nastąpić jedynie z przyczyn wskazanych w Karcie Nauczyciela, a do tego dopiero po urlopie macierzyńskim.

a może poszukaj jakiegoś radcy lub zadzwoń do wydziału edukacji zapytać?

martika1
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-15, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: martika1 » 2011-04-16, 19:12

A jeszcze lepiej byłoby gdyby Organ Prowadzacy Szkołę w tym wypadku Władze Gminy musiały cofnąc swoja decyzję o połączeniu klas, ale to chyba mrzonki...

martika1
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-15, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: martika1 » 2011-04-16, 19:20

Z tym radcą to chyba dobry pomysł, bo muszę wiedzieć co mnie czeka i na co się przygotować, a te wszystkie rzeczy czytałam, ale wielkie dzięki za zainteresowanie! Gdybyś jeszcze sie czegoś dowiedziała na ten temat to proszę daj znać!

sensation1
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-16, 19:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: sensation1 » 2011-05-10, 12:38

witam
a jak wygląda sprawa z wypłacaniem nadgodzin będąc na zwolnieniu ciążowym? wypłacają tylko jakiś procent?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2011-05-10, 16:02

sensation1 pisze:a jak wygląda sprawa z wypłacaniem nadgodzin będąc na zwolnieniu ciążowym? wypłacają tylko jakiś procent?
Skoro tak zadałaś pytanie, to dłuuugo by tłumaczyć, jak jest naprawdę. ;)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2011-05-11, 17:51

ale jakich nadgodzin? Przecież będąc na L4 nie masz nadgodzin tylko tyle co na umowie czyli etat/pół etatu itd. Nadgodziny są wypłacane gdy są wyrobione, a co Ty chcesz wyrobić skoro jesteśna L4?

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ninka30 » 2011-05-12, 12:08

A nie jest tak, że powyżej 1 miesiąca zwolnienia ZUS nalicza średnią dochodów z 12 ostatnich miesięcy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2011-05-12, 13:11

ninka30 pisze:A nie jest tak, że powyżej 1 miesiąca zwolnienia ZUS nalicza średnią dochodów z 12 ostatnich miesięcy?
Nie jest tak.

marble
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-12, 16:19
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: marble » 2011-05-12, 16:46

Mam kilka pytań odnośnie urlopu macierzyńskiego. Być może znajdzie się ktoś kompetentny i mi udzieli odpowiedzi.
Po pierwsze jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony, pracującym w pełnym wymiarze godzin - uczę języka polskiego. Od 1.09. 2011 nasza szkoła zostanie połączona z inną, w związku z czym nastąpi zmniejszenie liczby godzin. Dyrekcja musiała podzielić godziny między mnie i drugą polonistkę (także kontraktową zatrudnioną na czas nieokreślony). Mnie przydzieliła 17/18 etatu, natomiast druga polonistka zachowała pełny etat. Obecnie jestem w ciąży (termin porodu przypada między 1 a 3 września). I w związku z tym mam pytanie: Czy pracownicy w ciąży można obniżyć wymiar etatu? Dodam, że posiadam uprawnienia do jeszcze jednego przedmiotu - historii i dodatkowa godzina spowodowałaby, że utrzymałabym pełny etat (dlatego chcę rozmawiać z dyr. o przydzieleniu tej godziny).
Po drugie chciałabym się dowiedzieć w jakim wymiarze mogłabym odebrać urlop wypoczynkowy, gdybym podczas wakacji - cały lipiec i 2 tyg. sierpnia przebywała na l4? Wiem, że będę musiała wykorzystać L4, ponieważ jestem w trakcie kursu kwalifikacyjnego z bibliotekoznawstwa, a zajęcia będą trwały w wakacje, jednak nie wyobrażam sobie dojeżdżania do odległego miasta na kurs w 8 i 9 miesiącu ciąży. Czy korzystniej jest być na zwolnieniu lekarskim do połowy sierpnia czy lepiej jest pozostać do końca (czy nie zaczną mi szybciej liczyć macierzyńskiego?). No i jeszcze jedno: jeżeli podstawowy urlop macierzyński kończy się 18.01.2012, a ferie w moim woj. trwają od 16 do 29.01, to czy dodatkowy urlop macierzyński ten w wymiarze 4 tyg. muszę zaczynać 19.01 czy też mogę go zacząć po feriach? Będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2011-05-12, 19:41

Ciąża to ciężka choroba przenoszona drogą płciową.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2011-05-12, 21:31

co do maciezrńskiego dodatkowego to musi być on bezpośrednio po podstawowym i nie ma związku, że są ferie, Tym albo wracasz na 2 dni do pracy i masz ferie, albo od razu bierzesz 2 tyg dodatkowego macierzyńskiego

j88tyna
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-20, 19:12
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: j88tyna » 2011-05-20, 19:25

Witam! Jestem w dość dziwnej sytuacji. Może zacznę od tego że jestem nauczycielem stażystą i 24 czerwca mam egzamin na kontraktowego. Jestem w 4 miesiącu ciąży, termin rozwiązania mam na początek listopada, a umowę mam podpisaną do końca sierpnia. Pracuję w klasie „0”,a więc w przedszkolu tylko że umiejscowionym w szkole. Od 27 czerwca zamierzałam przejść na L4, jednak moja opiekunka stażu doradziła mi że może lepiej jak wykorzystam najpierw dni z urlopu a dopiero później skorzystała z L4. Która sytuacja była by korzystniejsza dla mnie?
Poza tym nie wiem czy będę miała przedłużoną umowę. Jeśli nie to czy należy mi się macierzyńskie a później wychowawcze? A jeśli umowę mi przedłużą to jak długo trwa okres macierzyńskiego i wychowawczego?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2011-05-20, 20:17

najpierw się dowiedz, czy w ogóle w tej sytuacji dostaniesz przedłużenie umowy, bo jeśli nie, to nie ma sensu kombinować z L4, bo rozumiem, że skoro zerówka w szkole, to w wakacje nie pracujecie? Więc po co Ci L4 na te wolne wakacje?

Jeśli nie dostaniesz przedłużenia umowy na kolejny rok lub na czas nieokreślony, to umowa musi zostać przedłużona i tak do dnia porodu i wtedy idź na L4, ale po wakacjach, bo i tak nie mając umowy o pracę, po porodzie zostaniesz bez pracy i nie ma co "odebrać sobie" po macierzyńskim. Normalnie w tej sytuacji dostaniesz zasiłek macierzyński, natomiast urlopu wych nie będzie, bo będziesz bezrobotna de facto. A żeby wziąć urlop wychowawczy musisz mieć umowę o pracę w trakcie trwania maciezryńskiego i po nim.

Jeśli jednak dostałabyś przedłużenie na kolejny r.szk. lub na czas nieokreślony, to idź na L4 od 27 czerwca, potem poród, macierzyński, odebranie sobie zaległego niewykorzystanego urlopu przez L4 w czasie wakacji i ewentualnie wychowawczy.

Piszę to wszystko zakładając, że ta zerówka nie pracuje w wakacje, czyli działa tak, jak szkoła podstawowa.

j88tyna
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-20, 19:12
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: j88tyna » 2011-05-20, 21:51

Problem właśnie w tym że "0" pracuje w wakacje i rządzi się prawami przedszkola. i co w takiej sytuacji?
Dzięki z góry


Wróć do „Prawo oświatowe”