ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: daughter » 2013-06-24, 18:17

Afroditte pisze:Na pewno przydałoby się więcej zrozumienia czy zwykłej ludzkiej życzliwości. Ale kogo to obchodzi...

No właśnie. Nie jestem na zwolnieniu, bo mi się nie chce do pracy chodzić, tylko mam do tego powody. Sprawozdanie zmodyfikowałam według tych nowych kryteriów, które ogłoszono już po moim pójściu na zwolnienie, żeby mieć święty spokój, ale już czekam na kolejne wiadomości o czymś co powinnam zrobić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-24, 18:21

Dzisiaj przed rada była w szkole wych. kl.6 i porobiła, co należało, a odczytała na radzie zastępująca ją koleżanka :( Takie jest życie :ass:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-06-24, 21:08

Afroditte napisał/a:
est na to 7 dni...
3 dni


Mylisz się. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby powinno zostać dostarczone do pracodawcy w terminie 7 dni od dnia jego wystawienia.

iluka pisze:Dzisiaj przed rada była w szkole wych. kl.6 i porobiła, co należało, a odczytała na radzie zastępująca ją koleżanka :( Takie jest życie :ass:


A czy wychowawczyni ta przebywa na zwolnieniu? Bo jeśli przebywa i wykonywała obowiązki w szkole to dla mnie osobiście jest to nadużycie a jeśli nie przebywa to dlaczego nie było tej pani na radzie? (może miała jakieś inne, słuszne powody...).
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: linczerka » 2013-06-24, 21:18

Tu można poczytać o terminie dostarczenia zwolnienia do zakładu pracy http://forumprawne.org/prawo-pracy/6667 ... pracy.html
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-24, 21:25

No, sorki. Pracownik powinien poinformować pracodawcę o przyczynie nieobecności najpóźniej w drugim jej dniu, zaś zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby powinno zostać dostarczone w terminie 7 dni od dnia jego wystawienia.
Afroditte pisze:A czy wychowawczyni ta przebywa na zwolnieniu?
Zasadniczo przebywa, doczekuje na poród za kilka dni.
Afroditte pisze:dlaczego nie było tej pani na radzie?
Dlatego na radzie jej nie było.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2013-06-24, 21:28

Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA pracownik zobowiązany jest bowiem dostarczyć swojemu pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Tak wynika z art. 62 ustawy zasiłkowej.

Istotne jest, że za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza, o ile ubezpieczony nie udowodni, że otrzymał je w terminie późniejszym. Ponadto przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie.

25% sankcja za nieterminowe dostarczenie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA nie ma zastosowania do wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-06-25, 21:40

iluka pisze:Afroditte napisał/a:
A czy wychowawczyni ta przebywa na zwolnieniu?
Zasadniczo przebywa, doczekuje na poród za kilka dni.
Afroditte napisał/a:
dlaczego nie było tej pani na radzie?
Dlatego na radzie jej nie było.


Aha, wcześniej nigdzie o tym nie pisałaś, dlatego pytałam. W takiej sytuacji sama poszłabym wszystko pozałatwiać, żeby mnie potem nie wzywano do poprawek itp.

Co innego, gdy sytuacja wymaga np. leżenia bądź rekonwalescencji po pobycie w szpitalu a pracodawca wzywa niezwłocznie do szkoły. Tu często bywa, że nie doświadczymy ani zrozumienia ani życzliwości - zwykłej, ludzkiej - nie "dyrektorskiej".
"My wish is world's command"

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-07-09, 08:54

ale czy dodatek motywacyjny nie jest uznaniowy? Więc czego oczekujesz? Motywacyjnego za bycie na L4?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-07-09, 17:10

idąc Twoim tokiem rozumowania powinnaś też miec zapłacone godziny ponadwymiarowe.....a tego nigdy nie płacą na L4.
W tym artykule masz napisane, z czego składa się wynagrodzenie, co nie oznacza, że MUSI się składać. Motywacyjnego przecież nie dostaje każdy nauczyciel.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-07-09, 21:06

Tym bardziej, że motywacyjny jest przyznawany na pewien czas (u mnie na semestr, są placówki, że np. tylko na 2 miesiące) i nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy w tym czasie nie wypadnie jakieś zwolnienie z tytułu choroby...
"My wish is world's command"

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Yoka » 2013-07-10, 08:44

może to, że dostałaś go w niższej kwocie wynika z pierwszego zdania wprowadzajacego do tekstu:

Dodatek motywacyjny przyznany nauczycielce nie może zostać odebrany jej ze względu na niezdolność do pracy z tytułu ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Wynagrodzenie nauczyciela w takiej sytuacji naliczane jest na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

empo
Posty: 13
Rejestracja: 2010-11-19, 14:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: empo » 2013-08-01, 16:45

A czy Wy też macie wynagrodzenia za L4 w ciąży czy macierzyński co miesiąc w innej wysokości? Mojego męża ostatnio to nurtuje - jak to jest, że każda moja wypłata jest inna, skoro mam 100% i wypłaca ją ZUS... i nie wiem, co mu powiedzieć...

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2013-08-02, 18:20

Ja mam wynagrodzenie wypłacane w stałej wysokości.
"My wish is world's command"

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: marta_83 » 2013-08-02, 22:23

Wynagrodzenie za L4 różniło mi się w każdym miesiącu ze względu na ilość dni jakie dany miesiąc miał i z tego, że w różnym czasie donosiłam kolejne zwolnienia. Zasiłek macierzyński otrzymuję jednak w jednakowej kwocie.

akatzja
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-03, 09:45
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: akatzja » 2013-08-08, 15:18

Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź w następującej kwestii:

Jestem od kilku miesięcy na urlopie wychowawczym, ale niebawem urodzę kolejne dziecko (będąc ciągle na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko).

Z tego, co się dowiedziałam podobno nie przysługuje mi urlop macierzyński, ale mam prawo do tzw. zasiłku macierzyńskiego.

I tu mam dwa pytania:

1. Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby ten zasiłek dostać? czy muszę składać papiery do zusu czy do szkoły - np. zwykłe podanie o urlop / zasiłek (niestety moja kadrowa niezbyt się orientowała, jak z nią ostatnio rozmawiałam...).
2. Matki z 2013 r mają prawo do tzw. rocznych urlopów macierzyńskich (czy też rodzicielskich) - czy jeśli wybiorę ten wariant, to zasiłek macierzyński też będę dostawac przez rok?

Dziękuję za wszelką pomoc :-)


Wróć do „Prawo oświatowe”