ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

motom11
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-16, 23:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: motom11 » 2009-11-03, 19:16

Witam. Mam takie pytanie byłam 2 tygodnie na l4 z powodu ciąży, jest ono płatne 100% ale jak jest naliczane? Bo niedość że dostałam mniej za wychowastwo i wszystkie inne dodaki to jeszcze pensje dostałam mniejszą. Pani księgowa uzasadniła o tak że nalizają średnią z 12miesięcy, czy tak faktycznie jest? :(

hanikaw
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-08, 11:25
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

zwolnienie lekarskie w czasie ciąży

Postautor: hanikaw » 2009-11-08, 11:50

Podpowiedzcie mi w następującej sprawie:
Pracuję w gimnazjum, jestem n.mianowanym, umowa na czas nieokreślony.
Ponieważ bardzo źle się czuję chce poprosić lekarza ginekologa by wysłał mnie do końca ciąży na zwolnienie. Termin porodu mam 27 czerwca. Czy dobrze rozumiem, że moje zwolnienie nie może przekroczyć 182 dni? To by znaczyło, że na zwolnienie mogę iść dopiero w styczniu 2010, dokładnie 4 stycznia? Wtedy od 4 stycznia do 30 czerwca będzie 178 dni zwolnienia.
Myślałam że ta sprawa jest łatwiejsza wszakże u mnie w gimnazjum co druga nauczycielka w ciąży idzie na zwolnienie już w 5 czy 7 tygodniu ciąży. A ja nie chcę popełnić swojego błędu z pierwszej ciaży, kiedy to pracowałam prawie do końca, bo wiem jak źle to wpływa na dziecko!

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nadia » 2009-11-08, 13:13

motom11,nie rozumiem dlaczego dostałaś mniejszą pensję.Zwolnienie w ciąży jest 100% płatne,więc wszystkie składniki wynagrodzenia również są 100% płatne.Dowiedz się dokładnie u księgowej dlaczego mniej zarobiłaś, niektóre panie księgowe nie są świadome tego,że L4 w ciąży jest pełnopłatne. Moja koleżanka przez kilka miesięcy otrzymywała mniejsze pobory będąc w ciąży, dopiero jakaś kontrola dopatrzyła się nieprawidłowości.

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nadia » 2009-11-08, 13:15

hanikaw, a dlaczego Twoje zwolnienie nie może przekroczyć 182 dni?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-11-08, 17:51

hanikaw pisze:Ponieważ bardzo źle się czuję chce poprosić lekarza ginekologa by wysłał mnie do końca ciąży na zwolnienie. Termin porodu mam 27 czerwca.

To drugi miesiąc! Skąd wiesz, że tak źle będziesz się czuła przez pozostałe 7?? Potem to mija... :D

wiem jak źle to wpływa na dziecko!

Dlaczego źle??? Jak wpłynęło na Twoje dziecko??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-11-08, 19:09

nadia pisze:niektóre panie księgowe nie są świadome tego,że L4 w ciąży jest pełnopłatne.
Moim zdaniem nie ma takiej opcji, to każde dziecko wie ;) Ewentualne pomyłki, jeśli już są, to wynikają raczej z niedopatrzenia, czy może złych ustawień programu płacowego, a nie z niewiedzy kadrowej, czy z jej złej woli.

motom11 pisze:Pani księgowa uzasadniła o tak że nalizają średnią z 12miesięcy, czy tak faktycznie jest?
Bo tak jest i pewnie stąd wynika różnica. Od stycznia nauczyciele mieli podwyżkę, kolejną we wrześniu, więc to oczywiste, że ta średnia z 12 m-cy wyjdzie niższa, niż zarobki z września, czy października br. A dziewczyny często o tym nie wiedzą i myślą, że mają płace źle naliczane.

Jeśli ta średnia z 12 m-cy wyjdzie, powiedzmy, 1800 zł, to w ciąży otrzymuje się 100 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, tj. tej właśnie kwoty, tej średniej, a nie 100 % bieżącej wypłaty. Na zwykłym chorobowym jest 80 %. A im ta średnia bardziej zbliżona jest do obecnych zarobków, tym mniej odczuwa się tę różnicę. Czasem różnica może wyjść na korzyść pracownika, gdy w okresie przedzasiłkowym dużo więcej zarabiał (np. nauczyciel miał godziny ponadwymiarowe), niż obecnie.

Więcej zaufania do pań kadrowych, dziewczyny! ;)

marga211
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-09, 12:08
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: marga211 » 2009-11-09, 12:20

Mam pytanie Jestem nauczycielką i niedawno urodziłam dziecko W związku z powyższym mam pytanie Po zakończonym okresie urlopu macierzyńskiego chciałabym wziąć urlop dla poratowania zdrowia od 18 marca 2010 - 18 marca 2011. Następnie żeby nie wracać do pracy w marcu chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego ? Czy jest w ogóle taka możliwość? Słyszałam, że po urlopie dla poratowania zdrowia należy wrócić do pracy wiec czy jest możliwość wzięcia najpierw urlopu wychowawczego do zakończenia zajęć od 18 marca2010 - czerwca 2010 i po urlopie wypoczynkowym letnim od 01 września do 31 sierpnia 2011 przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia?. Bardzo proszę o radę

motom11
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-16, 23:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: motom11 » 2009-11-09, 12:31

Czyli z tego co rozumiem pensje mam naliczonom dobrze.A co z nadgodzinami, wychowastwem, motywacyjnym czy nalęzy sie za dni byte na chorobowym będąc w ciąży. Pani księgowa powiedziała że jest płatne za dni faktycznie przerobione a stażowe wogólne nie jest wypłacane.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-11-09, 15:31

marga211 pisze:Po zakończonym okresie urlopu macierzyńskiego chciałabym wziąć urlop dla poratowania zdrowia

Myślę, że nie masz jeszcze prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Ile lat pracujesz w szkole???

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-11-09, 20:32

motom11 pisze:A co z nadgodzinami, wychowastwem, motywacyjnym czy nalęzy sie za dni byte na chorobowym będąc w ciąży.
Nie nadgodziny, tylko ponadwymiarowe. Zapłata za ponadwymiarowe należy się po ich faktycznym przepracowaniu. Ale na pewno wchodzą w podstawę zasiłku chorobowego (o której pisałam wyżej), więc wówczas otrzymasz je (ale tylko te przepracowane przed póściem na chorobowe, jeśli takie były) jakby w postaci zasiłku chorobowego.

Motywacyjny i za wychowawstwo - to zależy, jak ustalił wasz OP. Jeśli ustalił, że te składniki wynagrodzenia wypłacane są, mimo nieobecności nauczyciela w pracy, to je dostaniesz normalnie. Jeśli zaś ustalił, że nie są wtedy wypłacane, to wówczas wchodzą w podstawę zasiłku chorobowego i je (o ile były przed pójściem na chorobowe) dostaniesz jakby w zasiłku chorobowym.

a stażowe wogólne nie jest wypłacane.
Chyba tu księgowa nie ma racji, ale musiałabym to sprawdzić.

hanikaw
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-08, 11:25
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: hanikaw » 2009-11-12, 18:36

koma pisze:
hanikaw pisze:To drugi miesiąc! Skąd wiesz, że tak źle będziesz się czuła przez pozostałe 7?? Potem to mija... :D

Wiem, ponieważ od 7 lat pracuję w gimnazjum - kto nie pracował nie wie jak tu jest. Tylko dziś w ciagu 4 godzin które miałam zdrnerwowałam sie 2 razy tak że aż kłóło mnie w podbrzuszu. No cóż, każdy jest inny. Ja ciężko przeżywam i przechodzę moją pracę.


Dlaczego źle??? Jak wpłynęło na Twoje dziecko??

A tak, że od 8 miesiaca życia leczyłam dziecko u neurologa - w kierunku nerwicy. Nie zrozumie tego nikt kto nie pracował w gimnazjum - i tym zazdroszczę.

Ale nie o tym było moje pytanie.
Czemu mogę wziąć 182 dni. To ja o to zapytałam,wywnioskowałam to z tego tematu i odpowiedzi udzielanych w nim, a także z karty nauczyciela. Zresztą dziś zapytałam koleżankę nauczycielkę, która z takiego samego powodu jak ja poszła po 4 tyg. ciąży na zwolnienie do konca i rzeczywiście po 182 dniach musiała napisać podanie do ZUS o możliwość kontynuacji zwolnienia.
Tak więc już sama sobie odpowiedziałam na pytanie - jak zwykle forum zawiodło.... kolejne juz.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: malgala » 2009-11-12, 19:25

hanikaw pisze:jak zwykle forum zawiodło.... kolejne juz.

hanikaw, dołączyłaś na forum 8 listopada, dziś jest 12.
Forum nauczycielskie to nie internetowa kancelaria prawnicza specjalizująca się w udzielaniu odpowiedzi (a i tam trzeba na odpowiedź poczekać). Jeżeli ktoś zna odpowiedź - odpowiada, jeżeli nie, to odpowiedzi nie ma. Czasami trzeba trochę poczekać, a czasami odzewu brak. My tu na dyżurze prawników nie zatrudniamy. Użytkownicy forum też nie mają obowiązku na bieżąco wszystkich wpisów śledzić i natychmiast odpowiedzi udzielać.
Poza tym forum jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń i do tego przede wszystkim służy. Nie rozumiem więc czemu zawiodło.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2009-11-12, 19:32

Nie chcę Cię wprowadzic w błąd ale od tego chyba roku jest przepis, że ciężarne nie obejmuje okres 182 dni. Po staremu było tak, że po upływie tych dni należało złożyc wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Nic strasznego, tylko trochę formalności. Najlepiej dowiesz się w ZUSie jak to jest teraz.
Powodzenia i spokojności w ciąży!!!!

hanikaw
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-08, 11:25
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: hanikaw » 2009-11-12, 20:19

fruzia pisze:Nie chcę Cię wprowadzic w błąd ale od tego chyba roku jest przepis, że ciężarne nie obejmuje okres 182 dni. Po staremu było tak, że po upływie tych dni należało złożyc wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Nic strasznego, tylko trochę formalności. Najlepiej dowiesz się w ZUSie jak to jest teraz.
Powodzenia i spokojności w ciąży!!!!

I o taką odpowiedź mi chodziło. Dziękuję. Odpowiedź na pytanie, a nie "wymądrzanie" typu po co ja wogole chce iść na zwolnienie. A co to kogo obchodzi. Mam wystarczająco dużo powodów i już. Interesowała mnie kwestia prawna. Przepraszam,ale po prostu zdenerwowała mnie wypowiedź "koma", która pyta jakby była moim dyrektorem, zamiast odpowiedzieć na pytanie które zadałam.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-11-12, 20:56

hanikaw pisze:Odpowiedź na pytanie, a nie "wymądrzanie" typu po co ja wogole chce iść na zwolnienie.

Odpowiedź otrzymasz, jeżeli taka będzie nasza wola. To forum dyskusyjne, a nie kancelaria prawna. Odpowiadać nie musimy...

zdenerwowała mnie wypowiedź "koma", która pyta jakby była moim dyrektorem, zamiast odpowiedzieć na pytanie które zadałam.

Zapytałam grzecznie i ze zwykłej ciekawości - masz cos na sumieniu, że widzisz złośliwość u innych???
Natomiast to "zamiast odpowiadać" to z Twojej strony przesada. Pomoc prawna ze strony tych, którzy odpowiedzieć potrafią - to grzeczność, a nie obowiązek.


Więcej już lepiej o nic nie pytaj...


Wróć do „Prawo oświatowe”