ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-04-17, 20:21

tucji pisze:A odnosnie awansu to nie trzeba rozpoczac go z poczatkiem wrzesnia?

Tak - jeżeli zaczynasz.
Jeżeli natomiast był przedłuzony z powodu choroby czy macierzyńskiego - to nie musisz z początkiem roku. Kontynuujesz awans po powrocie do pracy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-04-17, 21:12

koma, tucji chodzi właśnie o rozpoczęcie stażu. I wcale nie musi być obecna w pracy 1 września.
1. Raz, że zgodnie z art. 9d. ust. 1 KN może rozpocząć pracę (w sensie nawiązać stosunek pracy) w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, co akurat nie zachodzi w jej sytuacji, gdyż jej stosunek pracy trwa. Gdyby jednak tak było, staż rozpoczynałby się np. 14 września.
2. Dwa, że może przebywać wówczas na urlopie uzupełniającym (urlop taki nie przerywa stażu) albo np. na zwolnieniu lekarskim (jeśli trwałoby nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż uległby przedłużeniu). W takim przypadku staż rozpoczyna się z początkiem roku szk. (1 września), mimo, iż nauczyciel jest wtedy nieobecny w pracy.

Tak więc spokojnie możesz wykorzystywać ten urlop uzupełniający we wrześniu, zresztą to tylko 7 dni.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2009-04-18, 00:29

Ja bym sobie zostawiła te 7 dni zaległego urlopu. Można je wykorzystac w ciągu 3 lat z możliwością podzielenia. Czasem przydaje się te parę awaryjnych dni, szczególnie mając małe dziecko.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-04-19, 18:13

edzia pisze:koma, tucji chodzi właśnie o rozpoczęcie stażu. I wcale nie musi być obecna w pracy 1 września.

Skoro chodzi o rozpoczęcie stażu, to zaczyna z początkiem roku, nie później jednak niż....itd, jak każą przepisy. I ja nie napisałam, że musi być wtedy w pracy 'ciałem'.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-04-19, 19:18

koma pisze:I ja nie napisałam, że musi być wtedy w pracy 'ciałem'.
Wiem, wiem :) , ale jakoś czułam, że muszę doprecyzować :wink: , gdyż z postów tucji wywnioskowałam, iż niby nie mogłaby rozpocząć stażu z powodu urlopu uzupełniającego. Uznałam, że w jej pytaniu "A odnosnie awansu to nie trzeba rozpoczac go z poczatkiem wrzesnia?" chodzi właśnie o obecność w pracy ("ciałem" :wink: ) podczas rozpoczynania stażu. Być może się myliłam, ale jakoś tak nie mogłam tego zostawić w spokoju. :wink:

tucji
Posty: 13
Rejestracja: 2007-09-19, 15:57

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: tucji » 2009-04-23, 11:35

Wlasnie chodzilo mi o obecnosc "cialem" jak to ladnie okresliliscie. Ale itak wole zostawic ten urlop na pozniej.
tucji

ania281
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-25, 07:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ania281 » 2009-04-25, 09:24

witam :)) bardzo zaciekawil mnie ten watek poniewaz nigdzie nei moge znalezc jasnej odpowiedzi na swoje pyatnko ( z tegoo co wyczytalam tutaj sporo sie wyjasnilo jednak o ile to mozliwe poprosilabym kogos aby mi to potwierdzil na moim przykladzie) urodzilam synka 15 marca macierzynski wyliczono mi do dnia 1 sierpnia a w szkole w zwiazku urlopem wypoczynkowym wyliczono powrot na 13 pazdziernika no i teraz moje watpliwosci czy moge rozpoczac staz na nauczyciela mianowanego (bo wiem ze tzreba go rozpoczac 1.09 lub do 14 dni a przeciez mnie nie bedzie w tym okresie pracy a czy jesli nie moge rozpoczac tego stazu to czy np moge isc do pracy 1.09 zlozyc podanie i plan rozwoju a zalegly urlop wybrac np. od 02.09 a czy jesli nie wykorzystam tego urlopu nalezy mi sie wynagodzenie za niewykorzystany urlop ???/

pozdrawiam

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2009-04-25, 10:15

Na wykorzystanie zaległego urlopu masz 3 lata. Ponadto na tym urlopie możesz złożyc podanie odnośnie rozpoczęcia stażu. Ten okres wlicza się do stażu.

ania281
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-25, 07:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ania281 » 2009-04-25, 11:04

dziekuje slicznie za odpowiedz ;)) bo szczerze mowiac myslalam jakby tu skrocic ten okres zeby roku nie stracic a tak to super dluzej z synkiem posiedze :) :) :D

ania281
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-25, 07:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: ania281 » 2009-04-28, 11:32

a i jeszcze mam do kogos pyatnie jak i gdzie mozna sprawdzic czy dobrze mam wyliczony ten urlop wypoczynkowy uzupelniajacy (podobno do 13 pazdziernika) skoro macierzynski konczy mi sie 1 sierpnia???

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2009-04-29, 00:21

ania281 pisze:a i jeszcze mam do kogos pyatnie jak i gdzie mozna sprawdzic czy dobrze mam wyliczony ten urlop wypoczynkowy uzupelniajacy (podobno do 13 pazdziernika) skoro macierzynski konczy mi sie 1 sierpnia???
Sprawdziłam z kalendarzem, wychodzi mi, że urlop uzupełniający powinnaś mieć do 26 września. :(
Sądzę jednak, że to nie pomyłka, tylko nie podałaś nam wszystkich informacji koniecznych do policzenia. Czy podczas wakacji w 2008 r. miałaś urlop, czy byłaś na zwolnieniu lekarskim?

I jeszcze odnośnie Twoich wcześniejszych pytań:
czy moge rozpoczac staz na nauczyciela mianowanego (bo wiem ze tzreba go rozpoczac 1.09 lub do 14 dni a przeciez mnie nie bedzie w tym okresie pracy
Możesz, mimo, że nie będziesz wtedy w pracy. Będziesz jednak na urlopie, a podczas urlopu realizujesz staż normalnie.

czy jesli nie wykorzystam tego urlopu nalezy mi sie wynagodzenie za niewykorzystany urlop ???/
Tylko w wyjątkowych przypadkach jest wypłacane wynagrodzenie za niewykorzystany urlop, np. gdy wcześniej ustaje stosunek pracy. Ty masz możliwość, więc musisz wykorzystać urlop w naturze.

maniam
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-25, 15:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

ciąża - nowa umowa na czas określony

Postautor: maniam » 2009-05-25, 18:06

Witam:)
Jestem zatrudniona jako nauczyciel wychowania przedszkolnego na czas określony do 31.08.2009. Termin porodu mam wyznaczony na połowę stycznia i zdążyłam się zorientować, że umowa musi być przedłużona do dnia porodu. Od piątego tygodnia jestem na L4 z powodu zagrożonej ciąży i do pracy raczej nie wrócę.
1. Czy dyrektor może podpisać ze mną nową umowę na kolejny rok od dnia 1.09.2009 do 31.08.2010 jeżeli jestem na zwolnieniu lekarskim? Czy w czasie podpisywania nowej umowy mogę być na L4 czy muszę pracować?
2. Czy w przypadku nauczycieli wych. przedszkolnego niewykorzystany urlop z powodu L4 można wykorzystać zaraz po macierzyńskim (oczywiście gdy będzie podpisana nowa umowa) i czy też jest to 6 tygodni?
Z góry dziękuję za udzielenie mi tych informacji :)

robur
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-25, 18:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: robur » 2009-05-25, 18:57

Jeśli ktoś byłby tak miły proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie,mój przypadek jest specyficzny,nie odnalazłam odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem nauczycielem kontraktowym,dwa lata stazu na nauczyciela mianowanego już zrobiłam.Zaszłam w ciążę w maju 2008,wzięłam zwolnienie lekarskie od 10.07 do 24.07 i od 25.07 do 09.08,potem zrobiłam 2 tygodnie przerwy i następne zwolnienie od 21.08 do 10.09.Następnie miałam dwa dni przerwy (sobota,niedziela) i znowu wzięłam zwolnienie (od internisty na inna chorobę,nie ciążę) a potem to już miałam zwolnienie ciągłe do dnia porodu - 26.02.Od 26.02 do 15.07.2009 mam mieć urlop macierzyński.Kadrowa wyliczyła,że przysługuje mi urlop uzupełniający do 16.09,nie wiem czy nie powinnam dostać więcej,przecież byłam na zwolnieniu w tamtym roku 3 tygodnie w czasie wakacji,w tym roku na zwolnieniu w czasie ferii zimowych i 2 tygodnie wakacji - czy ktoś może mi pomóc i to sprawdzić?
Drugie moje pytanie brzmi o możliwość kontynuowania stażu na nauczyciela mianowanego.Kadrowa powiedziała,że moje zwolnienie łącznie wyniosło 325 dni i przysługuje mi kontynuowanie stażu.Ale ja chciałabym wrócić do pracy na pół etatu ewentualnie 12-14 godzin ale nie cały etat i chcę skorzystać z tego nowego przepisu abym wykorzystała urlop wychowawczy w niepelnym wymiarze czyli mogłabym będąc na wychowawczym pracować na pól etatu.Czy w takiej sytuacji (będąc na wychowawczym) mogę kontynuować staż? I czy faktycznie gdybym chciała wrócić do pracy na pół etatu musiałabym wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową (mam umowę na czas nieokreślony na pełen etat).Dyrektor twierdzi,że ponieważ przed ciążą pracowałam w pełnym wymiarze czasu pracy i taką miałam umowę teraz po powrocie do pracy nie mogę pracować na pół etatu i będzie mi zmieniał umowę (a ja się boję,że on coś wymyśli i rozwiążemy umowę a nowej ze mną nie podpisze).Bardzo proszę o odpowiedź.Może być na maila.robur5@wp.pl.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2009-05-25, 19:16

robur pisze:czy ktoś może mi pomóc i to sprawdzić?

Wydaje mi się, że gdzieś już o to pytałaś i otrzymałaś wyczerpującą odpowiedź? A może to tylko sytuacja podobna? :wink:
robur pisze:Czy w takiej sytuacji (będąc na wychowawczym) mogę kontynuować staż?
Możesz robić staż, mając pół etatu zgodnie z kwalifikacjami.
robur pisze:I czy faktycznie gdybym chciała wrócić do pracy na pół etatu musiałabym wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową

Oj...byłoby to niebezpieczne. Ale nie wydaje mi się - z połowy byłabyś urlopowana, więc po co nowa umowa??
Przecież osoby korzystające z wychowawczego nie mają zrywanych umów!

robur
Posty: 13
Rejestracja: 2009-05-25, 18:46
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: robur » 2009-05-25, 19:26

Koma
Faktycznie gdzieś się już kiedys o to wszystko pytałam tylko nie pamiętałam na którym forum a to przeglądałam i nie mogłam znaleźć swojego postu,poszukam jeszcze raz.Dzięki za odpowiedź.


Wróć do „Prawo oświatowe”