ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-07-10, 21:36

Nieprawda. Prawo do odebrania sobie urlopu uzupełniającego ma się w ciągu 3 lat. Wiem bo sama wykorzystywałam. Informacja pochodzi z KO.
Możesz iśc na zwolnienie do 24 sierpnia ale nic Ci to nie da, a dyrek może wezwac w każdej chwili przed rozpoczęciem roku szkolnego. Liczy się dokładnie 56 dni na zwolnieniu.

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: moniamich77 » 2008-07-12, 13:48

fruzia pisze:-odnośnie przerwy w awansie - to jeśli się jest poza szkołą dłużej niż rok kalendarzowy to awans zaczyna się od nowa. Jeśli się było krócej niż rok nieobecnym z powodu L4 lub urlopu macierzyńskiego to trzeba odrobic staż dokładnie co do dnia (komisja dokładnie liczy!);


A co w sytuacji gdy moja przerwa w stażu będzie dłuższ niż rok, ale nie wezme zwolnienia np. na wakacje? Wtedy przez kilka dni w trakcie tej ponad rocznej przerwy jestem zdolna do pracy. Czy jest to liczone jako ponad roczna przerwa, czy jako dwie nie dłuższe niż rok? Nigdzie nie moge znaleźć informacji na ten temet. Czy musiałbym zaczynać staż od nowa, czy nie ?

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-07-12, 15:28

Nie można przekroczyc roku kalendarzowego czyli 12 miesięcy. Jeśli będziesz na zwolnieniu dłużej niż miesiąc, musisz odrobic ten czas. Jesli zrobisz sobie przerwę na wakacje, nie liczysz ich jak przerwa w stażu bo jesteś normalnie w pracy, odrabiasz tylko to co jesteś na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim.
A swoją drogą to polityka prorodzinna jest w tym przypadku do bani, przyszła mama się stresuje, czy zdąży urodzic przed upływem roku, czy nie będzie przypadkiem w ciąży zagrożonej. Ja strasznie to przeżywałam bo do odrobienia został mi 1 miesiąc i gdybym przekroczyła rok nieobecności to awans by przepadł, a wiecie ile to pracy kosztuje...

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: moniamich77 » 2008-07-12, 15:52

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. To znaczy, że w opisanym przeze mnie przypadku byłyby to dwie przerwy krótsze niż rok i po powrocie mogłabym normalnie dalej ciągnąc staż owszem wydłużony? A co do tej polityli prorodzinnej to sie z Tobą zgadzam. Ile to trzeba sie na kombinować, żeby wyjść na swoje, kocham naszych polityków :lol:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-07-12, 16:24

moniamich77 pisze:A co do tej polityli prorodzinnej to sie z Tobą zgadzam. Ile to trzeba sie na kombinować, żeby wyjść na swoje, kocham naszych polityków
Dziewczyny, nie jest jeszcze tak źle.
Dla porównania przytoczę pierwotny zapis:
3. Staż, o którym mowa w art. 9c ust. 1, przerywa się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące.
4. Po ustaniu przyczyny przerwania stażu nauczyciel może złożyć wniosek o kontynuację stażu. W przypadku złożenia wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia przerwania stażu, do wymaganego okresu stażu zalicza się okres stażu odbytego przed przerwą, z wyłączeniem okresu nieobecności. W razie złożenia wniosku po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania stażu, nauczyciel obowiązany jest odbyć staż ponownie w pełnym wymiarze.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-07-12, 22:20

Co to za zapis? Ja stosowałam się do KN:
Art. 9c
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-07-12, 23:00

fruzia pisze:Co to za zapis?
Spokojnie, napisałam, że tak wyglądał ten zapis pierwotnie, czyli po wejściu awansów, a więc w 2000 r. :wink: A tutaj źródło.

Oczywiście później zapis zmieniono i w 2003 r. wyglądał tak:
3. Staż, o którym mowa w art. 9c ust. 1, przerywa się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące, z zastrzeżeniem ust. 3a.
3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.
4. Po ustaniu przyczyny przerwania stażu nauczyciel może złożyć wniosek o kontynuację stażu. W przypadku złożenia wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia przerwania stażu, do wymaganego okresu stażu zalicza się okres stażu odbytego przed przerwą, z wyłączeniem okresu nieobecności. W razie złożenia wniosku po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania stażu, nauczyciel obowiązany jest odbyć staż ponownie w pełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 4a.


W obecnym brzmieniu (jak cytowałaś wyżej) obowiązuje od 1 września 2004 r. :wink:

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-07-13, 11:20

Edzia pierwotnie to mianowanie miało się z urzędu, nie trzeba było tyle zasuwac, żeby teraz dostac marne grosze podwyżki :wink:
Obecnie naprawdę są niekorzystne dla mam zapisy odnośnie awansu . A przecież 80% to nauczycielki - kobiety. Ale czego się spodziewac jeśli pewnie te zapisy wymyślił facet :lol:
Pozdrawiam wszystkie dzielne mamuśki-nauczycielki!

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: moniamich77 » 2008-07-13, 14:13

Nadal nie jestem pewna co do poniższego:

moniamich77 pisze:A co w sytuacji gdy moja przerwa w stażu będzie dłuższ niż rok, ale nie wezme zwolnienia np. na wakacje? Wtedy przez kilka dni w trakcie tej ponad rocznej przerwy jestem zdolna do pracy. Czy jest to liczone jako ponad roczna przerwa, czy jako dwie nie dłuższe niż rok? Nigdzie nie moge znaleźć informacji na ten temet. Czy musiałbym zaczynać staż od nowa, czy nie ?


moniamich77 pisze:Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. To znaczy, że w opisanym przeze mnie przypadku byłyby to dwie przerwy krótsze niż rok i po powrocie mogłabym normalnie dalej ciągnąc staż owszem wydłużony?


Czy ktoś mógłby konkretnie odpowiedzieć.

Jeżeli całą ciąże bedę na zwolnieniu i później na macierzyńskim( czyli dłużej niż rok) to muszę zaczynać od nowa staż, czy wystarczy nie brać zwolnienia na ferie lub wakacje i to nie byłoby wtedy dłużej niż rok. Czy ktoś spotkał się z takim przypadkiem?

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-07-13, 17:51

Już sobie odpwiedziałaś na pytanie. Jeśli przekroczysz rok nieobecności - zaczynasz staż od nowa. Jeśli przerwiesz zwolnienie (bo macierzyńskiego już nie możesz) to sumuje Ci się ta nieobecnośc, którą już nabyłaś ale tylko w przypadku gdy jest dłuższa niż 1 miesiąc.
Przykład:
- jesteś w ciąży, idziesz na zwolnienie od września do stycznia - to 5 miesięcy,
- przerywasz zwolnienie na 2 tygodnie ferii, po feriach znów idziesz do końca ciąży (4m) na zwolnienie czyli wyłączasz 2 tygodnie.
- rodzisz - zaczynasz macierzyński - 18 tygodni - 4,5 miesiąca - to daje sumę 13 miesięcy (odejmujesz ferie)
- przekroczyłaś 12 miesięcy nieobecności - staż od nowa

Druga opcja - wakacje - 6 tygodni masz do przodu i w tym przypadku nie przekroczysz 12 miesięcy,a dokładnie wyjdzie 11m i 2 tyg.

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: moniamich77 » 2008-07-13, 17:57

Dzięki, już wiem wszystko.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-07-13, 19:40

fruzia pisze:Edzia pierwotnie to mianowanie miało się z urzędu, nie trzeba było tyle zasuwac, żeby teraz dostac marne grosze podwyżki
W 2000 roku już trzeba było zasuwać i wtedy też kobiety bywały w ciąży

Moniś
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-23, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

CIĄŻA

Postautor: Moniś » 2008-07-28, 10:13

[color=red][/color
Witam jestem nauczycielem :) ponieważ nie miałam pełnego wykształcenia ubiegły rok pracowałam za zgodą kuratora oświaty na warunkach nauczyciela stażysty bez możliwości odbywania stażu z uwagi na niepełne wykształcenia umowę miałam na cały ubiegły rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia .
Od tego roku planuję rozpoczęcie stażu nauczycielskiego w sierpniu dowiem sie ile godzin zostanie mi przydzielonych ( prawdopodobnie pół etatu )tak jak ostatnio.
Tak się złożyło z czego bardzo sie cieszę - jestem w ciaży 20 sierpnia będzie 3 miesiąc i teraz sprawa sie trochę skąplikowała.
Teraz nie wiem jakie mam prawa ?
Liczę na to że pani dyrektor zareaguje prawidłowo - tego sie spodziewam ale co jeżeli nie zechce w takim wypadku podpisac umowy ze mną na następny rok szkolny tak jak planowała .
Do tego termin porodu mam na 20 lutego nie wem czy moge rozpocząć staż bo nie wiem ile będę w pracować
proszę o pomoc
z góry serdecznie dziękuje

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: renati23 » 2008-07-28, 10:47

Moniś, przeniosłam twój post w odpowiednie miejsce - poczytaj posty wyżej - może znajdziesz tam odpowiedź :wink:

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego... i jego długość.

Postautor: amik2007 » 2008-07-28, 14:49

Właśnie urodziłam dziecko i rozpoczynam urlop macierzyński od 23 lipca. Od marca do porodu byłam na zwolnieniu lekarskim. W czasie ferii nie miałam zwolnienia. Ile przysługuje mi urlopu wypoczynkowego - 6 czy 8 tygodni? Mój dyrektor przyznał mi 6 tygodni, ale art. 66 KN mówi o ośmiu. Czy wlicza się do urlopu ferie, czy nie? Proszę o pomoc!


Wróć do „Prawo oświatowe”