ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-04-10, 12:51

Żeby pójść na zwolnienie lekarskie, musisz zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Art. 67b. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą organu udzielającego urlopu,
2) z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

Moim zdaniem można by spróbować przerwać ten urlop wychowawczy i jak najszybciej iść na zwolnienie, ale nie wiem, czy Ci się dyrektor zgodzi. Jak będziesz kiedyś chciała, to ten niewykorzystany (z powodu przerwania) urlop wychowawczy będziesz mogła sobie "odebrać"

zuzanette
Posty: 3
Rejestracja: 2008-04-10, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: zuzanette » 2008-04-10, 13:35

dzieki, w poniedzialek ide gadac z dyrekcja, musimy cos wykombinowac, bo jak nie, to wracam im od wrzesnia na 2 miesiace do pracy. Mysle, ze to klopot dla szkoly i bedzie im zalezalo, zebym sie jednak nie pojawiala.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-04-10, 14:25

W kwestii dodatku motywacyjego i za wychowstwo to bardzo nieładnie postapiła dyrektora w Twoim przypadku. Typowo prorodzinnie...
Wg mnie bardziej opłacałoby Ci się iśc na zwolnienie dłuższe niż 30 dni bo po tym terminie ZUS liczy średnią z 12 miesięcy i dostajesz całą średnią pensję - łacznie ze wszystkimi dodatkami typu wychowawstwo, motywacyjny, nadgodziny. Czasem bardziej się kalkuluje skorzystac z takiego długotrwałego zwolnienia. W twoim przypadku jednak teraz już jest troszkę za późno ale jesli piszesz, że zabrano Ci dodatki od lutego to możesz jeszcze skorzystac ze średniej z poprzednich miesięcy jeśli wybrałabyś opcję długiego L4.

I tak od siebie - uwielbiam takich dyrektorów :evil:

Markiewicz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-02, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Markiewicz » 2008-06-02, 18:41

Witam
Ja też się pogubiłam jak to moja księgowa nalicza pensję po macierzyńskim. Może ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem :roll:
Od maja zeszłego roku byłam na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Na zwolnieniu przebywałam aż do porodu, czyli do 19 grudnia. Od dnia porodu byłam na zasiłku macierzyńskim do 6 maja 2008. Tu muszę zaznaczyć, że nie należy mi się podwyżka za miesiące od stycznia do 6 maja, bo zasiłek macierzyński jest liczony za ostatnie 12 miesięcy. Pensję na 1 maja dostałam bez podwyzki, księgowa poinformowała mnie, że jest niższa bo byłam jeszcze 6 dnia maja na macierzyńskim i że na 1 czerwca dostanę naliczoną juz według nowych stawek plus wyrównanie za dni od 7 maja do 31 maja. Dodam, że od 7 maja jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym (8 tygodni). Jednakże 1 czerwca pensja wpłyneła mi tylko o 10 zł wieksza. Zadzwoniłam do mojej księgowej a ona do mnie że jest dobrze naliczona. I że podwyżka będzie dopiero od lipca.....pogubiłam się. Przecież pensja jest naliczana z góry, więc na 1 czerwca powinnam dostac juz po podwyzce :( Nie wiem może sie mylę :crazy: . Bardzo proszę o odpowiedz!!!!!!!!
Jeśli ktoś się orientuje to może poda mi podstawe prawna, żebym mogła walczyc o swoje jesli mi się należy
Bardzo prosze o odpowiedz

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-06-03, 13:24

Bzdura totalna, powinnaś dostac wyrównanie do 7 maja do 31 plus pensję z podwyżką za czerwiec. Ja bym zadzwoniła do organu powadzącego szkołę lub do KO z zapytaniem jak to jest faktycznie. Księgowa jakaś niedouczona jest, u mnie w szkole jest podobnie za księgową liczy komputer, jak pytałam skąd wzięła się suma mojej pensji to odpowiedź zabrzmiała "nie wiem, ja tego przecież nie liczę..." Kogo zatrudnia się w tej szkolnej księgowości???

Markiewicz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-02, 17:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Markiewicz » 2008-06-03, 13:33

Dziękuje za odpowiedz. Zadzwoniłam - i Pani mi co odpowiedziała :crazy: że ona wprowadziła dane do programu i on jej tak wyliczył, a dlaczego tak to ona nie wie :shock: :shock: :shock: :shock: Jezu.......

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-06-03, 14:54

Dokładnie to co u nas, może pracujemy w tej samej szkole? :lol: Za co te ksiegowe biorą wypłaty? Za to, że kopmputer im wszystko liczy, często z błędami???

gosia100
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-19, 09:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: gosia100 » 2008-06-22, 17:18

Witam :) Czy ktoś jest może w podobnej sytuacji? Jestem w początkowej ciąży, termin na 28 luty 2009. Troszkę się gubię czy opłaca mi się teraz iść na L4 (lipiec-sierpień) We wrześniu i paźdz. mogłabym pracować o ile zdrowie pozwoli. Macierzyński skończy mi się pod koniec czerwca więc i tak trafiam na 2 miesiące wolnego po macierzyńskim, (więc kiedy bym miała "odrobić" ten wypoczynkowy? :?: ) Więc nie wiem czy lepiej jest nie brać teraz na wakacje L4 i iść szybciej tz we wrześniu lub paźdz.na zwolnienie? :?: Umowę mam do końca sierpnia 2009. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek radę, bo czas nagli :? Życzę wszystkim słonecznych wakacji 8)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-06-22, 17:50

Jeżeli w wakacje będziesz na chorobowym, to zaległy urlop uzyskasz tuż po powrocie ze zwolnienia, czyli we wrześniu. A chyba nie o to Ci chodzi?

gosia100
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-19, 09:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: pomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: gosia100 » 2008-06-24, 19:13

Dziękuję za odpowiedź, :) o to mi chodzi, ale właśnie nie jestem pewna czy tak można że po jednym urlopie wypocz odrazu na drugi i to zaległy z poprzedniego roku??? A tym bardziej że umowę mam do końca VIII.2009. Wydaje mi się że to tak nie działa. Może jeszcze się ktoś znajdzie kto zna odpowiedź.

mbweronika
Posty: 1
Rejestracja: 2008-06-26, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

macierzyński a zwolnienie lekarskie

Postautor: mbweronika » 2008-06-26, 09:45

Jestem w ósmym miesiącu ciązy. Termin mam na 3 sierpnia. Czy jeśli
będę teraz w lipcu na zwolnieniu, to po macierzyńskim należy mi się
odbiór urlopu? Proszę napiszcie, kto był w podobnej sytuacji? Iść na
zwolnienie czy nie? Chcialabym być na macierzyńskim jak najdłużej,
ale ktoś mi powiedział, że na dwa tygodnie przed termnem, to nie ma
zwolnienia tylko już macierzyński? Nie rozumiem i nie wiem, co
robić, żeby sobie nie zaszkodzić. Proszę o pilną odpowiedź! Dzięki! -
Mbw.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: renati23 » 2008-06-26, 12:48

mbweronika, odpowiedzi szukaj w postach wyżej

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: fruzia » 2008-06-30, 10:20

Jasne, że możesz iśc na zwolnienie. Do odbioru będziesz miała okres całego zwolnienia w czasie urlopu.
Odnośnie odbierania 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem to absolutnie nie musisz się na to godzic. To że skorzystasz z tego urlopu przed porodem jest Twoją dobrą wolą. Normalnie lekarz ginekolog albo rodzinny powinien wystawic zwolnienie do końca ciąży (nawet po terminie!). Jeśli któryś z nich będzie robił problemy poproś o pisemne odmówienie udzielenia zwolnienia ciężarnej - wówczas dostaniesz je od ręki.

carolina80
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-06, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: carolina80 » 2008-07-06, 18:47

Witam! Jestem w 17 tyg. ciąży. Obecnie jestem na zwolnieniu, aby przedłużyć urlop macieżyński o 6 tyg. muszę mieć zwolnienie do 31 sierpnia czy może być np: do 24 sierpnia? Od września planuję wrócić do pracy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-07-06, 19:19

carolina80 pisze:Witam! Jestem w 17 tyg. ciąży. Obecnie jestem na zwolnieniu, aby przedłużyć urlop macieżyński o 6 tyg. muszę mieć zwolnienie do 31 sierpnia czy może być np: do 24 sierpnia? Od września planuję wrócić do pracy.
Jeśli planujesz od września wrócić do pracy, to będziesz musiała zaległy urlop wybrać właśnie we wrześniu. Jeśli chcesz wybrać po macierzyńskim, to musiałabyś do porodu być na zwolnieniu. Na zwolnieniu musiałabyś być do 31 sierpnia, by liczyły się całe 6 tygodni.


Wróć do „Prawo oświatowe”