ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-23, 10:24

Zachowanie dyrekcji zmierza do wyrolowania finansowego i być może w przyszłym roku - kadrowego dyplomowanej zatrudnionej przez mianowanie nauczycielki :arrow: podobno w miłości i na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone :evil:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

nana111
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-15, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nana111 » 2012-08-23, 10:37

Gdybym nie była w ciąży, nie wzięła bym L4 podpisała co trzeba. Idę jeszcze do radcy prawnego, bo nie wiem czy mam się sama tak od siebie upierać. Też obawiam się, że skończy się moja kariera w tej szkole jak postawie na swoim, ale dlaczego ja mam tracić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-23, 10:56

No a dlaczego akurat dla ciebie brakuje godzin? Inni poloniści jaki mają staż i sttoień awansu? Ile godzin polskiego jest do podziału na ile osób? Jaki rodzaj umowy mają? To wszystko przygotuj przed wizytą u prawnika...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: koma » 2012-08-23, 12:53

nana111 pisze:Może się ktoś zna i zagląda na te forum. Mam umowę na czas nie określony i jestem nauczycielem dyplomowanym jestem w ciąży i na L4 od 11 sierpnia (później będzie ono przedłużane) Czy związku z zmniejszoną ilością oddziałów muszę podpisywać od 1 września za porozumieniem stron obniżenie etatu na 14/18. Nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów ze tak trzeba lub nie można. Obawiam się z tego powodu obniżone będzie moje pensum na macierzyńskim.

Jesteś polonistką??

nana111
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-15, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nana111 » 2012-08-23, 14:32

Jestem jednym nauczycielem tego przedmiotu, ma tez uprawnienia do innego ale dając mi godziny pozbawiłam bym etatu innego nauczyciela który też sam uczy. W sumie nie chodziło mi o kombinowane z zabieraniem komuś godzin tylko czy są jakieś przepisy prawne które mówią, że jak jestem na L4 w ciąży to można mi ograniczyć etat z powodu braku oddziałów jak ja i tak nie wracam do pracy. KN mówi, że ogranicza się etat nauczycielowi pracującemu a nie w takiej sytuacji, gdzie zus płaci kasę. Obawiam się, że zignorowanie tej sytuacji za skutkuje tym ze wyślą mi coś do domu i jak nie podpisze to mnie wyrzucą. Ja osobiście rozumiem tak, że jak jestem na L4 to nie powinno mnie obchodzić co dzieje się w szkole bo i tak wszystko nalicza się z poprzednich miesięcy dopiero jak wrócę to powinnam podpisać taka korektę w godzinach. I tak idę do radcy bo widzę ze sprawa skomplikowana i jak tez nie umiem dotrzeć do przepisów które taka sytuacje regulują

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-23, 15:01

nana111 pisze: skutkuje tym ze wyślą mi coś do domu i jak nie podpisze to mnie wyrzucą
OKRES RUCHU SŁUŻBOWEGO/WYRZUCANIE JUŻ MINĄŁ.
nana111 pisze:Ja osobiście rozumiem tak, że jak jestem na L4 to nie powinno mnie obchodzić co dzieje się w szkole
No właśnie, ja też tak to rozumiem.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: malgala » 2012-08-23, 15:15

koma pisze:Jesteś polonistką??

Chciałam zapytać o to samo.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-08-23, 19:04

A czy nauczycielkę można zwolnić w trakcie roku szkolnego? (po semestrze lub w jego trakcie - i nie mam tu na myśli żadnych dyscyplinarek ani chorób). W maju było dane wypowiedzenie (art. 20 KN), które następnie cofnięto z racji ciąży, jednak nauczycielka poroniła?
Mowa o umowie na czas nieokreślony, nauczyciel kontraktowy.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-23, 21:39

Podaj daty i czy wycofano pismem.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Afroditte » 2012-08-24, 16:01

Daty czego? Wycofano pismem. Informacja o ciąży tez była na piśmie.
"My wish is world's command"

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: zkt » 2012-08-24, 22:45

nana111 pisze:3. Jak zaniosłam zwolnienie i powiedziałam o kontynuacji później L4 już we wrześniu aż do rozwiązania to podsunięto mi dokument o dobrowolnej zgodzie o zmniejszenie etatu zgodnie z KN. Jak poinformowałam, że muszę ten dokument skonsultować to zasugerowano mi świadome naciąganie L4 ( bo jak w ciąży to zaraz na L4 a można by jeszcze parę miesięcy popracować) i poinformowano mnie, że w tej sytuacji to L4 niczego nie zmienia.


Niczego nie musisz podpisywać. Dyrektor nie prawa wypowiadać ani umowy, ani warunków umowy, ponieważ jesteś w ciąży, L4 nie ma tu znaczenia.Takie przepisy znajdują się w kodeksie pracy - ochrona kobiet w ciąży. Ja miałam podobnie (to było w styczniu), byłam w ciąży, ale jeszcze nie na L4.

Nie wiem dlaczego dyrekcja wszędzie nie zna się na prawie!! Albo chcą na naszej niewiedzy skombinować.
A propos wcześniejszego wpisu: nawet gdyby (teoretyzując) miałabyś zmniejszony etat, to na zasiłek macierzyński to nie wpłynie, jest on obliczany z 12 mies. okresu zdolności do pracy, czyli przed L4

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-25, 10:16

A to: Przepisy prawa pracy nie chronią pracowników przed zmianą warunków pracy lub płacy. A zatem modyfikacja umowy może też objąć pracowników w wieku przedemerytalnym, szczególnie chronionych związkowców lub kobiety w ciąży - gdyż nie ma tu zastosowania przepis art. 42 par. 2 k.p.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: iluka » 2012-08-25, 10:17

Ale takie też znalazłam:
W okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownica podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Ochrona ta rozciąga się także na możliwość dokonania zmian warunków jej umowy. Wynika z tego, iż nie można pracownicy w ciąży ani w okresie urlopu macierzyńskiego wypowiedzieć wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Od tej zasady przewidziane są 2 wyjątki:

zmian warunków umowy można dokonać w drodze porozumienia zmieniającego, gdy pracownica wyrazi zgodę na zmianę treści umowy o pracę,
pracodawca ma możliwość dokonania wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników i konieczność wprowadzenia zmian wynika z przyczyn niedotyczących pracownicy, np. reorganizacja pracy w firmie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

nana111
Posty: 9
Rejestracja: 2009-01-15, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: nana111 » 2012-08-26, 11:36

No też to samo znalazłam. http://www.kadryonline.pl/umowy_pracown ... -1163.html i się obawiam, że będzie on mnie dotyczył (pracuje powyżej 20 osób) Jednak widzę tam haczyk:
Powyżej 20 pracowników - wyjątkowo możesz dokonać zmian

Wyjątkowo wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownicy będącej w ciąży jest dopuszczalne, gdy pracodawca zatrudnia 20 lub więcej osób i przyczyny wypowiedzenia nie dotyczą pracownicy, np. wynikają ze zmian organizacyjnych w firmie. Jednakże, w takiej sytuacji, jeżeli wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie wynagrodzenia (a tak zapewne będzie) – przez cały okres ochronny musisz wypłacać pracownicy dodatek wyrównawczy.

Podstawa prawna:

Art. 42 § 1, art. 177 kp
Art. 1, art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 5 ust. 6 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. 90, poz. 844 ze zm.).


Więc sprawa się pomału klaruje, dlaczego nacisk za porozumieniem stron, by nie było dodatku wyrównawczego.


Fakt ze to wszystko to gdybania. Jak będę wiedziała coś na 100% to napiszę.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Ignatius » 2012-08-27, 07:32

Czegoś tu nie rozumiem, ale może nieuważnie śledziłem, ostatnie wypowiedzi.

Może się ktoś zna i zagląda na te forum. Mam umowę na czas nie określony i jestem nauczycielem dyplomowanym jestem w ciąży i na L4 od 11 sierpnia (później będzie ono przedłużane) Czy związku z zmniejszoną ilością oddziałów muszę podpisywać od 1 września za porozumieniem stron obniżenie etatu na 14/18. Nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów ze tak trzeba lub nie można. Obawiam się z tego powodu obniżone będzie moje pensum na macierzyńskim.


1. Mam zatrudnienie na postawie mianowania.
2. W maju nic nie podpisywałam, niektórzy podpisywali, nie miałam rozmowy indywidualnej, ogólnie na radzie zostaliśmy poinformowani, że może się zdarzyć, czasami klas może będzie mniej i wtedy będzie trzeba zrobić korektę zatrudnienia zgodnie z KN.


Już nie wiem sam czy ma Pani zatrudnienie na podstawie mianowania czy była/będzie Pani "na ograniczeniu etatu" 14/18.

W sumie i w jednym i w drugim przypadku proszę niczego nie podpisywać o dobrowolnej zgodzie na obniżenie wymiaru godz.
Jeśli dyr. może (pozostając w zgodzie z prawem) zmienić wymiar we wrześniu to zrobi to na pewno i Pani zgoda nie jest potrzebna. Ale ponieważ moja żona miała bardzo podobną sytuację, powtarzam aby się na nic nie godzić (na swoją niekorzyść), tylko spokojnie iśc porozmawiać i przekonać dyr. o swojej racji (ochrona kobiety w ciąży, wrzesień - ruch kadrowy minął).


Wróć do „Prawo oświatowe”