ciąża i jej prawa

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: edzia » 2008-07-28, 18:45

Dyrektor ma oczywiscie rację - przysługuje w sumie 8 tygodni urlopu uzupełniającego, ale Ty w czasie ferii wykorzystała,ś już 2 tygodnia, więc zostało 6.

Gratulujemy dzidziusia!!! Obrazek

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: chiczi » 2008-07-28, 21:48

amik2007 pisze:Właśnie urodziłam dziecko


Gratuluję :D :D :D :D :D

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: amik2007 » 2008-07-28, 22:34

Dziękuję za odpowiedź i za gratulacje!!!

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: renati23 » 2008-07-29, 00:36

Dużo zdrowia i uśmiechów
Pisków, wrzasków i zabawy moc
Radości z tupotu malutkich nóżek
Łez szczęścia z pierwszego uśmiechu, ząbka, słowa i kroku
Porozrzucanych wszędzie klocków
Przytulenia okrąglej główki
I uścisków małych rączek.


amik2007, moje gratulacje Obrazek

słoneczko
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-19, 13:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: słoneczko » 2008-08-19, 13:59

Witam, jestem tu nowa, przeczytałam powyższe posty, ale nadal nie rozumiem, czy jeśli wezmę zwolnienie lek. np. dziś do dnia porodu (ok. początek 11.2008), to czy ten tydzień/dwa wakacji ze zwolnieniem mogę sobie odebrać po macierzyńskim i być dłużej z maluszkiem w domu? Rozumiem, że ferie zimowe, które wypadną w okresie url. macierzyńskiego są automatycznie po nim odbierane przeze mnie. Bo jeżeli nie mogę odebrać sobie tego 1 lub 2 tygodni wakacji potem, to nie ma sensu brać zwolnienia teraz, a dopiero od września, prawda? Bardzo proszę o wyjaśnienie jak to faktycznie jest.

wilga
Posty: 193
Rejestracja: 2008-02-16, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: wilga » 2008-08-20, 21:13

8 tygodni urlopu to ferie i 6 tygodni wakacji. Jak byś nie liczyła, to już je wykorzystałaś, zatem zwolnienie nie przedłuży Ci pobytu z maleństwem :(
Ja miałam podobną sytuację i powiedziano mi w szkole, że praktycznie od 15 sierpnia (jeżeli zachodzi taka potrzeba) powinniśmy być "gotowi" do pracy.

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Oinone81 » 2008-08-22, 13:57

Witam ponownie (trochę zamarudziłam i dawno mnie tu nie było)
Proszę Was o rozważenie poniższej sytuacji i podzielenie się swą wiedzą:
a więc:
Jestem nauczycielem kontraktowym który zostanie po raz drugi w tej samej szkole przyjęty na umowę na czas określony (1 września-31 sierpnia) w związku z tym, że przyjęta będę na zastępstwo. Jeśli zajdę w ciążę i urodzę - powiedzmy w czerwcu czy:

* mogę na okres -resztka czerwca/lipiec/sierpień- wziąć zwolnienie L4 żeby ten czas doliczyć do płatnego (?) czasu po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego?

* ponieważ przynajmniej część czasu przysługującego mi na urlop macierzyński będę musiała wykorzystać nie będąc już zatrudnioną w tej szkole ( umowa na czas okreslony) - obowiązek wyplacania mi zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS mimo że/ponieważ nie jestem w stusunku pracy z ŻADNYM pracodawcą?

*Jakiej wysokości będzie ten zasiłek? - taki jak moja średnia pensja za ten rok szkolny?

* Urlop wychowawczy oczywiscie jest bezpłatny, ale czy liczy mi się do okresu składkowego/stażu pracy mimo że nikt nie odkłada za mnie w czasie jego trwania ani złotówki do ZUSu?

BARDZO proszę osoby które coś konkretnego wiedzą na ten temat o wypowiedź...

pozdrawiam-wciąż-wakacyjnie! :wink:

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-22, 15:15

Oinone81 pisze: Jestem nauczycielem kontraktowym który zostanie po raz drugi w tej samej szkole przyjęty na umowę na czas określony (1 września-31 sierpnia) w związku z tym, że przyjęta będę na zastępstwo. Jeśli zajdę w ciążę i urodzę - powiedzmy w czerwcu czy:

* mogę na okres -resztka czerwca/lipiec/sierpień- wziąć zwolnienie L4 żeby ten czas doliczyć do płatnego (?) czasu po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego?


przecież na urlopie macierzyńskim i tak masz płacone a umowa jest na czas określony i rozwiąże się z dniem 31 sierpnia a za niewykorzystany urlop wypłacą ekwiwalent.

Oinone81 pisze: * ponieważ przynajmniej część czasu przysługującego mi na urlop macierzyński będę musiała wykorzystać nie będąc już zatrudnioną w tej szkole ( umowa na czas okreslony) - obowiązek wyplacania mi zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS mimo że/ponieważ nie jestem w stusunku pracy z ŻADNYM pracodawcą?

tak

Oinone81 pisze: * Urlop wychowawczy oczywiscie jest bezpłatny, ale czy liczy mi się do okresu składkowego/stażu pracy mimo że nikt nie odkłada za mnie w czasie jego trwania ani złotówki do ZUSu?

liczy się

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Oinone81 » 2008-08-22, 15:51

Dzięki, Jethro - jesteś jak zawsze bezbłędny...

pozwolę sobie zatem na kolejną serię pytań:

1) Nie odpowiedziałeś na jedno pytanie, zapewne przez przeoczenie, powtórzę je tutaj: Jakiej wysokości będzie zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS? - taki jak moja średnia pensja za ostatni przepracowany rok szkolny (a więc 2008/2009)?

2) Jeśli okazałoby się, że termin urodzenia dziecka przypada-powiedzmy- we wrześniu (a więc już w okresie wygaśnięcia umowy) szkoła ma obowiązek przedłużyć mi umowę o pracę do dnia porodu? (tak kiedyś czytałam) Musi się tak stać nawet jeśli NIE MA wolnego / na zastępstwo etatu?

3) Jeśli okazałoby się, że termin urodzenia dziecka przypada-powiedzmy- we wrześniu (a więc już w okresie wygaśnięcia umowy) czy nie pozostając w stosunku pracy z ŻADNYM pracodawcą również należy mi się wypłata zasiłku macierzyńskiego z ZUSu LICZONA na podstawie średniej pensji za ostatni przepracowany rok szkolny (a więc 2008/2009)?


Będę jak zwykle zobowiązana i wdzięczna za odpowiedzi... :wink:

Awatar użytkownika
AnulkaK
Posty: 46
Rejestracja: 2008-01-20, 19:01

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: AnulkaK » 2008-08-22, 17:08

Hmmm przebrnęłam i chciałam się tylko upewnić czy jest dla mnie szansa...

przy założeniu że przedłużą mi umowę od 01.09.2009 czyli od początku
0d 01.09 bedę miała kolejną umowę o pracę (rozpoczęłam pracę od lutego więc nici ze stażu) czyli staż otworzę teraz. jestem w 15 tyg ciąży i pocichutku marzy mi się aby skończyć staż - po przeczytaniu postów chyba mam szansę.
Jeśli wrócę od września do pracy , będę pracowała do porodu czyli przełom stycznia i lutego. Potem będę miała macierzyński do 02.07 (mogę wrócić do pracy najwcześniej po 21.05) czy w takim wypadku mogę ukończyć staż?
Jeśli mi się to uda to potem przepracuję miesiąc i mam wakacje i teraz zaczynają się schody, bo pensję dostanę tak czy inaczej, ale czy po pierwsze:
mogę wykorzystać macierzyński dalej czy też muszę wypisać wychowawczy(oczywiście jeśli dostanę kolejną umowę)

Bardzo proszę Was o odpowiedź, bo widzę że jest szansa na zrobienie stazu - tylko czy dobrze zrozumiałam powyżesze posty i przepisy?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-22, 20:53

Oinone81 pisze: 1) Nie odpowiedziałeś na jedno pytanie, zapewne przez przeoczenie, powtórzę je tutaj: Jakiej wysokości będzie zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS? - taki jak moja średnia pensja za ostatni przepracowany rok szkolny (a więc 2008/2009)?

tak. Podstawę wymiaru zasiłku dla stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop macierzyński.

Oinone81 pisze: 2) Jeśli okazałoby się, że termin urodzenia dziecka przypada-powiedzmy- we wrześniu (a więc już w okresie wygaśnięcia umowy) szkoła ma obowiązek przedłużyć mi umowę o pracę do dnia porodu? (tak kiedyś czytałam) Musi się tak stać nawet jeśli NIE MA wolnego / na zastępstwo etatu?

w przypadku umowy na zastepstwo ten przepis nie obowiązuje
Kodeks pracy
Art. 177
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.


Oinone81 pisze:3) Jeśli okazałoby się, że termin urodzenia dziecka przypada-powiedzmy- we wrześniu (a więc już w okresie wygaśnięcia umowy) czy nie pozostając w stosunku pracy z ŻADNYM pracodawcą również należy mi się wypłata zasiłku macierzyńskiego z ZUSu LICZONA na podstawie średniej pensji za ostatni przepracowany rok szkolny (a więc 2008/2009)?


Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej:

1. 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie - w przypadku przychodu za okres do 30 czerwca 2007 r.,
2. 15,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie - w przypadku przychodu za okres od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.,
3. po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie - w przypadku przychodu za okres po dniu 31 grudnia 2007 r.


Poczytaj tu
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-22, 20:59

AnulkaK pisze:Hmmm przebrnęłam i chciałam się tylko upewnić czy jest dla mnie szansa...

przy założeniu że przedłużą mi umowę od 01.09.2009 czyli od początku
0d 01.09 bedę miała kolejną umowę o pracę (rozpoczęłam pracę od lutego więc nici ze stażu) czyli staż otworzę teraz. jestem w 15 tyg ciąży i pocichutku marzy mi się aby skończyć staż - po przeczytaniu postów chyba mam szansę.
Jeśli wrócę od września do pracy , będę pracowała do porodu czyli przełom stycznia i lutego. Potem będę miała macierzyński do 02.07 (mogę wrócić do pracy najwcześniej po 21.05) czy w takim wypadku mogę ukończyć staż?
Jeśli mi się to uda to potem przepracuję miesiąc i mam wakacje i teraz zaczynają się schody, bo pensję dostanę tak czy inaczej, ale czy po pierwsze:
mogę wykorzystać macierzyński dalej czy też muszę wypisać wychowawczy(oczywiście jeśli dostanę kolejną umowę)

Bardzo proszę Was o odpowiedź, bo Widzę że jest szansa na zrobienie stazu - tylko czy dobrze zrozumiałam powyżesze posty i przepisy?

Jeśli to staż na stopień kontraktowego to mogą być kłopoty gdyż urlop macierzyński przedłuży staż o czas trwania tego urlopu a jeśli nie będzie przedłużenia umowy od września to staż przepadnie

Awatar użytkownika
AnulkaK
Posty: 46
Rejestracja: 2008-01-20, 19:01

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: AnulkaK » 2008-08-22, 21:45

Dziękuje za odpowiedź. Najważniejsze że jest szansa na skończenie stażu, bo myślałam że od razu przepada, a mam cichą nadzieję że przedłużą mi umowę :wink:

Czyli jak w lutym przejdę na macierzyński to automatycznie staż mi się przedłuży i jak wrócę we wrześniu lub po roku do pracy to dokończę te 3 mc stażu? Dobrze rozumiem (oczywiście przy przedłużonej umowie)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-22, 21:54

AnulkaK pisze:Czyli jak w lutym przejdę na macierzyński to automatycznie staż mi się przedłuży i jak wrócę we wrześniu lub po roku do pracy to dokończę te 3 mc stażu? Dobrze rozumiem (oczywiście przy przedłużonej umowie)

o ile dobrze kumam to tak

Awatar użytkownika
AnulkaK
Posty: 46
Rejestracja: 2008-01-20, 19:01

Re: ciąża i jej prawa

Postautor: AnulkaK » 2008-08-23, 11:46

Hmmm czyli to nie jest pewne. Chciałabym mieć pewność, bo dyrektorka jest bardzo sympatyczna, ale muszę jej w zamian zaoferować i być pewna tego co mówię. Myślę że wiele da się załatwić.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron