"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-09-05, 13:37

smv pisze:Zaproponowano mi a art 42 zajęcia ktorych nie chcę

A to dlaczego?
Nie umiesz?
Nie jest to zgodne z Twoimi kwalifikacjami?

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: smv » 2013-09-05, 13:43

prowadzenie druzyny harcerskiej
- nigdy harcerzem nie bylam,
- dwa lata temu podjelam sie bo mnie poproszono, ale nie wypaliło, probowlaam sie swego czasu na szkolenie zapisac nawet ale bez skutku
- nie czuje tego zwyczajnie
- harcerze w tamtym roku "wymarli" bo na zbiorki chodzilo 1-2 osoby, kwestia zachęcenia, ale jak sie nie ma pojecia na temat harcerstwa, musztry itp to jak mam to robic? owszem czytalam na ten temat ale zero iskry;//

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-09-05, 13:57

Dlaczego dyrektor się uparł, aby było harcerstwo?
U nas szkoła nie ma z tym nic wspólnego, chociaż dość duża grupa dzieciaków - między innymi z mojej klasy - jest w harcerstwie.
Sprawę załatwiają instruktorzy harcerscy z hufca (czy jakoś tak...)

To jest ZHP czy ZHR?

izolator
Posty: 85
Rejestracja: 2013-05-24, 18:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: izolator » 2013-09-06, 00:12

moze czegos nie rozumiem ale troche czasu minelo od kiedy bylem w harcerstwie, ale jak mozesz prowadzic druzyne nie majac pojecia o harcerstwie i nie bedac nawet jego czlonkiem

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Cytryn » 2013-09-06, 07:32

Zdaje się, że nie masz wyjścia. Dyrektor to pan i władca udzielny, od niego zależy Twój staż i Twoje "być albo nie być" w szkole. Ja często kiedyś słyszałam, kiedy próbowałam być "asertywna"- "a chce tu jeszcze pani pracować?" albo "jest tyle innych, pięknych zawodów, nikt tu pani nie trzyma"- to nie były to czcze pogróżki, bo byli tacy, co wylatywali( ci, co karku nie chcieli ugiąć). Nie zliczę, w ilu durnych projektach brałam udział, których nie czułam, nie chciałam i sensu w nich nie widziałam i jak się uszarpałam. Na tym polega praca nauczyciela, jeśli trafi na bezduszną dyrekcję, a to się niestety często zdarza. Masz zrobić i już! Jak, z kim, kiedy? A co to kogo obchodzi? Twoje zmartwienie.

Bardzo współczuję.

Ps. Po mianowaniu i uzyskaniu stałej umowy o pracę( której zapewne jeszcze nie masz) będzie nieco lepiej. Wytrzymaj.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Afroditte » 2013-09-10, 21:44

Cytryn pisze:Ps. Po mianowaniu i uzyskaniu stałej umowy o pracę( której zapewne jeszcze nie masz) będzie nieco lepiej. Wytrzymaj.


Pozwolę sobie na wtrącenie. Dlaczego uważasz, ze po mianowaniu będzie lepiej?
"My wish is world's command"

redone
Posty: 2
Rejestracja: 2013-11-08, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: redone » 2013-11-08, 19:56

Witam. Możliwe, że moje pytanie pojawiło się na tych 71 stronach, ale wybaczcie że nie będę wnikliwie szukać ;)

Interesuje mnie czy skoro mam niepełnowymiarową umowę na zastępstwo na niecały miesiąc za chorą osobę, to muszę mieć jakieś godziny karciane? Co jeśli umowa będzie przedłużone na kilka miesięcy? Dodam, że nie zaczynałam pracy od początku roku szkolnego.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-11-09, 23:30

Nie ma znaczenia, czy umowa jest od wrzesnia...czy na jakiś krótki czas.
Powinnaś realizować "godziny karciane" proporcjonalnie do ilości godzi, na jakie zostałas zatrudniona.

małpamarta
Posty: 46
Rejestracja: 2009-05-31, 11:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: małpamarta » 2013-11-13, 12:12

smv pisze:ale jak sie nie ma pojecia na temat harcerstwa, musztry itp to jak mam to robic? owszem czytalam na ten temat ale zero iskry;//


A nie ma możliwości zaproponować czegoś innego Dyrekcji w ramach KN? Być może będzie coś co 'czujesz' i na dodatek spodoba się władzy ;)

Co do umowy na zasadzie mianowania po mianowaniu - nie zawsze z automatu się ją dostaje więc zaciskanie zębów do tego momentu może okazać się daremne.

pozdr.
Nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem...

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Dodatkowa godzina

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-21, 16:07

Witam mam pytanie w sprawie tej obowiazkowej dodatkowej godziny. Czytalem karte nauczyciela, ale nie ma na ten temat nic.

1. Jestem zatrudniony na zastepstwie w na niepelnym etacie. Czy rowniez musze zrealizowac ta godzine będac na zastesptwie?

2. Jezeli tak, to jak to ma wygladac, muszę zachecac uczniow do uczestnictwa w tych zajeciach ? A co jezeli nikt nie bedzie chetny?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-21, 16:45

A) Odpowiedź na pierwsze pytanie: tak

Rozliczanie godzin, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit a i b Karty Nauczyciela, w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć.
Nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze zajęć, wymiar zajęć, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karty Nauczyciela, w półrocznym okresie rozliczeniowym,obniża się proporcjonalnie do wykonywanego wymiaru zajęć.
Podstawa prawna:
» art. 42 ust. 3b ustawy – Karta Nauczyciela


Tę odpowiedź i wiele informacji na temat godzin karcianych znajdziesz tutaj (wystarczy trochę poszukać za pomocą google):
http://www.men.gov.pl/images/pdf/stanow ... yciela.pdf

B) odpowiedź na drugie pytanie: masz ustalić zajęcia zgodnie z potrzebami uczniów, co oznacza, że robisz rozeznanie w szkole. W praktyce jest jednak tak, że godziny ustala na początku roku szkolnego dyrektor, zapisuje w planie nauczania, więc musisz się zorientować, co jest przydzielone do etatu.

A czego uczysz?

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-21, 16:55

Dziękuje. Angielskiego.
Czyli muszę poszukać uczniów i prowadzić z nimi te lekcje.
Czy dokumentację się z tego prowadzi? Jakieś podpisy uczniów, którzy byli na tej lekcji?

No i ostatnie pytanie - co w przypadku, gdy nie znajdę chętnych uczniów?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-21, 17:13

Może to być koło dla zdolnych, albo zajęcia wyrównawcze dla uczniów z trudnościami. Rodzaj koła może być dowolny, np. j. angielskiego albo teatralne w języku angielskim itp., co sobie wymyślisz w powiązaniu z twoim przedmiotem.

Mogą to być zajęcia dla jednej klasy, albo dla uczniów z kilku klas na tym samym poziomie edukacji, a także mogą to być zajęcia dla różnych, chętnych uczniów, z różnych poziomów.

Zajęcia takie dopuszczają do 8 uczniów w grupie, w takim razie łatwo chętnych uzbierasz. Do 8, to znaczy nie więcej niż 8, ale może być mniej niż 8. Musisz dowiedzieć się, jak wymaga u ciebie twój dyrektor.

Prowadzi się z zajęć KN dziennik zajęć pozalekcyjnych. Pobierasz ten dziennik w sekretariacie (dziennik cienki, w białym kolorze). Wpisujesz do dziennika listę uczestników, ich dane, plan swojej pracy na zaplanowany okres (zależy, do kiedy masz to zastępstwo). Zazwyczaj piszemy na rok lub semestr. Dziennik trzeba ostemplować pieczątkami, uzyskać podpis i pieczęć dyrektora, bo podpisem zatwierdza twój plan w dzienniku. Na każdych zajęciach wpisujesz temat i sprawdzasz obecność.

Uczniowie się nie podpisują, ale musisz przygotować kartki z oświadczeniami zgody rodziców, bo bez zgody rodzica dziecko/uczeń nie może uczęszczać na zajęcia.

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-21, 17:21

Dziękuje. Juz dużo mi pomogłaś.
Problem w tym, że uczę tylko 2 klasy i to wszyscy dojeżdzają z wiosek.
Każda kalsa końcy lekcje w innych godzinach.
I jak ja ich zmuszę do zostania czy czekania?
Ta ustawa jest chora...

Nadal nie wiem co mam zrobić, gdy takich uczniów nie znajdę.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-21, 17:39

Nie muszą to być dzieci które uczysz. Np., ja, prowadzę koło matematyczno - informatyczne dla klas II, a uczę w klasie I. Koło wybrałam do dodatkowych kwalifikacji, jakie posiadam. Wybrałam to, co lubię robić, bo uważam, że jak mam cos robić po pracy, to musi mi to sprawiać przyjemność.

Sprawdź, czy jest świetlica szkolna. Które dzieci zostają w tej świetlicy dłużej i z tych dzieci wybierz kandydatów. Możesz też realizować godziny KN w świetlicy sprawując po prostu opiekę nad uczniami.


Wróć do „Prawo oświatowe”