"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-21, 18:05

Tak nie muszą to być dzieci, które uczę, ale te, których nie uczę są już zgłoszeni u nauczycieli, którzy je uczą. W szkole nauczyciele tez mają z tym problemy, jeżeli nie ze znalezieniem uczniów, to się nagle okazuje, ze nie ma wolnej klasy. Świetlicy u nas nie ma.

Tak to jest w tym kraju, pozatrudniają po ministerstwach brata ciotki synów i potem piszą takie ustawy. Powinno byc tak jak jest na uczelniach. Sa konsultacje i jak student chce to przychodzi.

No nic, dziękuje Ci serdecznie za pomoc!

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: iluka » 2013-11-21, 18:14

tygrysiaczek pisze:Powinno byc tak jak jest na uczelniach. Sa konsultacje i jak student chce to przychodzi.
Ale nie jest, bo nie jest to uczelnia. Są to zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów lub wyrównujące szanse edukacyjne.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-21, 18:36

Hmm...pozostaje tylko pytanie, co robiła osoba, którą zastępujesz. Może warto kontynuować to, co tamta osoba robiła.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-11-21, 18:38

tygrysiaczek pisze:Witam mam pytanie w sprawie tej obowiazkowej dodatkowej godziny. Czytalem karte nauczyciela, ale nie ma na ten temat nic.

Wydaje mi się, że kilka dni temu już odpowiadałam na takie pytania;)

Tygrysiaczku...nie kombinuj...
Są te godziny dodatkowe, bo nas wrobiono - i trudno. Ty też musisz je przeprowadzić jak każdy nauczyciel - proporcjonalnie do liczby godzin zatrudnienia.
Nie ma tłumaczenia "jeżeli nie będą chcieli, to co?"
Ty masz zaproponować takie zajęcia, aby chcieli;)

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-21, 20:26

koma pisze:Ty masz zaproponować takie zajęcia, aby chcieli;)


tak, przyjde i powiem klasie, która kończy lekcje o 14, że zbieram chętnych na lekcje dodatkowe o godz. 16, bo nie ma wolnej klasy. Tak u nas jest. A jak już mówiłem wcześniej dzieci dojeżdżają z wiosek i zapewne się ucieszą, że będą włóczyć się po mieście 2h od 14 do 16 żeby mieć dodatkową godzinę.

Chętnie zaprosiłbym kogoś z ministerstwa edukacji, żeby odkleił tyłek od fotela i przekazał taką wiadomości dzieciom. Jestem ciekawy w jaki sposób ich zachęci.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: iluka » 2013-11-21, 20:44

Oj, tygrysiaczku, bo przekombinujesz :mrgreen:
tygrysiaczek pisze:Jestem zatrudniony na zastepstwie w na niepelnym etacie.
Peonia pisze:Może warto kontynuować to, co tamta osoba robiła.
I po sprawie :mrgreen:
tygrysiaczek pisze:Nadal nie wiem co mam zrobić, gdy takich uczniów nie znajdę.
Popatrzeć do lustra i powiedzieć sobie szczerze: Ja się do tego zawodu nie nadaję :ble:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-21, 21:18

no tak, czy owak musisz zrealizować godziny KN i się z nich na półrocze i koniec roku szkolnego rozliczyć, zgodnie z przepisami oświatowymi. Ile tych godzin, to możesz obliczyć na dwojaki sposób. Nie wiem w jakiej szkole pracujesz, ale jeśli masz 2 godziny KN w tygodniu to:
a) pomnóż liczbę tygodni wg umowy przez 2, lub
b) liczbę tygodni przypadających na rok szkolny pomnóż przez liczbę swoich godzin w tygodniu i podziel przez etatowe 18.
Przypuszczalnie masz 12/18, to 72 tygodnie x 12:18=48 godzin

Warto prześledzić plan lekcji. Zajęcia mogą być rano, w czasie twojego okienka,a nie tylko po południu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-11-21, 21:45

Tygrysiaczku, dopiero zechcieli Cię przyjąć na kilka godzin, a Ty już chcesz z ministrami rozmawiać ;D Porozmawiaj najpierw z dyrektorem, bo widzę, że niewiele wiesz.

Naczytają się ludzie w Internecie, jakie to nauczyciel ma klawe życie, bo nic nie robi, a kaska leci - a potem zdziwienie, że trzeba myśleć i jakąś pracę planować.
Podobno taki nauczyciel jest dobry, za którym uczniowie jak za panią matką chodzą :mrgreen: Coś wymyśl, jeżeli praca ci miła.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2013-11-22, 08:52

iluka pisze:tygrysiaczek napisał/a:
Nadal nie wiem co mam zrobić, gdy takich uczniów nie znajdę.
Popatrzeć do lustra i powiedzieć sobie szczerze: Ja się do tego zawodu nie nadaję :ble:
Protestuję przeciwko takiemu postawieniu sprawy.

tygrysiaczek pisze:Nadal nie wiem co mam zrobić, gdy takich uczniów nie znajdę.
Bądź do ich dyspozycji.

tygrysiaczek
Posty: 16
Rejestracja: 2013-11-17, 18:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: tygrysiaczek » 2013-11-23, 14:58

koma pisze:Tygrysiaczku, dopiero zechcieli Cię przyjąć na kilka godzin, a Ty już chcesz z ministrami rozmawiać ;D Porozmawiaj najpierw z dyrektorem, bo widzę, że niewiele wiesz.

Naczytają się ludzie w Internecie, jakie to nauczyciel ma klawe życie, bo nic nie robi, a kaska leci - a potem zdziwienie, że trzeba myśleć i jakąś pracę planować.
Podobno taki nauczyciel jest dobry, za którym uczniowie jak za panią matką chodzą :mrgreen: Coś wymyśl, jeżeli praca ci miła.


Wiesz, jestem lektorem w prywatnej szkole od kilku lat i nigdy nie spotkałem się z takimi dziwnymi przepisami ani wymaganiami. mam płacone trochę większe pieniądze niż w państwowce za godziny, które pracuje i nie muszę martwić się czy będe miał gdzie poprowadzić lekcje czy też okaże się, że trzeba to zrobić na korytarzu.

Teraz zostałem poproszony o te kilka godzin w panstwowce za marne 800zł i nie spodziewalem sie, ze macie tu taki burdel. Przepis wszedł bez potrzeby zrobienia przez dyretkorów jakiejkolwiek organizacji w szkole. U mnie w szkole nauczyciele zaczynaja kłocic sie o klucze do sali <patologia>
Zbieranie dzieci, ktore siedza w szkole od 8 do 14 i kazanie im przychodzic o 16 na zajecie dodatkowe to jest patologia w rodzinie.
Dodatkowo takie dziecko dojezdzające będzie na 18 w domu.

Ja nie wiem, ale w kazdej panstwowce pracuje sie tyle i tyle godzin i nikt nikogo do niczego ponad to nie zmusza za darmo. Widzieliscie policjanta, ktory musi 1 godzine w tygodniu poswiecic na zlapanie conajmniej 1 zlodzieja we wlasnym zaresie? Wy walczycie o normalność i dobro dla dzieci? Gdzie jest ZNP?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-11-23, 15:15

Wyjaśniasz, na czym polega problem "karcianek", jakbyśmy w tym nie obcowali od 3 lat. :lol:
tygrysiaczek pisze:Wy walczycie o normalność i dobro dla dzieci? Gdzie jest ZNP?

Nie rozśmieszaj nas, Tygrysiaczku...
Jakakolwiek próba podnoszenia głowy kończy się stwierdzeniem, że "nauczycielom w doopie się poprzewracało", a krytykują karcianki, bo nie chce im sie pracować.

Faktem jest, że realizacja tych godzin zalezy często od pomysłu i sprawności dyrekcji szkoły oraz od określenia prawdziwych potrzeb dzieciaków.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Peonia » 2013-11-23, 15:23

Te 2 godziny KN nikogo nie cieszą, wręcz przeciwnie - cały czas buntujemy się, tym bardziej, że jest to przykrywka dla MEN na to, że faktycznie, to w efekcie cichcem podniesiono nam pensum z 18 na 20 godzin za tą samą wypłatę, a mówi się ładnie, że to dodatkowe godziny wynikające z przepisów KN i że nauczyciel obowiązany jest pracować 40 godzin w tygodniu. Nie ma nad czym dyskutować. Godziny trzeba zrealizować i już.

To obowiązkiem dyrektora, nie nauczyciela, jest dobrze zaplanować te godziny w planie nauczania tak, by były zgodne z potrzebami szkoły i jednocześnie żeby mogły się odbyć. To dyrektor musi ułożyć plan lekcji na początku roku szkolnego tak, by każdy mógł te godziny zrealizować. Jeśli u ciebie nauczyciel martwi się, co ma teraz zrobić, gdzie się podziać z uczniami, tym bardziej, że jest już listopad, to znaczy, że dyrektor tej szkoły jest nieudolny i brak mu zdolności organizacji pracy.

Jeśli zaś chodzi o szkołę prywatną, to różnie bywa. Znam przypadki, gdy nauczyciel haruje 40 godzin zatrudniony z kodeksu pracy za najniższą krajową, bez dodatków i z minimalną sumą za godziny zastępstw. Masz farta w takim razie...

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2013-11-23, 15:48

Peonia pisze:To obowiązkiem dyrektora, nie nauczyciela, jest dobrze zaplanować te godziny w planie nauczania

Twierdząc w ten sposób, sami na siebie kręcimy bat.
Koniecznie chcemy, aby dyrek włożył to do planu??? A po co??
Ja chcę karcianki prowadzić wtedy, gdy jest taka potrzeba.
W dowolnym czasie umawiać sie z uczniami - wyrównywać braki lub siedzieć nad projektem czy konkursem. Jeżeli idę z kółkiem teatralnym do teatru lub na rozdanie nagród w konkursie, to powinny mi się te godziny liczyć, jako praca z uczniem zdolnym.

Wpisanie godzin do planu na początku roku to zgoda na zmianę wymiaru z 18 na 20.
A do teatru czy na konkurs znów pójdziemy w swoim wolnym czasie!

krokodyl_odpada
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-21, 12:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: krokodyl_odpada » 2013-11-25, 23:14

Dużo zależy jacy są to uczniowie (czy im zalezy, czy mają wszystko gdzieś). Jeżeli już naprawdę nikogo nie znajdziesz to najprostszym chyba organizowanie zajęć wyrównawczych (poprawy sprawdzianów, dla uczniów, którzy nie pisali itd. Dajesz uczniowi prawo do poprawy sprawdzianu na zajęciach wyrównawczych i tyle.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Afroditte » 2015-01-15, 21:26

Tak się zastanawiam... Czy dyrektor może zakazać prowadzenia zajęć karcianych z przedmiotu, do którego mam kwalifikacje ale jeszcze go nie uczyłam? Czy w tych zajęciach jest pełna dowolność czy jednak dyrektor je jakoś przydziela? Chciałam trochę zdobyć doświadczenia, ale dyrektor mi zabrania.
"My wish is world's command"


Wróć do „Prawo oświatowe”