"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

antysiłaczka
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-24, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Pełna akceptacja dla pomysłów ministerstwa?

Postautor: antysiłaczka » 2009-05-24, 22:18

Propozycje naszego ministerstwa wydają mi się nie na miejscu i poniżające dla nauczycieli. Gdy rozmawiałam o tym z przedstawicielem Solidarności w moim mieście, dodatkowa godzina pracy(nie płatna) wydawała mu się drobnostką. Z praktycznego punktu widzenia to prowadzi do dalszych zwolnień. Ciekawe czemu teraz nikt nie protestuje? Czy karty już rozdane? Na moją uwagę, że gdyby kazali nam pracować 10 godzin więcej, koleżanka odpowiedziała, że i tak mamy nieźle. Ja myślę, że pozwalamy wmówić sobie wszystko.
:crazy:

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

bezpłatna godzina zajeć w liceum

Postautor: Oinone81 » 2009-05-26, 08:51

Witam,

jak w temacie - proszę o podzielenie się na forum swoją wiedzą wszystkie osoby które orientują się jak ma wyglądać ( i czy w ogóle wejdzie w życie) nowe prawo nakazujace nauczycielom szkół podstawowych i gimnazjów przeprowadzenie 2h zajęć bezpłatnych w ramach pensum, a nauczycielom liceów - jednej.

Z tego, co wiem:
-godzina ma być bezpłatna
-mówimy o godzinie zegarowej, a nie lekcyjnej (proszę sobie wyobrazić 50ciu nauczycieli oferujących zajęcia PO GODZINACH LEKCYJNYCH, bo przecież 60minut nie wrzucę w okienko czy nie zacznę ich prowadzić o 6;45 żeby od 8;00 mogły być prowadzone regularne lekcje)
-ma być jednak rozliczana co tydzień a nie - semestralnie (mam nadzieję, że to plotka)
-w przypadku nieobecności nauczyciela w danym tygodniu lub święta wypadajacego w danym tygodniu-a wiec kiedy zajęcia się nie odbędą-nauczyciel musi tę bezpłatną godzinę odrobić :!: :?:

Proszę o potwierdzenie / zaprzeczenie / dodanie informacji.

pozdrawiam wiosennie,

Oinone81

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: dushka » 2009-05-26, 16:50

Temat już był wałkowany. Chodzi o 1 godzinę, nie 2 (2 mają być w roku 2010/11), rozliczana semestralnie, i nie jest to godzina bezpłatna - obowiązuje nas max. 40 godzin tygodniowo. I nie, nie trzeba tego odrabiać.

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Oinone81 » 2009-05-27, 08:01

...

może i był wałkowany, ale nigdzie na niego nie natrafiłam - jesli włączysz link to pewnie go znajdę...

A godzina pozostaje bezpłatna, bo wprawdzie mamy 40h/tydzień ale pewnsum wynosi 18h a ta dodatkowa, 60 minutowa jest niczym innym jak zwiększeniem pensum, tyle że w zawoalowany sposób.

Mówiłam o 2h w podstawówkach i gimnazjach...

W każdym razie-dziękuję za informacje. Najważniejsze, że będzie rozliczana semestralnie - resztę da się przeżyć. :idea:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: dushka » 2009-05-27, 19:41

Pewnie żaden.

I nie, nie popieram tego, ale też i nie zmienię. Mnie to lotto o tyle, że i tak robię dodatkową godzinę - zajęć wyrównawczych dla mojej klasy.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Witold Telus » 2009-05-27, 22:28

Tak sobie myślę, że ta ekstra godzina to skodyfikowanie tego, czym zazwyczaj się i tak zajmujemy. Osobiście mam zamiar w ramach tej godziny:
1) spotykać się z uczniami i ich rodzicami w celu omawiana bieżącej sytuacji wychowawczej (np. słabej frekwencji, kłopotów w nauce itp.)
2) poświęcać czas dla uczniów uzdolnionych - pozwalając im na samodzielne eksperymentowanie, rozwiązując z nimi zadania itp.
3) umożliwiać uczniom słabszym nadrobienie zaległości, dać czas na poprawkę i omówienie sprawdzianu
4) przygotować z uczniami nową prezentację, tablicę informacyjną, i takie tam...

I tak to robię od lat, i zawsze nie było kiedy, bo czas gonił. Teraz będzie centralnie zarządzona godzina na takie sprawy. Dzień podany i od-do. Ja będę do dyspozycji wszystkich zainteresowanych. Jak przyjdą to zapiszę co się działo. Jak nie będzie nikogo to... też zapiszę. I spokój.

Zresztą trudno mi sobie wyobrazić belfra, który zaczyna punkt 8:00, kończy po X lekcjach, zwija majdan i do domu. I ma w trąbie co się dzieje z jego uczniami.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2009-05-27, 23:40

Zresztą trudno mi sobie wyobrazić belfra, który zaczyna punkt 8:00, kończy po X lekcjach, zwija majdan i do domu. I ma w trąbie co się dzieje z jego uczniami.

Zdziwiłbyś się, ilu takich jest. Właśnie niedawno słyszałam takie słowa koleżanki skierowane do rodzica, który przyszedł pogadać: Proszę pani, ja już skończyłam lekcje i 5 minut temu powinnam opuścić szkołę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2009-05-27, 23:45

Witold Telus pisze:Tak sobie myślę, że ta ekstra godzina to skodyfikowanie tego, czym zazwyczaj się i tak zajmujemy.
Fajnie by tak było. :) Z tym, że chyba nie będziesz mógł w ramach tych godzin spotykać się z uczniami i rodzicami w celu omawiania sytuacji wychowawczej.

Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.


Kolorem zielonym zaznaczyłam zmianę w KN dotyczącą omawianego tematu, obowiązującą od 1 września 2009.

Art. 5. 1. Wymiar zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy wymienionej w art. 1, wynosi od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2010 r. - 1 godzinę tygodniowo.
2. Od dnia 1 września 2009 r. do dnia 31 sierpnia 2010 r. wymiar zajęć, o którym mowa w ust. 1, ulega obniżeniu o 1 godzinę za każdy tydzień niezdolności nauczyciela do pracy, w półrocznym okresie rozliczeniowym.

Iskierka
Posty: 33
Rejestracja: 2009-05-20, 22:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Iskierka » 2009-06-01, 23:02

Mam pytanie: a co, jeśli n-l nie będzie miał całego etatu (tych 18 godz)? Jak taka dodatkowa godzina jest wtedy traktowana? Czy za pomocą tych dodatkowych godzin dopełnić sobie etat? Bo mówicie, że to ma być takie "zwiększone pensum", z 18 na 19 godz., a co np z n-lem, który ma tylko 15 godz etatu? Bo tak mnie to właśnie zastanawia. Z tego, co już przeczytałam, ta godzina ma być bezpłatna, a jak to się ma do sytuacji n-la, któremu brakuje w ogóle godzin do normalnego etatu i tym samym zarabia mniej niż np jego koledzy? Bo w danej szkole w ogóle brakuje godzin z danego przedmiotu - to skąd wziąć jeszcze te "dodatkowe"? Bo nie bardzo rozumiem. :?: Proszę o jakieś informacje na ten temat.
Ps. Przepraszam, jeśli zbytnio "zagmatwałam" swoją wypowiedź :oops: :?: :?:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: malgala » 2009-06-02, 16:00

Iskierka pisze:a co, jeśli n-l nie będzie miał całego etatu (tych 18 godz)? Jak taka dodatkowa godzina jest wtedy traktowana?

Ma wtedy obowiązek zrealizować odpowiednią część tych godzin, proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Stąd też sposób rozliczania z tych godzin - nie tygodniowy, tylko półroczny.
Iskierka pisze:Z tego, co już przeczytałam, ta godzina ma być bezpłatna, a jak to się ma do sytuacji n-la, któremu brakuje w ogóle godzin do normalnego etatu i tym samym zarabia mniej niż np jego koledzy? Bo w danej szkole w ogóle brakuje godzin z danego przedmiotu - to skąd wziąć jeszcze te "dodatkowe"?

To nie są godziny przeznaczone na lekcje z konkretnych przedmiotów, tylko na zajęcia dodatkowe.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Paweł Ł. » 2009-06-02, 20:19

malgala pisze:Godzina jak to godzina. Każda ma chyba minut 60. Wyjątek stanowi godzina lekcyjna, która ma 45 minut.
Ta dodatkowa godzina to nie lekcja i moim zdaniem musi mieć normalny godzinowy wymiar.

Wszyscy trabia, że 45 minut. Jak więc to jest?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: dushka » 2009-06-02, 21:02

U nas powiedzieli, że 60minut.

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: elizabethj » 2009-06-02, 21:34

W mojej szkole dyrekcja też oznajmiła, że to 60 minut :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2009-06-02, 22:20

Ale na zdrowy rozum:

1) 60-minutowe zajęcia dodatkowe są organizacyjnie nie do przeskoczenia,

2) w całym art. 42 KN (tym samym, który od września wprowadza tę dodatkową godzinę) występuje kilkakrotnie "godzina", zawsze w znaczeniu 45 minut (w rozp. o ramowych statutach "Godzina lekcyjna trwa 45 minut", jedynie wyjątkowo "Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut"), m.in.
- ust. 1: Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
- ust. 3: "Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz...",
- ust. 7a: "Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela:
2) o których mowa w ust. 2 pkt 2 [chodzi o te dodatkowe godziny - przyp. mój], (...) realizowane w wymiarze określonym w ust. 2 w pkt 2 odpowiednio w lit. a i b, są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych."
,

3) Nie sądzę, by twórcom tego przepisu jakoś specjalnie zależało na 60-minowych zajęciach dodatkowych. Raczej o to, że teraz w ramach dotychczasowego czasu pracy nauczyciel będzie musiał prowadzić te zajęcia. Wielu nauczycieli takie zajęcia do tej pory prowadziło (zwykle bezpłatnie), teraz będą obowiązkowe (bez dodatkowej zapłaty, niestety). I przecież zawsze te dodatkowe "godziny" trwały 45 minut. Czemu teraz miałoby się to zmienić?


To są moje argumenty, może nieudolne, ale chciałabym poznać argumenty tych, którzy twierdzą, że to ma być jednak 60 minut.

bob79
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-16, 18:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: bob79 » 2009-06-16, 20:39

Może ktoś się orientuje, czy wycieczki edukacyjne mogą być rozpisane w ramach godzin karcianych? Nawet takie, za które uczniowie muszą płacić, np. do muzeum, teatru, czy kina? Jeśli zaproponowałabym takie zajęcia z kulturą, nie do każdego byłyby skierowane, bo nie każdego by było stać...


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron