"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: elizabethj » 2009-08-30, 19:34

A ja ma takie pytanko, możne ktoś się orientuje w tej sprawie ;) Czy takie zajęcia mogą być prowadzone przez 2 nauczycieli? Nie znaczy to że tydzień koleżanka a tydzień ja, ale 2 nauczycieli na tę samą godzinę, w tym samym dniu i z tą samą grupą :) ? Chciałybyśmy z koleżanką prowadzić coś w rodzaju teatrzyku językowego.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Karciana godzina

Postautor: Cytryn » 2009-08-31, 19:53

Mam pytania odnośnie karcianej godziny.
Wiem, że ma trwać 60 minut.

I teraz: czego nie wiem.
- ile osób ma uczestniczyć w tych "godzinach" i czy mam prowadzić listę obecności
-czy skład uczniów ma być niezmienny( chodzą tylko ci, co się na początku zapisali)
- czy uczęszczanie na te godziny jest dla uczniów obowiązkowa( no bo jak mu się po miesiącu znudzi i przestanie przychodzić, to co ja mam zrobić?)
- czy jak ja jestem w pracy, a moi "karciani" nie przyjdą( z różnych powodów), to ja mam to odrabiać?
- co z pomocami dydaktycznymi na karciane. Oferta ma być dla uczniów ciekawa, a to się wiąże z finansami. Np. jeśli jest zapotrzebowanie na kółko modelarskie, to kto mi zapłaci za modele?
- w naszej szkole zabraknie sal na karciane. Gdzie mamy je przeprowadzać?

CZY KTOŚ WIE?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: dushka » 2009-08-31, 20:05

http://www.45minut.pl/forum/topics28/do ... vt4765.htm Obszerna dyskusja na temat.

Prowadzisz dziennik, nie ma wymaganej liczby osób (mogą to być zajęcia z 1 uczniem), zajęcia są nieobowiązkowe, zajęć nie odrabiasz, sal nie zabraknie - robisz po południu, jeśli sal nie masz.

whatagirl
Posty: 15
Rejestracja: 2009-02-04, 11:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

19ta dodatkowa godzina j.angielski co robic??

Postautor: whatagirl » 2009-08-31, 23:51

witam wszystkich. jestem nowa na forum ale mimo to przysiegam :) ze dokaldnie przejrzalam posty w roznych działach i nie znalazlam odpowiedzi na moj problem wiec dlatego zakladam watek:). chodzi mi o 19 dodatkowa godzine. ucze w gimnazjum j. angielskiego i kompletnie nie mam pojecia na co moglabym ja przeznaczyc. Na co wy wykorzystacie ten czas? jest nas 5cioro anglistow w szkole i tez nie sadze ze przejdzie pomysl, ze wsyzscy bedziemy mieli po prostu kolko albo wyrownawcze na tej godzinie bo dzieciaki nie beda chodzic. chcialabym cos innego zaproponowac ale nie mam pojecia co:( Prosze o pomoc- jestem mlodym nauczycielm wiec prosze o wyrozumialosc;) Dziekuje:))

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Jedliński » 2009-08-31, 23:56

http://www.45minut.pl/forum/topics28/do ... 765,75.htm

jest tam np. pomysł teatrzyka językowego...

whatagirl
Posty: 15
Rejestracja: 2009-02-04, 11:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: whatagirl » 2009-09-01, 00:02

juz tamten watek czytalam ale nic mi nie przypasowalo... nie widze siebie jako aktorki teatrzyka;)) moze cos innego? zastanawialm sie nad omawianiem kultury krajow anglosaskich... ale nie wiem czy dziekaki beda chetne...

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: lieblingin » 2009-09-01, 06:28

zapytaj ich :) mozeszw pierwszym tygodniu podac swoje propozycje na zajecia dodatkowe i zobaczysz czym byliby najbardziej zaonteresowani.
Powodzenia!

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: antie » 2009-09-01, 08:28

Możesz zaproponować, że na tej godzinie dzieciaki będą miały możliwość poprawiania ocen lub pisania zaległych sprawdzianów - np. tych, których nie pisały z powodu nieobecności i muszą je zaliczyć.

Lub możesz zaproponować możliwość nadrobienia zaległości tym, którzy z powodu nieobecności mają problemy z nadrobieniem braków.

Możesz zaproponować słabszym uczniom możliwość dodatkowych ćwiczeń, wyjaśniania problemów np. gramatycznych itp.... Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.
Jeśli masz co najmniej te 18 godzin, to na pewno w każdej uczonej przez Ciebie grupie znajdą się uczniowie wymagający dodatkowej pomocy.

Co prawda uczyłam do tej pory w LO, ale taką dodatkową, bezpłatna godzinę - jako konsultacje dla uczniów, prowadziłam juz w zeszłym roku. Nie narzekałam na brak zainteresowania uczniów :wink:

Martuska11
Posty: 33
Rejestracja: 2008-08-20, 13:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Martuska11 » 2009-09-01, 12:44

Czy ta dodatkowa godzina dotyczy także nauczycieli, którzy mają tylko kilka godzin świetlicy?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: malgala » 2009-09-01, 13:20

Martuska11 pisze:Czy ta dodatkowa godzina dotyczy także nauczycieli, którzy mają tylko kilka godzin świetlicy?

Dotyczy wszystkich nauczycieli zatrudnionych w szkole. Jeżeli nie masz całego etatu obowiązuje Cię zrealizowanie tylko odpowiedniej części tej godziny w tygodniu (a ponieważ rozliczane są w cyklu półrocznym, możesz sobie kilka takich tygodniowych zajęć zrealizować razem).

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Andulencja » 2009-09-01, 18:17

Ale skoro mamy prowadzić dziennik, to czy nie powinny być to te same dzieciaki?

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: ewagca » 2009-09-01, 21:30

Dzieci mogą się zmieniać. Moja dyrekcja zaproponowała prowadzenie dziennika takiego jak do zajęć dodatkowych, tylko z każdych zajęć będzie osobna lista dołączona do tegoż dziennika.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Andulencja » 2009-09-01, 23:10

O! I to mi się podoba. Muszę pogadać z moją dyrekcją.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

godzina karciana

Postautor: daughter » 2009-09-03, 21:25

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat następującej sytuacji: jeśli nauczyciel pracuje w dwóch szkołach, to czy i w jednej (15/18) i w drugiej (15/18) musi mieć po jednej godzinie? Czy wystarczy, że będzie ją miał tylko w szkole 'macierzystej'? I jeszcze jedno: gdzie jest napisane (czy w ogóle jest), że to ma być 60 minut, a nie 45?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2009-09-03, 23:59

"Wyjaśnienie resortu edukacji:

Godziny wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy – Karta Nauczyciela nie są godzinami dodatkowymi, gdyż są to godziny mieszczące się w ramach tygodniowego czasu pracy nauczyciela. Przepisy zawarte w ww. artykule dotyczą godzin zegarowych a nie godzin lekcyjnych. Oznacza to, że pod pojęciem godziny rozumiemy 60 minut. "

Z tym, że to jest tylko wyjaśnienie, a nie przepis prawny. No, ale wyjaśnienie MENu ;)
Ciekawe, jak to wyjdzie w praniu, to 60 minut.

Moim zdaniem, jak masz pracę w dwóch szkołach, to w obu realizujesz tę karcianą godzinę, proporcjonalnie do wymiaru godzin.


Wróć do „Prawo oświatowe”