"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Ewryl
Posty: 107
Rejestracja: 2008-08-30, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Ewryl » 2009-09-14, 21:23

W mojej szkole też każdy miał przedstawić swoje propozycje zagospodarowania tej godziny już w zeszłym roku. Pani dyrektor pozbierała pomysły i na radzie organizacyjnej.... przydzieliła zajęcia po swojemu :roll: . Potworzyła w szkole nie wiadomo ile kółek, na które oczywiście to my nauczyciele mamy werbować uczniów. Paranoja. Nie wiem skąd się weźmie tylu chętnych, żeby każdy nauczyciel miał jakąś stała grupę na swoje zajęcia :o .
Desde que sinta a brisa fresca no meu cabelo
E ver o sol brilhar forte nas folhas
Nao irei pedir por mais.

Ricardo Reis

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: elizabethj » 2009-09-14, 21:28

lukasch pisze:Nie wiem czy się śmiać czy płakać po wczorajszej naszej radzie pedagogicznej. Do rozpoczęcia rady podekscytowani nauczyciele planowali z zapałem jak zagospodarować "swoje" dodatkowe 60 min. Matematyk chciał rozwijać zainteresowania matematyczne uczniów, poloniści podciągać w dodatkowych zajęciach słabszych, wuefiści organizować wyjazdy na basen itd, itd. czyli każdy chciał działać na niwie tego co potrafi najlepiej. Plany i zamierzenia były oczywiście mocno rozeznane wśród młodzieży co do ich oczekiwań. Wszyscy złożyli swoje propozycje dyrektorce , decyzje miały zapaść na radzie. A na radzie .... pani dyrektor ni z gruchy , ni z pietruchy PRZYDZIELIŁA zagospodarowanie godziny karcianej po swojemu - matematyk MA prowadzić kółko fotograficzne (bo ma dobry aparat i umie robić zdjęcia) poloniści - jeden ma się zająć PCK a drugi wskrzesić kółko teatralne, które upadło w tamtym roku z braku chętnych. Itd. W sumie prawie nikt z grona nie będzie pracował z dziećmi tak jak sobie zaplanował. Nie pomogły argumenty, że dobrze by było aby nauczyciele pracowali zgodnie ze sowimi kwalifikacjami i oczekiwaniami szkolnej dziatwy. Taka jest ostateczna decyzja dyrekcji. Historyczce kazała stworzyć w szkole Klub Filmowy , na który to wg niej będą chodzić tłumy. Biedna kobitka powiedziała, że nie ma pojęcia jak to zrobić to usłyszała - wymyśl coś, poradzisz sobie. Czy naprawdę taka była intencja ustawodawców odnośnie tej godziny ? Czy może my, nauczyciele ją źle zrozumieliśmy.


Nasuwa mi się tylko jedno słowo jako komentarz - PARANOJA !

lukasch
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: lukasch » 2009-09-14, 21:57

Od trzech lat jeden z naszych wuefistów prowadzi zupełnie za darmo , tak sam od siebie i od dzieci zainicjowane zajęcia sportowe z piłki ręcznej i tenisa stołowego. 2 godziny w tygodniu, tydzień w tydzień .Dzieciaków ma na tych godzinach sporo bo dobrze to robi i osiąga sukcesy w zawodach. Oczywiście myślał , naiwniak , że te dodatkowe karciane 60 minut jak ulał pasują to tego rodzaju zajęć więc będzie miał "z głowy" jej zagospodarowanie. Dyrekcja nakazała mu zupełnie coś innego (nie związanego ze sportem) w ramach tej godziny, więc chłop się wkurzył i zrezygnował z tych zajęć sportowych. Oczywiście Pani dyrektor nie omieszkała mu zasugerować,że dodatek motywacyjny u niego może się wobec tego zmienić (miał w ostatnim półroczu 60,-zł). Zamiast docenić jego starania dodają mu jeszcze jedną 60-tkę. I tak poprzez dowolność w interpretacji "godziny karcianej" dzieciaki straciły fajne zajęcia.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: antie » 2009-09-14, 22:01

elizabethj pisze:Nasuwa mi się tylko jedno słowo jako komentarz - PARANOJA !


Ja też w coraz czarniejszych barwach to widzę.
Dlatego uważam, że powinniśmy coś z tym fantem zrobić.
Macie jakieś pomysły jak przedstawić nasze racje naszym szacownym, siedzącym na wygodnych stołkach i wymyślającym te nieprzystające do szkolnej rzeczywistości absurdy władzom i wymóc na nich jakieś rozsądne rozwiązania dla tej "paranoji"?

upieczona.anglistk
Posty: 233
Rejestracja: 2008-10-12, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: upieczona.anglistk » 2009-09-15, 15:36

sluchajcie napiszmy jakiś list, petycje czy cos takiego. moze to cos pomoze, kto potrafilby cos takiego zredagowac?

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: agadanuta » 2009-09-15, 20:35

Jestem za. Denerwuje mnie to, ze dokładają nam co chila coś nowego -reformuja nie OŚWIATĘ- ale nasz nauczycielski zawód - może by tak wziąć się za reformę wykonawców innych zawodów.

Jestem za petycją.

A link do tej dyskusji można by w kleić na blogu Pani Minister. Może nie wie jak to wyglada od dołu.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: antie » 2009-09-15, 20:43

To może na razie zgłaszajcie się wszyscy Ci, którzy uważacie, że to rozporządzenie o tzw. "karcianych godzinach" nieprzemyślane jest i którym forma realizacji tej godziny, narzucona przez ministerstwo, a później dowolnie interpretowana przez miłościwie nam panujących dyrektorów po prostu nie odpowiada.
Piszcie o absurdach i problemach organizacyjnych, wątpliwościach związanych z realizacją tej "karcianej".
Zbierzmy argumenty i zobaczmy ilu nas - niezadowolonych będzie, bo może większość nauczycielskiej braci ten "pomysłowy" projekt " bez zastrzeżeń akceptuje?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2009-09-15, 20:57

Ale ta dodatkowa karciana godzina to nie jest wymysł pani minister i jej rozporządzenia. To jest zapisane w ustawie - Karta Nauczyciela. Ustawę może zmienić tylko sejm.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: agadanuta » 2009-09-15, 21:05

To się mogą zebrać i "odchwalić".

A naszym "szefem" jest Pani Minister i powinna dbać o swój resort, a nie patrzeć spokojnie na zmany, które jak widać nie służą polepszeniu jakości pracy szkół, ale wręcz odwrotnie.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: antie » 2009-09-15, 21:11

edzia pisze:Ale ta dodatkowa karciana godzina to nie jest wymysł pani minister i jej rozporządzenia. To jest zapisane w ustawie - Karta Nauczyciela. Ustawę może zmienić tylko sejm.


Ale przyznasz, że z jej realizacją wiąze się wiele watpliwości i niedopowiedzeń, które może trzeba wyjaśnić?
Np. jak w praktyce ma wyglądać realizowanie tych 60 minut? Dlaczego nie 45 - tyle ile trwa lekcja? jak to w praktyce zaplanować?
Dlazcego narzuca się nam te karciane w taki nieprzemyślany sposób?
Dlaczego to ma być często "róbta co chce pan/ pani dyrektor", a nie to, w czym nauczyciel by się czuł dobrze i co by robił z pasją i przekonaniem?
Przyznasz, że wiele absurdów się z tym wiąże?
Ale może to tylko moje zdanie, więc proszę równiez innych o opinię.
Ja wiem, że w mojej szkole nikt za bardzo nie wie, jak sie za to zabrać.
Dostaliśmy póki co dzienniki i się głowimy, jak je zapełnić.
A po tym forum widze, że nie tylko u nas są takie wątpliwości.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2009-09-15, 21:17

antie pisze:Przyznasz, że wiele absurdów się z tym wiąże?
No pewnie, że przyznam.

Ja to w ogóle myślę, że sama idea tej dodatkowej godziny nie była taka zła (z tym, że powinni za nią normalnie zapłacić), zła okazała się dopiero organizacja tej godziny. Im więcej grzebania przy niej, tym więcej absurdów wychodzi na jaw. Jak już kiedyś pisałam, może sie okazać, że koszty wprowadzenia tej dodatkowej godziny okażą się większe, niż ewentualne korzyści.

I chcę Wam powiedzieć, że u nas chyba nikt nie czytał tego wyjaśnienia ministerstwa, że to ma być 60, a nie 45 minut i mamy to robić normalnie, jak lekcję! ;) (Na razie) ;D

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: antie » 2009-09-15, 21:38

edzia pisze:

Ja to w ogóle myślę, że sama idea tej dodatkowej godziny nie była taka zła (z tym, że powinni za nią normalnie zapłacić), zła okazała się dopiero organizacja tej godziny. Im więcej grzebania przy niej, tym więcej absurdów wychodzi na jaw. Jak już kiedyś pisałam, może sie okazać, że koszty wprowadzenia tej dodatkowej godziny okażą się większe, niż ewentualne korzyści.


No własnie - im dalej w las tym ciemniej.
Pisałam juz,ze ja taką godzinę już dobrowolnie i za darmo prowadziłam i nie miałam z tym problemu. Teraz denerwuje mnie ta cała otoczka, to niedoprecyzowanie i przede wszystkim to "odgórne sterowanie".
Poza tym - nikt nic nie wie - "czeski film" :evil:
I jakoś nikt nie pamięta, że z przymuszanego do czegoś, źle opłacanego pracownika pociechy nie będzie - i spodziewane efekty tego pospolitego ruszenia bardzo mizerne mogą być - ostanie się - jak zwykle - ino papier :evil:
edzia pisze:
I chcę Wam powiedzieć, że u nas chyba nikt nie czytał tego wyjaśnienia ministerstwa, że to ma być 60, a nie 45 minut i mamy to robić normalnie, jak lekcję! ;) (Na razie) ;D


No właśnie - nie chwal dnia przed zachodem Słońca.
A może masz po prostu "normalną dyrekcję"?
Jak czytam tu, co niektórzy dyrektorzy są w stanie wymyśleć - to włos się jeży na głowie - ze złości :twisted:

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: elizabethj » 2009-09-15, 21:54

Ja napiszę tylko tyle - jeżeli ja mam wpisywać na listę 'martwe dusze' albo i nie wpisywać a tylko odsiedzieć tę godzinę (no bo co mam zrobić jak nikt się nie zjawi?) to dla mnie jest bezsensowne i paranoiczne !

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Andulencja » 2009-09-15, 22:27

Ja też jestem przeciwnikiem tej godziny.
Co roku prowadziłam kółka, zajęcia dodatkowe, wyrównawcze, kółko ekologiczne i zdrowotne i wiele, innych rzeczy. Ale nikt nie kazał mi łapać dzieci, pisać planu i prowadzić dziennika. I też nikt mi za to nie płacił. Chciałam - robiłam.
A teraz?
Paranoja!
Kiedyś dzieci przychodziły, bo chciały. Teraz wyrywamy je sobie - szczególnie w małych szkołach.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-16, 16:38

a ja jestem za 19 godziną. Skoro do tej pory robiłem za friko dodatkowe zajęcia to nie mam problemu ich ująć w sprawozdawcze ramy.

Zapis jest na tyle ogólny, że można go szeroko interpretować. Mądra dyrekcja plus rzutki nauczyciel i wychodzi z tego coś fajnego. Jeśli jest inaczej to znaczy, że któryś z elementów zawodzi.

Z niewolnika nie ma pracownika? To po co ci niewolnicy w ogóle męczą się w szkole. Niech się idą męczyć gdzie indziej.


edzia, a jakie to koszty są wprowadzenia dodatkowej godziny poza podwyżką nauczycielskiego uposażenia??
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free


Wróć do „Prawo oświatowe”