"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fickimicki
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-05, 19:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: fickimicki » 2009-09-25, 04:07

Ja się pytam - co to za cholerna godzina WIDMO? Ani jej nie wpisuja do etatu, ani za nia nie płacą! Dlaczego nie mamy jej wpisanej w umowie jako 19 godziny pensum? Kto tu sie oszukuje?

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kajko45 » 2009-09-25, 07:26

fickimicki pisze:Ja się pytam - co to za cholerna godzina WIDMO? Ani jej nie wpisuja do etatu, ani za nia nie płacą! Dlaczego nie mamy jej wpisanej w umowie jako 19 godziny pensum? Kto tu sie oszukuje?


dyrektorzy wala w bambuko a ministerstwo udaje ze nie widzi co narobiło.

GDZIE JEST NAPISANE ZE MA BYC TO DODATKOWA LEKCJA!!!!!!!!!!!!
To ma byc godzina wykorzystana przez nauczyciela na prace na rzecz szkoly z semestralnym rozliczeniem
... wiec moze by tak pojechac
na wycieczke za ktora do tej pory nikt nie placil bo wszystkich w
oczy kłuje ze nauczyciel ma tak dobrze... zwykla 6 godzinna
wycieczka to 6 godzin zegarowych ( bo to jest logiczne, a w
przypadku kólka nie ) pozwala na realizacje tejze godziny. Dyzury
miedzylekcyjne
, dyskoteki i wiele innych czynności - to wszystko co do tej pory sie robiło za darmo - teraz tez ma byc za darmo ale inaczej,
jak ktos chce moze prowadzic kółko ale nie MUSI bo tak sobie dyrektorek wymyslił

Chory ten system edukacji jest strasznie, bajzel jak w zadnej innej branzy.. nikt tak sie nie daje dymac jak zwykly n_l, gdzie te związki zawodowe ? gdzie piekny szef tych związków ?
Za 7 tys miesiecznie plus słuzbowe auto połozył uszy i potulnie siedzi ? CO mamy dzięki niemu ? 60 zł podwyżki brutto miesięcznie plus 4 godziny miesięcznie za darmo, a w przyszłym roku osiem.. to jest podwyżka ????
Najpierw niech kazdy dyrektor zbierze tygodniowe rozliczenie pracy, jestem przekonany ze wielu z nich by zobaczyło ze musi dopłacac do nauczyciela albo dac mu wolny dzien, bo większość na liczniku będzie miało uczciwie wiecej niz te marne 40 godzin ....
a zresztą oni i tak nie odróżniają godziny ponadwymiarowej od zastępstwa... dla nich to to samo. Obłęd.

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: andre » 2009-09-25, 09:35

Andulencja pisze:30 minut, bo przed lekcjami (od 7:40 do 8:10) bo wcześniej dzieciaki nie dojadą, a po lekcjach odjeżdżają. A ja robie te zajęcia dla dzieci, a nie dla papiera.


No to rzeczywiście masz namieszane z tymi "minutówkami".
Aczkolwiek 30 min. fakultetów i 45 min. świetlicy w zupełności "zaspokaja" karcianą godzinę moim zdaniem..
Szkoda, że jest problem z dojazdem. Bo ja bym to sobie zorganizował tak, że fakultety trwałyby 45 min, świetlica 60 min. W ten sposób mogłabyś realizować "karcianą" np co 2 tygodnie, albo na przemian- w jednym tyg. świetlica, a w nastepnym fakultet.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: marianka » 2009-09-25, 20:47

Warto przeczytać - interpretacja MEN
http://www.men.gov.pl/index.php?option= ... Itemid=106

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: marianka » 2009-09-25, 20:52


Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: dushka » 2009-09-26, 09:13

Rozumiem, że jeśli prowadzę zespół wyrównawczy - prowadzę go jednak 45 minut, a nie 60?

Jonasz
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-26, 09:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Jonasz » 2009-09-26, 10:09

Znalazłam to forum i sobie poczytałam, bo właśnie przyjechałam z kółka fotograficznego, na które zamiast zadeklarowanych 30 osób przyszły 3 (!!!).
Ale od początku-pracuję w małym wiejskim gimnazjum, lekcje mamy po południu, ponieważ mamy za mało sal lekcyjnych, żeby podstawówka i gimnazjum mogły uczyć się razem. Chodzimy więc na zmiany. Lekcje kończą się o 16.20 czasem o 17.10. Wielu uczniów dojeżdża autobusem. Jesteśmy "uszczęśliwieni" projektem unijnym, w którym obdarzono nas niesamowicie wielką ilością godzin, biorąc pod uwagę liczebność gimnazjum (raptem 140 uczniów). Zajęcia te odbywają się rano i po południu. Teraz dodali nam dodatkową godzinę ZEGAROWĄ na zajęcia z uczniami. Mogą to być różnorodne zajęcia, kółka, wyrównawcze, cokolwiek, byle z uczniem :)
Ponieważ z mojego przedmiotu jest już 8 godzin dodatkowych na kółka, chciałam zrobić kółko fotograficzne. Chętnych było bardzo dużo. I dzisiaj miało być pierwsze spotkanie. Tak jak pisałam wyżej, przyszły 3 osoby na 30 zapisanych. Co z resztą? Kilka osób nie przeczytało ogłoszenia o terminie spotkania, a reszta jest rozrywana, bo dzisiaj (w sobotę!!!) odbywały się inne zajęcia unijne: komputerowe, SKS, koszykówka, taniec. Pytam, kiedy mam robić to kółko, jeśli nawet w sobotę się nie da???? w niedzielę po sumie???
A co będzie, jak pozostali nauczyciele ruszą ze swoimi kolejnymi, dodatkowymi godzinami?? czasu i sal już nam brakuje, uczniów jak widać też. W przyszłym roku mają to być 2 godziny, za dwa lata trzy...... czy ktoś to przemyślał??? może w dużych szkołach nie ma problemu, w małych szkółkach cienko to wszystko widzę.....
To takie moje rozważania na powyższy temat....... tak naprawdę to jestem wściekła, bo siedzą sobie panowie i panie w rządzie, wymyślają cuda, a przyszedłby jeden z drugim popracować na tydzień do szkoły, to odechciałby im się durnych pomysłów :twisted: :twisted: :twisted: i marnowania papieru na dzienniki do zajęć dodatkowych.
I jeszcze pytanko, bo nie udało mi się tego doczytać, czy szkolną 3-dniową wycieczkę mogę sobie zaliczyć jako realizację tych godzin????

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: marianka » 2009-09-26, 16:27

Masz odpowiedź w interpretacji MEN:
"Rodzaje zajęć, które nie mogą być realizowane w ramach godzin.
O przeznaczeniu godzin decyduje dyrektor szkoły, jednak z całą pewnością nie można godzin tych przeznaczyć na: zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, zastępstwa doraźne oraz nauczanie indywidualne."

A więc wszystko w gestii dyrekcji. Generalnie rzecz ujmując wycieczka jest jak najbardziej formą pracy z dzieckiem - zgodnie z jego zainteresowaniami. :)

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: marianka » 2009-09-26, 16:29

Oczywiście! Przecież to zajęcia dydaktyczne.

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kajko45 » 2009-09-26, 18:19

marianka pisze:Masz odpowiedź w interpretacji MEN:
"Rodzaje zajęć, które nie mogą być realizowane w ramach godzin.
O przeznaczeniu godzin decyduje dyrektor szkoły, jednak z całą pewnością nie można godzin tych przeznaczyć na: zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, zastępstwa doraźne oraz nauczanie indywidualne."

A więc wszystko w gestii dyrekcji. Generalnie rzecz ujmując wycieczka jest jak najbardziej formą pracy z dzieckiem - zgodnie z jego zainteresowaniami. :)


kazdy widzi to co chce.....
" pkt 2. Rodzaje zajęć, które mogą być realizowane w ramach godzin.
Wspomagając się tymi godzinami szkoła może wzbogacić ofertę świetlicy np. o zajęcia pomocy dzieciom w nauce lub grupy zainteresowań, jednak obok pojedynczych godzin realizowanych przez różnych nauczycieli, świetlica musi zatrudniać przynajmniej jednego etatowego koordynatora opieki świetlicowej. Generalnie zajęcia te powinny wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności (np. kółka ), w rozwijaniu zdolności (np. kółka) lub pogłębianiu zainteresowań (np. wycieczki, kino ), a także sprawowanie nad nimi opieki( np. dyżury na przerwach, dyskoteki), zależnie od potrzeb.
....jak dla mnie zwrot decyduje dyrektor oznacza że ma on kilka zwojów między uszami i jak każe nauczycielom robić kólka to wybija sobie z głowy wycieczki itd.

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kajko45 » 2009-09-26, 18:29

Jonasz pisze:Ponieważ z mojego przedmiotu jest już 8 godzin dodatkowych na kółka, chciałam zrobić kółko fotograficzne. Chętnych było bardzo dużo. I dzisiaj miało być pierwsze spotkanie. Tak jak pisałam wyżej, przyszły 3 osoby na 30 zapisanych. Co z resztą? Kilka osób nie przeczytało ogłoszenia o terminie spotkania, a reszta jest rozrywana, bo dzisiaj (w sobotę!!!) odbywały się inne zajęcia unijne: komputerowe, SKS, koszykówka, taniec. Pytam, kiedy mam robić to kółko, jeśli nawet w sobotę się nie da???? w niedzielę po sumie???


odpuść sobie bo zwariujesz, nigdzie nie jest napisane ze na 19 tą godzine ma przychodzić 30 osobowy komplet.
Ciesz się ze znalazłaś trzech prawdziwie zainteresowanych, idź z nimi na spacer 2 godzinny - będziesz mogła zrobić zajęcia co dwa tyg, popstrykajcie sobie fotki w plenerze. Zamiast siedzieć z nimi w szkole kazdy niech w domu swoje obrobi - poprzesyłajcie sobie na skrzynki, nagrajcie na płyte - to też jest praca. A jak dyr badzie chciała zobaczyć efekty waszej pracy to jej pokaż CD, może wydrukuje z jedno zdjęcie i umiesci w gablocie :roll:
pozdr
nie dajmy się zwariować...

meads
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-05, 19:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: meads » 2009-09-27, 19:49

aniaku, Witam! Mam niedyskretne pytanie: Czy już oddałaś swój plan realizacji dodatkowej godziny? Czy należy szczegółowo wypisać przebieg zajęć?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2009-09-27, 20:30

meads pisze:aniaku, Witam! Mam niedyskretne pytanie: Czy już oddałaś swój plan realizacji dodatkowej godziny? Czy należy szczegółowo wypisać przebieg zajęć?

Wprawdzie nie jestem aniaku, ale...

Nie trzeba dawać planów realizacji, zwłaszcza szczegółowych.

meads
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-05, 19:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: meads » 2009-09-27, 20:38

Hm... szczerze mówiąc nie wiem co mam oddać :cry:

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Basiek70 » 2009-09-27, 20:43

hmmmmmmmmmmmm, ja dałam kartkę z napisem: w ramach dodatkowej godziny realizować będę zespół wyrównawczy
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."


Wróć do „Prawo oświatowe”