"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Witold Telus » 2009-10-13, 11:26

Ministerstwo Edukacji Narodowej przywróciło swoją opinię o "karcianych" godzinach, wraz z aktualizacją.
[PDF]KLIK!

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Basiek70 » 2009-10-13, 11:34

jaśniej sformuowane
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Witold Telus » 2009-10-14, 10:31

Swoją drogą ciekawy zbieg okoliczności. W poniedziałek dzwoniłem do Rzecznika Prasowego MEN, Pani Justyny S. z prośbą o wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia tejże opinii. Pani Justyna S. nie umiała wyjaśnić, więc obiecała skontaktować się z odpowiednim Departamentem. Przy drugiej rozmowie odparła z rozbrajającą szczerością, że szef Departamentu też nie ma pojęcia co się stało i że skontaktuje się z Panią Minister. Umówiłem się na trzecią rozmowę we wtorek rano.

No i nagle - pyk! - automagicznie we wtorek rano, na kilka minut przed planowaną rozmową z Panią Rzecznik - opinia wróciła.

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2009-10-14, 10:42

I tak ta informacja daje dużo swobody dyrektorom , wobec czego różnie będzie w różnych szkołach....

Awatar użytkownika
Jolcik
Posty: 68
Rejestracja: 2007-12-07, 14:01

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Jolcik » 2009-10-14, 11:53

W mojej szkole na razie "wolna Amerykanka" ... ja prowadzę koło zainteresowań z geografii, na które uczęszcza 8 uczniów. Jest problem, bo większość naszej młodzieży dojeżdża i brakuje nam czasu do odjazdu autobusów, by każdy nauczyciel zrealizował tę godzinę. Ale cieszy fakt, że jeżeli są to zajęcia dydaktyczne to ma być to 45 min. a nie 60.
Pozdrawiam - Jola

SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Czy oby napewno godzina??

Postautor: SiTeK » 2009-10-19, 07:52

Ostatnio w czasie rzomowy ze związkowcem w naszej szkole otrzymałem informacje że ta dodatkowa godzina raczej nie dotyczy świetlicy i biblioteki. Czy ktoś z Was słyszał o czyms takim, gdzie to można potwierdzić?
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kajko45 » 2009-10-20, 18:38

jakby na to nie popatrzeć dogodzili nam elegancko... jeżdżą po nas jak po łysej kobyle, robią co chcą i jak chcą... nawet do głowy żadnemu z tych mądrych nie przyjdzie dorzucić gratisówkę lekarzowi..zołnierzowi..policjantowi..o górniku nie wspomnę.
..praca nauczyciela z koncepcyjnej i twórczej zamienia sie ( a może juz sie to stało) w fizyczną...
płaca dziadowska, podwyżka żenująca... zrekompensowana 4 godzinami gratis...
w sumie to była obniżka a nie powyżka.
nie dajmy się zwariować...

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: partita400 » 2009-10-20, 21:27

Mam pytanie :Czy godziny "karciane" są jakoś inaczej, niż zbiorczo,( wg rozporzadzenia MEN

w cyklu połrocznym ) rozliczane w Waszych szkołach?Dziś grono było "ścigane" by w specjalnym zestawieniu umieścić ilość karcianych godzin i złożyć swój podpis :shock: .Czy dziennik , w którym odnotowujemy zajęcia nie jest wystarczającym dokumentem i na pytanie jaka jest podstawa prawna takiego comiesiecznego rozliczania , nie otrzymalam zadnej odpowiedzi .....Czy u Was tez jest taka forma rozliczeń?

no i badz tu madry i pisz wiersze :roll:

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Witold Telus » 2009-10-20, 21:48

Jeśli brak jest prawnej podstawy takiego działania, a dodatkowo działanie to nosi znamiona działania sprzecznego z prawem (godziny rozliczane są w cyklu półrocznym, a nie innym) to polecenia można nie wykonać. Skutki karne - żadne.

W razie awantury władz - zagrozić sądem pracy. Powinno pomóc.

Niektórych chorych na papierki dyrektorów trzeba leczyć. Najlepsza jest chyba kuracja wstrząsowa.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: partita400 » 2009-10-20, 21:56

Witold Telus pisze:Jeśli brak jest prawnej podstawy takiego działania, a dodatkowo działanie to nosi znamiona działania sprzecznego z prawem (godziny rozliczane są w cyklu półrocznym, a nie innym) to polecenia można nie wykonać. Skutki karne - żadne.

W razie awantury władz - zagrozić sądem pracy. Powinno pomóc.

Niektórych chorych na papierki dyrektorów trzeba leczyć. Najlepsza jest chyba kuracja wstrząsowa.

Jednak dalej nie wiem czy u kogos z forumowiczow taka comiesieczna forma rozliczenia istnieje :| :?:

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2009-10-20, 22:04

U nas dyrekcja zapowiedziała rozliczanie tych godzin mniej więcej co 3 miesiące.
A w jakiej formie oprócz dziennika to nie wiem.
Nie wiem co będzie jak będę miała np godziny ,na które nikt nie przyszedł.
Tzn. teoretycznie wiem wszystko, ale w praktyce....?
Na razie udaje mi się terroryzować uczniów i mam 1 lub 2 osoby....

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: eldog » 2009-10-20, 22:35

u mnie w szkole dziwnie wyglądają te godziny!
Podzieli ich nie można, a czasami szkoda!
I nie wiem dlaczego nie można ich podzielic, ale trudno!
Zajęcia są czy to dydaktyczne czy to opiekuńcze po 60 minut (żadnych wyjątków nie ma!)
Ja prowadzę kółko informatyczno-matematyczne raz w tygodniu 60 minut i na razie jest OK!
Zobaczymy co będzie dalej!?
Ale w sumie ta godzina karciana to wielka ściema i wielkie utrudnienia zwłaszcza dla małych wiejskich szkół ze względu na dojazdy uczniów!
Ale jakos trzeba sobie radzic, musi by OK i już!
U nas dyrekcja będzie rozliczac te godziny dopiero po półroczu!?
Pomysł godzin karcianych to w sumie głupi pomysł, taka działalnośc na siłę, ale jak trzeba to trzeba i już!
Pozdrawiam wszystkich!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2009-10-20, 23:10

optymistycznie nastawiona jesteś...ja mniej....

nixia
Posty: 41
Rejestracja: 2009-09-06, 10:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: nixia » 2009-10-21, 13:10

pracuje w wymiarze 10/18 etatu i została mi przydzielona dodatkowa godzina. Dyrekcja powiedziała że to już zależy ode mnie czy będą to 2 godz w tygodniu i wtedy co dwa tygodnie czy co tydzień po jednej godzi ważne żebym wyrobiła limit :/ tylko że ja nie wiem ile jest tego limitu :/ pracuję od października i to jest moja pierwsza praca...nie orientuje się jeszcze we wszystkim :/ czy jest konkretna liczba godzin którą trzeba zrobić w ciągu roku? Czy to są godziny społeczne czy za nie też jest wynagrodzenie?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2009-10-21, 16:15

nixia pisze:ile jest tego limitu

Na etat, czyli na 18 godzin pracy nauczyciela przedmiotu jest to jedna godzina tygodniowo (w szkole podstawowej).
Nie masz etatu, więc musisz przepracować dodatkowo mniej niz godzinę. Według mojego polonistycznego liczenia, powinnaś przepracować 25 minut tygodniowo zajęć dydaktycznych (na przykład kółko języka angielskiego, praca z uczniem zdolnym, zajęcia wyrównawcze dla słabych uczniów) albo 33 minuty tygodniowo zajęć opiekuńczych np. w świetlicy.
Zapytaj jakiegoś matematyka, czy dobrze obliczyłam tę proporcję.
Tyle minut masz mieć tygodniowo, więc razy ilość tygodni przcy w semestrze da Ci ilość wszystkich godzin.
Za te godziny nie dostaniesz wynagrodzenia, bo to nam "dołożyli" do etatu - taka jest prawda. Oszczędza sie w Polsce na najsłabszych, czyli na nauczycielach!!!
A my na to nic!
Takie gamonie jesteśmy... :mrgreen:


Wróć do „Prawo oświatowe”