"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: nadia » 2009-10-23, 12:24

Andulencjo,ja również nie traktuje tej 19 godziny jak to nazwałaś,jako kary i podobnie jak Ty spotykam się z dziećmi przed lekcjami, o 7.30, chociaż nie ukrywam,że to troche kłopotliwe gdyż pracuje 40 km za Lublinem i aby dojechac na tą godzinę muszę naprawdę wcześnie wstać. Wiem jednak, że w małych szkołach jest to problem kiedy zajęcia pokrywają się i uczeń tak naprawdę nie wie czy wybrać kółko z niemieckiego czy zajęcia sportowe.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2009-10-23, 15:51

eldog pisze:Z dziećmi dojeżdżającymi pracuję za darmo rano jak ja mam okienko a one siedzą na świetlicy bo mają do szkoły na później!

Wpisuj te godziny do wykazu - potem zobaczysz...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Spór o dodatkową godzinę nauczyciela

Postautor: edzia » 2009-10-26, 19:51

Spór o dodatkową godzinę nauczyciela
2009-10-23

Źródło: Gazeta Prawna, 21 października 2009 r., Artur Radwan

Od 1 września 2009 r. nauczyciele szkół w ramach 18-godzinnego pensum mają obowiązek prowadzenia dodatkowo jednej godziny zajęć dydaktycznych lub opiekuńczo-wychowawczych. W kolejnym roku szkolnym będą musieli przepracować z uczniami dwie godziny tygodniowo.

Zdaniem MEN rodzaj dodatkowych zajęć realizowanych i ich przydzielanie poszczególnym nauczycielom oraz rozliczanie należą do kompetencji dyrektorów szkół. Z takim stanowiskiem nie zgadza się większość nauczycieli.

Ze stanowiska MEN wynika, że dodatkowe zajęcia nie mogą być przeznaczane na zajęcia obowiązkowe lub opiekę nad uczniami podczas dowozu do szkoły, doraźnych zastępstw oraz nauczania indywidualnego. Zajęcia dodatkowe w formie lekcji dydaktycznych mają trwać 45 minut, a te o charakterze opiekuńczo-wychowawczym - 60 minut.

- O tym, w jakiej formie będzie prowadzona dodatkowa godzina, powinni decydować wyłącznie nauczyciele, a nie dyrektorzy szkół, którzy nie znają indywidualnych potrzeb uczniów - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki Oświaty i Kultury i Forum Związków Zawodowych. Dodaje, że w stanowisku MEN powinny być też wskazane wszystkie dopuszczalne formy dodatkowych zajęć, takie m.in. jak wycieczki, opieka, udzielanie konsultacji, pomoc słabszemu i zdolnemu uczniowi.

Tomasz Milicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie, policzył, że w tygodniu dysponuje 40 dodatkowymi godzinami, których w ciągu roku szkolnego jest ponad 1,3 tys. Jego zdaniem w przyszłym roku szkoła będzie miała problem z wykorzystaniem dwóch godzin przypadających na jednego nauczyciela, bo dzieci nie będą w stanie skorzystać z wszystkich ofert dodatkowych zajęć.

http://www.abc.com.pl/w_newslettery.php ... =19013&k=8

kika_29
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-07, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kika_29 » 2009-10-29, 17:03

Witam
jestem w kropce, ale od początku...
dyrekcja zleciła mnie i koleżance jako dodatkową godzinę SKKT ( współpraca z PTTK i udział uczniów w rajdach), do tej pory byłyśmy na 1 rajdzie który trwał 9 godzin; dyrekcja nie chce nam zaliczyć ich w całości, tylko 5 godz. że niby rozliczamy je miesięcznie, co przecież jest nieprawdą. Zgodnie z harmonogramem PTTK będą w tym semestrze jeszcze 2 krótsze rajdy, czyli łącznie pod koniec semestru zaliczyłybyśmy ok 20 godzin.
Co w przypadku jak nie będzie chętnych, rajdy odbywają się w soboty, wiadomo jaka pogoda bywa w listopadzie i grudniu; rodzice po prostu mogą nie wyrazić zgody.
Na nasze pytanie czy same możemy zorganizować jakąś wycieczkę krajoznawczą, wybrać się na spacer w naszej dzielnicy np. w tygodniu, po południu. Odpowiedź brzmiała: NIE.

Stajemy na głowie żeby jednak te 2 pozostałe rajdy się odbyły, tylko jakim prawem mamy nie mieć zaliczonych faktycznych godzin trwania rajdu?

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: ewagca » 2009-10-29, 17:25

kika_29 pisze:Stajemy na głowie żeby jednak te 2 pozostałe rajdy się odbyły, tylko jakim prawem mamy nie mieć zaliczonych faktycznych godzin trwania rajdu?

Dyrektor nie ma prawa nie zaliczyć Wam faktycznych godzin. Wpisujesz w dzienniku datę, ilość godzin, temat i uczniów i robisz swoje. Kiedy obliczysz, że już wykonałaś "karciane" po prostu nie robisz zajęć. Uważam też, że zamiast rajdów możecie zrobić zajęcia teoretyczne, np. poznanie miejsc, które wybieracie na wycieczki, analiza trasy, ciekawostek itp.

kika_29
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-07, 18:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: kika_29 » 2009-10-29, 17:33

dzięki za rady, jak nam braknie godzin to zrobimy takie zajęcia, myślałam też że można zaliczyć prowadzenie kroniki SKKT, czyli spotykamy się z uczniami, którzy byli na rajdach, dzieci opisują krótko przebieg, wklejamy zdjęcia, inni mogą zrobić rysunki itp.
tylko u nas niestety nasze pomysły sobie, dyrekcja sobie :(

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: koma » 2009-10-29, 19:20

Uwaga, tutaj trzeba powiedzieć o jeszcze jednej sprawie: rajdy są w soboty, a dyrektor wymaga uczestnictwa w nich. Skoro tak, to macie prawo do innego dnia wolnego w tygodniu!
Skoro nie zaliczy godzin, musicie wnioskować na piśmie o inny dzień wolny. Zmięknie:)

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: nadia » 2009-10-30, 12:04

Swoją drogą, to naprawdę przykre,że niektórzy dyrektorzy rzucają swoim nauczycielom kłody pod nogi. Czy naprawdę nie można traktować się nawzajem tak zwyczajnie, po ludzku?
Dobrze,że moja dyrekcja jest wyrozumiała i nie stwarza tak banalnych problemów. :)

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: eldog » 2009-10-30, 14:42

Dzięki Edzia za artykuł z Gazety Prawnej!
Dziś sobie go wydrukowałam!
W poniedziałek powieszę go w pokoju nauczycielskim w mojej szkole!
Zobaczymy co będzie się działo?
Sama jestem ciekawa jaki to będzie odzew, czy tylko mi się jak zwykle dostanie!?
W poniedziałek odezwę się! Pozdrawiam!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

becia_b
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-04, 11:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: becia_b » 2009-11-04, 12:21

Gdyby ktoś z nauczycieli nie miał pomysłu na zorganizowanie zajęć w ramach "dodatkowej godziny", a mieszka na terenie Gdańska to zapraszam na bezpłatne zajęcia żeglarskie do Pałacu Młodzieży. Obecnie prowadzę takie zajęcia dla nauczyciela matematyki i z punktu formalnego nie ma żadnych problemów.
Również zapraszam nauczycieli, którzy do awansu zawodowego chcą wpisać współpracę z innymi szkołami i placówkami....

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: eldog » 2009-11-04, 13:40

Szkoda, że tak daleko te zajęcia prowadzisz ode mnie!
Ja uwielbiam żeglowanie i często żegluję po zalewie!
Mam wspólnie z bratem kupiona fajną łajbę i jest OK!
Niby też mieszkam nad morzem, ale to jednak daleko od Gdańska!
Na razie jest burza u mnie w szkole w związku z czasem trwania dodatkowej godziny!
Pozdrawiam wszystkich!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

lipo
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-15, 20:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: lipo » 2010-01-16, 17:32

Proszę o odpowiedź. Powiedziano nam, że liczba tych dziewiętnastych godzin jest ściśle określona, co wynika z kalendarza roku szkolnego i musi się zgadzać. Jeśli więc n-el choruje albo w dniu kiedy miała być ta godzina jest święto państwowe, Dzień Nauczyciela itp. to godzinę trzeba odpracować w innym terminie. Czy to prawda, czy tak samo traktowana jest choroba i święto, a jeśli tak, czy trzeba to zrobić do końca danego semestru czy można w następnym?

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-16, 17:40

jeśli święto - musisz odrobić

jeśli chorujesz- za każde 5 dni odliczasz jedną godzinę

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: whiteeye » 2010-01-16, 18:01


Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Andulencja » 2010-01-16, 19:17

45minut-wiola pisze:jeśli święto - musisz odrobić
-czy na pewno? Jak mówi przepis?
Przed świętami w szkole byliśmy 2 dni. Godzinę mam w czwartek - muszę odrobić? Byłam chora - zwolnienie od wtorku do piątku - dyrektor nie kazał odrabiać - w końcu byłam na zwolnieniu. W dzienniku wpisałam datę i w miejscu tematu - zwolnienie lekarskie.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron