"Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-16, 19:29

Przy całym etacie musisz wyrobić 38 godzin, oblicz sobie z kalendarza czy musisz odrabiać tę świąteczną. Ja mam dodatkową godzinę w czwartki i wychodzi mi na styk bez odrabiania tych , które były w ferie. Ale gdyby np Święto Niepodległości wypadło w czwartek już miałabym problem , bo zabrakłobyby czwartków...

aga787878
Posty: 20
Rejestracja: 2008-04-04, 21:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: aga787878 » 2010-01-16, 19:40

a ja sobie tak myślę - ile jest tych tygodni w pierwszym semestrze? bo chyba nie tyle , ile w kalwndarzu. a może sie mylę?

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-16, 19:44

Mi wyszło 20 czwartków w I semestrze
I 18 w drugim :roll:

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: eldog » 2010-01-17, 09:52

My wreszcie po prawie półrocznej pracy staramy sie ujednolicic system godzin karcianych!
Teraz dopiero określimy wspólnie z dyrekcją jakie zajęcia mają trwac 45 minut (zajęcia dydaktyczne), a jakie 60 minut (zajęcia opiekuńcze)!
To koszmar z tymi innowacjami ministerialnymi!
Za rok dojdzie jeszcze jedna dodatkowa godzina karciana czyli w następnym roku będą już dwie i mam nadzieję, że to koniec! Tak przynajmniej ma byc!
Mam pytanie: Czy w ramach tej godziny karcianej piszecie wyjazdy z młodzieżą na różnorodne zawody sportowe i konkursy przedmiotowe, które odbywają się w sobotę lub po lekcjach?
Jeżeli tak to ile? 45, czy 60 miniut?
Jeszcze mam jedno pytanie: Czy w ramach tej godziny wpisujecie opiekę w czasie trwania dyskoteki w szkole, która oczywiście odbywa się po lekcjach?
Jeżeli tak to ile? 45, czy 60 miniut?
Ostatnie juz pytanie: Czy w ramach tej godziny wpisujecie przygotowanie dzieci do różnorodnych przedstawień w szkole, które prowadzicie po lekcjach?
Jeżeli tak to ile? 45, czy 60 miniut?
Czy ktoś zna przepisy prawne regulujące jednoznacznie zagadnienia organizacji godziny karcianej wraz z komentarzem? Napiszcie jak to u Was jest? Wreszcie my musimy w szkole coś ustalic! Pozdrawiam!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Cytryn » 2010-01-17, 10:16

Wszelkie zajęcia typu przygotowania do zawodów czy przedstawienia to 45 minut. Wycieczka czy wyjazd na zawody i konkursy- to opieka, czyli 60 minut. Można maksymalnie wpisać 4 godziny, nawet jak jesteś na wycieczce od 6.00 rano do 22.00 w nocy.
Dyskotekę też wpisujemy, ale musimy "dodać legendę"- że coś tam organizujemy na tej dyskotece- np. konkurs karaoke( a nie tylko stoimy i pilnujemy). I wtedy 45 minut.

A dwóch karcianych w ogóle sobie nie wyobrażam. Po prostu nie będzie sal, czasu, uczniów. Koszmar.

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-17, 10:56

No właśnie , mam dokładnie takie same pytania jak eldog myśląc perspektywicznie o przyszłym roku szkolnym.

A czy możliwe jest aby to rada pedagogiczna z dyrektorem przecież jako jej przewodniczącym zatwierdziła coś w rodzaju wewnątrzszkolnego regulaminu realizacji tych godzin???????????

Myślę ,ze byłoby to wszystkim na rękę - bo jasno określilibyśmy , co tam wpisywać- dyskoteki, próby do przedstawień , opieka nad uczniami sporządzającymi dekorację , popołudniowe wigilie, przedłużające się wycieczki, konkursy , praca z samorządem itp.

Czy warto wystąpić z wnioskiem o ustalenie takiego regulaminu przez radę pedagogiczną?
Jakie jest Wasze zdanie? Bo ja te wszystkie czynności wykonuję oprócz prowadzenia zajęć wyrównawczych w ramach tej karcianej

U nas dyrekcja powiedziała ,że jedna godz w przyszłym roku to obowiązkowo konsultacje, a druga? Czy jakbym wpisała sobie opiekę nad samorządem to byłoby ok?
W tym roku spotkałam się z odmową- a przecież u nas w szkole praca z samorządem to długie godziny pracy!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Jolly Roger » 2010-01-17, 11:26

eldog, o tym jak rozliczane sa godziny karciane decyduje dyrekcja. Ona zatwierdza plan pracy w ramach karcianej i on decyduje czy ci dojazd wliczy czy nie, bo on jest odpowiedzialny za realizację 19 godziny.

Przepisy były przytaczane w niniejszym wątku. Miłej lektury
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: nadia » 2010-01-17, 14:48

Kochani napiszcie proszę skąd ta ilość 38 godzin?Mi w żaden sposób nie wychodzi tyle, a pracuje w każdy piątek i będę miała chyba ze 20 godzin.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: edzia » 2010-01-17, 15:12

38 godzin to w całym roku szk.! Rok szkolny ma 38 tygodni nauki (tak się przyjmuje). W półrocznym rozliczeniu powinno być więc nie mniej, niż 19 godzin minus ewentualne odpisy z tytułu choroby nauczyciela.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: eldog » 2010-01-17, 17:16

Dyrekcja odpowiada za godziny karciane to jasne, ale czy my jako nauczyciele to już nic nie mamy do powiedzenia w tej sprawie?
Godziny realizujemy my nauczyciele, a nie dyrekcja!
Uważam, że jasno to powinno byc okreslone bez jakiś niepotrzebnych nieporozumień!
Wiele rzeczy nauczyciele robią dodatkowo w szkole i te dodatkowe działania nauczyciela powinny moim skromnym zdaniem mieścic się w godzinach karcianych!
My w najbliższym czasie mamy Radę pedagogiczną i sama jestem ciekawa jakie ustalenia na niej zapadną, ja oczywiście zainicjuję dyskusję, oby tylko nauczyciele inni chcieli dyskutowac i oby to znalazło zrozumienie w oczach dyrekcji bo szkoła samą dyrekcja nie stoi!
W szkole jeszcze i przede wszystkim są uczniowie i nauczyciele!
Ale jak ludzie rozmawiają to powinno wyjśc z tego coś konstruktywnego!
Za rok dwie godziny karciane przed nami i trzeba jakos wypracowac sensowny system pracy! Pozdrawiam!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: Cytryn » 2010-01-17, 17:25

Za rok dwie godziny karciane przed nami i trzeba jakos wypracowac sensowny system pracy!

W sumie to proste. Rezygnujemy z dwóch płatnych godzin w tygodniu( robimy je za darmo) i problem z głowy. Np. proponuję taką godzinę wych. robić za darmo. Wtedy nie będzie problemu z czasem, uczniami, dojazdami, wszystko ładnie się w planie będzie mieścić- jak teraz, bez zmian. Czyż nie o to właśnie chodzi?

EwKa201
Posty: 15
Rejestracja: 2009-12-30, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: EwKa201 » 2010-01-17, 21:15

Mam pytanie w sprawie godzin karcianych - mam opiekę świetlicową. Z moich i dyrekcji wyliczeń mam tylko 37 min. Ale opieką są objęci uczniowie 60 min, często nawet i dłużej. Jak to jest? Czy jest to normalne? I tak co tydzień.

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-17, 21:39

Wynika z tego, że powinnaś pracować tylko w I semestrze , nawet nie całym, bo już wypracujesz swoje godziny. A w drugim semestrze powinnaś mieć płatne, co jest pewnie niemożliwe, bo nie ma na to godzin i kasy.... oczywiście

EwKa201
Posty: 15
Rejestracja: 2009-12-30, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: lubelskie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: EwKa201 » 2010-01-17, 21:59

A to jest prawnie tak zapisane, że reszta jest płatna? A z czyich pieniędzy miałoby to być płacone? Jeśli z dyrekcji - to pewnie bym nie dostała - nawet nic by nie wspominała

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Karciana godzina"- dodatkowa godzina z KN

Postautor: 45minut-wiola » 2010-01-17, 22:11

no właśnie nie jest płatna, jeśli wypracowałaś swoje godziny - to po prostu dalej nie pracujesz. Proste!


Wróć do „Prawo oświatowe”