40 GODZINNY TYDZIEŃ PRACY NAUCZYCIELA

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lukasch

Re: Ile godzin pracuje nauczyciel.

Postautor: lukasch » 2008-01-26, 09:20

Paweł Ł wywodzi :

Paweł Ł. pisze:W związku z tym, iż gro nauczycieli nie ma chyba pojęcia ile wynosi ich czas pracy, ja też go nie miałem, postanowiłem zagłębić się w temat, poszperać w internecie i umieścić wyjaśnienie w tej sprawie.

Nauczyciel pracuje tyle, ile godzin ma w umowie, czyli tzw. etat np.18 godzin ( w moim wypadku).

Kod: Zaznacz cały

KN - rozdział 5 - Warunki pracy i wynagrodzenie Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Artykuł ten wiele osób interpretuje w ten sposób, iż według nich nauczyciela obowiązuje 40 godzinny wymiar pracy. Jest to oczywiście nieprawdą. Karta nauczyciela jasno i klarowanie informuje ile obowiązkowych godzin, i w jaki sposób są one realizowane, ma nauczyciel. Powyższy artykuł stwierdza tylko, że pracując w szkole, nie możemy uczyć dłużej niż 40 godzin w tygodniu

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych zależna jest od typu szkoły/zajmowanego stanowiska i tylko ona powinna nas interesować

gdyż:

Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych.

Jeżeli teraz ktoś brałby pod uwagę 40 godzinny tydzień pracy, to biorąc pod uwagę art. 42 punkt 2:...

inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły
wychodziłoby czasami spokojnie ponad 50 godzin. Dlaczego? W każdym statucie na pewno jest informacja o tym, iż należy samemu się doskonalic, dokształcać, czytac fachowa literature itd.itp. więc biorąc pod uwagę wspomniane dokształcanie 40 godzin okazałoby się za mało...Stąd też oczywistym jest fakt, że o 40 godzinnym wymiarze pracy nauczyciela mowy być nie może. Każdy kto tak to odczytuje z KN, jest w błędzie. Oczywiście pracujemy, doskonalimy się, robimy to jednak poza obowiązującymi nas godzinami pracy.

a co na to Lucyna Gromiec – Konsultant w Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty i Doradztwa Metodycznego Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Administracji Publicznej, nauczyciel dyplomowany, ekonomista :

http://www.oswiataiprawo.com.pl/index.p ... nteresowan

Jak to w końcu jest ?? Kto poprawnie interpretuje prawo a kto wciska kit ?

Paweł Ł.

Postautor: Paweł Ł. » 2008-02-08, 17:36

lukasch pisze:Paweł Ł wywodzi :

Paweł Ł. pisze:W związku z tym, iż gro nauczycieli nie ma chyba pojęcia ile wynosi ich czas pracy, ja też go nie miałem, postanowiłem zagłębić się w temat, poszperać w internecie i umieścić wyjaśnienie w tej sprawie.

Nauczyciel pracuje tyle, ile godzin ma w umowie, czyli tzw. etat np.18 godzin ( w moim wypadku).

KN - rozdział 5 - Warunki pracy i wynagrodzenie Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Artykuł ten wiele osób interpretuje w ten sposób, iż według nich nauczyciela obowiązuje 40 godzinny wymiar pracy. Jest to oczywiście nieprawdą. Karta nauczyciela jasno i klarowanie informuje ile obowiązkowych godzin, i w jaki sposób są one realizowane, ma nauczyciel. Powyższy artykuł stwierdza tylko, że pracując w szkole, nie możemy uczyć dłużej niż 40 godzin w tygodniu

Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych zależna jest od typu szkoły/zajmowanego stanowiska i tylko ona powinna nas interesować

gdyż:

Zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych.

Jeżeli teraz ktoś brałby pod uwagę 40 godzinny tydzień pracy, to biorąc pod uwagę art. 42 punkt 2:...

inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły
wychodziłoby czasami spokojnie ponad 50 godzin. Dlaczego? W każdym statucie na pewno jest informacja o tym, iż należy samemu się doskonalic, dokształcać, czytac fachowa literature itd.itp. więc biorąc pod uwagę wspomniane dokształcanie 40 godzin okazałoby się za mało...Stąd też oczywistym jest fakt, że o 40 godzinnym wymiarze pracy nauczyciela mowy być nie może. Każdy kto tak to odczytuje z KN, jest w błędzie. Oczywiście pracujemy, doskonalimy się, robimy to jednak poza obowiązującymi nas godzinami pracy.

a co na to Lucyna Gromiec – Konsultant w Pracowni Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty i Doradztwa Metodycznego Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Administracji Publicznej, nauczyciel dyplomowany, ekonomista :

http://www.oswiataiprawo.com.pl/index.p ... nteresowan

Jak to w końcu jest ?? Kto poprawnie interpretuje prawo a kto wciska kit ?

CZyli z tego co ta kobieta pisze wynika coś takiego:
Dyrekcja nakazuje mi codziennie np. po 4-5h robić dodatkowe koła zainteresowań. Wychodzi, powiedzmy 40h razem z moim pensum. Niech nawet tak będzie, że powyżej 40h będą mi płacić nadgodziny. Tylko niech teraz ta mądra pani, ustosunkuje się do tego:

"wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 5 lipca 2005 r. sygn.akt III SA/Kr335/05, który zawiera m.in. następującą sentencję:

Art. 42 Karty Nauczyciela w sposób wyczerpujący i zamknięty reguluje czas pracy nauczyciela. Skoro ust 7a Karty Nauczyciel ustala, że zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt.1 są rejestrowane i rozliczane w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć w okresach tygodniowych to należy konsekwentne przyjąć, że gdyby ustawodawca chciał uregulować ewidencjonowanie obowiązków wymienionych w art. 42 ust. 2 pkt. 3 Kart Nauczyciela (czynności związane z przygotowaniem się do zajęć samokształceniem, doskonaleniem zawodowym) to uregulowałby to wprost w ustawie, bądź oddelegował kompetencje do wydania stosownych przepisów na rzecz innego organu publicznego.
Skoro art. 42 Karty Nauczyciela przewiduje, że wykonywanie przez nauczyciela niektórych obowiązków odnotowywane jest w odpowiednich dziennikach , to znaczy , że ustawodawca uważa za zbędną ewidencję czasu pracy wymienionego w pkt 3. Milczenie w sprawie ewidencjonowania czasu pracy poświeconego na wykonywanie tej grupy obowiązków należy interpretować jako zakaz wprowadzania w tym zakresie dodatkowych obowiązków "

Kiedy nauczyciel ma znaleźć czas na samodoskonalenie. Czemu ta pani tej kwestii nie porusza?

Co na to Jethro Tull. Tą sprawą powinien zając się Janusz Weiss.

ps. Spojrzenie z drugiej strony

Cytuje początek tego artykułu:

"Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany do realizacji:"

Mój czas pracy to moje pensum, gdyz rekompensatą za moją pracę jest wypłata na początku każdego miesiąca.
Nigdzie!!!!!!! w KN nie ma napisane, że nauczyciel ma pracować 40 h. Jeżeli ktos mi znajdzie taki przepis, wpłacam na podany nr konta 100zł

Jeżeli taki przepis istnieje, to jest jakaś farsa. Wynikałoby z tego, że pracuje 40 h, ale płaca mi za 18.
Może to coś zmieni: http://www.glos.pl/news.php?action=show&id=2585

Choć oczywiście ze szkodą dla nas...

lukasch

Re: 40 GODZINNY TYDZIEŃ PRACY NAUCZYCIELA

Postautor: lukasch » 2008-02-08, 19:22

Jeżeli tak jest, że nauczyciel pracuje, tak jak pisze Paweł Ł - "Mój czas pracy to moje pensum..." to zadam pytanie nt poniższego artykułu :
Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia nauczyciel jest zobowiązany do realizacji:

1. zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze określonym w art. 42 ust. 3 KN lub ustalonym przez dyrektora szkoły na podstawie art. 42 ust. 7 KN;
2. innych czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3. zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Jeżeliby nauczyciel pracuje 18 godzin swojego pensum (18/18 zgodnie z umową) i tylko za to otrzymuje wynagrodzenie to kiedy miałby wykonywać obowiązki z pkt. 2 i 3 ??? Na lekcjach ??? Chyba, że za wszystko inne (a jest tego zdecydowanie więcej niż pensum) nam po prostu nie płacą ?? Może faktycznie p.Weiss jest jedynym, który potrafi uzyskać prawidłową odpowiedź.

Jethro Tull

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-08, 21:09

Paweł Ł. pisze:Co na to Jethro Tull..

a ja na to, że sprawa jest prosta jak § :lol:

Pani Lucyna Gromiec w swoim tekście zarówno pisze prawdę jak i się z nią mija w części.
Jak już napisano na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz – (pensum)
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów (m.in. zebrania z rodzicami, wycieczki, konkursy, dyskoteki itp., itd.)
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. (tu wiadomo co)

Karta Nauczyciela rozumie przez pensum nauczyciela - godziny obowiązkowe nauczyciela - zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Z kolei art. 35 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela przez godzinę ponadwymiarową rozumie przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Idąc dalej zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 ze zm.) dyrektor szkoły ustala na podstawie ramowego planu nauczania, szkolny plan nauczania, w którym określa dla poszczególnych klas i oddziałów na danym etapie edukacyjnym tygodniowy wymiar godzin:
• obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
• zajęć religii/etyki,
• dodatkowych zajęć edukacyjnych z języka obcego, języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej, nieujętych w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego, jeżeli wymiar godzin umożliwia realizację podstawy programowej albo dodatkowych zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania - jeżeli takie zajęcia są prowadzone.
• realizację ścieżek edukacyjnych.

Z kolei § 7 tego rozporządzenia mówi, że w szkole mogą być organizowane nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły, stosownie do posiadanych środków finansowych.
Biorąc powyższe pod uwagę w szkole w ramach godzin zajęć do dyspozycji dyrektora szkoły, koła zainteresowań, mogą być organizowane jako:
1) dodatkowe zajęcia edukacyjne z języka obcego, języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej (nieujętych w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego, jeżeli wymiar godzin umożliwia realizację podstawy programowej) albo dodatkowe zajęcia edukacyjne, dla których nie została ustalona podstawa programowa (lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania), lub
2) zajęcia dla grupy uczniów, z uwzględnieniem ich potrzeb i zainteresowań (w tym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze).

oraz

3) nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły, stosownie do posiadanych środków finansowych.

Zatem skoro koła zainteresowań nie są w myśl przepisów obowiązkowymi zajęciami, które wchodzą do ramowego planu nauczania nie można ich traktować jako godziny ponadwymiarowe i tak za nie płacić gdyż w ramowym planie nauczania godziny do dyspozycji dyrektora szkoły traktuje się jako odrębną kategorię niż obowiązkowe zajęcia edukacyjne o charakterze dydaktyczno-wychowawczym.
I tu pani Lucyna Gromiec ma rację ponieważ wynagrodzenie to nie może być traktowane jako ponadwymiarówki.
Jednak nie oznacza to, że nauczyciel prowadząc kółko zainteresowań przydzielone przez dyrektora ma nie dostawać za to wynagrodzenia. Myli się pani Lucyna Gromiec pisząc
„Koła zainteresowań nauczyciele prowadzą w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy, ale poza godzinami zajęć pensum, w ramach zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły”

Ponieważ przepis art. 42 ust. 1 KN mówi, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień co nie jest tożsame z 40 godzinnym tygodniem pracy, do którego dyrektor może sobie wrzucić swobodnie co mu się podoba i przydzielać bezpłatnie kółka zainteresowań. Tym bardziej, że § 7 rozporządzenia o ramowych planach nauczania mówi, że w szkole mogą być organizowane nadobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne (czyli m.in. koła zainteresowań) w wymiarze ustalonym przez dyrektora szkoły, stosownie do posiadanych środków finansowych.

Dlatego też moim zdaniem jeśli dyrektor przydzieli nauczycielowi koło zainteresowań, które dany nauczyciel ma prowadzić to winien za nie zapłacić. Nie będzie to w sensie definicji godzina ponadwymiarowa oczywiście ale godzina płatna za realizację kółka zainteresowań.

Proste jak § ... nieprawdaż :rotfl:

Paweł Ł.

Postautor: Paweł Ł. » 2008-02-08, 22:26

Jethro Tull napisałeś mi kiedyś, po moim wcześniejszym pytaniu, że za uczestnictwo n-la w radzie pedagogicznej nauczyciel powinien mieć płacone. Ale czy jest tak faktycznie. Nie potrafię sobie racjonalnie wyjaśnić przepisu wynikającego z KN:

"Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień."

o co tu chodzi, bo już zgłupiałem? Pracuje 18 h. Taki mam etat, więc o co chodzi Karcie Nauczyciela, kiedy pisze ona, że

"czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień"
. Przecież w umowie mam jasno napisane, że pracuje 18 godzin tygodniowo, a KN nie nakazuje mi pracować 40h jak to liczni "fachowcy" twierdzą. Chyba, że się mylę.

Jethro Tull w chwili wolnego czasu mógłbyś sprecyzować mój 1 post w tym wątku.
Ostatnio na Radzie Pedagogicznej Dyrektorka wyskoczyła z tekstem, że mogłaby ona, nakazać nam siedzieć w szkole przez 8 h dziennie w ramach tych 40 h. Ale do cholery (przepraszam za słowo), przecież nigdzie w KN nie ma mowy o obowiązku pracy 40h. Czemu wszyscy piszą o tych obowiązkowych 40h, przecież nie mamy takiego obowiązku. Mam rację? Ba. Szanowna Pani Dyrektor wyskoczyła z informacjami, że pojawiły się regulacje prawne, które jasno okreslaja, że moze ona cos takiego uczynić.

"1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz – (pensum)
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów (m.in. zebrania z rodzicami, wycieczki, konkursy, dyskoteki itp., itd.)
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. (tu wiadomo co)"

Czyli: ad1 płatne
ad2 płatne, czy nie?
ad3 nie płatne.

Jethro Tull ratuj...

Jethro Tull

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-08, 22:41

Paweł Ł. pisze: Jethro Tull napisałeś mi kiedyś, po moim wcześniejszym pytaniu, że za uczestnictwo n-la w radzie pedagogicznej nauczyciel powinien mieć płacone. Ale czy jest tak faktycznie. Nie potrafię sobie racjonalnie wyjaśnić przepisu wynikającego z KN:....

nie przypominam sobie bym coś takiego napisał ale za uczestniczenie w RP masz płacone bo oprócz tego co masz w umowie czyli 18 godz obowiązkowego pensum uczestnictwo w RP wchodzi w zakres obowiązków wynikających z art. 42 ust. 1 i 2
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Paweł Ł. pisze: Jethro Tull w chwili wolnego czasu mógłbyś sprecyzować mój 1 post w tym wątku.Ostatnio na Radzie Pedagogicznej Dyrektorka wyskoczyła z tekstem, że mogłaby ona, nakazać nam siedzieć w szkole przez 8 h dziennie w ramach tych 40 h. Ale do cholery (przepraszam za słowo), przecież nigdzie w KN nie ma mowy o obowiązku pracy 40h. Czemu wszyscy piszą o tych obowiązkowych 40h, przecież nie mamy takiego obowiązku. Mam rację? Ba. Szanowna Pani Dyrektor wyskoczyła z informacjami, że pojawiły się regulacje prawne, które jasno okreslaja, że moze ona cos takiego uczynić.

pani dyrektor nie mogła by zmusić do siedzenia 8 godz. w szkole i żadnych nowych regulacji prawnych w tej kwestii nie ma. Pisać sobie mogą a przepis jest jasny, nauczyciel nie ma obowiązku pracowac 40 godz. lecz jego praca w ciągu tygodnia wynikająca z zadań ujętych w art 42 ust. 2 nie może zająć mu więcej niż 40 godz.

Paweł Ł. pisze: ad1 płatne
ad2 płatne, czy nie?
ad3 nie płatne.

Za to wszysto masz zapłacone biorąc co miesiąc pensję z góry.. ale jak dyrektor przydzieli Ci dodatkowe zajęcia np w formie kółka to moim zdaniem winien dodatkowo za nie zapłacić

Paweł Ł.

Postautor: Paweł Ł. » 2008-02-08, 23:05

Jethro Tull pisze:
Paweł Ł. pisze: Jethro Tull napisałeś mi kiedyś, po moim wcześniejszym pytaniu, że za uczestnictwo n-la w radzie pedagogicznej nauczyciel powinien mieć płacone. Ale czy jest tak faktycznie. Nie potrafię sobie racjonalnie wyjaśnić przepisu wynikającego z KN:....

nie przypominam sobie bym coś takiego napisał ale za uczestniczenie w RP masz płacone bo oprócz tego co masz w umowie czyli 18 godz obowiązkowego pensum uczestnictwo w RP wchodzi w zakres obowiązków wynikających z art. 42 ust. 1 i 2

No tak, czyli siedzenie na RP od 14:00 do 19-20:00 jest norlanym zjawiskiem? Znajoma nauczycielka wspomniała mi, że maksymalnie możemy siedzieć 3h. Wszystko co ponadto, powinno być zapłacone. Szukałem przepisu, czy jakiejkolwiek informacji, ale nie znalazłem. Wiec jak to jest?

Jethro Tull pisze:pani dyrektor nie mogła by zmusić do siedzenia 8 godz. w szkole i żadnych nowych regulacji prawnych w tej kwestii nie ma.

Jezeli bedzie chciala, zebym prowadzil kola zainteresowan, to wedlug tego co napisala pani Lucyna, moglaby tak uczynic.

Przepraszam Jethro Tull, ale w dalszym ciagu nie kumam tego zapisu o 40h. Po co ona znajduje sie w KN. Przeciez maksymalnie moge w szkole pracowac na 1,5 etatu, wiec?[/code]

Jethro Tull

Postautor: Jethro Tull » 2008-02-08, 23:16

Paweł Ł. pisze: No tak, czyli siedzenie na RP od 14:00 do 19-20:00 jest norlanym zjawiskiem? Znajoma nauczycielka wspomniała mi, że maksymalnie możemy siedzieć 3h. Wszystko co ponadto, powinno być zapłacone. Szukałem przepisu, czy jakiejkolwiek informacji, ale nie znalazłem. Wiec jak to jest?

Twoja znajoma nauczycielka nie ma racji RP trwa tyle ile trwać musi choc przyznam, że tyle godzin to dośc dziwne ale przecież od czasu do czasu a nie każdego tygodnia.
Paweł Ł. pisze:Jezeli bedzie chciala, zebym prowadzil kola zainteresowan, to wedlug tego co napisala pani Lucyna, moglaby tak uczynic.

wg tej pani tak a wg mnie nie może.
Paweł Ł. pisze:Przepraszam Jethro Tull, ale w dalszym ciagu nie kumam tego zapisu o 40h. Po co ona znajduje sie w KN. Przeciez maksymalnie moge w szkole pracowac na 1,5 etatu, wiec?

no po to się znajduje żeby określic maksymalny wymiar czasu pracy nauczyciela w tygodniu co nie oznacza, ze nauczyciel tyle ma pracować. Twój etat składa się z: pensum + rady pedagogiczne, wycieczki z uczniami, zebrania z rodzicami, konkursy, dyskoteki i inne tego typu zadania + czas na doskonalenie i za to masz płaconą pensję i te czynności nie powinny Ci zająć więcej niż 40 godz tyg. Mogą zająć oczywiście mniej i nikt się do tego nie może czepić.

To że masz 1,5 etatu to za te dodatkowe 0,5 dostajesz odrębne wynagrodzenie bo to godziny ponadwymiarowe i to się nie liczy.

koma

Postautor: koma » 2008-02-09, 00:36

Mam wrażenie, że ktos tu nic nie robi poza uczeniem przez 18 godzin - stąd dziwi te 40 godzin.
ja: sprawdzam kartkówki, wypracowania klasowe, testy gramatyczne, dyktanda...spotykam sie z rodzicami na wywiadówkach i konsultacjacj, załatwiam sprawy opiekuńcze w poradni, sądzie, opiece społecznej, policji...piszę opinie, pisma, skierowania do poradni...sporządzam plany, programy, rozkłady...przygotowuję sie do lekcji, dokonuję ewaluacji działań...tworzę pomoce naukowe i w ogóle warsztat pracy...prowadzę dokumentacje wychowawcy klasowego, jeżdżę na wycieczki jednodniowe i trzydniowe, wychodze do kina z uczniami, urządzam klasę, dekoruje ja na nowo co pewien czas....dokształcam sie na okrągło....mam rady pedagogiczne, konferencje i zebrania samokształceniowe....

Można byłoby tak pisać i pisać...
Ponieważ robie też bardzo wiele innych rzeczy w szkole (komisje, programy, przewodniczenie temu i owemu, publikacje) chciałabym swój czas pracy rejestrować!!! Na pewno każdego miesiąca przkraczam 40 godzin - i to znacznie!
Znam takich, którzy ograniczają się do 18.

Awatar użytkownika
dushka

Postautor: dushka » 2008-02-09, 10:04

Miesiąca czy tygodnia? ;)

Awatar użytkownika
Jolly Roger

Postautor: Jolly Roger » 2008-02-09, 10:23

MEN ma zająć się doprecyzowaniem przepisów, bo teraz to obowiazują nauczyciele godziny pracy z przepisów ogólnych czyli 40-godzinny tydzień (takich przynajmniej odpowiedzi wymaga się przy egzaminach dających awans zawodowy) z czego 18 godzin to godziny dydaktyczne. Przywilejem zawodowym jest właśnie płynność wykorzystania pozostałych godzin i częste nadużycia ze strony dyrekcji, która wymaga napisania raportu na tzw wczoraj.

Osobiście skłaniam się ku temu aby uporządkować to w ten sposób, że nauczyciel skoro jest urzędnikiem to winien pracować jak urzędnik 8 godzin dziennie. Powiedzmy od 8-16.
Ukróciłoby to wszelkie "głupie gadanie" o dobrodziejstwach pracy po trzy godziny dziennie.
W 8 godzinach nauczyciel realizuje godziny dydaktyczne oraz pozostałe swoje obowiązki. Koniec z wywiadówkami, bo nauczyciel poza zajęciami lekcyjnymi jest ogólnie dostępnymi zainteresowani lub wezwani rodzice mają możliwość kontaktu.
Za wycieczki i dyskoteki powinien dostawać nadliczbówki nie byłoby problemu ze skompletowaniem opiekunów takich imprez jak teraz gdy większość traktuje to jak zło konieczne
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka

Postautor: dushka » 2008-02-09, 10:38

Zgadzam się. Idę do pracy na 8 godzin, mam 4 lekcje, pozostały czas poświęcam dla rodziców, uczniów, papiery. i nareszcie mogą mnie pocałować ci, których w oczy kole moje rzekome 18 godzin pracy.

koma

Postautor: koma » 2008-02-09, 11:25

Ja też tak chcę! Więc poproszę:
- pokoj w szkole do cichej pracy koncepcyjnej
- szafę na papiery i książki, których używam w pracy nauczycielskiej
- wyposażenie do tej szafy, jakie mam w domu ( słowniki, encyklopedie, ksiązki naukowe, metodyczne, itd.)
- komputer z dostępem do internetu (tylko do mojej dyspozycji - tak mam w domu)
- drukarkę z zawsze pełnym tuszem
- papier
- zawsze czynne ksero (tak mam w domu)
- pracę do 15 - w tym czasie zebrania, rady, szkolenia, wywiadówki, konsultacje
- zapłatę za wycieczki i wszystkie popołudniowe wyjścia z uczniami
- konkursy międzyszkolne tylko do godz. 15 (wliczając w ten czas drogę powrotną)
- wszystkie wolne soboty
-...............

Ale by było fajnie :lol2:

Awatar użytkownika
dushka

Postautor: dushka » 2008-02-09, 11:42

Koma - ale przecież właśnie tak powinno być. To wcale śmieszna koncepcja nie jest.

Awatar użytkownika
malgala
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka

Postautor: malgala » 2008-02-09, 13:26

tylko w naszych warunkach nierealna

Wróć do „Prawo oświatowe”