Dzieci same na lekcji

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-05, 09:51

Witam
Jestem mamą trzecioklasisty, gdy syn był w klasie drugiej zwróciłam uwage na jego opowiadania ,że będąc w szkole na lekcji byli sami ponieważ np. pani była chora i jest na zwolnieniu - dlaczego dyrekcja nie zapewniła zastępstwa, nie wysłała dzieci na lekcji do biblioteki lub świetlicy?! Czasami słyszę ,że wychowawczyni podczas lekcji musiała wyjść na zebranie lub w innym celu i czasami dzieci zostawały same, miała ich pilnować koleżanka z klasy ( dobra uczennica ale przecież 9-cio latka!), czasami przychodziły 2 uczennice z klasy 5 , czasami z gimnazjum. Wczoraj zdażyło to się ponownie, z relacji syna wynika ,że na połowe lekcji zostali sami pod opieką swojej koleżanki Oli która miała zapisywać kto był niegrzeczny.
Ja wiem ,że to są dzieci które w domu mogą zostać już same, ale gdy w klasie jest piętnaścioro dzieci to jedno nakręca drugie do różnych psot i czasami sytuacji niedozwolonych, niebezpiecznych. Troche obawiam się sytuacji gdy taka ilość 9-10cio latków pozostaje bez nadzoru osoby dorosłej i nie uspokaja mnie ,że czasami starsi uczniowie ich pilnują- to są również dzieci!
I tu pojawia się moje pytanie: Czy tak być powinno i czy tak być może? Czy jest to normalna sytuacja? Obawiam się zwrócić uwage nauczycielowi, zresztą dyrekcja rónież czasami gdy nauczyciel chorował nie zapewniła opieki dzieciom- więc z kim o tym rozmawiać? A może ja przesadzam i jest to normą ?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: elizabethj » 2009-06-05, 11:25

Dziwna to sytuacja i nie powinna występować. Ja pracuję w gimnazjum i tu nie jest do pomyślenia zostawić młodzieży samych sobie na lekcji a swego czasu pracowałam w klasach 1-3 i nie wyobrażam sobie zostawić tak małych dzieci samych albo tez pod 'okiem' innej osoby, która też powinna być pod nadzorem (uczniowie starszych klas, koledzy z klasy). Nauczycielka musi być bardzo nieodpowiedzialna i z brakiem wyobraźni.

gosiakn
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-27, 21:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: gosiakn » 2009-06-06, 20:10

Niestety nauczycielka nie widzi chyba w tym nic złego, co to za zebrania w czasie lekcji, bez odpowiedniego zastępstwa...też myślę, że pismo do dyrekcji to dobre rozwiązanie, dyrekcja może nie mieć pojęcia (jeśli ma to byłoby dziwne, że organizuje np. zebrania w tym czasie), że ktoś coś takiego robi, najlepiej w porozumieniu z innymi rodzicami z klasy, zebrać podpisy i poprosić o interwencję.

powodzenia i pozdrawiam

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-07, 17:47

Mam wrażenie,że jest to normalny proceder w tej szkole :cry: Dzieci ze starszych klas są przecież zabierane z lekcji aby pilnować trzecią klase. To mała szkoła, podstawówka to około 200 uczniów, tyle samo w gimnazjum. W poniedziałek udam się do szkoły i poozmawiam najpierw z nauczycielką. Rozumiem ,że mogę użyć argumentu iż zostawianie dzieci samych lub pod opieką innych dzieci jest niedozwolone?
Dziękuję wszystkim którzy zechcieli wypowiedzieć się w tym temacie.

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-07, 18:14

miwues pisze:Sprawdź § 13 rozporządzenia MEN w sprawie BHP w szkołach.


Bardzo dziękuję

Awatar użytkownika
Mika71
Posty: 53
Rejestracja: 2009-02-21, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Mika71 » 2009-06-07, 21:22

Witam! Zainteresował mnie ten temat, a zachowanie nauczycielki w tej kwestii nie podlega dyskusji! To Ona bierze całą odpowiedzialność za dzieci, które ma pod swoją opieką. Daj znać jak rozwiązałaś ten problem i jakich argumentów użyła Pani odpierając Twoje zarzuty.

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-10, 20:18

Niestety wychowawczyni była nieobecna w szkole aż do dzisiaj, a w dniu dzisiejszym był zorganizowany Dzień Matki oraz oficjalne porzegnanie z wychowawczynią. Kończy się rok szkolny, od września syn idzie do 4 klasy więc nie będę wszczynałą afery. Na koniec roku powiem pani nauczycielce ,że wiem od syna o takich incydentach i że nie jest to postępowanie odpowiedzialne. Oczywiście podziękuję jednocześnie za 3 lata poświęcone na nauke mojego dziecka. Ja bardzo nie lubię takich sytuacji :cry: i źle się czuję krytykując osobę straszą ode mnie, mam nadzieję ,że w straszych klasach będzie innaczej.
Wszystkim nauczycielom i pedagogom życzę spokojnych wakacji , jeszcze tylko troche ponad tydzień i możecie zaczynać łądować swoje akumulatory na nowo :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: dushka » 2009-06-11, 10:12

Ja tylko zauważam, że jeśli nauczycielka jest chora - to nie ona ponosi winę za niedbalstwo dyrekcji, prawda? Oczywiście inna sytuacja jest, gdy sobie wychodzi i zostawia dzieci ot, tak. Aczkolwiek może też być sytuacja, gdy nauczyciela jest wzywana przez dyrekcję natychmiast i na polecenie dyrekcji wysyła starsze dzieci do klasy. Nie popieram tego absolutnie, natomiast może to nie być taka jednoznaczna sytuacja, jak się wydaje czytając posty Kluski.

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-11, 12:41

dushka- zgadzam się z Tobą ,że pod nieobecność nauczycielki w szkole to dyrekcja jest odpowiedzialna za zapewnienie dzieciom opieki z czego sę raz nie wywiązała.
Natomiast nauczycielka bardzo często zostawia dzieci same w klasie pod opieką dyżurnego, a czasami starszych dzieci. Sądze ,że wielu takich sytuacji można uniknąć, co 45 minut jest przerwa podczas której jest możliwość wyjścia z klasy. Może nie zwróciłabym na to uwagi gdyby były to sytuacje sporadyczne, jednak codziennie pytam syna co się działo w szkole i niestety przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu otrzymuję niepokojące odpowiedzi.
Nie chcę nikogo atakować moimi postami , chciałam jedynie dowiedzieć się czy są to zwyczajne sytuacje występujące na codzień w szkole.
Myśle ,że po napomknięciu o tym wychowawczyni otrzymam jakieś wyjaśnienie tych sytuacji i wszystko będzie jasne.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: malgala » 2009-06-11, 13:06

Kluska79 pisze:Może nie zwróciłabym na to uwagi gdyby były to sytuacje sporadyczne, jednak codziennie pytam syna co się działo w szkole i niestety przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu otrzymuję niepokojące odpowiedzi.

Nie sądzę, że Twój syn nie mówi prawdy, ale dzieci w tym wieku często pewne fakty potrafią przejaskrawić i nie zawsze ich prawda jest tożsama z tym, co dorośli za prawdę uważają. Czasami nauczyciel musi na przykład z toalety skorzystać (a nie zawsze można odłożyć tę potrzebę do przerwy). Dzieci mają jeszcze nie wyrobione wyczucie czasu. To, co dla nas trwa zaledwie 3 minuty, dla nich może wydawać się bardzo długie.

Szkoda, że nikt z rodziców tego nie sprawdził osobiście. Jeżeli w tej szkole takie sytuacje faktycznie mają miejsce, to nie sądzę, żeby dotyczyły one tylko jednej nauczycielki. Co w takim razie robi dyrekcja, gdy nie ma nauczyciela? Jak organizuje zastępstwa? Czemu nauczyciele pozwalają zabierać ze swojej lekcji uczniów?
Może warto się temu dokładniej przyjrzeć. Przecież niepokojące sygnały były już wcześniej
gdy syn był w klasie drugiej zwróciłam uwage na jego opowiadania ,że będąc w szkole na lekcji byli sami ponieważ np. pani była chora i jest na zwolnieniu


Kluska79, szkoda że nie porozmawiałaś na ten temat z wychowawczynią wcześniej. Może wtedy udałoby się coś wyjaśnić.

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-11, 13:31

malgala- masz racje, za późno troche się zorientowałam że tak być nie powinno. Dlatego nie mam zamiaru wszczynać afery. Porozmawiam z wychowawczynią spokojnie i dyskretnie. Może dzięki temu z nową klasą nauczycielka będzie ostrożniejsza. Ja natomiast zwróce uwage na to co będzie się działo w klasie 4.
Co do tego,że dzieci w tym wieku nie mają jeszcze wyrobionego poczucia czasu- zgadzam się w 100% ,jednak gdy klasy pilnowały starsze uczennice często trwało to całą lekcje.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: dushka » 2009-06-11, 13:51

Klusko, nie odebrałam tego jako atak :) Ale weź też pod uwagę, ze nauczycielka mogła wychodzić na polecenie dyrekcji - i tu raczej należałoby zastanowić się wówczas nad postępowaniem dyrekcji.

Natomiast z przerwami też nie jest tak różowo - są dyżury.

Kluska79
Posty: 9
Rejestracja: 2009-06-05, 09:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Dzieci same na lekcji

Postautor: Kluska79 » 2009-06-11, 14:59

dushka- biore to pod uwage :wink:


Wróć do „Prawo oświatowe”