urlop wychowawczy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mamamikusia1
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-04, 14:58

Przedłużenie urlopu wychowawczego - HELP

Postautor: mamamikusia1 » 2008-04-25, 10:36

W ramach wiosennych porządków przejrzałam teczkę nauczycielki przebywającej na urlopie wychowawczym od 12.03.2007r. We wniosku pisała o 3letnim urlopie. Udzielono jej go do 12.03.2010. Ale przecież urlop wychowawczy powinien zakończyć się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego. Czy można teraz poprosić ją o wniosek o wydłużenie urlopu do 31.08.2010r.? Bo skrócić jej już raczej nie wypada.I tu właśnie zaczynają się schody. Dziecko w kwietniu 2010r. skończy cztery lata. W związku z tym chyba nie można wydłużyć tego urlopu, bo przecież może trwać maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. W takim razie trzeba ten urlop jednak skrócić do 31.08.2009r. i podanie nauczycielki o wydłużenie nic tu nie pomoże. Tak? A zostawić do 12.03.2010r. też nie można.


paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

urlop wychowawczy

Postautor: paulinalew » 2008-12-13, 19:08

Witam,mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego. W lutym kończy mi sie macierzyński, chciałabym pójść na wychowawczy , ale do końca czzerwca 2009? z tego co czytałam na forum, nie będę mogła tak zrobić? myle się?To prawda ,że wychowawczy jest bezpłatny? dzięki za dopowiedź.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2008-12-13, 19:29

paulinalew pisze:W lutym kończy mi sie macierzyński, chciałabym pójść na wychowawczy , ale do końca czzerwca 2009? z tego co czytałam na forum, nie będę mogła tak zrobić?
Będziesz mogła tak zrobić.
paulinalew pisze:To prawda ,że wychowawczy jest bezpłatny?
Prawda. Ale możesz złożyć wniosek do GOPS lub MOPS o dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, wynosi 400 zł miesięcznie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: Yoka » 2008-12-14, 08:38

tak, ale otrzymasz owo świadczenie na urlopie wychowawczym w wysokości 400zł netto, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł. A więc szanse na otrzymanie są żadne, siedzisz w domu bez pieniędzy.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: urlop wychowawczy

Postautor: fruzia » 2008-12-14, 20:55

Do tego nie nabędziesz praw do urlopu wypoczynkowego od końca czerwca do końca sierpnia.

paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: paulinalew » 2008-12-16, 07:13

fruzia pisze:Do tego nie nabędziesz praw do urlopu wypoczynkowego od końca czerwca do końca sierpnia.

Fruzia , chodzi Ci o to,że nie dostane kasy na wczasy pod gruszą?

Kolejne pytanie, skoro moge wziąść wychowawczy do końca czerwca to za lipiec i sierpień dostanę normalnie wypłatę za godziny na które mam umowę?

Czy moge prosić o jakis paragraf gdzie to wszystko jest, u mnie w szkole będę musiała nimi się ,, podeprzeć"

dzięki wszystkim za odpowiedzi

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2008-12-16, 23:10

paulinalew pisze:
fruzia pisze:Do tego nie nabędziesz praw do urlopu wypoczynkowego od końca czerwca do końca sierpnia.

Fruzia , chodzi Ci o to,że nie dostane kasy na wczasy pod gruszą?

Kolejne pytanie, skoro moge wziąść wychowawczy do końca czerwca to za lipiec i sierpień dostanę normalnie wypłatę za godziny na które mam umowę?
Ja w podobnej sytuacji rok temu miałam prawo do urlopu wypoczynkowego.

paulinalew pisze:Czy moge prosić o jakis paragraf gdzie to wszystko jest, u mnie w szkole będę musiała nimi się ,, podeprzeć"

KN na temat urlopu wychowawczego:
Art. 67a. 1. Z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do organu, który nawiązał z nim stosunek pracy.

2. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

3. Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu.

4. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Art. 67b. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą organu udzielającego urlopu,
2) z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

Art. 67c. 1. W przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.

2. Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.

paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

macierzynski/wychowawczy

Postautor: paulinalew » 2008-12-20, 15:35

Witam wszystkich, mam powazny problem dlatego bede wdzieczna za wszelka pomoc. Dotyczy on przejscia przeze mnie na urlop wychowawczy/ jakis czas temu juz na tym forum pytałam sie o ten urlop/ ok. przechodze do sedna.
W sierpniu urodziłam dziecko, do lutego jestem na macierzynskim. Chce potem pojsc na wychowawczy, ale tu pojawia sie problem; W szkole pracuje juz 6 rok jestem nauczycielem kontraktowym, powinnam miec juz dawno umowe na stałe, ale tak nie jest. Na poczatku wrzesnia gdy chciałam podpisac umowe na ten rok powiedziano mi ,ze podpisze ja dopiero po moim powrocie z urlopu, bo taki jest przepis.I teraz pojawia sie problem poniewaz nie moge tego samego dnia przejsc na wychowawczy i popisac umowy o prace. Czy ktos moze mi powiedziec w jaki sposob mozna to rozwiazac? Sama juz sie w tym wszystkim gubie. Dzieki za odpowiedzi.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2008-12-20, 17:13

Będąc n-lem kontraktowym powinnaś dostać umowę na czas nieokreślony pod warunkiem, że szkoła nie zatrudnia Cię w zastępstwie za nieobecnego n-la i jest gwarancja, że nadal będzie dla Ciebie etat. ( Tzn. nie prognozuje się w najblizszym okresie mniejszego naboru, likwidacji przedmiotu...etc.)
Na urlopie wychowawczym będziesz do czasu wygaśnięcia umowy; umowy na czas określony nie przedłuża się w przypadku korzystania przez n-la z urlopu wychowawczego.

paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: paulinalew » 2008-12-20, 17:18

ok. tylko aktualnie jestem bez umowy wygasła mi 31 sierpnia.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2008-12-20, 17:41

Skoro umowa wygasła 31 sierpnia, (a więc w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego) to nie nabyłaś prawa do urlopu wychowawczego. :(
Ps. Dlaczego przez sześć lat przedłużano umowę tylko na rok? Miałaś pełen etat?

Serdecznie pozdrawiam i mimo tych zawodowych kłopotów życzę spokojnego świętowania i wiele radości z macierzyństwa.

paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: paulinalew » 2008-12-25, 11:15

witam, nie nie miałam pełnego etatu, max. to pół. pozdrawiam

anaika
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-04, 22:01
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

urlop wychowawczy

Postautor: anaika » 2009-08-04, 22:08

Witam,
bardzo proszę o pomoc...
w maju br złożyłam wniosek o urlop wychowawczy od 1 września 2009 do 31 sierpnia 2011...
teraz jednak moja sytuacja się zmieniła i chciałabym wrócić do pracy, czy mogę zatem złożyć wniosek o cofnięcie urlopu i jego akceptację? karta nauczyciela nic na temat cofnięcia nie mówi, kodeks pracy, iż mogę to zrobić nie później niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.
może ktoś wie jak interpretować te przepisy?
pozdrawiam
anai
Ostatnio zmieniony 2010-02-11, 18:14 przez anaika, łącznie zmieniany 1 raz.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-04, 23:09

Karta Nauczyciela (art 67b) przewiduje rezygnację z udzielonego urlopu wychowawczego.


Wróć do „Prawo oświatowe”