urlop wychowawczy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

anaika
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-04, 22:01
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: anaika » 2009-08-05, 07:59

dziękuję za odpowiedź, z tym, że ja jeszcze nie przebywam na urlopie, hm :?:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-05, 09:06

Jest krótkie, więc wkleję w całości, może komuś jeszcze się przyda:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego
(Dz. U. z dnia 31 grudnia 2003 r.)

Na podstawie art. 1866 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu.

§ 2. 1. We wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik wskazuje:
1) datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego;
2) okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.
2. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
3. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, nie jest wymagane w razie:
1) ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej;
2) ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka;
3) gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.
4. W przypadkach określonych w ust. 3 pracownik do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza dokumenty potwierdzające okoliczności, o których mowa w tym przepisie. Jeżeli dołączenie dokumentów nie jest możliwe, do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik dołącza pisemne oświadczenie w tej sprawie.
5. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego w przypadku, o którym mowa w art. 186 § 2 Kodeksu pracy, dodatkowo dołącza się orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.
6. Jeżeli zamiarem rodziców lub opiekunów dziecka, spełniających warunki do korzystania z urlopu wychowawczego, jest jednoczesne korzystanie z takiego urlopu, do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o okresie, w którym zamierza on korzystać z takiego urlopu.

§ 3. 1. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu.
2. Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku.
3. Jeżeli wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zostanie złożony bez zachowania terminu, o którym mowa w § 1, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu.
4. W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę wskutek dokonanej czynności.

§ 4. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu; oświadczenie pracownika w tej sprawie następuje w formie pisemnej.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

anaika
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-04, 22:01
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: anaika » 2009-08-05, 16:08

dziękuję za odpowiedzi, do tych samych źródeł dotarłam i mam serdecznie nadzieję, że
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego jma zastosowanie raczej niż Karta nauczyciela
okaże się w poniedziałek, choć znająć życie i tak pewnie decyzja będzie leżała w gestii dyrekcji, eh
pozdrawiam

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-05, 21:37

Wobec nauczycieli stosuje się przede wszystkim przepisy Karty Nauczyciela. Inne akty prawne mają zastosowanie jedynie gdy danej kwestii nie reguluje KN.
Karta Nauczyciela, Art. 67b.
Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą organu udzielającego urlopu,
2) z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy
KN mówi o udzielonym urlopie czyli (wg. mnie) przepis stosuje się od momentu, gdy zatwierdzono pozytywnie wnioskowany termin rozpoczęcia urlopu.
Zauważ; w maju dyrektor planuje pracę na następny rok. Przyjęcie wniosku o udzielenie urlopu skutkuje koniecznością rozdysponowania Twoich godzin. Komuś te godziny przydzielono np. do uzupełnienia etatu, (?) obiecano ztrudnienie kogoś na Twoje miejsce(?). Ruch kadrowy w szkole odbywa się w maju - stąd mowa o trzymiesięcznym terminie (p. art.67b pkt 2)
Na Twoim miejscu jak najszybciej skontaktowałabym się z dyrekcją- być może jednak jest szansa na powrót.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-05, 21:54

marianka, ja obalam Twój argument, że dyrektor musi wcześniej (że niby w maju?) planować pracę na nastęopny rok i rozdysponowywać czyjeś godziny i z tego powodu nie może wycofać wniosku nauczycielki o urlop wychowawczy. Każdy pracodawca, nie tylko zatrudniający nauczycieli, musi poradzić sobie z dość nagłym wnioskiem pracownika o urlop wychowawczy, którego nie może odmówić. A zgodnie z KN nauczyciel powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 1 m-c przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu (porównaj art. 67a ust. 2), a każdy inny pracownik na podstawie KP - zaledwie na 2 tygodnie przed terminem. Więc anaika nie musiała tego robić w maju.

Moim zdaniem, jak najbardziej powyższe rozporządzenie dotyczy tej sytuacji.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-05, 23:00

Edzia! Arkusz organizacyjny na następny rok musi być sporządzony w maju; ściślej : do końca maja zatwierdzony przez organ prowadzący szkołę.
Wiem jaki jest określony w KN termin składania wniosku, ale
Anaika pisze:
w maju br złożyłam wniosek o urlop wychowawczy od 1 września 2009 do 31 sierpnia 2011...
teraz jednak moja sytuacja się zmieniła i chciałabym wrócić do pracy, czy mogę zatem złożyć wniosek o cofnięcie urlopu i jego akceptację?


Z wypowiedzi anaiki wnioskuję, że dyrektor jeszcze przed końcem maja wiedział o planowanym urlopie ( przyjął pisemny wniosek i pozytywnie go zaopiniował) więc (wg mnie! zgodnie z cyt. KN) miał prawo projektować pracę szkoły rozdysponowując Jej godziny np. dla "załatania" etatów.
Załóżmy czysto hipotetycznie: dyrektor mając takowy wniosek w ręku, godzinami nauczycielki uzupełnia etat innemu n-lowi. Teraz n-lka postanawia wycofać wniosek no i? Niestety, w chwili obecnej dyrektor nie ma prawa ograniczyć etatu żadnemu n-lowi skoro tego nie uczynił do końca maja.
Zgadzam się z Tobą, że pracodawca musi się liczyć z nagłymi sytuacjami - ale w tym konkretnym przypadku, dyrektor mógł już w maju podjąć określone kroki w oparciu o przyjęty do realizacji wniosek.
Uważam, że potrzebna jest pilna rozmowa z Dyrektorem i rozwiajnie wątpliwości. Być może dyr. z radością przyjmie wiadomość o rezygnacji z urlopu - życzę tego serdecznie i pozdrawiam.
[/b]

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-05, 23:19

W maju to chyba jest projekt arkusza? Ale mniejsza o to. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Miło jest, gdy pracownik rozumiejąc pracodawcę składa wniosek o urlop wychowawczy z odpowiednim wyprzedzeniem (tu: w maju). Pracodawca w takiej sytuacji nie zakłada, że wniosek będzie wycofany. To normalne. Również w sytuacji anaiki najprawdopodobniej dyrektor rozdysponował te jej godziny jeszcze w maju. Wycofanie wniosku przez pracownika jest jednak możliwe, choć zdarza się rzadko, wyjątkowo. I z tą wyjątkową sytuacją pracodawca musi sobie poradzić. Obiecał komuś nową umowę? Nie podpisze jej. Nie dał odpowiednio wcześniej komuś wypowiedzenia, zrobi to teraz, z odszkodowaniem. Ale musi przyjąć wycofanie wniosku. Nauczycielkę może co najwyżej opieprzyć ;)

Moim zdaniem.

PS. Oczywiście miło będzie, jeżeli pracownik wycofa wniosek też odpowiednio wcześniej, nie czekając na ostatnią chwilę. :)

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-06, 19:00

Z rozp. MEN w sprawie ramowych statutów(...)
§ 11. 1. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania - do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku[
Edzia! Może mieć wiele ten piernik do wiatraka :wink:
Jak wcześniej hipotetycznie założyłam:
dyrektor sporządzając arkusz na rok 2009/2010 mógł godzinami "urlopowanej" koleżanki,uzupełnić etat innemu nauczycielowi (np. Nowakowi, dla którego od nowego roku brakuje klika godzin). Tym samym w ustawowym terminie (do końca maja) p. Nowak nie otrzymał pisma informującego o zmiejszeniu wymiaru zatrudnienia na rok 2009/2010.
Jeśli więc n-lka teraz wycofa wniosek, dyrektor pewnie zawoła: Huston mamy problem! :wink:
Znów powtórzę: ruch kadrowy n-li: maj. Po tym terminie nie może dyrektor p. Nowakowi dać mniej niż etat - tylko skąd nagle rozmnożyć godziny?
Ale ja optymistka z natury, mam nadzieję, że wszystko rozstrzygnie się pomyślnie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-06, 21:16

marianka pisze:Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do dnia 30 maja danego roku
Oj, marianka, niech Ci będzie, że do 30 maja to arkusz, a nie projekt arkusza. Tak wyczytałam na forum u dyrektorów, a sama się na tym nie znam. :)

Ale proszę Cię, zostawmy arkusz organizacyjny, on nie ma nic do rzeczy. To sprawa dyrektora, nie nauczycieli. Nauczyciel nie musi nic wiedzieć o istnieniu czegoś takiego, jak arkusz organizacyjny. Nauczyciel wybierający się na urlop wychowawczy też nie musi o nim wiedzieć. A zgodnie z prawem może podjąć decyzję na miesiąc przed terminem tego urlopu (tu: do 31 lipca). Skoro więc ma prawo dopiero 31 lipca zdecydować się złożyć wniosek o taki urlop, to nie może nie mieć prawa (jak wszyscy inni pracownicy podlegający pod KP) wycofać tego wniosku. Twoim zdaniem mógłby to zrobić (zgodnie z art. 67b KN) jedynie na 3 miesiące przed planowanym powrotem do pracy, czyli do 31 maja, czyli 6 sierpnia jest już niby za późno? ;)
Nie umiem Ci tego inaczej wytłumaczyć :)

A w sprawie cudownego rozmnożenia godzin pisałam post wyżej. To problem dyrektora, nie nauczyciela.

Tylko proszę, nie pomyśl, że ja zupełnie nie liczę się z dyrektorami i nie rozumiem, jaki to im sprawiam problem, wycofując nagle swój wniosek o urlop wychowawczy. :) Tu piszemy o sytuacji wyjątkowej, a na taką zezwala prawo. Normalnie to ja juz pół roku wcześniej bym trąbiła, że wybieram się na urlop. ;) I wniosku bym nie wycofywała :)

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-06, 22:59

Edzia, zgadzam się z Tobą co do meritum: sprawa wyjątkowa, stąd moja propozycja rozmowy z dyrekcją i nadzieja na pomyślne rozwiązanie. :)
Piszesz:
Nauczyciel nie musi nic wiedzieć o istnieniu czegoś takiego, jak arkusz organizacyjny.

Oj, powinien, powinien bo to rada pedagogiczna go opiniuje! :)
i dalej:
zostawmy arkusz organizacyjny, on nie ma nic do rzeczy

Litości! ma!
Czytałam wiele Twoich bardzo wartościowych postów i nie mogę pojąć dlaczego nie możemy się porozumieć - zaczynam coraz bardziej powątpiewać w moje umiejętności przedstawiania swoich racji. Przepraszam, jeśli piszę niezrozumiale.
Masz rację, n-la odchodzącego na urlop taki arkusz ni ziębi ni grzeje, ale ja patrzę z perspektywy dyrektora. W arkuszu zawarto (m.in.) prawem zagwarantowane informacje; kto ma pełen etat, a kto w danym roku będzie niepełnoetatowcem. Np. prawnie niedozwolone jest aby dyrektor w arkuszu (maj!) ujął przysłowiowego Nowaka na pełen etat, a ze względu na wycofany wniosek we wrześniu dał np. 1/2.!
Zgadzam się z tym, że zgodnie z przepisami, nauczycielka nie musiała już w maju składać wniosku. Skoro jednak to zrobiła, a dyrektor przyjął za pewnik, mogą (choć nie muszą- specyfika konkretnej szkoły) wystąpić problemy np. z Nowakiem :wink: .
Ps. Pisząc o ruchu kadrowym w maju, miałam na myśli działania planowe, przewidywalne dotyczące organizacji pracy szkoły. Z serdecznymi pozdrowieniami. marianka :)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop wychowawczy

Postautor: Jethro Tull » 2009-08-06, 23:14

Oj, powinien, powinien bo to rada pedagogiczna go opiniuje! :)


RP nie opiniuje arkusza organizacyjnego bo nie ma takich kompetencji. RP opiniuje zgodnie z art 41 ust. 2 pkt 1 UoSO "organizację pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych" a to co innego niż arkusz organizacji

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-06, 23:17

marianka pisze:stąd moja propozycja rozmowy z dyrekcją i nadzieja na pomyślne rozwiązanie.
Nadzieja jest - duża, bo nie upłynął jeszcze termin na wycofanie wniosku :) A rozmawiać trzeba, od rozmowy właściwie można zacząć.

marianka pisze:Oj, powinien, powinien bo to rada pedagogiczna go opiniuje!
Serio? :oops: :oops: :oops: Nie pamiętam, żebym coś w tym czasie opiniowała, ale może byłam zajęta czymś innym. No, ale tak, czy inaczej, to arkusz organizacyjny nie może być powodem odmówienia nauczycielce cofnięcia wniosku o urlop.

marianka pisze:prawnie niedozwolone jest aby dyrektor w arkuszu (maj!) ujął przysłowiowego Nowaka na pełen etat, a ze względu na wycofany wniosek we wrześniu dał np. 1/2.!
Czemu niedozwolone? Przecież takie sytuacje zdarzają się i to nie tylko przez niezdecydowanych nauczycieli (idą na urlop, czy nie idą). Na przykład dyrektor na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji przewidywał utworzenie 3 oddziałów klas pierwszych. Niestety, nabór (koniec czerwca/początek lipca) był zbyt mały i utworzą się tylko 2 oddziały. Dyrektor musi coś z tym fantem zrobić.

marianka pisze:Skoro jednak to zrobiła, a dyrektor przyjął za pewnik
Jedynie to mnie zastanawia. Skoro złożyła wniosek i urlop został jej udzielony, to od kiedy liczy się to "udzielenie" - od daty udzielenia, czy od terminu rozpoczęcia urlopu? Sama sobie potrafię jednak tę wątpliwość obalić. :)

Też pozdrawiam :) Dawno nie byłam zmuszona tyle myśleć, by udowodnić coś, co moim zdaniem jest oczywiste :) Dziękuję za zmuszanie mnie do tego myślenia :)

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-06, 23:51

Edzia, kurczę, myślę, że to już ostatnie podejście :lol:
Piszesz;
[quote][/quote]Czemu niedozwolone? Przecież takie sytuacje zdarzają się i to nie tylko przez niezdecydowanych nauczycieli (idą na urlop, czy nie idą). Na przykład dyrektor na podstawie własnego doświadczenia i obserwacji przewidywał utworzenie 3 oddziałów klas pierwszych. Niestety, nabór (koniec czerwca/początek lipca) był zbyt mały i utworzą się tylko 2 oddziały. Dyrektor musi coś z tym fantem zrobić.[quote]

Ano niedozwolone! :|
Np. nauczyciel pełnoetatowy, zatrudniony na podstawie mianowania ma m.in. taki oto przywilej zagwarantowany przez KN: jeśli do końca maja nie otrzymasz pisma w sprawie ograniczenia etatu, to od września musisz mieć zagwarantowaną pracę w pełnym wymiarze.
Co do zmniejszenia ilości oddziałów, a co za tym idzie; ilości godzin; no cóż, profilaktycznie niektórzy dyrektorzy sporządzają arkusz w wersji minimum tzn. planują mniejszą liczbę godzin. Nauczycielom "zagrożonym" pod koniec maja wręczają pisma ograniczenia etatu, a kiedy we wrześniu okazuje się, że godzin jest więcej niż zatwierdzono w arkuszu robi się aneks, a pisma wycofuje. Ot i cała filozofia :D Wilk syty a i owca cała!
No to by było na tyle, pa :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-06, 23:57

marianka pisze:profilaktycznie dyrektorzy sporządzają arkusz w wersji minimum tzn. planują mniejszą liczbę godzin.
Wiesz, profilaktycznie to ja bym każdego roku otrzymywała wypowiedzenie :)


Jednak pasuję :) Dobranoc :)

Na razie, bo może w nocy urodzi mi się jakiś jeszcze argument? ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-07, 09:29

marianka pisze:Ano niedozwolone!
Np. nauczyciel pełnoetatowy, zatrudniony na podstawie mianowania ma m.in. taki oto przywilej zagwarantowany przez KN: jeśli do końca maja nie otrzymasz pisma w sprawie ograniczenia etatu, to od września musisz mieć zagwarantowaną pracę w pełnym wymiarze.
Marianko, przywilej, przywilejem, ale są sytuacje, że dyrektor nie jest w stanie przewidzieć już w maju, że nie będzie miał dla danego nauczyciela godzin we wrześniu. Są wyjątkowe, ale są. W tych wyjątkowych sytuacjach:
Art. 20. 5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Pisałam o tym (o możliwości późniejszego wypowiedzenia z odszkodowaniem) jeszcze w poście nr 9.

Przykład z życia: http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=38360&pst=2#pst2



Ps. Oświadczam forumowiczom, że w tym wątku już nie będę niczego udowadniać. Chyba, że w innej sprawie. Co miałam powiedzieć, to powiedziałam. Anaika dostała odpowiedź. Zrobi więc, jak uważa.


Wróć do „Prawo oświatowe”