urlop wychowawczy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-07, 20:42

:)

Muxa
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-19, 15:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Do kiedy urlop wychowawczy?

Postautor: Muxa » 2009-08-19, 15:16

Witajcie.

Jestem w tej chwili na urlopie macierzyńskim, potem wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy, a od 1 listopada zamierzam iść na urlop wychowawczy do końca roku szkolnego. Problem tkwi w terminie jego zakończenia - czy napisać we wniosku że do 31 sierpnia 2010, czy do końca zajęć szkolnych, czyli 25.06.? Wolałabym przez wakacje być na urlopie wypoczynkowym z wiadomych powodów :mrgreen: Nie wiem tylko, czy ten urlop mi przysługuje. Dodam, że przed porodem byłam na zwolnieniu lekarskim (od połowy grudnia 2008)

I jeszcze jedna sprawa - czy okres urlopu za ferie w 2010 roku będzie mi przysługiwał?

Bardzo prosze o odpowiedź i z góry dziękuję:)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-08-21, 13:35

Na temat urlopu wychowawczego w KN jest tyle:
Art. 67a. 1. Z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego nauczyciel występuje do organu, który nawiązał z nim stosunek pracy.

2. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

3. Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu.

4. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Art. 67b. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie - za zgodą organu udzielającego urlopu,
2) z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.

Art. 67c. 1. W przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.

2. Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.


Art. 67c mówi o urlopie wypoczynkowym po urlopie wychowawczym. Przyznam, że studiując ten zapis w poszukiwaniu odpowiedzi na Twoje pytanie niewiele z tego zrozumiałam. Ale trzeba też wziąć pod uwagę Art. 65. "Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym." A więc skoro w dniu 1 stycznia będziesz na urlopie wychowawczym, to tym samym nie nabywasz prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego, a więc termin zakończenia Twojego urlopu wychowaczego powinien przypadać na dzień 31 sierpnia. Tak podczytałam na forum dyrektorów.

Muxa pisze:I jeszcze jedna sprawa - czy okres urlopu za ferie w 2010 roku będzie mi przysługiwał?
Z powyższych powodów - nie.

gosci
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-16, 13:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: gosci » 2009-08-23, 15:26

Witam!
Przebywam do końca sierpnia 2009r na urlopie wychowawczym. Otrzymałam propozycję pracy w innej placówce na pół etatu ( blisko mojego domu). Czy mogę podjąć pracę w inej placówce pozostając jednocześnie w swojej szkole na wychowawczym?

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-23, 16:56

Rozumiem, że miało być: do końca sierpnia 2010r

Z przepisów Kodeksu pracy oraz Ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że:
- możesz pracować jeżeli nie uniemożliwia to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, - tracisz prawo do dodatku do zasilku rodzinnego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie trwania urlopu wychowawczego.
Skoro więc szkoła blisko domu i na klika godzin...to myślę, że jak najbardziej możesz.

gosci
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-16, 13:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: gosci » 2009-08-23, 21:28

marianka pisze:Rozumiem, że miało być: do końca sierpnia 2010r

Z przepisów Kodeksu pracy oraz Ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że:
- możesz pracować jeżeli nie uniemożliwia to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, - tracisz prawo do dodatku do zasilku rodzinnego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie trwania urlopu wychowawczego.
Skoro więc szkoła blisko domu i na klika godzin...to myślę, że jak najbardziej możesz.

Dzieki za odpowiedź. Oczywiście, że do końca sierpnia 2010. Pawa do zasiłku nie mam ale mam wątpliwości czy dyrektor szkoły może odwołać mnie z wychowawczego. W czasie ewentualnej mojej pracy dzieckiem opiekowałaby się babcia a więc nie ja osobiście.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: marianka » 2009-08-24, 22:05

Proponowałabym uczciwą rozmowę z dyrektorem. Jeśli w "nowej" szkole będziesz miała np. po dwie-trzy godziny dziennie to obowiązki macierzyńskie za bardzo nie ucierpią :wink: Powodzenia.

gosci
Posty: 7
Rejestracja: 2009-01-16, 13:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: gosci » 2009-08-25, 18:37

Dzięki!
Dyrektor nie ma nic przeciwko. Pozdrawiam

emkatur
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-03, 09:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Czy dyrektor może odmówić mi urlopu wychowawczego?

Postautor: emkatur » 2009-11-03, 09:21

Potrzebuję rady. Kończę właśnie urlop wypoczynkowy po macierzyńskim i dopiero teraz wiem, że będę musiała przejść na wychowawczy. Nie ma kto zaopiekować się dzieckiem. Wniosku nie złożyłam na miesiąc przed końcem urlopu. Czy w związku z tym dyrektor ma prawo odmówić mi urlopu wychowawczego?Czy jedyna rada to isc na zwolnienie, żeby minął miesiąc od zlożenia wniosku?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-11-03, 09:43

KN Art. 67a. 2. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być zgłoszony co najmniej na 1 miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

Skoro nie dotrzymałaś tego terminu, to dyrektor ma prawo odmówić Ci udzielenia tego urlopu od zaraz. Idź jednak do niego i pogadaj, może da się coś zrobić. Moim zdaniem dużo zależy tu od możliwości zatrudnienia za Ciebie kogoś innego w takim szybkim czasie. Ale prawdopodobnie był ktoś na zastępstwie za Ciebie, więc może ta sama osoba zechciałaby pracować nadal?

Jeśli nie, to zwolnienie (wiadomo, kombinowane) jest w takiej sytuacji złym wyjściem, pracownik okazuje się niesolidny. Ale to moje zdanie.

A w ciągu tego miesiąca naprawdę nie miałby Ci kto zaopiekować się dzieckiem? A we wcześniejszych planach jaka była opcja?

ain
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-07, 13:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

urlop wychowawczy

Postautor: ain » 2009-12-07, 13:21

Witam.
Proszę o pomoc.
Chcę wziąć urlop wychowawczy w styczniu (wtedy kończy mi się uzupełniający za 2009r.) i we wrześniu 2010 wrócić do pracy.
Mam pisać w podaniu do czerwca czy do sierpnia? I dlaczego?

p.s. Wiem, że:
Art. 67c. 1. W przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.

2. Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.

ale mimo wszystko nie rozumiem.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-12-07, 19:33

A którego stycznia dokładnie kończy Ci się urlop uzupełniający? Bo to ważne.

ain
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-07, 13:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: ain » 2009-12-07, 19:52

Kończy się 11 stycznia.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop wychowawczy

Postautor: edzia » 2009-12-07, 19:55

No więc w 2010 roku nabędziesz prawo do urlopu wypoczynkowego. Zatem urlop wychowawczy powinien Ci się kończyć z końcem zajęć szkolnych.

Patrz jeszcze wyżej post nr 20.

ain
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-07, 13:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop wychowawczy

Postautor: ain » 2009-12-07, 22:26

Oj, byłoby świetnie!
Dziękuję za wyjaśnienia, wszystko stało się jasne.
Piszę zatem o urlop do 25 czerwca, mam nadzieję, że w szkole się z tym zgodzą.
Pozdrawiam!


Wróć do „Prawo oświatowe”