urlop macierzyński

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-14, 13:21

to może tej pani? Albo sekretarka? Najwyżej pokierują, gdzie powinnaś spytać.

Wiem, że urlop n-li liczy się ciągiem, czyli łącznie z sobotami i niedzielami i np. mi wypadał w Boże Ciało, które było wolne, a urlop o te 2 dni (bo piątek po nim też był wolny od szkoły) nie wydłużył się. Dziwne to, ale tak działa.

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-15, 10:12

a czy po wychowawczym, jesli wezme go na kwiecien, maj i czerwic naleza mi sie platne wakacje?
wiem, ze po macierzyskim nabywam prawa do urlopu od 1 I ale w szkolnictwie na urlop trzeba czekac do wakacji - prosze mnie upewnic, ze tak jest

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-15, 10:17

nie. Musisz ten "nabyty" urlop wykorzystać przed wychowawczym, inaczej przepadnie, bo dostaniesz za niego ekwiwalent pieniężny. Tak jest w każdej pracy, nie tylko w szkolnictwie

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-15, 10:47

naprawde?
w "normalnej" pracy napisalabym wniosek o caly urlop za 2012 rok - a w szkole jak mam to zrobic?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-15, 10:53

tak samo.
Po całym macierzyńskim wykorzystujesz zaległy urlop wypoczynkowy, jeśli masz takowy do wykorzystania, bierzesz 2 dni 100% opieki na dziecko zgodnie z 188 Kodeksu Pracy (chyba, że mąż go wykorzystał, to nie) i wykorzystujesz cały urlop wypoczynkowy za 2012 r. a potem wychowawczy bierzesz od razu po tym urlopie.

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-15, 10:58

Yoka, dziekuje za informacje
a co w przypadku, gdy zalegly urlop obejmuje swieta? moge wziac np. do srody (potem mamy przerwe swiateczna) i znowu od kolejnej srody do konca + 2 dni opieki. a biezacy urlop za 2012 rok wykorzystuje w maju i czerwcu (bo nalezy mi sie chyba 8 tygodni)?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-15, 11:06

nie chcę wprowadzać Cię w błąd, nie wiem, czy można zrobić "przerwę" w urlopie na święta.

Ale nie rozumiem czegoś - teraz weźmiesz zaległy urlop, a ten za 2012 w maju i czerwcu 2012? A co pomiędzy grudniem a majem będzie?

Urlop cały to 56 dni liczonych ciurkiem, czyli łącznie z sobotami i niedzielami, niestety.

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-15, 11:20

Yoka, teraz mam macierzynski - do polowy kwietnia wraz z dodatkowym macierzynskim i zaleglym urlopem,
od polowy kwietnia mialabym urlop biezacy wg tego, co piszesz - i trwalby prawie do polowy czerwca, a potem w wakacje urlop wychowawczy i od wrzesnia powrot do pracy?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-15, 11:27

aha, bo Ty miałaś na myśli Wielkanoc 2012..ja w zapale pomyślałam, że mówisz o Bożym Narodzeniu 2011. Sorki!

No tak, po urlopie wypoczynkowym wychowawczy i od września 2012 powrót lub wychowawczy dalej na cały r.szk. 2012/2013.

Naprawdę chcesz tak szybko wracać? A dzidzia z kim zostanie?

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-15, 15:22

Yoka, na razie jestem zalamana tym, ze tyle kombinacji nalezy wykonac aby troche dluzej pobyc z niemowlakiem i miec za co zyc...
Chcialabym zostac na kolejny rok ale musze zarabiac...
Chyba ze uda mi sie dostac urlop dla poratowania zdrowia - pracuje ponad 7 lat w szkole i tez to rozpatruje. Wiem, ze mam prawo do opieki nad chorym dzieckiem przez 60 dni w roku - tylko ze juz wiem, ze nie jest latwo z tego prawa skorzystac.
nie wiem, co mam robic by wykorzystac jak najlepiej swoje prawa... I skad te informacje dostac...

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-15, 19:54

tak, to się nazywa polityka prorodzinna w naszym kraju jakby ktoś pytał.

Jak masz prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, to bierz go od razu po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego i nie idź do pracy. Bez skrupułów.

A te 60 dni opieki nad chorym dzieckiem ,to nic innego jak zwykłe L4 na chore dziecko, po prostu jak jest chore to jest napisane, że masz L4 na nie, a nie przez swoją chorobę. Żaden przywilej, tak samo obcinają pensję i tak samo dyrektorzy krzywo na nie patrzą jak na zwykłe L4 na siebie wzięte w razie choroby, bo lekcje przepadają uczniom.

A w ogóle to też jestem teraz na wychowawczym, więc znam te "atrakcje", co by tu zrobić, aby zostać dłużej z maleństwem w domu.

alamakota.wawa
Posty: 19
Rejestracja: 2011-12-13, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop macierzyński

Postautor: alamakota.wawa » 2011-12-16, 10:16

Yoka, a czy Ty dostalas urlop wypoczynkowy wlasnie w innym terminie niz wakacje? I czy moze przytrafilo Ci sie zwolnienie lek. w trakcie trwania urlopu zaleglego lub biezacego? Czy wtedy urlop sie przerywa i przedluza automatycznie czy znow trzeba po L4 wystepowac z podaniem o kontunuacje urlopu?
Seredecznie pozdrawiam Ciebie i Twoje malenstwo

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-16, 10:39

ha, widzisz, ja teraz poniewczasie jestem taka doszkolona.
Niestety wcześniej przed ciążą ani na jej początku jakoś nie wpadłam, aby podrążyć temat, a na uprzejmość kadrowej w mojej szkole nie można liczyć. Wręcz przeciwnie, na moje pytanie, czy w czasie ciąży mam brać L4 podczas wakacji, skoro potem od września nie wracam, (bo to końcówka ciąży była), odpowiadała mi, że jak uważam. Jak wprost ją zapytałam, czy coś bym na tym zyskała, ona zaczęła się śmiać i zapytała, że co niby bym zyskała? przecież wakacje mam płatne, a jak będę miała L4 to też 100% płatne z racji ciąży, więc bez różnicy. Dobre, co nie? A ja głupia nigdzie już nie zapytałam no i co? Okazuje się, że zyskałabym, bo mogłabym ten zaległy urlop odebrać sobie.

Mi macierzyński skończył się zaraz na początku maja, i ponieważ nie miałam zaległego urlopu do wykorzystania (przez własną naiwność i wiarę w słowa kadrowej - słuchaj, conajmniej jakby to ona ze swojej kieszeni płaciła mi te pieniądze, tak się zachowała), to urlop bieżący wypoczynkowy wykorzystałam w czasie wakacji, a od września jestem na wychowawczym.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2011-12-16, 10:42

alamakota.wawa pisze: I czy moze przytrafilo Ci sie zwolnienie lek. w trakcie trwania urlopu zaleglego lub biezacego? Czy wtedy urlop sie przerywa i przedluza automatycznie czy znow trzeba po L4 wystepowac z podaniem o kontunuacje urlopu?


jak masz urlop wypoczynkowy, to nic nie daje Ci żadne L4, nic się nie przerywa - Twój pech, że Ty lub dziecko zachorowałaś w tym czasie. I tak masz wolne, i tak, a że chora jesteś lub dziecko, to trudno. Tak to działa w każdej pracy wg Kodeksu, nie tylko w szkole.

katkop
Posty: 8
Rejestracja: 2011-02-19, 15:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop macierzyński

Postautor: katkop » 2012-01-03, 23:59

witam!a ja chciałam upewnic sie czy dobrze mysle rozwazajac kwestie mojego zaleglego urlopu wypoczynkowego. Od konca maja2011 przebywałam na l4 az do porodu czyli do wrzesnia2011.W lipcu musialam jedynie przerwac l4 na 1 dzien bo mialam egzamin na nauczyciela mianowanego. Ferie 2011 wykorzystalam, wiec teraz zastanawiam sie jak bede miala naliczany urlop? czy to bedzie 6 tygodni bo te 2 wykorzystalam zima?a jezeli moj macierzynski konczy sie 30 stycznia i zamierzam wziac 4 tyg dodatkowego macierzynskiego (bo taki mi przysluguje, gdyz matki,ktore urodzily po 1sierpnia 2011 nalezy im sie 4 tyg)+2 tyg ferii 2012 to wychodzi mi 12 dodatkowych tyg? jezeli ktos sie w tym orientuje prosze o odp, bo sama nie wiem czy dobrze mysle.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron