kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: b.hunter » 2012-03-10, 18:44

Może to pismo pomoże:

PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY Rzeszów, 6. 12. 2000 r.
Okręgowy Inspektorat Pracy
w Rzeszowie

Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału Rzeszów

Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie w nawiązaniu do pisma Związku z dnia 25. 09. 2000 r. oraz odpowiedzi tut. Inspektoratu z dn. 28. 09. 2000 r. uprzejmie wyjaśnia co następuje:
W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi zapisów regulaminów (w części dotyczącej obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw) ustalanych przez organy samorządu terytorialnego na podst. art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 1997 r. Nr 56, po z. 357 z późn.zm.) Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy, po zasięgnięciu opinii w Departamencie Kadr, Szkolenia i Organizacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, poinformował, że zgodnie z art. 30 ust. 6 w/w ustawy, na organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego został nałożony obowiązek określenia w drodze regulaminu m. in. szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw. Przy ustalaniu sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe organ samorządu terytorialnego jest zobowiązany do uwzględnienia treści art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Przepisy ustawy Karty Nauczyciela nie zawierają jednak przepisu nakazującego przyjęcie takiej samej zasady przy obliczaniu wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw, co pozwala na wprowadzenie w regulaminie różnego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw przez organy samorządu terytorialnego. Nie oznacza to jednak możliwości różnicowania wysokości wynagrodzenia z uwagi na posiadane kwalifikacje za godziny doraźnych zastępstw.
Tym samym brak jest podstaw prawnych do zamieszczania w regulaminie zapisów pozwalających na ustalenie niższego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz doraźne zastępstwa dla nauczycieli, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji.

Starszy Specjalista
mgr Krystyna Haba-Szpunar

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Uprawnienia do nauczania

Postautor: benia8686 » 2012-07-16, 19:32

Czy uprawnienia do nauczania kiedykolwiek przepadają jeśli po jakimś czasie od ich otrzymania nie podejmie się pracy w szkole?
I cz w kwestii ważności uprawnień jest jakaś różnica pomiędzy osobami, które, aby uczyć zrobiły kurs pedagogiczny a tymi, którzy ukończyli studia razem z przygotowaniem pedagogicznym?

S B
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-11, 17:34
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: S B » 2012-08-11, 18:15

Witam,
to mój pierwszy post na forum, więc się przedstawię, że jestem Sylwia, mam pytanie dot. kwalifikacji do nauczania geografii. Czy będąc magistrem Turystyki i Rekreacji (UAM) i posiadając przygotowanie pedagogiczne mogę uczyć geografii? W jakim akcie prawnym mogę szukać odpowiedzi?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2012-08-11, 18:36

Witaj
Może tu znajdziesz odpowiedź
http://www.pearson.pl/angielski/dla-nau ... cieli.html
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Jethro Tull » 2012-08-13, 15:56

S B pisze:Witam,
to mój pierwszy post na forum, więc się przedstawię, że jestem Sylwia, mam pytanie dot. kwalifikacji do nauczania geografii. Czy będąc magistrem Turystyki i Rekreacji (UAM) i posiadając przygotowanie pedagogiczne mogę uczyć geografii? W jakim akcie prawnym mogę szukać odpowiedzi?
Pozdrawiam


moim zdaniem nie posiadasz kwalifikacji do nauczania geografii

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

BARDZO PROSZĘ O POMOC - CZY MOGĘ UCZYĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO?

Postautor: Germanistka1987 » 2012-08-22, 19:01

Cześć. W czerwcu obroniłam magistra filologii germańskiej. Od 3 lat pracuję w szkole ucząc ego języka. Przez 5 lat uczyłam się również angielskiego (lektorat) zakonczonego egzaminem na poziomie b2. Od października zaczynam drugi fakultet - filologia angielska. Czy mogę uczyć tego języka od września? Dyrektorce na tym zależy. Ona szuka luczków prawnych, ja też, bo świetnie władam tym językiem. Czy jest jakaś szansa?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Afroditte » 2012-08-24, 22:20

Lektorat, nawet na poziomie zaawansowanym, nie daje uprawnień do nauczania języka, ponadto Twoje świetne władanie językiem nie ma tu znaczenia, bo musi być potwierdzone dokumentem.

Skoro dopiero zaczynasz studia, to jedyną możliwością jest zatrudnienie Ciebie w przypadku, gdy kuratorium wyrazi na to zgodę - co zazwyczaj się dzieje w kilku przypadkach: 1) nie ma na danym terenie nauczyciela o wymaganych kwalifikacjach (mało prawdopodobne), 2) dyrektor ma "chody" w KO i to załatwi (i chce to zrobić).
"My wish is world's command"

kala0203
Posty: 1
Rejestracja: 2012-09-05, 23:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia
Lokalizacja: podlaskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: kala0203 » 2012-09-05, 23:49

Tak to właśnie jest z naszym kochanym zawodem.... Proszę wszystkich którzy orientują się w temacie o wypowiedź . Jestem nauczycielem w pewnym liceum i gim. ukończyłam studia mgr Analitykę Medyczną oraz studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, na suplemencie widniała adnotacja o moich uprawnieniach do nauczania biologii i chemii (kierunek posiadał odpowiednią liczbę godz z chemii i biologii) ponadto mam podyplomówkę z biologii. Dyrektor kiceum z racji tego ze nie mam podyplomówki z chemii zabrsł mi przedmiot... Skoro liczba godz jako kierunek pokrewny zgadza się to o co tu chodzi???? Chyba muszę wybrać się do kuratorium....[scroll][/scroll]

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: iluka » 2012-09-05, 23:55

Wybierz sie :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

mjgps
Posty: 1
Rejestracja: 2012-09-11, 13:50
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mjgps » 2012-09-11, 14:42

Witam
Mam pytanie skończyłam właśnie studia podyplomowe uprawniające mnie do nauczania w szkołach mogę uczyć przedmiotów związanych z ekonomią finansami itp chcę móc uczyć również przedmiotów związanych z BHP nie mogę znaleźć uczelni która ma takie studia podyplomowe, dzięki którym uzyskam takie kwalifikacje. Interesują mnie szkoły w Warszawie.

poprostupola
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-19, 11:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: poprostupola » 2012-09-22, 12:33

witam...
jestem świeżo po lekturze rozp. ministra eduk. z 12.03.12 i nie rozumiem stwierdzenia kwalifikacje do bycia nauczycielem ma osoba która ukończyła "studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne"

domyślam się, że chodzi o to czy na studiach miałam wystarczającą liczbę godzin danego przedmiotu. i tu rodzi się moje pytanie czy po biotechnologii (ukonczonej na wydz. chemicznym politechniki) i studiach podyplomowych z pedagogiki mogłabym uczyć chemii??
dodam, że na studiach miałam 510 godzin chemii łącznie (tzn. wyklady, ćwiczenia, laborki z róznych dziedzin chemii)

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Roxi » 2012-09-24, 13:37

Moi drodzy, pewnie już wielu z Was pytało o tę kwestię, ale mam nadzieję, że mogę liczyć na pomoc.

Moja siostra obroniła w tym roku tytuł licencjata filologii angielskiej(specjalizacja nauczycielska). Złożyła już papiery na studia magisterskie na tym samym kierunku, ale zastanawia się, czy jednak nie zrezygnować i nie iść na magisterskie uzupełniające na wydziale dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Czy w takim wypadku jeśli za 2 lata chciałaby pracować w szkole, byłaby traktowana płacowo jako magister czy jako osoba z licencjatem filologii angielskiej?

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: b.hunter » 2012-09-24, 15:58

Roxi pisze: Czy w takim wypadku jeśli za 2 lata chciałaby pracować w szkole, byłaby traktowana płacowo jako magister czy jako osoba z licencjatem filologii angielskiej?


Mgr z przygotowaniem pedagogicznym.

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ossa » 2012-09-25, 02:36

Moi drodzy, pomózcie mi bo już szału dostaję. Rzutem na taśmę chcę wybrać podyplomówkę z uprawnień kwalifikacji pedag.
Większość uczelni oferuje takie 3 semstralne studia 330-340 godz (no i praktyki 150).
Znalazłam jednak ofertę szkoły Pedagogium (szukam w wawie) w wymiarze 270h i jak piszą 2 sem płatne. Z tej mniejszej ilosci godzin wynika pewno mniejsza cena. Nie chcę jednak wtopić całej kasy jak się okaże że czegoś jednak za mało mam liczbowo. Z drugiej strony zaoszczedzić kilkaset zł byloby miło.
Niby na str szkoły ogólnie napisane ,ze kurs daje uprawnienia.
Na podst. MEN z 12 marca 2009 Dz.U nr 50 poz.400
przygotowanie pedagogiczne- (...)w wymiarze nie mniejszym niż 270godz w powiązaniu z kierunkiem kształcenia noi oczywiscie praktyka 150h.
Wszystko by się pięknie zgadzało. ALE:
znalazłam MENiS z 7 września 2004 roku w sprawie standardów kształcenia nauczycielIi.Dz. U. Nr 207, poz. 2110
i co tam mamy>?
STANDARDY KSZTAŁCENIA NAUCZYCIELI NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH
Kształcenie nauczycieli na studiach podyplomowych w specjalizacji nauczycielskiej może być prowadzone w zakresie:
2) przygotowania pedagogicznego, jeżeli:c) studia są prowadzone w wymiarze co najmniej 330 godzin i trwają co najmniej trzy semestry (plus oczywiscie praktyka 150)

I co z tym fantem zrobić??? Jak to teraz do kupy polączyć?? Czy może 270h liczy się tylko "w powiązaniu z kierunkiem /specjalnoscią". Czyli , ze razem robione?? Nie wiem, czy podyplomowka na Pedagogikum w ogóle bedzie się liczyła, jesli są dwa rozbiezne rozporzadzenia..
PROSZĘ O POMOC

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ossa » 2012-09-25, 15:12

Czy ktoś mógłby mi też powiedzieć DLACZEGO kursy kwalifikacyjne, w róznych ośrodkach doskonalenia nauczycieli czy szkołach policealnych są tylko dla "nauczycieli czynnych zawodowo"?? Takie oferty mają przy tym bardzo atrakcyjna cenę *ok 1500zł za 270 h.

Szkoła Pedagogium ten sam wg mnie, bo przeciez 270 godzinny kurs oferuje za prawie 3 tys i juz udział może brac każdy..Czy nauczycieli czynnych zawodowo ktoś dofinansowuje? Z czego wynikaja te preferencyjne warunki??


Wróć do „Prawo oświatowe”