kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ejwa » 2014-01-02, 18:54

Żeby uczyć w szkole podstawowej musisz mieć licencjat z przygotowaniem pedagogicznym.

glamourbjb
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-09, 19:37
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: glamourbjb » 2014-01-02, 19:09

Skończyłam matematykę i informatykę nauczycielską (miałam zajęcia z przygotowujące pod względem pedagogicznym), ale chciałabym wiedzieć czy muszę robić magisterkę z matematyki czy mogę ją zrobić z "zupełnie innej beczki" przy okazji zachowując prawo do uczenia matematyki w szkole podstawowej :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-01-02, 20:22

Ejwa już odpowiedziała, dobrze odpowiedziała. Czemu pytasz nadal o to samo?

glamourbjb
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-09, 19:37
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: glamourbjb » 2014-01-04, 10:04

Dziękuję za odpowiedź. Nie była dla mnie oczywista dlatego wolałam zapytać jeszcze raz :))

mpotasznik
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-23, 14:18
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

przedmioty zawodowe

Postautor: mpotasznik » 2014-02-23, 14:24

Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie kwalifikacji. Jestem absolwentem Pedagogiki o specjalności animacja turystyki i rekreacji. W suplemencie do dyplomu mam napisane, iż mogę pracować w szkolnictwie. Czy zatem mogę uczyć teoretycznych przedmiotów zawodowych turystycznych? W programie kształcenia miałem takie przedmioty jak: Podstawy turystyki, Marketing usług turystycznych i rekreacyjnych, Finanse przedsiębiorstw i podstawy rachunkowości, Obsługa ruchu turystycznego itd.

Synia
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-19, 12:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Kwalifikacje

Postautor: Synia » 2014-03-17, 22:25

Myślę, że ten artykuł rozwieje wątpliwości co do kwalifikacji potrzebnych do wykonywania zawodu nauczyciela. http://www.ekspertoswiata.pl/kwalifikac ... agogiczne/

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2014-03-17, 22:28

sylwiapol vel Synia ok, tylko usuń reklamowaną stronę z profilu
Ostatnio zmieniony 2014-03-17, 23:07 przez linczerka, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Synia
Posty: 2
Rejestracja: 2013-09-19, 12:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Synia » 2014-03-17, 22:34

Już nie mogę edytować postu, więc musi zrobić to moderator. Chciałam dobrze, gdyż znalazłam odpowiedź na pytania w tym temacie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2014-03-17, 22:41

wystarczy, że kancelarię z profilu usunęłaś
a podany link wiele wyjaśnia :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2014-05-13, 20:04

ninax1 pisze:Niestety nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie na forum dlatego pomóżcie
Aktualnie skonczyłam studia lic + mgr z wychowania fizycznego, dodatkowo zrobiłam lic z geografii. (miałam praktyki pedagogiczne w podst i gimn) Czy mogę uczyć geografii w liceum? Wiem że najłatwiej byłoby gdybym miała podyplomówke, ale jak zobaczyłam ten program to się przeraziłam. Zakres materiału jest bardzo ubogi a daje pełne możliwości naucznia przedmiotu w gimn i lic. Bardzo mnie to nurtuje bo nie wiem czy mam isc na mgr z geografii czy jest w ogóle sens.


Według rozporządzenia wygląda to tak:
mgr z WF i licencjat z geografii - można uczyć geografii tylko w gimnazjum
mgr z WF i studia podyplomowe z geografii - można uczyć geografii w gimnazjum i w liceum

A w następnym roku, zgodnie z nowymi zasadami kształcenia nauczycieli, licencjat da prawio nauczania jedynie w podstawówce. Dotyczy to także nauczycieli języków obcych - obecnie po licencjacie można uczyć angielskiego w liceum, a za rok uprawnienia te zostaną zabrane i będzie można uczyć tego przedmiotu tylko w szkole podstawowej, nawet jeśli ma się dyplom magistra z innego przedmiotu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-05-14, 12:33

belfegorr pisze:A w następnym roku, zgodnie z nowymi zasadami kształcenia nauczycieli, licencjat da prawio nauczania jedynie w podstawówce. Dotyczy to także nauczycieli języków obcych - obecnie po licencjacie można uczyć angielskiego w liceum, a za rok uprawnienia te zostaną zabrane i będzie można uczyć tego przedmiotu tylko w szkole podstawowej, nawet jeśli ma się dyplom magistra z innego przedmiotu.
Skąd masz takie informacje? Przecież sprawy kwalifikacji nauczycieli reguluje rozporządzenie. Masz więc jakieś przecieki z ministerstwa?

A w temacie do ninax1: Nie możesz uczyć geografii w liceum, mając tylko licencjat w tym kierunku. Musiałabyś zrobić sobie podyplomówkę z geografii. Wiem, że to absurdalne, ale tak mówi rozporządzenie.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2014-05-15, 11:11

edzia pisze:
belfegorr pisze:A w następnym roku, zgodnie z nowymi zasadami kształcenia nauczycieli, licencjat da prawio nauczania jedynie w podstawówce. Dotyczy to także nauczycieli języków obcych - obecnie po licencjacie można uczyć angielskiego w liceum, a za rok uprawnienia te zostaną zabrane i będzie można uczyć tego przedmiotu tylko w szkole podstawowej, nawet jeśli ma się dyplom magistra z innego przedmiotu.
Skąd masz takie informacje? Przecież sprawy kwalifikacji nauczycieli reguluje rozporządzenie. Masz więc jakieś przecieki z ministerstwa?

A w temacie do ninax1: Nie możesz uczyć geografii w liceum, mając tylko licencjat w tym kierunku. Musiałabyś zrobić sobie podyplomówkę z geografii. Wiem, że to absurdalne, ale tak mówi rozporządzenie.


Studia od roku 2012/2013 idą wg nowego programu. Jest teraz to jasno określone, że studia licencjackie przygotowują tylko do nauczania w szkole podstawowej, a dopiero magisterskie w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, również języków obcych. Za rok wyjdą pierwsi absolwenci studiów według nowego programu i wtedy należy się spodziewać zmiany rozporządzenia odnośnie kwalifikacji.

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2014-05-15, 14:43

No właśnie nawet ostatnio się nad tym zastanawiałem, że nowy program na uczelniach określa to co napisał belfegorr. Natomiast rozporządzenie MEN o kwalifikacjach jest sprzeczne ze standardami kształcenia nauczycieli na uczelniach wyższych. Może rzeczywiście rozporządzenie o kwalifikacjach za niedługo ulegnie zmianie.
A tak w ogóle to ciekawe jak wówczas zostaną potraktowani nauczyciele zatrudnieni na mocy obecnego rozporządzenia MEN.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2014-05-16, 20:15

andre pisze:No właśnie nawet ostatnio się nad tym zastanawiałem, że nowy program na uczelniach określa to co napisał belfegorr. Natomiast rozporządzenie MEN o kwalifikacjach jest sprzeczne ze standardami kształcenia nauczycieli na uczelniach wyższych. Może rzeczywiście rozporządzenie o kwalifikacjach za niedługo ulegnie zmianie.
A tak w ogóle to ciekawe jak wówczas zostaną potraktowani nauczyciele zatrudnieni na mocy obecnego rozporządzenia MEN.

Pewnie starym dobrym zwyczajem utracą kwalifikacje z dnia na dzień, tak jak było w przypadku zmian w kwalifikacjach w 2009 r. (za wyjątkiem nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, którzy zachowali uprawnienia w danym typie szkoły czy jakoś tak).

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-05-18, 12:42

belfegorr pisze:Pewnie starym dobrym zwyczajem utracą kwalifikacje z dnia na dzień, tak jak było w przypadku zmian w kwalifikacjach w 2009 r.
O ile dobrze pamiętam, to za każdym razem, gdy zmieniano rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli, nauczyciele nie tracili uprawnień nabytych na mocy poprzednich przepisów.

belfegorr pisze:Za rok wyjdą pierwsi absolwenci studiów według nowego programu i wtedy należy się spodziewać zmiany rozporządzenia odnośnie kwalifikacji.
No ciekawe, czy tak będzie. Ja bym się jednak nie spodziewała, że prawo będzie aż takie spójne. Ale pożyjemy, zobaczymy.


Wróć do „Prawo oświatowe”