kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

AnNow
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-15, 08:26
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: AnNow » 2015-06-10, 20:53

Tak właśnie myślałam, że najpierw muszę zrobić pierwszą podyplomówkę - kwalifikacje - a potem dopiero drugą, ale zadzwoniłam na UJ i powiedziano mi tam, że po zarządzaniu mogą mnie zapisać na podyplomówkę z matematyki, bez kwalifikacji bo im one niepotrzebne. Potrzebować je będę dopiero przy szukaniu pracy, więc równie dobrze mogę je zrobić później. Trochę mnie to zdziwiło bo na innych uczelniach wymogiem dostania się na matematykę podyplomowo jest posiadanie kwalifikacji nauczycielskich.

Obawiam się, że nikt nie będzie chciał zatrudnić nauczyciela po podyplomówce. Może więc lepiej zrobić magistra z matematyki... ale to kolejne 5 lat i to bardzo ciężkich studiów, które tak naprawdę nijak się mają do tego czego uczy się potem w szkole.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-10, 21:12

AnNow pisze:Tak właśnie myślałam, że najpierw muszę zrobić pierwszą podyplomówkę - kwalifikacje - a potem dopiero drugą, ale zadzwoniłam na UJ i powiedziano mi tam, że po zarządzaniu mogą mnie zapisać na podyplomówkę z matematyki, bez kwalifikacji bo im one niepotrzebne. Potrzebować je będę dopiero przy szukaniu pracy, więc równie dobrze mogę je zrobić później. Trochę mnie to zdziwiło bo na innych uczelniach wymogiem dostania się na matematykę podyplomowo jest posiadanie kwalifikacji nauczycielskich.

Obawiam się, że nikt nie będzie chciał zatrudnić nauczyciela po podyplomówce. Może więc lepiej zrobić magistra z matematyki... ale to kolejne 5 lat i to bardzo ciężkich studiów, które tak naprawdę nijak się mają do tego czego uczy się potem w szkole.


Widzę, że niepotrzebnie piszemy w dwóch tematach :)
Proszę więc brać tą podyplomówkę z matematyki, a w dalszej kolejności podyplomówkę pedagogiczną, gdyż przepisy nie ustalają wprost żadnej kolejności w tym zakresie.
Jeśli będzie taka możliwość logistyczna, to może Pani robić obie podyplomówki równolegle: jedną z matematyki a drugą pedagogiczną z zakresu podstaw przedsiębiorczości, jeśli po zarządzaniu można tego uczyć.
Może nie będzie konieczne zrobienie drugiego magistra, ale oprócz podyplomówki dobrze jest mieć jeszcze licencjat z danego przedmiotu. Do tego można później ukończyć ze dwie podyplomówki z innych przedmiotów i jako wieloprzedmiotowiec będzie Pani łakomym kąskiem dla dyrektora, który potrzebuje ludzi na zastępstwa :)

Lewkathi
Posty: 5
Rejestracja: 2011-07-12, 13:37
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Lewkathi » 2015-06-14, 18:09

belfegorr pisze:
Lewkathi pisze:Proszę o informację, bo nie wiem czy dobrze rozumuję.

Czy będę w swietle nowego rozporządzenia nadal posiadać kwalifikacje do nauczania języka obecego w gimnazjum, jesli ukończyłam Nauczycielskie kolegium językow obcych w latach 2005/2006?

Czy bedzie mnie obowiązywał jakis okres przejsciowy, w ktorym muszę ukończyć studia magisterskie z filologii aby mieć uprawnienia do nauczania w gimnazjum?


§ 27a: 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych posiada również osoba, która do dnia 30 września 2016 r. ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych.

Z tego wynika, że kwalifikacje zostaną zachowane.



A czy istnieje jakiś okres przejściowy w czasie którego kwalifikacje będą musiały być podwyższone? Czy dyrekcja może użyć argumentu, że albo nauczyciel rozpocznie studia mgr albo zostanie zwolniony? (Taki tekst usłyszała koleżanka od swojej dyrekcji).

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-15, 09:58

W przypadku nauczycielskiego kolegium języków obcych kwalifikacje do gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zostają zachowane i nie ma potrzeby uzupełniania kwalifikacji.
Utrata uprawnień do nauczania języka obcego będzie dotyczyć tylko osób z licencjatem z filologii uczących w szkole ponadgimnazjalnej. Jeżeli taka osoba ma magistra z innego kierunku i licencjat z filologii to również utraci uprawnienia.

Nadal nie jest to jednak ostateczna wersja rozporządzenia, więc sporo może się jeszcze zmienić.

nauczyciel30
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-12, 13:54
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: nauczyciel30 » 2015-06-15, 17:29

Trochę to dziwne, bo osoba po licencjacie z filologii ma chyba wyższe kwalifikacje niż po nauczycielskim kolegium językowym. .. chyba że się mylę. Ja ukończyłam nkjo i zdalam egzamin licencjacki. Potem zrobiłam mgr z innego kierunku i uczę języka w gimnazjum. Ale czytając nowe rozporządzenie nie wiem czy nie warto zrobić certyfikat potwierdzający znajomość zaawansowaną języka. ..choć licencjat mam od 2008 roku.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ann » 2015-06-15, 17:49

nauczyciel30 pisze:Trochę to dziwne, bo osoba po licencjacie z filologii ma chyba wyższe kwalifikacje niż po nauczycielskim kolegium językowym. .. chyba że się mylę.

Niekoniecznie - po NKJO masz (przynajmniej teoretycznie) znajomość języka na poziomie C2, a licencjacie z filologii - C1.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ama90 » 2015-06-15, 19:43

Jak wygląda sytuacja kwalifikacji nauczyciela, który ma skończone studia mgr(zaliczone wszystkie semestry plus praktyki), ale jeszcze nie obronił pracy dyplomowej? Czy dyrektor może przyjąć do pracy taką osobę? Czy konsultuje decyzje z KO?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-15, 20:05

ama90 pisze:Jak wygląda sytuacja kwalifikacji nauczyciela, który ma skończone studia mgr(zaliczone wszystkie semestry plus praktyki), ale jeszcze nie obronił pracy dyplomowej? Czy dyrektor może przyjąć do pracy taką osobę? Czy konsultuje decyzje z KO?


Taka osoba traktowana jest jako osoba, która nie ukończyła studiów. Przyjęcie do pracy możliwe jest tylko za zgodą KO i niemożliwe jest rozpoczęcie stażu, jeśli do 14 września się nie obroni. Jeśli jest ukończony licencjat, to posiada się tylko takie kwalifikacje, jakie wynikają z ukończonego licencjatu.

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ama90 » 2015-06-15, 20:30

belfegorr pisze:
ama90 pisze:Jak wygląda sytuacja kwalifikacji nauczyciela, który ma skończone studia mgr(zaliczone wszystkie semestry plus praktyki), ale jeszcze nie obronił pracy dyplomowej? Czy dyrektor może przyjąć do pracy taką osobę? Czy konsultuje decyzje z KO?


Taka osoba traktowana jest jako osoba, która nie ukończyła studiów. Przyjęcie do pracy możliwe jest tylko za zgodą KO i niemożliwe jest rozpoczęcie stażu, jeśli do 14 września się nie obroni. Jeśli jest ukończony licencjat, to posiada się tylko takie kwalifikacje, jakie wynikają z ukończonego licencjatu.

Na 100%?

Na stronie swojego kuratorium znalazłam taką informację:

"5. W przypadku osoby posiadającej odpowiednie przygotowanie merytoryczne i wymagany
poziom wykształcenia, niemającej przygotowania pedagogicznego lecz zamierzającej je uzyskać, dyrektor nie występuje o zgodę, lecz zatrudnia nauczyciela na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela, pod warunkiem zobowiązania się tej osoby do uzyskania przygotowania pedagogicznego. "

Czy ktoś z Państwa miał taką sytuację?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ann » 2015-06-15, 21:25

ama, ale w cytacie przytoczonym przez Ciebie jest mowa o osobie, która studia skończyła, ale nie ma przygotowania pedagogicznego. Ty pytałaś o osobę z nieukończonymi studiami
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-15, 21:30

Tak jak wyżej - cytat dotyczył sytuacji osoby, która studia skończyła.

baza993
Posty: 1
Rejestracja: 2015-06-16, 16:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: baza993 » 2015-06-16, 16:16

Witam,
Mam takie pytanie. W tym roku kończę licencjat z matematyki, mam też ukończony kurs przygotowania pedagogicznego do wszystkich trzech etapów (podstawówka, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Teraz mogę uczyć tylko w szkole podstawowej. A co jeśli teraz zrobiłbym studia magisterskie z informatyki ? Czy mógłbym uczyć matematyki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej? Czy wiązałoby się to z jakimś niższym wynagrodzeniem ?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-16, 19:11

baza993 pisze:Witam,
Mam takie pytanie. W tym roku kończę licencjat z matematyki, mam też ukończony kurs przygotowania pedagogicznego do wszystkich trzech etapów (podstawówka, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Teraz mogę uczyć tylko w szkole podstawowej. A co jeśli teraz zrobiłbym studia magisterskie z informatyki ? Czy mógłbym uczyć matematyki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej? Czy wiązałoby się to z jakimś niższym wynagrodzeniem ?


Jeśli chodzi o wynagrodzenie to liczy się najwyższy posiadany poziom wykształcenia, niezależnie od nauczanego przedmiotu.
Kończąc licencjat z matematyki można uczyć tylko w podstawówce. Skąd więc kurs pedagogiczny do aż 3 etapów kształcenia? Jeśli zrobiony "przy okazji", to może to zostać zakwestionowane, gdyż
Kształcenie na studiach pierwszego stopnia obejmuje wyłącznie przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych
. Możliwe, że trzeba będzie powtórzyć moduł przedmiotów psychologiczno-pedagogicznych dla gimnazjum i liceum oraz praktykę. Proszę też sprawdzić, czy praktyka w szkole podstawowej trwała łącznie co najmniej 150 godzin.

Wracając do tematu, studia magisterskie z informatyki nie dadzą kwalifikacji do nauczania matematyki w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej, gdyż dydaktyka przedmiotu będzie obejmowała tylko dydaktykę informatyki oraz praktyka będzie dotyczyć wyłącznie informatyki. Aby uczyć matematyki w gimnazjum lub wyżej należy:
- ukończyć studia magisterskie z matematyki lub
- ukończyć studia magisterskie z informatyki, a następnie studia podyplomowe z matematyki; w przypadku nierealizowania na informatyce specjalności nauczycielskiej będzie potrzebna jeszcze podyplomówka nadająca przygotowanie pedagogiczne do nauczania w gimnazjum i wyżej, gdyż tak jak pisałem wyżej, zaliczenie tego na studiach I stopnia prawdopodobnie nie będzie uwzględnione z przyczyn formalnych.

keypax
Posty: 1
Rejestracja: 2015-06-19, 19:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: keypax » 2015-06-19, 19:56

Dzień dobry, ja mam zupełnie inne pytanie, przepraszam jeśli już gdzieś było to wyjaśnione - ale nie znalazłam.
Pracuję w szkole od kilku lat ( nauczyciel mianowany - 2 przedmioty, szkoła specjalna ) lecz ze względu na coraz mniejszą liczbę dzieci właśnie się dowiedziałam , że nie będę miała w przyszłym roku pełnego etatu. Dyrektor uzasadnia to tym, że musi zapewnić pełne etaty nauczycielom, którzy mają uprawnienia do nauczania wszystkich przedmiotów i właśnie o to chciałam zapytać - czy prawdą jest, że nauczyciel , który ma studia wyższe np. z filologii polskiej - ale uprawnienia pedagogiczne nabył ponad 20 lat temu ma uprawnienia do nauczania każdego przedmiotu - wprawdzie ja sama pamiętam, że często moja polonistka miała z nami np. lekcję historii, a matematyk prowadził WF lub technikę - ale to było dawno temu , czy nadal to obowiązuje , czy też przepisy się zmieniły i teraz trzeba mieć studia podyplomowe w każdym nauczanym kierunku.
Czy ktoś zna podstawę prawną oraz wie kiedy nastąpiła zmiana przepisów.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-20, 07:36

keypax pisze:Dzień dobry, ja mam zupełnie inne pytanie, przepraszam jeśli już gdzieś było to wyjaśnione - ale nie znalazłam.
Pracuję w szkole od kilku lat ( nauczyciel mianowany - 2 przedmioty, szkoła specjalna ) lecz ze względu na coraz mniejszą liczbę dzieci właśnie się dowiedziałam , że nie będę miała w przyszłym roku pełnego etatu. Dyrektor uzasadnia to tym, że musi zapewnić pełne etaty nauczycielom, którzy mają uprawnienia do nauczania wszystkich przedmiotów i właśnie o to chciałam zapytać - czy prawdą jest, że nauczyciel , który ma studia wyższe np. z filologii polskiej - ale uprawnienia pedagogiczne nabył ponad 20 lat temu ma uprawnienia do nauczania każdego przedmiotu - wprawdzie ja sama pamiętam, że często moja polonistka miała z nami np. lekcję historii, a matematyk prowadził WF lub technikę - ale to było dawno temu , czy nadal to obowiązuje , czy też przepisy się zmieniły i teraz trzeba mieć studia podyplomowe w każdym nauczanym kierunku.
Czy ktoś zna podstawę prawną oraz wie kiedy nastąpiła zmiana przepisów.


Tak na szybko z rozporządzenia o kwalifikacjach (zostanie ono niedługo zmienione):,

§ 14. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych, gimnazjach specjalnych, szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych, dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiada osoba, która:

1) ukończyła studia wyższe w zakresie oligofrenopedagogiki lub
2) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone
w § 2−5, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, lub
3) ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika.


Z tego wynika, że ukończenie studiów na kierunku oligofrenopedagogika lub zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika daje kwalifikacje do nauczania wszystkich przedmiotów, gdyż nie ma zastrzeżenia, że należy ukończyć studia na danym kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem. W przypadku osoby, która ukończyła jedynie kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych z każdego nauczanego przedmiotu.


Wróć do „Prawo oświatowe”