kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: qjaf » 2015-07-29, 02:02

mansfi pisze:Witam wszystkich!
Jestem dr fizyki i nauczycielem w gimnazjum z przygotowaniem pedagogicznym. Postanowiłam rozszerzyć swoje kwalifikację o matematykę. Czy podczas trwania studiów podyplomowych mogę już uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej? I czy będę mogła uczyć matmy w LO? czy tylko w SP i GIM?

Jezeli wybierasz podyplomowke dla nauczycieli z matematyki to otrzymasz uprawnienia do nauczania na kazdym poziomie od podstawowki az po szkole srednia.
Nie jestem pewien czy mozesz uczyc w czasie trwania podyplomowki, no moze po zaliczeniu praktyk z przedmiotu? Aczkolwiek pracowalem w szkole w ktorej kilku nauczycieli uczylo przedmiotow do ktorych nie mieli uprawnien. :devil:

Janeczura
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-13, 02:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Janeczura » 2015-08-13, 02:25

Dobry "wieczór" po północy! :-)

Mam pytanie względem projektu rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli (2015).

Czy czynny nauczyciel uczący w Gimnazjum i LO przedmiotów: jęz. niemiecki (lic.) oraz historii i WOS-u (mgr.), który ukończy kurs kwalifikacyjny "SZTUKA - plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne" będzie mógł uczyć plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w gimnazjum? W tym nieszczęsnym projekcie nie zauważyłam uprawnień do przedmiotu po kursie kwalifikacyjnym w gimnazjum.

Nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto. Pomóżcie!

Pozdrawiam
Łucja

PS: Rozumiem, że wg wytycznych tego projektu będę mogła uczyć historii, HIS-u, WOS-u w gimnazjum i LO, a jęz. niemieckiego tylko w gimnazjum? Czy KO może wyrazić zgodę, abym mogła uczyć też niemieckiego w LO?

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2015-08-13, 09:52

MEN zrezygnowało ze starego projektu rozporządzenia. Właśnie czytam nowy projekt uwzględniający głosy krytyki różnych środowisk.. Na pewno uwzględniono kwalifikacje nabyte oraz istnieje możliwość nauczania drugiego przedmiotu po licencjacie, ale posiadając również tytuł magistra.

Niestety nie znalazłem niczego o kursach kwalifikacyjnych z ww. przedmiotów
Link do nowego projektu
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/ ... 78364.docx

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Burakowa » 2015-08-13, 20:44

y czynny nauczyciel uczący w Gimnazjum i LO przedmiotów: jęz. niemiecki (lic.) oraz historii i WOS-u (mgr.), który ukończy kurs kwalifikacyjny "SZTUKA - plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne" będzie mógł uczyć plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w gimnazjum?


Myślę, że tak. Poza tym tego typu przedmioty uważane są za nieważne ("michałki") i nikt się nimi zbytnio nie przejmuje. Jak dyrektor pozwoli, to i zgoda z kuratorium w razie czego będzie, tym bardziej, że te godzinki najczęściej są tylko dopełnieniem etatu.

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2015-08-13, 21:24

Przepraszam. Przeoczyłem. Oczywiście będziesz mogła uczyć.

3) studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Janeczura
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-13, 02:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Janeczura » 2015-08-14, 01:53

Dziękuję za pomoc i przyniesienie mi ulgi. :-)

To już nie obawiam się podjęcia kursu kwalifikacyjnego "SZTUKA - plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne". :-)

Mam rozumieć, że mając:
- studia I stopnia z Filologii germańskiej z Historią,
- studia II stopnia z Historii z WOS-em,
będę mieć nadal pełne uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w gimnazjum i LO? Pomijam hist., HIS i WOS, bo kwalifikacje są oczywiste.

Coś nie mogę się korzystnego dla mnie zapisu doszukać (względem nauczania języka obcego w gimnazjum i LO) w tym nowym projekcie. ;-(

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2015-08-14, 09:18

Jak z pewnością wiesz dotychczas wg starego rozporządzenia języka obcego po licencjacie można było uczyć na każdym etapie. Uprawnienia te dla nauczycieli zatrudnionych zostaną zachowane. Cyt:
§ 29. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia:
1) którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela;

Natomiast ciekawy jest dla mnie par. 30 ust. 3
3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych i placówkach, o których § 3 ust. 1 i 3, § 4, 6, 8, 13-19, 21-23 i 26, posiadają również osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne określone dla danego stanowiska.

Ja to interpretuję tak, że jeżeli spełniasz warunki z ww, paragrafów z jednego przedmiotu, to do kolejnych możesz już się legitymować tylko licencjatem.

Niech się może jeszcze belfegorr wypowie. On jest specem od prawa oświatowego :D
Pozdrawiam

Janeczura
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-13, 02:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Janeczura » 2015-08-15, 02:23

Andre,

bardzo dziękuję za ogromną pomoc. Gdyby nie Ty, to pewnie bym już szalała ze strachu przed 1 września.

Jakoś umknął mi ten zapis w ww. projekcie rozporządzenia. ;-)

Aczkolwiek nie wiadomo jakie jeszcze zmiany wprowadzą. Moim zdaniem mogliby rozszerzyć § 13. o jeden dodatkowy (zmodyfikowany z rozporządzenia z 2009 r.) ustęp, który w brzmieniu wyglądałby mniej więcej tak:

§ 13. 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 ust. 1 i § 11, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) studia magisterskie na dowolnym kierunku (specjalności) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, do tego ukończyła do 2012 r. studia pierwszego stopnia:
a) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
4) studia magisterskie na dowolnym kierunku (specjalności) i legitymuje się:
a) świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia.


Jestem jak najbardziej za, aby się jeszcze na ten temat wypowiedział specjalista od prawa oświatowego. ;-)


Pozdrawiam serdecznie
Łucja

;-)

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-18, 15:18

Janeczura pisze:Dobry "wieczór" po północy! :-)

Mam pytanie względem projektu rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli (2015).

Czy czynny nauczyciel uczący w Gimnazjum i LO przedmiotów: jęz. niemiecki (lic.) oraz historii i WOS-u (mgr.), który ukończy kurs kwalifikacyjny "SZTUKA - plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne" będzie mógł uczyć plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w gimnazjum? W tym nieszczęsnym projekcie nie zauważyłam uprawnień do przedmiotu po kursie kwalifikacyjnym w gimnazjum.

Nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto. Pomóżcie!

Pozdrawiam
Łucja

PS: Rozumiem, że wg wytycznych tego projektu będę mogła uczyć historii, HIS-u, WOS-u w gimnazjum i LO, a jęz. niemieckiego tylko w gimnazjum? Czy KO może wyrazić zgodę, abym mogła uczyć też niemieckiego w LO?


Jeżeli kurs kwalifikacyjny zostanie ukończony przed 1 września 2015 i w dniu 1 września będzie Pani zatrudniona, to wtedy nabyte kwalifikacje zostaną zachowane. Z tego co widzę taka sytuacja nie ma miejsca, więc kurs kwalifikacyjny nie da żadnych kwalifikacji w zakresie plastyki, muzyki i zajęć artystycznych. Projekt rozporządzenia wymaga ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie.

Historia i WOS w gimnazjum i LO - kwalifikacje nadal będą
Język niemiecki w LO - kwalifikacje zostaną zachowane pod warunkiem trwania zatrudnienia w dniu 1 września 2015. W przeciwnym wypadku nastąpi utrata kwalifikacji do LO.

Uwaga: jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w innym terminie, to datę 1 września należy zamienić na datę wejścia rozporządzenia w życie

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-18, 15:19

Burakowa pisze:
y czynny nauczyciel uczący w Gimnazjum i LO przedmiotów: jęz. niemiecki (lic.) oraz historii i WOS-u (mgr.), który ukończy kurs kwalifikacyjny "SZTUKA - plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne" będzie mógł uczyć plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w gimnazjum?


Myślę, że tak. Poza tym tego typu przedmioty uważane są za nieważne ("michałki") i nikt się nimi zbytnio nie przejmuje. Jak dyrektor pozwoli, to i zgoda z kuratorium w razie czego będzie, tym bardziej, że te godzinki najczęściej są tylko dopełnieniem etatu.


Projekt rozporządzenia nie przewiduje już kursów kwalifikacyjnych w zakresie danego przedmiotu poza nielicznymi wyjątkami wskazanymi w rozporządzeniu. Konieczne będzie ukończenie studiów podyplomowych.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-18, 15:41

andre pisze:Jak z pewnością wiesz dotychczas wg starego rozporządzenia języka obcego po licencjacie można było uczyć na każdym etapie. Uprawnienia te dla nauczycieli zatrudnionych zostaną zachowane. Cyt:
§ 29. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia:
1) którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela;

Natomiast ciekawy jest dla mnie par. 30 ust. 3
3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych i placówkach, o których § 3 ust. 1 i 3, § 4, 6, 8, 13-19, 21-23 i 26, posiadają również osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne określone dla danego stanowiska.

Ja to interpretuję tak, że jeżeli spełniasz warunki z ww, paragrafów z jednego przedmiotu, to do kolejnych możesz już się legitymować tylko licencjatem.

Niech się może jeszcze belfegorr wypowie. On jest specem od prawa oświatowego :D
Pozdrawiam


No właśnie nie wiadomo jak interpretować ten par. 30 ust. 3, jest dość niejasno napisany. Od razu widać, że nie dotyczy on LO. Sformułowanie "osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia" sugeruje, że ma to być w zastępstwie studiów magisterskich. Nie wiadomo natomiast czym są "pozostałe wymagania kwalifikacyjne" określone dla danego stanowiska. Skoro wcześniej rozstrzygnięto sprawę poziomu wykształcenia to ta częśc zdania wskazuje na to, że chodzi tu o kwafilikacje merytoryczne, czyli zgodność ukończonego kierunku z nauczanym przedmiotem oraz o kwalifikacje pedagogiczne na danym etapie edukacyjnym. Jak wiadomo, kwalifikacje pedagogiczne zostały podzielone na 2 częśći: szkoła podstawowa oraz gimnazjum i liceum. Z tego wynika, że osoba po licencjacie z przygotowaniem pedagogicznym (tylko do szkoły podstawowej) będzie mogła uczyć w gimnazjum ale jako nauczyciel bez przygotowania pedagogicznego. Z drugiej strony kłóci się to z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie standardó kształcenia nauczycieli, gdzie na studiach I stopnia uzyskuje się kwalifikacje tylko do szkoły podstawowej, a zwrot "spełnia pozostałe wymagania kwalifikacyjne dla danego stanowiska" sugeruje, że trzeba spełniać je wszystkie. Do nauczania w gimnazjum wymagań kwalifikacyjnych nie spełnia osoba po licencjacie zaczynanym w roku 2012, gdyż nie ma kompletnego przygotowania pedagogicnzego. Łącząc te wszystkie spostrzeżenia należy przyjąć, że nauczać w gimnazjum będzie mogła osoba z licencjatem, która ukończyła licencjat rozpoczęty przed 2012 rokiem, gdyż wtedy kwalifikacje pedagogiczne zdobywało się raz na wszystkie etapy kształcenia. Dotyczy to oczywiście tylko przedmiotu zgodnego z kierunkiem kształcenia na studiach, gdyż kwalifikacje pedagogiczne zdobywa się w powiązaniu z kierunkiem kształcenia. Jak widać, przepisy są mocno skomplikowane. Niestety, uzasadnienie do projektu rozporządzenia milczy na ten temat.

Janeczura
Posty: 5
Rejestracja: 2015-08-13, 02:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Janeczura » 2015-08-19, 02:55

W projekcie z 5 sierpnia 2015 r. jest mowa o tym, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2016 r. Może do tej pory ktoś mądry zrobi zapis, że uprawnienia mają nauczyciele z tytułem magistra oraz do tego posiadają studia I stopnia (względem języka obcego) i/lub kurs kwalifikacyjny i/lub studia podyplomowe. I cała sprawa byłaby załatwiona.

Co do kursu kwalifikacyjnego "SZTUKA (plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne)" - to podjęłabym je w poł. września 2015 r. Do tego dyrektor gimnazjum, w którym uczę powiedział, że przyzna mi godziny z tych przedmiotów w nadchodzącym roku szkolnym. To czy wtedy zachowa się kwalifikacje?

Oczywiście nie obawiam się, ponieważ ośrodek zapewnił mnie, że po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego wprowadzą jednosemestralne studia kwalifikacyjne na podbudowie wcześniej wspomnianego kursu.

Zachowanie kwalifikacji do naucz. jęz. niem. w LO będzie wtedy, gdy się jest już zatrudnionym. A czy te uprawnienia zachowuje się tylko w tej placówce, czy też można podjąć kilka godzin jeszcze w innym liceum? Czy tak samo odnosi się to wszystko do szkół publicznych, jak i niepublicznych? I czy rodzaj umowy względem zatrudnienia ma wpływ, tj. umowa o pracę i umowa zlecenie? Oczywiście wiem, że każdorazowo o zatrudnieniu decyduje dyrektor danej szkoły.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-19, 07:54

Janeczura pisze:W projekcie z 5 sierpnia 2015 r. jest mowa o tym, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2016 r. Może do tej pory ktoś mądry zrobi zapis, że uprawnienia mają nauczyciele z tytułem magistra oraz do tego posiadają studia I stopnia (względem języka obcego) i/lub kurs kwalifikacyjny i/lub studia podyplomowe. I cała sprawa byłaby załatwiona.

Co do kursu kwalifikacyjnego "SZTUKA (plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne)" - to podjęłabym je w poł. września 2015 r. Do tego dyrektor gimnazjum, w którym uczę powiedział, że przyzna mi godziny z tych przedmiotów w nadchodzącym roku szkolnym. To czy wtedy zachowa się kwalifikacje?

Oczywiście nie obawiam się, ponieważ ośrodek zapewnił mnie, że po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego wprowadzą jednosemestralne studia kwalifikacyjne na podbudowie wcześniej wspomnianego kursu.

Zachowanie kwalifikacji do naucz. jęz. niem. w LO będzie wtedy, gdy się jest już zatrudnionym. A czy te uprawnienia zachowuje się tylko w tej placówce, czy też można podjąć kilka godzin jeszcze w innym liceum? Czy tak samo odnosi się to wszystko do szkół publicznych, jak i niepublicznych? I czy rodzaj umowy względem zatrudnienia ma wpływ, tj. umowa o pracę i umowa zlecenie? Oczywiście wiem, że każdorazowo o zatrudnieniu decyduje dyrektor danej szkoły.


Faktycznie, przegapiłem to, że rozporządzenie wchodzi w 2016 roku :) Czyli jak zwykle ministerstwo nie zdążyło na czas, gdyż od września br. w szkołach będą uczyć pirwsi nauczyciele po licencjacie prowadzonym na nowych zasadach.
W takim wypadku kurs kwalifikacyjny się będzie liczyć pod warunkiem pracy w szkole w dniu 1 września 2016 r. Do czasu ukończenia kursu dyrektor może przydzielić godziny z tych przedmiotów ale za zgodą KO, czyli jak dla nauczyciela bez kwalifikacji, więc kwalifikacje nie zostaną zachowane, bo ich nie będzie.
Co do zachowania kwalifikacji do języka niemieckiego to rozporządzenie jest dość ogólne. Z braku innych warunkó wynika, że zachowanie kwalifikacji dotyczy każdej szkoły, szkół publicznych i szkół niepublicznych. Słowo "zatrudniony" zwykle jest interpretowane tak, że dotyczy tylko osób pracujących na podstawie umowy o pracę i mianowania, więc umowa zlecenia w tym przypadku by nie miała zastosowania.

anitabobrowska
Posty: 10
Rejestracja: 2014-12-20, 18:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: anitabobrowska » 2015-08-19, 19:42

Witam mam pytanie jestem nauczycielem skończyłam lic wczesna edukacja z przygotowaniem pedagogicznym mgr pedagogika szkolna, posiadam również wykształcenie lic filologia ang, niestety skończyłam specjalizacje biznesowa a nie nauczycielska, jednak na studiach miałam metodykę i dydaktykę jez. ang.Co muszę zrobić by uczyć ang w szkole ?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-19, 20:21

anitabobrowska pisze:Witam mam pytanie jestem nauczycielem skończyłam lic wczesna edukacja z przygotowaniem pedagogicznym mgr pedagogika szkolna, posiadam również wykształcenie lic filologia ang, niestety skończyłam specjalizacje biznesowa a nie nauczycielska, jednak na studiach miałam metodykę i dydaktykę jez. ang.Co muszę zrobić by uczyć ang w szkole ?


Jeżeli na studiach były też przedmioty z zakresu psychologii i pedagogiki w odpowiednim wymiarze godzinowym i była praktyka w szkole jest dość prawdopodobne, że są kwalifikacje do nauczania angielskiego. Jeśli nie, to trzeba ukończyć studia podyplomowe- przygotowanie pedagogiczne z zakresu języka angielskiego.
Bez przygotowania pedagogicznego też można uczyć angielskiego w szkole podstawowej i można nawet rozpocząć staż, gdyż ustawa zezwala na zatrudnienie takiego nauczyciela pod warunkiem, że w ciągu roku szkolnego uzyska kwalifikacje pedagogiczne. Jest to jednak praktycznie niemożliwe technicznie, gdyż rozporządzenie dot. standardów kształcenia nauczycieli wymaga, aby takie studia trwały 3 semestry (jest jeszcze możliwość przedłużenia warunku maksymalnie o rok w wyjątkowych przypadkach).

Ponieważ ma już Pani magistra, to najlepiej przed rozpoczęcem studiów podyplomowych dot. kwalifikacji pedagogicznych, ale można też i w trakcie, dobrze by było uzyskać certyfikat z angielskiego na poziomie min. licencjatu czyli C1 (np. egzamin CAE), wtedy uzyska Pani kwalifikacje do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, gdyż zależy to od tego kiedy zostały rozpoczęte studia licencjackie i czy było to pod rządami nowego rozporządzenia ws. standardów kształcenia nauczycieli.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron