kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

anila1607
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-29, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język francuski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: anila1607 » 2015-08-31, 07:43

A czy C1 nie odpowiada licencjatowi? Nie jest to równoznaczne?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-08-31, 09:02

anila1607 pisze:A czy C1 nie odpowiada licencjatowi? Nie jest to równoznaczne?

Licencjat też jest na poziomie C1, ale obowiązujące rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rózróżnia te 2 przypadki. Wynika to z zapisu, że jeśli ktoś nie ukończył filologii angielskiej, to musi posiadać świadectwo znajomości języka na poziomie zaawansowanym. Wykaz świadectw znajomości języka na poziomie zaawansowanym znajduje się w załączniku do rozporządzenia. W tym załączniku jest lista certyfinaków, ale nie ma licencjatu. Oznacza to, że licencjat nie jest świadectwem podtwierdzającym znajomość języka na poziomie zaawansowanym, mimo że studia kończy się na tym samym poziomie językowym. W tym zakresie to certyfikat ma jakby większą "moc" od licencjatu. Wygląda na to niedopatrzenie ustawodawcy. Ten sam błąd jest w projekcie nowego rozporządzenia ws. kwalifikacji, więc pewnienie zostanie to poprawione i w dalszym ciągu kombinacja mgr z innego kierunku + licencjat z filologii nie da uprawnień do nauczania języka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, a kombinacja mgr z innego kierunku + certykikat C1 lub C2 da takie kwalifikacje.

nauczyciel30
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-12, 13:54
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: nauczyciel30 » 2015-08-31, 18:18

Dokładnie. Nie ma co się stresować. ... Za rok jeszcze to rozporządzenie może całkiem inaczej wyglądać. Faktem jest, że tegoroczni licencjaci mają uprawnienia do uczenia tylko w szkole podstawowej. Kto otrzymał licencjata wcześniej wg starych zasad i jest już zatrudniony, ten uprawnień nie straci. Zresztą chcąc teraz robić mgr z języka obcego trzeba już drugi znać na tym samym poziomie bo wg nowych zasad po mgr nauczyciel ma mieć uprawnienia do nauczania dwóch języków obcych. Myślę, że przy takich wymogach gwałtownie spadnie liczba nowych nauczycieli języków obcych.

inula7
Posty: 1
Rejestracja: 2015-08-31, 23:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: inula7 » 2015-08-31, 23:24

Witam,
cieszę się bardzo, że trafiłam na belferskie forum :)
I natychmiast mam pytanie:
Mam magisterskie studia skończone, które dały mi zawód. Zrobiłam studia podyplomowe dające mi kwalifikacje do uczenia przedmiotów zawodowych - zgodnych z moim zawodem. Czy jeżeli teraz chciałabym studiować by uzyskać kolejny zawód, to wystarczą mi studia podyplomowe czy konieczny jest licencjat (jakie przepisy to regulują)? No i czy uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych, które posiadam automatycznie zadziałają na nowy zawód?
Dziękuję za wyjaśnienie mi tych kwestii.

anila1607
Posty: 3
Rejestracja: 2015-08-29, 11:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język francuski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: anila1607 » 2015-09-01, 06:40

belfegorr pisze:
anila1607 pisze:A czy C1 nie odpowiada licencjatowi? Nie jest to równoznaczne?

Licencjat też jest na poziomie C1, ale obowiązujące rozporządzenie w sprawie kwalifikacji rózróżnia te 2 przypadki. Wynika to z zapisu, że jeśli ktoś nie ukończył filologii angielskiej, to musi posiadać świadectwo znajomości języka na poziomie zaawansowanym. Wykaz świadectw znajomości języka na poziomie zaawansowanym znajduje się w załączniku do rozporządzenia. W tym załączniku jest lista certyfinaków, ale nie ma licencjatu. Oznacza to, że licencjat nie jest świadectwem podtwierdzającym znajomość języka na poziomie zaawansowanym, mimo że studia kończy się na tym samym poziomie językowym. W tym zakresie to certyfikat ma jakby większą "moc" od licencjatu. Wygląda na to niedopatrzenie ustawodawcy. Ten sam błąd jest w projekcie nowego rozporządzenia ws. kwalifikacji, więc pewnienie zostanie to poprawione i w dalszym ciągu kombinacja mgr z innego kierunku + licencjat z filologii nie da uprawnień do nauczania języka w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, a kombinacja mgr z innego kierunku + certykikat C1 lub C2 da takie kwalifikacje.

To wszystko nie trzyma się kupy. Przecież po studiach, nawet I stopnia, absolwent wychodzi z taką wiedzą jak choćby historia literatury, certyfikat tego nie daje. Wydawałoby się, że filolog merytorycznie jest bardziej przygotowany niż jakiś magister z certyfikatem. No nic, poczekamy zobaczymy. Dziękuję za odpowiedzi i udanego roku szkolnego '15-'16 :) .

justys_KA
Posty: 13
Rejestracja: 2009-03-03, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: justys_KA » 2015-09-01, 15:45

Witam

Nowy rok szkolny, nowe dylematy...
dziś dowiedziałam się, że za kilka lat może będą możliwości aby objąć stanowisko pedagoga w szkole podstawoej....
W karcie n-la jest:

"Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela – pedagoga ( § 20.2 ) w następujących szkołach i placówkach :
przedszkolach
szkołach podstawowych
gimnazjach
zasadniczych szkołach zawodowych
placówkach wychowania pozaszkolnego
placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania
posiada osoba, która ukończyła:
studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne"

więc czy jeśli mam skończone mgr z pedagogiki społecznej i dwie podyplomówki: opiekuńczo - wychowawcza i resocjalizacja z socjoterapią to czy jak uzupełnię to przygotowaniem pedagogicznym to wystarczy???
Jeśli za mało, to co zrobić, aby mieć uprawnienia?

KALWI
Posty: 11
Rejestracja: 2015-09-30, 09:16
Przedmiot: Matematyka, Chemia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KALWI » 2015-09-30, 09:24

Witam. Jestem nowym użytkownikiem i nie potrafie odnaleźć właściwego działu i odpowiedzi. Wybaczcie

Mam pytanie w 2009 ukończyłem Inżynierie Chemiczną i Procesową z tytułem inżynier.
ps. moje studia trwały 9 lat bo miałem problemy zdrowotne.
Ukończyłem kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli.
Za namową zapisałem się od października 2015 na studia pedagogiczne II stopnia.
I tu pytanie:
-czy aby uczyć w gimnazjum trzeba mnie ukończone studia II stopnia?
-pracuję w szkole prywatnej, czy aby uczyć chemii w liceum mogę być studentem II stopnia studiów nie związanych z chemią?
Proszę o szybką odpowiedż i za nią z góry dziękuje!!!!!!! :D

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-09-30, 18:58

KALWI pisze:Witam. Jestem nowym użytkownikiem i nie potrafie odnaleźć właściwego działu i odpowiedzi. Wybaczcie

Mam pytanie w 2009 ukończyłem Inżynierie Chemiczną i Procesową z tytułem inżynier.
ps. moje studia trwały 9 lat bo miałem problemy zdrowotne.
Ukończyłem kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli.
Za namową zapisałem się od października 2015 na studia pedagogiczne II stopnia.
I tu pytanie:
-czy aby uczyć w gimnazjum trzeba mnie ukończone studia II stopnia?
-pracuję w szkole prywatnej, czy aby uczyć chemii w liceum mogę być studentem II stopnia studiów nie związanych z chemią?
Proszę o szybką odpowiedż i za nią z góry dziękuje!!!!!!! :D


Co to są studia pedagogiczne II stopnia? A może chodzi o studia II stopnia - magisterskie - z chemii, z przygotowaniem pedagogicznym?
Obecnie aby uczyć w gimnazjum wystarczy licencjat, ale już wkrótce się to zmieni.
Aby uczyć chemii w liceum trzeba mieć ukończone studia magisterskie z chemii i do tego przygotowanie pedagogiczne do studiów magisterskich, tj. dla III i IV etapu edukacyjnego.
Bycie studentem innego kierunku nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli nie ma się tytułu magistra, to nie można być nauczycielem w liceum. Istnieje możliwość zatrudnienia w drodze wyjątku za zgodą Kuratora Oświaty jako nauczyciel bez kwalifikacji o ile nie znajdzie się chętny do pracy nauczyciel z kwalifikacjami - wtedy dyrektor musi jego zatrudnić.
Ponadto, ukończenie studiów I stopnia z chemii i studiów II stopnia z innego kierunku nie daje uprawnień do nauczania chemii w liceum. W takim przypadku należy dodatkowo ukończyć studia podyplomowe z chemii ale to dopiero po zakończeniu studiów magisterskich na tym innym kierunku. Jeśli na tym innym kierunku nie będzie przygotowania pedagogicznego do nauczania na III i IV etapie edukacyjnym, to będzie trzeba jeszcze ukończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego do nauczania na III i IV etapie ed., a następnie studia podyplomowe z chemii.

KALWI
Posty: 11
Rejestracja: 2015-09-30, 09:16
Przedmiot: Matematyka, Chemia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KALWI » 2015-09-30, 22:54

nie nie nie....mam studia inżynierskie z chemii. Po tym zrobiłem kurs pedagogiczny aby móc być nauczycielem. Wg mojego dyrektora to wystarczy aby uczyć w gimnazjum ale.....w liceum trzeba mieć mgr. Dlatego idę na studia magisterskie na kierunku PEDAGOGIKA. Jak to jest z nauczaniem chemii w liceum????????

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-09-30, 23:29

KALWI pisze:nie nie nie....mam studia inżynierskie z chemii. Po tym zrobiłem kurs pedagogiczny aby móc być nauczycielem. Wg mojego dyrektora to wystarczy aby uczyć w gimnazjum ale.....w liceum trzeba mieć mgr. Dlatego idę na studia magisterskie na kierunku PEDAGOGIKA. Jak to jest z nauczaniem chemii w liceum????????

Kierunek pedagogika nie daje przygotowania pedagogicznego do nauczania przedmiotów ogólnokształcących, w tym chemii. W związku z tym po uzyskaniu tytułu magistra z pedagogiki nie będzie miał Pan uprawnień do nauczania chemii w liceum.
Obecnie na studiach magisterskich nadających uprawnienia do nauczania w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej jest grupa przedmiotów pedagogicznych specyficznych dla III i IV etapu nauczania. Ma Pan więc przygotowanie pedagogiczne do nauczania w szkole podstawowej i w gimnazjum (po zmianie rozporządzenia ws. kwalifikacji tylko w szkole postawowej, ale tam nie ma chemii; ewentualnie jeszcze w gimnazjum - wszystko zależy od ostatecznego kształtu przepisów przejściowych) i do czasu zmiany rozporządzenia może Pan uczyć chemii w gimnazjum. Trzeba będzie jednak uzupełnić przygotowanie pedagogiczne na studiach podyplomowych oraz kwaliikacje do nauczania chemii również na studiach podyplomowych ale konkretnie z chemii, ale to dopiero po uzyskaniu tytułu magistra. Co do kolejności obu podyplomówek to musiałbym sprawdzić w przepisach. Nie ma jednak możliwości rozpoczęcia tych podyplomówek równolegle ze studiami magisterskimi.

KALWI
Posty: 11
Rejestracja: 2015-09-30, 09:16
Przedmiot: Matematyka, Chemia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KALWI » 2015-10-01, 07:12

czyli w trakcie studiów nie mogę uczyć w liceum?????

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-10-01, 17:40

KALWI pisze:czyli w trakcie studiów nie mogę uczyć w liceum?????

Nie możesz, gdyż nie masz jeszcze magistra. Istnieje możliwość zatrudnienia jako nauczyciela bez kwalifikacji ale za zgodą KO i bez możliwości realizowania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Chien » 2015-10-28, 00:45

Witam,
Na studiach licencjackich jestem absolwentem kierunku niepedagogicznego, natomiast studia II stopnia robię z historii. Uzupełniam w ramach studiów przedmioty potrzebne do nauki II przedmiotu (WOS) natomiast z samej historii mam zrobioną dydaktykę przedmiotową jedynie na poziomie gimnazjalnym i licealnym (dydaktyka I stopnia była na studiach licencjackich). Zajęcia w studium pedagogicznym oprócz pedagogiki i psychologii ogólnej także robiłem tylko do etapu ponadpodstawowego. W związku z tym mam pytanie czy jako magister historii będę miał uprawnienia do nauczania także w szkole podstawowej czy jedynie gimnazjum+liceum?
Pozdrawiam.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-10-28, 11:33

Uprawnienia będą tylko do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej i tylko do przedmiotu, z którego była dydaktyka i praktyki. Jeśli potrzebne są kwalifikacje z historii i WOS, to trzeba mieć zaliczoną dydaktykę obu tych przedmiotów i odbyć praktykę pedagogiczną również z tych przedmiotów.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Chien » 2015-10-28, 22:23

Do szkół ponadpodstawowych mam zrealizowane wszystkie wymagane bloki, czyli zarówno dydaktyki szczegółowe jak i przygotowanie pedagogiczne. Trochę to jednak dziwne, że jako mgr nie będę miał uprawnień do nauczania w szkole podstawowej.
W zasadzie nie pytałbym się o to i nie przejmowałbym się tym gdyby nie fakt zapowiadanej przez PiS reformy edukacyjnej w tym likwidacją gimnazjum i powrotem do systemu 8+4. Zapewne w tych nowych zasadach także bym nie miał takich uprawnień?


Wróć do „Prawo oświatowe”