kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

brumi
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: brumi » 2019-09-02, 12:27

Bardzo proszę o poradę w sprawie kwalifikacji . W 2009 roku uzyskałam tytuł licencjata w zakresie filologii angielskiej o specjalizacji tłumaczeniowa. W 2015 ukończyłam 3 semestralne studia podyplomowe w WSGK w centrum kształcenia kadr i nauczycieli w Kutnie dające mi uprawnienia pedagogiczne. Jestem po pierwszym roku studiów podyplomowych o kierunku Europeistyka. Czy mam kwalifikacje do nauczania jeż ang w liceum ?
Bardzo proszę o szybka odpowiedz. Iwona

Awatar użytkownika
sharkinator
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne

Postautor: sharkinator » 2019-09-02, 19:08

Do nauczania w szkołach ponadpodstawowych wymagany jest stopień magistra.
Licencjat + podyplomówka daje uprawnienia do szkoły podstawowej.

Zachęcam do zajrzenia do rozporządzenia ws. kwalifikacji nauczycieli § 3. 1 oraz § 12

brumi

Postautor: brumi » 2019-09-03, 14:33

Przeglądałam podane przepisy i wynika z nich , ze do 2020 roku muszę ukończyć magisterium a wtedy będę miała kwalifikacje do szkoły średniej . Licencjat mam sprzed 2012 roku wiec wydaje mi się ze mam kwalifikacje . Czy dobrze interpretuje ten przepis? Iwona

Michalll_95
Przedmiot: Technika, Plastyka

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-04, 13:35

brumi pisze:Przeglądałam podane przepisy i wynika z nich , ze do 2020 roku muszę ukończyć magisterium a wtedy będę miała kwalifikacje do szkoły średniej . Licencjat mam sprzed 2012 roku wiec wydaje mi się ze mam kwalifikacje . Czy dobrze interpretuje ten przepis? Iwona

W liceum wymagane jest posiadanie tytułu magistra z nauczanego przedmiotu lub magistra z innego kierunku, ale uzupełnionego o studia podyplomowe nadające uprawnienia do nauczania danego przedmiotu.

brumi

Postautor: brumi » 2019-09-04, 22:34

Przepraszam , dopiero teraz dostrzegłam błąd w swoim pierwszym poście . Napisałam ze odbyłam pierwszy rok studiów podyplomowych o kierunku europeistyka zamiast napisać ze jestem po pierwszym roku studiów magisterskich o kierunku europeistyka . Podsumowując mam licencjat z filologii angielskiej o specjalizacji translatoryka z roku 2009 , studia podyplomowe w zakresie pedagogiki w przyszłym roku uzyskam magisterium z europeistyki . Czy będę miała kwalifikacje do liceum ?

Michalll_95
Przedmiot: Technika, Plastyka

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-07, 08:16

§ 12. 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach, kolegiach pracowników służb społecznych i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 i § 10, posiada osoba, która ukończyła:
(...)
3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na dowolnym kierunku (specjalności), i legitymuje się:
a) świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym, o którym mowa
w załączniku do rozporządzenia, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II, o którym
mowa w załączniku do rozporządzenia, lub
(...)

Będziesz musiał jeszcze zdać wybrany w rozporządzeniu egzamin językowy i wtedy rzeczywiście możesz uczyć w szkołach ponadpodstawowych :)

Wróć do „Prawo oświatowe”