kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

HelpMe
Posty: 5
Rejestracja: 2010-12-22, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne, Biologia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: HelpMe » 2011-01-20, 20:33

Już go mam.

Chodzi mi o to, że trzeba mieć też uprawnienia pedagogiczne :] Więc pytam ... czy wobec tego muszę je robić od nowa, czy dało by jakoś radę uzupełnić te godziny, które już wyrobiłam na licencjacie, :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-01-20, 20:55

HelpMe pisze:Już go mam.
Pisałaś, że masz skończony tylko licencjat.

HelpMe
Posty: 5
Rejestracja: 2010-12-22, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne, Biologia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: HelpMe » 2011-01-20, 21:01

Eh, nie obroniłam się jeszcze, dlatego pisałam o licencjacie. Mam już skończone studia ... tylko obrona mnie czeka na dniach ... ale nie chciałam opowiadać mojej zagmatwanej historii, a tylko dowiedzieć się faktów :)

Czy mając już tytuł mgr biologii , gdzie tylko na studiach licencjackich miałam kierunek nauczycielski, aby uczyć w liceum, będę musiała jeszcze dorobić godziny na kursie pedagogicznym , tudzież robić jakiś nowy ?

Nie znam się na tym kompletnie, więc pytam ...


Pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mateoo » 2011-01-21, 13:19

Na mój rozum to będziesz mogła uczyć biologii w liceum, ale znając polskie realia nie jestem tego pewien.
Sztuka jest pokarmem duszy.

eviika

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: eviika » 2011-01-23, 20:31

Chodzi mi właśnie o sytuację bez przygotowania pedagogicznego - wydaje mi się, (bardzo możliwe, że tylko mi się wydaje ;) ), że kiedyś osoba mająca tytuł mgr mogła uczyć w szkole ponadgimnazjalnej bez przygotowania pedagogicznego - czy jest taka możliwość?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: vuem » 2011-01-23, 21:02

Jest zdaje się za zgodą kuratora możliwość zatrudnienia człowieka z niepełnymi kwalifikacjami, jeśli na to stanowisko nie ma chętnego o odpowiednich papierach.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: jinks » 2011-01-27, 10:52

Może nie na temat, ale daj sobie spokój. Jak jesteś informatykiem i znasz się na czymś to szukaj pracy gdzie indziej. W szkole przez pierwsze lata będziesz popychadłem dyrektora i innych nauczycieli. Skończy się to jak zostaniesz mianowamym.
Być może się zmieni, bo MEN planuje dać w ręce samorządów i dyrektorów oręż, dzięki któremu nawet mianowanymi będzie można pomiatać.
Perspektywy są kiepskie, wujek "dobra rada" radzi Ci: szukaj innej roboty :P

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: vuem » 2011-01-27, 12:58

Ewentualnie sprawdzi się drugi scenariusz, wg którego praca w szkole okaże się mało absorbująca fuchą, zapewniającą jakieś bezpieczeństwo socjalne oraz dochód i nie kolidującą absolutnie z zarabianiem pieniędzy "po godzinach". :wink:

izis
Posty: 21
Rejestracja: 2009-01-23, 21:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: izis » 2011-01-27, 16:28

Zarabianie pieniędzy "po godzinach" to obecnie trudność. Zebrania, dni otwarte, dyskoteki szkolne, szkolenia, biurokracja po godzinach itp. to pochłania nasz czas od rana do wieczora, niestety. Z takimi kwalifikacjami tez radziłabym się poważnie zastanowić nad pracą w szkole.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: vuem » 2011-01-27, 18:03

Znam sporo osób, które nie mają z tym problemu i z powodzeniem pracują dodatkowo poza szkołą. szczególnie, gdy chodzi o pracę z nienormowanym czasem pracy lub z możliwością dopasowania go do szkolnego rozkładu jazdy.
Zresztą mówiąc z ręką na sercu chyba nikt nie powie, że haruje jak wół od rana do wieczora
:wink:

Ale jeśli musi wybierać, a nauczanie nie jest jego marzeniem, to powodzenia w Krzemowej Dolinie :wink:

eviika

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: eviika » 2011-02-01, 17:59

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi :) Chodzi o to, że (tak mi się wydaje - poprawcie, jeśli tak nie jest) nauczyciel więcej czasu spędza w domu. Zdaję sobie sprawę z pracy, którą bierze się do domu - że to nie jest tak, że wychodzę ze szkoły i mogę o pracy nie myśleć do dnia następnego, ale teraz mam "normalną" ;) pracę - nie ma mnie w domu 10 godzin (bardzo chciałabym więcej czasu spędzać z moim potomstwem). Poza tym odkąd pamiętam chciałam być nauczycielką, a zawód informatyka wybrałam ze względu na lepsze wynagrodzenie. Niestety pieniądze to nie wszystko :|
I tak się biję z myślami co robić :(

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: jinks » 2011-02-01, 20:13

eviika pisze:Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi :) Chodzi o to, że (tak mi się wydaje - poprawcie, jeśli tak nie jest) nauczyciel więcej czasu spędza w domu. Zdaję sobie sprawę z pracy, którą bierze się do domu - że to nie jest tak, że wychodzę ze szkoły i mogę o pracy nie myśleć do dnia następnego, ale teraz mam "normalną" ;) pracę - nie ma mnie w domu 10 godzin (bardzo chciałabym więcej czasu spędzać z moim potomstwem). Poza tym odkąd pamiętam chciałam być nauczycielką, a zawód informatyka wybrałam ze względu na lepsze wynagrodzenie. Niestety pieniądze to nie wszystko :|
I tak się biję z myślami co robić :(

W takim razie praca nauczyciela to coś, czego szukasz :) Niestety bez magistra płace są już całkiem podłe. Zobacz jakie są stawki dopiero wtedy zdecyduj.

abada
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-07, 14:09
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: abada » 2011-02-07, 14:18

Dzień dobry. Za niedługo kończe studia na Politechnice Rzeszowskiej: lotnictwo i kosmonautyka. Nie jest przekonany co do mojego powołania, co do pracy w produkcji, chciałbyś spróbowac coś innego, myśle o pracy nauczyciela. Stąd moje pytanie. Czy po magistrze z lotnictwa i skonczeniu podyplomowki z matematyki lub fizyki będę mógł uczyc w szkole ponadgimnazjalnej?
Czytałem forum i nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że nie. Jeśli nie to, czy będąc zatrudnionym w szkole ponadgimnazjalnym jako nauczyciel przedmiotów zawodowych (lotniczych) mając podyplomówke z matematyki mógłbym w tej szkole uczyc matematyki?

Kolejne pytanie odnośnie kierunku Fizyka techniczna. Ukończenie tego kierunek + kurs pedagogiczny daje mi możliwośc nauczania fizyki w w szkolach ponadgimnazjalnych?

Z góry dziękuje za odpowiedź, która mam nadzieję, będzie potwierdzeniem moich wniosków z czytania poprzednich postów.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-02-07, 18:41

abada pisze:Czy po magistrze z lotnictwa i skonczeniu podyplomowki z matematyki lub fizyki będę mógł uczyc w szkole ponadgimnazjalnej?
Tak, odpowiednio: matematyki lub fizyki.
abada pisze:czy będąc zatrudnionym w szkole ponadgimnazjalnym jako nauczyciel przedmiotów zawodowych (lotniczych) mając podyplomówke z matematyki mógłbym w tej szkole uczyc matematyki?
Tak. Mam jednak wątpliwości, czy jest coś takiego, jak przedmioty zawodowe lotnicze.
abada pisze:olejne pytanie odnośnie kierunku Fizyka techniczna. Ukończenie tego kierunek + kurs pedagogiczny daje mi możliwośc nauczania fizyki w w szkolach ponadgimnazjalnych?
Raczej tak, ale dla pewności trzeba sprawdzić, czy kierunek studiów magisterskich (tu: fizyka techniczna), którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu.

abada
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-07, 14:09
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: abada » 2011-02-07, 19:19

Dzięki za odpowiedz.
Jeśli chodzi o to pierwsze pytanie to z pewnoscią tak jest? czytając jedne z pierwszych stron w tym tymacie wnioskowałem, że po podyplomówce mógłbym tylko w podstawowce/gimnazjum. Co do lotnictwa: np. technik awionik ma w programie takie przedmioty jak: aerodynamika i mechanika lotu, lotnicze zespoły napędowe, budowa i eksploatacja statków powietrznych, wiec myślę, że ktoś np. po lotnictwie tego uczyc może.

POZDRAWIAM:)


Wróć do „Prawo oświatowe”