kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: malgala » 2011-04-04, 23:00

A praktyki pedagogiczne w szkole?
I ważna jest łączna ilość godzin tych przedmiotów metodycznych, pedagogicznych, psychologicznych.

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: muzak » 2011-04-04, 23:02

Owszem, odbyły się. Uważam, że skoro specjalność to edukacja przez sztukę (dawniej edukacja artystyczna) to liczba godzin tych przedmiotów była wystarczająca, ale sprawdzę to. A jak byś zinterpretowała opis kwalifikacji na suplemencie ?

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: muzak » 2011-04-05, 20:45

Byłem z wizytą w kuratorium i oczywiście mam uprawnienia do nauczania muzyki i plastyki. Zapis "zajęcia muzyczne i plastyczne na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum" jest jednoznaczny z "przedmiotem muzyka i plastyka". Każdy przedmiot nauczany w szkole to "zajęcia edukacyjne", i zwyczajowo przyjęło się nazywać je właśnie "przedmiotem". Zapis ten jak najbardziej mówi o moich kwalifikacjach, tego się dowiedziałem w kuratorium.

atlantis
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-09, 16:48
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: atlantis » 2011-04-09, 16:53

Witam na forum i bardzo proszę o pomoc.
Rok temu ukończyłam studia licencjackie dziennikarstwa na UWr. Planowałam kontynuować naukę na tym kierunku (mgr), ale zaczęłam zastanawiać się nad studiami podyplomowymi w zakresie kwalifikacji pedagogicznych. I tu moje pytanie. Czy jest sens podjęcia takich studiów? Tzn. czy z dyplomem licencjata dziennikarstwa i tymi kwalifikacjami pedagogicznymi mam szansę znaleźć pracę w szkole?

Z góry dziękuję za pomoc.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-04-10, 21:43

atlantis pisze:Tzn. czy z dyplomem licencjata dziennikarstwa i tymi kwalifikacjami pedagogicznymi mam szansę znaleźć pracę w szkole?
Nie, bo chyba nie ma takiego przedmiotu szkolnego, do którego miałabyś uprawnienia po dziennikarstwie.

atlantis
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-09, 16:48
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: atlantis » 2011-04-10, 23:17

Jest w jednym z LO w moim mieście klasa o profilu dziennikarskim, gdzie oprócz takich przedmiotów jak m.in. język polski czy historia, jest również warsztat dziennikarski i komunikacja społeczna.
Myślę, że są to przedmioty, w których mogłabym sie odnaleźć jako nauczyciel.
Pytanie tylko, czy ten mój dorobek edukacyjny ;) (lic. z dziennikarstwa + kwalifikacje pedagogiczne) okażą się wystarczające.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-04-10, 23:23

No to w takim razie prawdopodobnie okażą się wystarczające. Ale... ile godzin tego jest? Pewnie niewiele. Dwie - cztery tygodniowo. Wyżyjesz z tego?

No i w tej szkole już pewnie jest ktoś do uczenia tych przedmiotów, polonista, czy ktoś inny, może po jakimś kursie dziennikarskim. Nie tak łatwo teraz zdobyć pracę w szkole. A z tak wąską specjalizacją tym bardziej.

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Roxi » 2011-08-01, 11:46

Takie szybkie pytanie.Nie chciałam tworzyć nowego tematu,więc podpinam się pod ten.

Jesli ktoś ma licencjata z anglistyki ze specjalizacją nauczycielską a na uzupełniające magisterskie wybiera się na kierunek pedagogika: zarządzanie i marketing w edukacji,to w przypadku,jeśli by chciał kiedyś uczyć w szkole angielskiego,będzie traktowany płacowo itd jak mgr czy jak licencjat?Oba kierunki są jakby nie patrzeć pedagogiczne..

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mateoo » 2011-08-01, 13:13

Będziesz traktowana jak mgr.
Sztuka jest pokarmem duszy.

luse
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-22, 13:06
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubuskie

kwalifikacje zawodowe

Postautor: luse » 2011-08-22, 13:31

Witajcie, mam pytanko związane z umieszczeniem tytułu zawodowego w CV. Ukończyłam 5-cio letnie studia magisterskie pedagogika specjalna, specjalność surdopedagogika. Następnie podyplomową logopedię z terapią pedagogiczną oraz neurologopedię. Czy mogę zamieścić na wizytówce: surdologopeda, pedagog-terapeuta, neurologopeda czy też każde z uzyskanych kwalifikacji osobno: surdopedagog, logopeda, pedagog-terapeuta, neurologopeda? a może 'pedagog specjalny' +pedagog-terapeuta +neurologopeda? bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-08-22, 15:10

wow... sporo tego :)

Nie jestem ekspertem, ale myślę, że każdy z tych zapisów jest ok, a szczegółowo o ukończonych kierunkach i specjalizacjach opowiada się na rozmowie, albo opisuje w liście motywacyjnym :)

Maab
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-25, 12:40
Przedmiot: Biologia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

informatyka

Postautor: Maab » 2011-08-25, 12:48

Witam,
Mam problem i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Ukończyłam pedagogikę wczesnoszkolną (kolegium nauczycielskie), ale całe życie pracowałam w branży informatycznej (prowadziłam także kursy informatyczne z zakresu wiadomości z podstawówki/gimnazjum).
Chciałabym zatrudnić się jako nauczyciel. Widziałam ogłoszenia, w których szukają nauczyciela informatyki i piszą, że szukają "mgr pedagogiki lub informatyki", więc rozumiem, że jest szansa.
Czy muszę zdobywać dodatkowe uprawnienia, czy może wystarczy, że przekonam dyrektora do swoich umiejętności informatycznych? :) Nigdzie nie mogę znaleźć podstawy prawnej co do tego. W karcie nauczyciela piszą bardzo ogólnie.
Szukałam również kursów doszkalających, ale wszystkie są przeznaczone TYLKO dla czynnych nauczycieli, a praktyki w klasie 2 podstawówki przekonały mnie, że nauczanie wczesnoszkolne to nie moja bajka i nie zamierzam tam wracać ;)
Z kolei studia podyplomowe z zakresu nauczania informatyki są drogie i musiałabym spłacać je z rok pracując jako stażysta (z założeniem, że nie będę nic jeść :P).

Czy są jakieś kursy doszkalające dla osób chcących zacząć karierę nauczyciela? (najchętniej bezpłatne?) Albo może wiecie coś o studiach podyplomowych dofinansowanych z UE?
Czy może dyplom pedagogiczny wystarczy, a dodatkowe kursy mogłabym robić w trakcie?

Będę wdzięczna za pomoc.

cornigreg
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-25, 17:15
Kto: student
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: lubelskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: cornigreg » 2011-08-26, 10:53

Podepnę się pod waszą dyskusję, bo temat tak jakby pasuje. Mam pytanie: czy 3 semestralne studia podyplomowe to nie za mało, żeby uzyskać kwalifikacje do 2 przedmiotów np. wos i podstawy przedsiębiorczości? W rozporządzeniu z 2009 roku jest napisane, że kwalifikacje dają studia z zakresu treści przewidzianych podstawą programową danego przedmiotu w wymiarze conajmniej 400 godzin. 3 semestralne podyplomowe trwają zazwyczaj nieco ponad 400 godzin. Czy to nie za mało, żeby do dwóch przedmiotów uzyskać kwalifikacje? Widzę, że nawet poważne szkoły oferują właśnie takie podyplomówki, tylko że na mój rozum to niezgodne z rozporządzeniem?!

ewejul
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-31, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ewejul » 2011-08-26, 14:35

Witam. Ja robiłam podyplomówkę w takim wymiarze semestrów i mam uprawnienia do dwóch przedmiotów. Pozdrawiam

cornigreg
Posty: 2
Rejestracja: 2011-08-25, 17:15
Kto: student
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: lubelskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: cornigreg » 2011-08-26, 21:27

No zgadza się. Pewnie takich osób jak Ty jest bardzo dużo. Dyrektorzy to respektują, bo tak jest wygodniej, ale jak to się ma do tego wymogu 400 godzin kursu z wybranych treści programowych, o których mówi ministerstwo?


Wróć do „Prawo oświatowe”