kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katarzynka
Posty: 1
Rejestracja: 2007-08-16, 12:31

Problem

Postautor: katarzynka » 2007-08-16, 12:59

Mam problem ponieważ kończę w tym roku licencjat nauczania matematyki i informatyki(który uprawnia mnie do nauczania matematyki i informatyki w podstawówce i gimnazjum). Chce iść na studia uzupełniające ekonomiczne, ponieważ nie jestem pewna czy chce dalej studiować matematykę. Mama problem czy kończąc studia uzupełniające ekonomiczne a mając licencjat nauczania matematyki mogę uczyć w szkole czy jest wymóg że musze miec magistra z tego konkretnego przedmiotu którego nauczam.Bardzo prosze odpowiedzcie jezeli cos wiecie na ten temat.
Kasia

histeryk
Posty: 2
Rejestracja: 2007-12-24, 13:08

studia podyplomowe i praca w ich trakcie

Postautor: histeryk » 2008-02-12, 12:21

witam

Jestem w trakcie robienia studiów podyplomowych z wychowania fizycznego, trwają one III semestry. Czy po ukończeniu II semestru mogę sie starac o prace jako nauczyciel wf i dokonczyc studia podyplomowe, czy musze skonczyc studia i dopiero sie starac o prace wf- isty.

Prosze o odpowiedz i jesli to mozliwe o podstawę prawna tej odpowiedzi bo ja ni jak nie moge znaleźć tego w tym natłoku ustaw i rozporządzeń.
Histeryk

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2008-02-12, 12:32

Możesz starać się o pracę, ale aby cię zatrudnić, dyrektor musiałby uzyskać zgodę kuratorium, bo nie masz kwalifikacji. Z powodu braku kwalifikacji nie mógłbyś też odbywać stażu.
histeryk pisze:Prosze o odpowiedz i jesli to mozliwe o podstawę prawna tej odpowiedzi

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 10 września 2002 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli
(Dz. U. Nr 155, poz. 1288 oraz z 2004 r. Nr 122, poz. 1290)

jomi
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 12:52

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: jomi » 2008-02-12, 19:14

Jeżeli Dyrektor będzie chciał zatrudnić -to cię zatrudni. Kuratoria z reguły przyklepują wnioski dyrektorów -jeśli ktoś nie ma pełnych kwalifikacji. Wiem coś o tym, ja mając pełne kwalifikacje nie otrzymałam pracy a inni bez owszem. W dalszym ciągu dużą rolę odgrywają znajomości a kuratoria wolą ignorować nieprawidłowości.

vivaldi62
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-17, 20:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: vivaldi62 » 2008-04-18, 14:11

Witaj. Jeżeli otrzymasz dyplom licencjata z matematyki i informatyki, to zgodnie z przepisami możesz nauczać ( pod warunkiem, że masz kurs przygotowania pedagogicznego!!!). Pracując w szkole studia mgr musisz wówczas oczywiście "robić" systemem zaocznym.

trzydziestka4
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-26, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Problem z tożsamością

Postautor: trzydziestka4 » 2008-08-26, 14:11

Witam!
Mam 34 lata, w dłoniach trzymam dyplom ukończenia studiów magisterskich z zakresu pedagogiki wczesnej edukacji, oraz dyplom podyplomowego studium języka polskiego.
Swoją "karierę" zawodową rozpoczęłam od pracy w przedszkolu, gdzie byłam nauczycielem i wychowawcą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Gdy umowa wygasła ,a szukanie etatu w szkołach skończyło się niepowodzeniem, zainwestowałam swój czas, chęci i pieniądze na dokształcanie się. Po studiach podyplomowych uczyłam przez dwa lata języka polskiego w szkole ponad gimnazjalnej, kończąc przy okazji kilka kursów kwalifikacyjnych.
Przez ostatni rok prowadziłam Małe Przedszkole z projektu Unii Europejskiej.Aby podjąc tę pracę ponownie należało ukończyć stosowny kurs.
Dochodząc do sedna: od kilku lat, szukając pracy w szkole, ku memu zdumieniu, spotykam się z dyrektorami, którzy pytają mnie co to właściwie jest "ta wczesna edukacja", do czego uprawnia, czy na pewno mogę po niej uczyć w klasach 1-3? Co do mojego wykształcenia w zakresie języka polskiego informują, że niestety jest to tylko "podyplomówka" i nie przyjmą mnie (nawet w szkole podstawowej).
Ilekroć rozmawiam z dyrektorami, mówię, że jestem gotowa na dodatkowe studia, na dokształcanie się, ale i tu pojawia się ten sam problem: jeżeli będą przyjmować np. nauczyciela wspomagającego, to tylko po studiach pięcioletnich.
PYTAM WIĘC: KIM JESTEM, JEŻELI PODWAŻA SIĘ MOJE WYKSZTAŁCENIE, MOJE STUDIA? PYTAM TEŻ DO CZEGO SŁUŻĄ STUDIA PODYPLOMOWE, JEŻELI UNIEMOŻLIWIAJĄ PODJĘCIE PRACY, PRZEKWALIFIKOWANIE SIĘ?
PISZĘ Z ROZŻALENIEM, PO RAZ KOLEJNY PRZESZUKUJĄC BAZĘ STUDIÓW PODYPLOMOWYCH- ROBIĆ KOLEJNE ? CO MUSZĘ ZROBIĆ, ŻEBY DYREKTORZY ZACZĘLI TRAKTOWAĆ MNIE POWAŻNIE? ROZPOCZĄĆ KOLEJNE STUDIA MAGISTERSKIE?
CZASU NIE COFNĘ, NIE ZMIENIĘ ZAMIŁOWAŃ ALE CHCIAŁABYM WRESZCIE ZACZĄĆ PRACOWAĆ W SWOIM ZAWODZIE NAUCZYCIELA- TO O TYM MARZYŁAM. TYLKO CZY MAM DO TEGO ODPOWIEDNIE WYKSZTAŁCENIE :-/

Pozdrawiam. 30 :?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problem z tożsamością

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-26, 21:20

Co do wczesnej edukacji trzeba może zerknąć do indeksu czy to można zaliczyć do klas 1-3 ale wydaje się że bezproblemowo jak również pewnie i przedszkola. Jeśli sa to studia podyplomowe z j. polskiego to polskiego uczyć możesz ale w szkole podstawowej bo już w gimnazjum i w szkole średniej niestety nie. Również inne kursy kwalifikacyjne, których tu nie wymieniasz dadzą Ci prawo uczenia w SP o ile takie przedmioty są w ramowym planie nauczania ale podobnie jak podyplomówka w gimnazjum i średniej już nie. Tak stanowią przepisy i to od lat

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: Problem z tożsamością

Postautor: ms.elephant » 2008-08-26, 21:54

Jethro Tull pisze: Jeśli sa to studia podyplomowe z j. polskiego to polskiego uczyć możesz ale w szkole podstawowej bo już w gimnazjum i w szkole średniej niestety nie.


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Piszesz, że żadne studia podyplomowe, nie dają uprawnień, by uczyć w gimnazjum i szkole średniej? Czy tylko te konkretne opisane przez trzydziestkę?

Ja niedawno skończyłam studia podyplomowe z informatyki i otrzymałam zaświadczenie, iż nabyłam kwalifikacje do nauczania informatyki na każdym poziomie. Podobnie sytuacja przedstawiała się z wieloma innymi przedmiotami, które kończyły koleżanki. Oczywiście były też studia podyplomowe, które konkretnie "mówiły", iż nadają kwalifikacje jedynie do pracy w szkole podstawowej.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Problem z tożsamością

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-26, 22:14

ms.elephant pisze:
Jethro Tull pisze: Jeśli sa to studia podyplomowe z j. polskiego to polskiego uczyć możesz ale w szkole podstawowej bo już w gimnazjum i w szkole średniej niestety nie.


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Piszesz, że żadne studia podyplomowe, nie dają uprawnień, by uczyć w gimnazjum i szkole średniej? Czy tylko te konkretne opisane przez trzydziestkę?

Ja niedawno skończyłam studia podyplomowe z informatyki i otrzymałam zaświadczenie, iż nabyłam kwalifikacje do nauczania informatyki na każdym poziomie. Podobnie sytuacja przedstawiała się z wieloma innymi przedmiotami, które kończyły koleżanki. Oczywiście były też studia podyplomowe, które konkretnie "mówiły", iż nadają kwalifikacje jedynie do pracy w szkole podstawowej.

Ja nie napisałem, że ŻADNE studia podyplomowe nie dają kwalifikacji. Każde studia studia podyplomowe dają kwalifikacje ale by móc uczyć po danej podyplomówce to najpierw trzeba mieć kwalifikacje do zatrudnienia w danym typie szkoły. Przykładowo.. masz mgr z polskiego a nie ma z tego przedmiotu godzin to wtedy po podyplomówce z informatyki możesz jej uczyć w SP, gimnazjum i szkole średniej.. ale jak miałabyć ukończone np. mgr nauczanie zintegrowane czyli klasy 1-3 w SP i podyplomówke z informatyki to mogłabyc uczyć tej informatyki tylko w SP ale juz nie w gimnazjum czy szkole średniej bo nie ma tam przedmiotu kształcenie zintegrowane... i tak jest w przypadku trzydziestki

nie wiem czy jasno to napisałem ?

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ms.elephant » 2008-08-26, 22:21

Ups. Właśnie tak mam. Ukończoną magisterkę z pedagogiki wczesnoszkolnej i studia podyplomowe z informatyki. Powiedziano mi, że właśnie te studia podyplomowe nadają mi kwalifikacji do nauczania również w innych szkołach, niż podstawówka. Dokładnie: nadają kwalifikacje do nauczania informatyki na wszystkich szczeblach nauczania. :(
Co teraz radzisz? Można to gdzieś jeszcze sprawdzić?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-26, 22:37

ms.elephant pisze:Ups. Właśnie tak mam. Ukończoną magisterkę z pedagogiki wczesnoszkolnej i studia podyplomowe z informatyki. Powiedziano mi, że właśnie te studia podyplomowe nadają mi kwalifikacji do nauczania również w innych szkołach, niż podstawówka. Dokładnie: nadają kwalifikacje do nauczania informatyki na wszystkich szczeblach nauczania. :(
Co teraz radzisz? Można to gdzieś jeszcze sprawdzić?

no te studia dają Ci prawo do nauczania we wszystkich szczeblach nauczania ale problem jest z studiami magisterskimi bo moim zdaniem możesz obecnie uczyc informatyki tylko w SP.
przepis rozporządzenia o kwalifikacjach mówi, że kwalifikacje posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć (w rozumieniu w danym typie szkoły bo nie ma w gim i szkole średniej przedmiotu Kszt zinteg. którego mogłabyś tam nauczać - przyp. mój), która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

Tak jest moim zdaniem

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ms.elephant » 2008-08-26, 22:45

Dziękuję bardzo za odpowiedź Jethro Tull. Ewidentnie uczelnia wprowadziła więc nas w błąd. Cieszę się, że chociaż na forum mamy kogoś kompetentnego. Już wielokrotnie "podpierałam się" Twoimi wypowiedziami. Jestem pod dużym wrażeniem. Dzięki :)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-26, 22:48

ms.elephant pisze:Dziękuję bardzo za odpowiedź Jethro Tull. Ewidentnie uczelnia wprowadziła więc nas w błąd. Cieszę się, że chociaż na forum mamy kogoś kompetentnego. Już wielokrotnie "podpierałam się" Twoimi wypowiedziami. Jestem pod dużym wrażeniem. Dzięki :)

Uczelnia nie wprowadziła w błąd..Skąd niby uczelnia miała wiedzieć jakie kto ma studia magisterskie, co najwyżej użyli skrótu myślowego nie tłumacząć przepisów dokładnie.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Cytryn » 2008-08-27, 11:29

To i ja chciałabym się upewnić...

Mam mgr wych. muzycznego i podyplomówkę z jęz. polskiego.

Muzyka jest obecnie tylko w sp i gimn. Czy to znaczy, że mogę uczyć j.polskiego jedynie
w sp i gimn., czy też mogę w szkole średniej...?

I czy jeśli, powiedzmy skończyłabym podyplomówkę "kulturoznawstwo"- to mogłabym mając mgr z wych. muz. uczyć tego przedmiotu w szkole średniej, czy nie...?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-27, 19:58

Cytryn pisze:To i ja chciałabym się upewnić...

Mam mgr wych. muzycznego i podyplomówkę z jęz. polskiego.

Muzyka jest obecnie tylko w sp i gimn. Czy to znaczy, że mogę uczyć j.polskiego jedynie
w sp i gimn., czy też mogę w szkole średniej...?

I czy jeśli, powiedzmy skończyłabym podyplomówkę "kulturoznawstwo"- to mogłabym mając mgr z wych. muz. uczyć tego przedmiotu w szkole średniej, czy nie...?


moim zdaniem w szkole średniej nie, chyba że artystycznej gdzie jest muzyka. Podobnie i kulturoznawstwem jako podyplomówka też nie


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron