kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

KANWA
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-30, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KANWA » 2016-07-01, 08:38

Dziękuję, moje wątpliwości dotyczą tego, że jak przeczytałam wcześniej, mając mgr z nauczania zintegrowanego, to robiąc jakąkolwiek podyplomówke, mogę uczyć tylko w szkole podstawowej, bo tu mam niejako ,,podstawę", Co do dyrektora, to ostatnio slyszalam o przypadku, w którym rozstrzygnięto taką sytuację(jak moje wykszt. mianowany z zarządzaniem, kandydat na dyr, zespołu szkół (SP I G), ę czym inne są kwalifikacje na dyrektora ZS, a czym innym kwalifikacje nauczyciela ZS. Konkurs unieważniono. Pozdrawiam

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-07-01, 11:00

Jak widać - co kraj, to obyczaj (jeśli chodzi o "kwalifikacje na dyrektora")- czyt. układy decydują.
Co do informatyki (czy: zajęć komputerowych), znam osobę mającą kierunkowe wykształcenie :pedagogika wczesnoszkolna, która po podyplomówce uczy informatyki w gimnazjum, więc chyba...można.
W praktyce- decyduje dyrektor.

KANWA
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-30, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: KANWA » 2016-07-01, 14:34

Dziękuję za odpowiedż, mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakaś wymagana liczba godzin na studiach podyplomowych czy to już zniesiono? kiedy podyplomówka nie nadaje nowych kwalifikacji? Może naiwne pytania ale nurtujące mnie.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-07-01, 16:01

Zdaje się, że do chyba 2009 roku był taki zapis o 3-semestralnych studiach podyplomowych i 350 godzinach, ale potem to zniknęło. Ale pewna nie jestem, trzeba sprawdzić.
Niestety, to się zmienia jak w kalejdoskopie. Dzisiaj coś kończysz, za parę lat okazuje się, że to nie daje kwalifikacji bo nazwa nie ta, ilość godzin nie ta i bye,bye. Nie wiem, czy gdziekolwiek w Europie jest jeszcze tak absurdalna sytuacja.

wichura77
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-28, 21:31
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: wichura77 » 2016-07-04, 11:43

wichura77 pisze:Dobry wieczór,

pytanie odnośnie nauczania podstaw przedsiębiorczości oraz ekonomii w praktyce.
Ukończyłem licencjat, kierunek ekonomia, specjalność ekonomika menedżerska.
Ukończyłem magistra, kierunek finanse i rachunkowość, specjalność: bankowość i doradztwo finansowe
Wiadomo na każdym z tych kierunków była omawiana szeroko przedsiębiorczość i generalnie ekonomia, szczególnie na licencjacie. Mgr bardziej skupione było generalnie na finansach przedsiębiorstw, produktach bankowych i doradztwie.
Czy jeżeli skończę podyplomowe przygotowanie pedagogiczne wraz z obowiązkową 150 godzinną praktyką będę mógł nauczać w/w przedmioty ?


ponawiam moje pytanie. Czy licencjat ekonomia (spec. ekonomika menedżerska), mgr finanse i rachunkowość (bankowość i doradztwo finansowe) + przygotowanie pedagogiczne = możliwość nauczania przedsiębiorczości i podstaw ekonomii ?

1Marcin1
Posty: 2
Rejestracja: 2016-07-05, 03:33
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: 1Marcin1 » 2016-07-05, 03:38

Witam wszystkich serdecznie:-)
Czy po ukończeniu studiów, zarówno licencjackich, jak i magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość oraz po zrobieniu kursu pedagogicznego będę posiadał uprawnienia do nauczania matematyki w szkole podstawowej? Jeżeli nie, to jakie jeszcze uprawnienia musiałbym posiadać?

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: julka8 » 2016-07-05, 10:33

studia z matematyki - np podyplomowe.

Monika7729
Posty: 1
Rejestracja: 2016-07-05, 18:09
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Monika7729 » 2016-07-05, 18:15

Witam serdecznie proszę o pomoc skończyłam 5letnie studia magisterskie pedagogiki społecznej teraz chciałabym zacząć podyplomowe studia pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.Problem w tym że nie wiem jak to jest z tym przygotowaniem pedagogicznym czy je posiadam bo na dyplomie nie mam takiej informacji a studia kończyłam ponad 10lat temu pomóżcie proszę bo mam mętlik:-(

Awatar użytkownika
kinguska01
Posty: 18
Rejestracja: 2016-07-05, 21:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: kinguska01 » 2016-07-05, 22:10

Monika7729 pisze:Witam serdecznie proszę o pomoc skończyłam 5letnie studia magisterskie pedagogiki społecznej teraz chciałabym zacząć podyplomowe studia pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.Problem w tym że nie wiem jak to jest z tym przygotowaniem pedagogicznym czy je posiadam bo na dyplomie nie mam takiej informacji a studia kończyłam ponad 10lat temu pomóżcie proszę bo mam mętlik:-(

Rozporządzenie o kwalifikacjach:
§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
3) przygotowaniu pedagogicznym - należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego;
Najlepszy nauczyciel to ten, który pokaże ci, gdzie patrzeć, ale nie powie ci, co widzieć.
~Alexandra K. Trenfor

1Marcin1
Posty: 2
Rejestracja: 2016-07-05, 03:33
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: 1Marcin1 » 2016-07-06, 18:01

julka8 pisze:studia z matematyki - np podyplomowe.


Dziękuję za odpowiedź:-) A istnieje możliwość zrobienia podyplomówki z matematyki razem z kursem pedagogicznym?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-07-06, 19:12

No to raczej ciężko- podwójne podyplomówki...Ale chyba w Łodzi można online. Znam osobę, która w ten sposób dwie podyplomowki robiła naraz i dała radę.

joaskad
Posty: 1
Rejestracja: 2016-07-25, 20:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: joaskad » 2016-07-25, 20:36

Witam :D Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, bo jeżeli wejdą w życie zmiany i szkoła będzie 8+4 to trochę obawiam się czy będę mogła uczyć w SP czy LO. W 2005 roku skończyłam licencjat z nauczania matematyki i fizyki (w SP i gimn.) oraz w 2007 ukończyłam studia magisterskie z matematyki (z przygotowaniem pedagogicznym). Czyli mogę uczyć matematyki na każdym poziomie, fizyki w gimnazjum. Od 10 lat uczę matematyki i fizyki w gimnazjum, ale obawiam się, że jeżeli gimnazjów już nie będzie i będę musiała poszukać etatu w nowej wersji SP (gdzie jest fizyka) to nie będę już miała, w imię nowych przepisów o kwalifikacjach n-li, kwalifikacji do nauczania fizyki w SP. Zastanawiam się czy nie skończyć podyplomówki z fizyki, aby mieć pełne kwalifikacje, ale z drugiej strony kasy trochę szkoda, bo może te moje kwalifikacje jednak wystarczą? Ktoś mi coś podpowie lub poradzi?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-07-26, 11:25

Niestety, obawiam się, że nikt Ci nie doradzi. Po prostu nikt nie wie, nie ma nowych rozporządzeń i jest jedna wielka niewiadoma. W podobnej sprawie pisałam do MEN i kuratorium, bo też nie wiem, czy się "dokwalifikowywać", ale oczywiście nikt mi nie odpowiedział. Pozostaje czekać.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Chien » 2016-08-02, 21:28

Dokładnie tak dotyczy to całej grupy osób. Np ja mam uprawnienia do nauczania WOS i historii w szkołach ponadpodstawowych, czyli gimnazjum, szkoła średnia i zawodowe. W związku z planowanymi zmianami także nie mam pojęcia jak to zostanie potraktowane. Gdybym miał obstawiać to raczej tych uprawnień mieć nie będziemy, ale to strzał w ciemno.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2016-08-03, 10:26

Myślę dokładnie tak samo. Poodbierają nam kwalifikacje i zapewne wymyślą jakieś nowe studia czy kursy, za które trzeba będzie ponownie zapłacić, jeśli człowiek będzie chciał ocalić swoje "godzinki".


Wróć do „Prawo oświatowe”