kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nomika
Posty: 2
Rejestracja: 2015-08-24, 18:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: nomika » 2017-10-24, 16:33

Uznanie przygotowanie pedagogicznego.
Posiadam studia licencjackie z pedagogiki resocjalizacyjnej, studia magisterskie z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej oraz podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Przez 2 lata (zaczynając od 2014) pracowałam jako wychowawca świetlicy. W tym roku zostałam zatrudniona jako wychowawca grupy przedszkolnej. Czy posiadam przygotowanie pedagogiczne, aby nauczać w grupie przedszkolnej?

wichura77
Posty: 3
Rejestracja: 2016-06-28, 21:31
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: wichura77 » 2018-04-29, 11:41

Witam,
ukończyłem licencjat z Ekonomii Menedżerskiej, magisterkę z Finansów i Rachunkowości oraz podyplomowe Przygotowanie Pedagogiczne. Wiem, że mogę nauczać przedmiotów zawodowych oraz w liceach Podstaw Przedsiębiorczości, jednak strasznie ciężko jest znaleźć pracę, ponieważ inni nauczyciele np. Historii dorabiają sobie podyplomowe by złapać cały etat. W związku z tym chciałbym się trochę przebranżowić.
Czy jeśli zrobiłbym podyplomowe z Wychowania Fizycznego mógłbym zostać nauczycielem W-F ?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2018-04-29, 12:17

Tak.
Nie wiem tylko, jak z zatrudnieniem wuefistów po podyplomówce w szkołach średnich. Jeśli chodzi o inneprzedmioty, to chociaż na dyplomie ukończenia jest napisane "ma kwalifikacje do nauczania we wszystkich typach szkół", w praktyce rzadko który dyrektor szkoły średniej zatrudni kogoś takiego (raczej po kierunkowych studiach). Musisz się zorientować, jak jest w przypadku w-fu. Powodzenia.

ehhe
Posty: 42
Rejestracja: 2012-07-18, 16:09
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ehhe » 2018-06-26, 18:18

Natknąłem się dziś w portalu Money.pl na artykuł, w którym wyczytałem, że:

"... Ministerstwo Edukacji Narodowej chce utrudnić dostęp do tego zawodu - prawo do pracy w roli nauczyciela mają otrzymać tylko osoby, które skończyły 5-letnie studia na uczelni posiadającej nadane przez MEN uprawnienia do kształcenia nauczycieli."

Nie pracuję jeszcze w szkole, być może nie jestem na bieżąco. Coś ktoś wie?

Jak rozumiem, prawo nie działa wstecz i jak już ktoś zdobył kwalifikacje pedagogiczne na podyplomówce, to będą ważne?

wiczers
Posty: 23
Rejestracja: 2017-09-22, 18:32
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: wiczers » 2018-06-27, 11:55

ehhe pisze:Natknąłem się dziś w portalu Money.pl na artykuł, w którym wyczytałem, że:

"... Ministerstwo Edukacji Narodowej chce utrudnić dostęp do tego zawodu - prawo do pracy w roli nauczyciela mają otrzymać tylko osoby, które skończyły 5-letnie studia na uczelni posiadającej nadane przez MEN uprawnienia do kształcenia nauczycieli."

Nie pracuję jeszcze w szkole, być może nie jestem na bieżąco. Coś ktoś wie?

Jak rozumiem, prawo nie działa wstecz i jak już ktoś zdobył kwalifikacje pedagogiczne na podyplomówce, to będą ważne?



Ja robiłem w tym roku podyplomówkę z matematyki i coś nam wykładowca o tym wspominał. Z tego co wiem to jeszcze nie weszło w życie i oczywiście prawo nie działa wstecz, więc nabyte kwalifikacje są nadal aktualne. Miejmy nadzieję, że ten pomysł nie przejdzie bo inaczej strzelą sobie w kolano, ponieważ zacznie brakować wielu nauczycieli.

Pozdrawiam
Jacek

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2018-06-30, 11:37

Prawo nie działa wstecz ale tylko w przypadku nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego mianowany lub dyplomowany. Już wielokrotnie w rozporządzeniu o kwalifikacjach nauczycieli było tak, że nabyte kwalifikacje zachowują tylko ci nauczyciele, z pozostałych nowe przepisy obowiązują od razu. Można więc stracić kwalifikacje z dnia na dzień.

ehhe
Posty: 42
Rejestracja: 2012-07-18, 16:09
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ehhe » 2018-06-30, 23:33

Znalazłem informację, że MEN przygotował dla MNISW rekomendacje do zmian w systemie kształcenia nauczycieli, m.in.

"Kształcenie nauczycieli wszystkich typów szkół powinno być prowadzone zawsze w cyklu 5-letnim"

więcej można poczytać tutaj:
http://www.rp.pl/Nauczyciele/303269943- ... cieli.html (artykuł z 26.03.2018)

czytamy tam, że:

"rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zostanie skonstruowane w taki sposób, aby nowe wymagania dotyczyły wyłącznie nauczycieli, którzy będą uzyskiwali kwalifikacje po wejściu w życie przepisów ustawy i nowych rozporządzeń."

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Multifachlehrer » 2018-08-05, 04:31

O studia podyplomowe nie ma co się obawiać - będą, jak najbardziej kontynuowane. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdraża wiele europejskich standardów kształcenia (niektóre, jak zwykle z „wersją polską”), w których wymaganym elementem kształcenia ustawicznego (także i dla nauczycieli, chcących nabyć lub uzupełnić kwalifikacje pedagogiczne/do nauczania kolejnego przedmiotu) są studia podyplomowe. To nie zniknie.

To tak samo, jak straszono, że nie będzie już możliwości kształcenia się poprzez kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli; że ośrodki doskonalenia nauczycieli zostaną zlikwidowane. A wszystko przejmą uczelnie wyższe. Pogadali, popisali, a wszystko i tak poszło swoją indywidualna drogą. Owszem kursy kwalifikacyjne do nauczania przedmiotów zostały wyparte przez studia podyplomowe (ale to jest już znak czasu i wymogi europejskie, dzięki którym wykształcenie jest uznawane za granicą; chociaż trochę szkoda tych kursów, bo bardzo dobrze przygotowywały do nauczania przedmiotów). Ale za to MEN zaraz po tym oświadczył, iż będą nadal (ze wznowionym programem) prowadzone kursy kwalifikacyjne z zarządzania oświatą, pedagogiczno-metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego/niemieckiego/…, wczesnego nauczania języka angielskiego/niemieckie/…, dla nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu pracujących z młodzieżą niepełnosprawną.

Od czasu do czasu dziennikarze różnych portali (nie mających pewnych źródeł, albo bazujących na jakiś plotach nie wiadomo od kogo) piszą różne pseudo-sensacje. Trzeba na to uważać. Wystarczy przeczytać niektóre artykuły, aby się o tym przekonać.

Jedynym pomysłem, jakim kierowało się MNiSW z inicjatywy MEN-u, jest wprowadzenie jednolitych studiów magisterskich z Pedagogiki z 2 specjalizacji: „edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym” oraz „pedagogika specjalna”. Pozostałe pedagogiki pozostałby w systemie bolońskim (studia I i II stopnia). Stwierdzono (nie wiem, na jakiej podstawie), że „nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego uzyskują pełne kwalifikacje po otrzymaniu tytułu licencjata i nie widzą potrzeby dalszych studiów”. Przyznam szczerze, że nie znam ani jednego nauczyciela kl. 0-III, który by nie chciał robić studiów uzupełniających (magisterskich). Mam do czynienia z nauczycielami I etapu edu. z różnych miast i wiosek, i wszyscy z nich mają tytuł magistra.

Zawsze jestem zadania, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.


Studia podyplomowe dają pełne uprawnienia do nauczania przedmiotu.
Obowiązuje zasada, iż:

1) absolwent studiów I stopnia z przygotowaniem pedagogicznym, po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskuje uprawniania do nauczania przedmiotu na I i II etapie edukacyjnym;
2) absolwent studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym, po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskuje uprawniania do nauczania przedmiotu na wszystkich etapach edukacyjnych.

Ważna sprawa - zanim się zapiszecie na studia podyplomowe:
1) zwróćcie szczególną uwagę na nazwę studiów podyplomowych (uczelnie niestety mają prawo formułować fantazyjne nazwy, ale to Wy będziecie musieli się tłumaczyć z takiej nazwy) - w razie wątpliwości pytajcie o dokładną nazwę kierunku i sugerujcie poprawę zapisu (jeżeli nie będzie odzewu, albo „nie da się”), to radziłbym wybrać inną uczelnię. Są uczelnie, które biorą to pod uwagę (przede wszystkim te, które wyspecjalizowały się w kształceniu nauczycieli).

2) zwróćcie się z prośbą o przesłanie Wam ramowego planu studiów - takiego, jaki będzie wydrukowany na drugiej stronie świadectwa ukończenia studiów. To nie jest tajemnica - macie do tego prawo. Nie należy kupować (tudzież płacić za) kota w worku.

3) 3-semestralne studia podyplomowe (kwalifikacyjne) powinny mieć co najmniej 350 godzin, ale nie jest to obligatoryjne. Taki wymóg był kiedyś (po reformie 1999 do ok. roku 2007) - MEN zastosował taki zapis w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Po reformie szkolnictwa wyższego w 2007 r. MNiSW zniosło taki wymóg, określając, że każda uczelnia układa własny program studiów, a studia podyplomowe dają pełne kwalifikacje. Do tych wytycznych MEN dostosował rozporządzenie o kwalifikacjach w 2009 r. i potwierdził je obecnie rozporządzeniem w 2017 r.

4) pamiętajcie, że o kwalifikacjach decyduje nazwa studiów - dotyczy to świadectw ukończenia studiów podyplomowych wydanych po 2012 r. (nie ma w dolnej części dokumentu, jak w przypadku świadectwa kursu kwalifikacyjnego, zapisu o uzyskaniu kwalifikacji do nauczania plastyki/historii/… ).

5) w wykazie przedmiotów musi się znaleźć:
a) dydaktyka/metodyka (nauczania) plastyki/historii/…

Dobrze, jeżeli jest możliwość określenia etapu edukacyjnego
+ dydaktyka historii w szkole podstawowej,
+ dydaktyka historii w szkole średniej/ponadpodstawowej/w liceum
lub
+ dydaktyka historii - II etap edukacyjny
+ dydaktyka historii - III etap edukacyjny (Gim i LO)

b) praktyka pedagogiczna - co najmniej 60 godzin.

6) studia podyplomowe (3-semestralne) muszą liczyć nie mniej niż 60 pkt. ECTS.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Multifachlehrer » 2018-08-05, 04:35

wichura77 pisze:Witam,
ukończyłem licencjat z Ekonomii Menedżerskiej, magisterkę z Finansów i Rachunkowości oraz podyplomowe Przygotowanie Pedagogiczne. Wiem, że mogę nauczać przedmiotów zawodowych oraz w liceach Podstaw Przedsiębiorczości, jednak strasznie ciężko jest znaleźć pracę, ponieważ inni nauczyciele np. Historii dorabiają sobie podyplomowe by złapać cały etat. W związku z tym chciałbym się trochę przebranżowić.
Czy jeśli zrobiłbym podyplomowe z Wychowania Fizycznego mógłbym zostać nauczycielem W-F ?


Mając ukończone studia II stopnia/jednolite studia magisterskie + przygotowanie pedagogiczne + studia podyplomowe „Wychowanie fizyczne” („Wychowanie fizyczne w szkole”, „Wychowanie fizyczne - dydaktyka nauczania przedmiotu”, „Nauczyciel wychowania fizycznego”, „Nauczanie wychowania fizycznego” - te nazwy studiów podyplomowych są jak najbardziej uznawne) ma się pełne uprawnienia do nauczania wf-u we wszystkich typach szkół.

Obowiązują następujące zasady wprowadzone od 2012 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zatwierdzone przez MEN:

1) absolwent studiów I stopnia (+ przygotowanie pedagogiczne) po ukończeniu studiów podyplomowych mam uprawnienia do nauczania na I i II etapie edukacyjnym (kl. 0-VIII SP).

2) absolwent studiów II stopnia / jednolitych studiów mgr. (+ przygotowanie pedagogiczne) po ukończeniu studiów podyplomowych ma uprawnienia do nauczania na wszystkich etapach edukacyjnych (przedszkole, SP, Gim, LO, T, BS I, BS II).

Należy zwracać szczególną uwagę na nazwę studiów podyplomowych, ponieważ one bezpośrednio decydują o tym, czy ma się uprawnienia. Na nowych świadectwach ukończenia studiów podyplomowych nie ma (jak w przypadku świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego) zapisu typu „uzyskał/-a kwalifikacje do nauczania wychowania fizycznego we wszystkich typach szkół”. Druga rzecz, która decyduje o kwalifikacjach to wykaz przedmiotów.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

nauczycielka_angielskiego
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-07, 16:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: nauczycielka_angielskiego » 2018-08-07, 16:55

Dzień dobry,
od 1 września 2001 roku uczę w szkole podstawowej języka angielskiego -mam 'magisterkę' z psychologii i licencjat z 2010 z angielskiego (plus z 2000r. CAE i roczny kurs kwalifikacyjny z jęz.ang)
Rozumiem, że od września 2020 nic się dla mnie nie zmienia i nadal mogę uczyć?
I jeszcze jedno - poproszę o link do tych rozporządzeń, z których wynika, że coś się zmienia w 2020 r. z tego, co rozumiem zmienia się tylko dla nauczycieli języka w przedszkolach (§30)

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Multifachlehrer » 2018-08-08, 05:16

nauczycielka_angielskiego pisze:Dzień dobry,
od 1 września 2001 roku uczę w szkole podstawowej języka angielskiego -mam 'magisterkę' z psychologii i licencjat z 2010 z angielskiego (plus z 2000r. CAE i roczny kurs kwalifikacyjny z jęz.ang)
Rozumiem, że od września 2020 nic się dla mnie nie zmienia i nadal mogę uczyć?
I jeszcze jedno - poproszę o link do tych rozporządzeń, z których wynika, że coś się zmienia w 2020 r. z tego, co rozumiem zmienia się tylko dla nauczycieli języka w przedszkolach (§30)


Obowiązującym aktem prawnym {na podstawie, którego określa się kwalifikacje nauczycieli) jest Rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z 1 sierpnia 2017 r.
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1575/1

Z Pani opisu wynika, że posiada Pani podwójne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. :D

W Pani przypadku mają zastosowanie:

1) §12 ust. 1 ppkt 3 lit. a - jednolite studia magisterskie z Psychologii + certyfikat zaawansowanej znajomości jęz. angielskiego CAE + pedagogiczno-metodyczny kurs kwalifikacyjny z języka angielskiego (uprawnienia do nauczania we wszystkich typach szkół).

2) §29 ust. 2 ppkt 1 lit. a - studia licencjackie z Filologii angielskiej (przypuszczam, że miała Pani spec. nauczycielską, jeżeli nie, to wspomniany kurs kwalifikacyjny daje przygotowanie pedagogiczne do jęz. ang.) ukończone w standardzie kształcenia nauczycieli przed reformą 2012 r. (uprawnienia do nauczania we wszystkich typach szkół).


W związku z powyższym mogę śmiało stwierdzić, że Pani posiada pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach, szkole podstawowe, gimnazjum, liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I i II stopnia oraz w szkołach policealnych.

Panią nie dotyczy §30. Zmiany w 2020 r. dotyczą jedynie nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy chcą uczyć np. języka angielskiego - będą musieli mieć przygotowanie pedagogiczne do nauczania jęz. angielskiego + certyfikat językowy.

A Pani może już spokojnie relaksować się na wakacjach! :D
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

JarodMG
Posty: 9
Rejestracja: 2018-08-25, 20:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: JarodMG » 2018-08-25, 20:37

Multifachlehrer pisze:Studia podyplomowe dają pełne uprawnienia do nauczania przedmiotu.

2) absolwent studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym, po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskuje uprawniania do nauczania przedmiotu na wszystkich etapach edukacyjnych.

[b]Ważna sprawa - zanim się zapiszecie na studia podyplomowe:

1) zwróćcie szczególną uwagę na nazwę studiów podyplomowych (uczelnie niestety mają prawo formułować fantazyjne nazwy, ale to Wy będziecie musieli się tłumaczyć z takiej nazwy) - w razie wątpliwości pytajcie o dokładną nazwę kierunku i sugerujcie poprawę zapisu (jeżeli nie będzie odzewu, albo „nie da się”), to radziłbym wybrać inną uczelnię. Są uczelnie, które biorą to pod uwagę (przede wszystkim te, które wyspecjalizowały się w kształceniu nauczycieli).

2) zwróćcie się z prośbą o przesłanie Wam ramowego planu studiów - takiego, jaki będzie wydrukowany na drugiej stronie świadectwa ukończenia studiów. To nie jest tajemnica - macie do tego prawo. Nie należy kupować (tudzież płacić za) kota w worku.

3) 3-semestralne studia podyplomowe (kwalifikacyjne) powinny mieć co najmniej 350 godzin, ale nie jest to obligatoryjne. Taki wymóg był kiedyś (po reformie 1999 do ok. roku 2007) - MEN zastosował taki zapis w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Po reformie szkolnictwa wyższego w 2007 r. MNiSW zniosło taki wymóg, określając, że każda uczelnia układa własny program studiów, a studia podyplomowe dają pełne kwalifikacje. Do tych wytycznych MEN dostosował rozporządzenie o kwalifikacjach w 2009 r. i potwierdził je obecnie rozporządzeniem w 2017 r.

4) pamiętajcie, że o kwalifikacjach decyduje nazwa studiów - dotyczy to świadectw ukończenia studiów podyplomowych wydanych po 2012 r. (nie ma w dolnej części dokumentu, jak w przypadku świadectwa kursu kwalifikacyjnego, zapisu o uzyskaniu kwalifikacji do nauczania plastyki/historii/… ).

5) w wykazie przedmiotów musi się znaleźć:
a) dydaktyka/metodyka (nauczania) plastyki/historii/…

Dobrze, jeżeli jest możliwość określenia etapu edukacyjnego
+ dydaktyka historii w szkole podstawowej,
+ dydaktyka historii w szkole średniej/ponadpodstawowej/w liceum
lub
+ dydaktyka historii - II etap edukacyjny
+ dydaktyka historii - III etap edukacyjny (Gim i LO)

b) praktyka pedagogiczna - co najmniej 60 godzin.

6) studia podyplomowe (3-semestralne) muszą liczyć nie mniej niż 60 pkt. ECTS.


Dziękuję za bardzo rzeczową wypowiedź.

Pytanie - czy pierwszymi studiami podyplomowymi z przygotowaniem pedagogicznym można zrobić uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów - np. matematyki i informatyki (oczywiście zakładamy, że ktoś ma przygotowanie merytoryczne z tych dwóch przedmiotów). Czy wówczas praktyki muszą być podwójne z tych dwóch przedmiotów? Czy wystarczy, że na liście przedmiotów będzie "dydaktyka matematyki" oraz "dydaktyka informatyki"?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2018-08-26, 08:53

Można zrobić studia podyplomowe z dwóch przedmiotów, ale wtedy praktyki muszą być podwójne - 120 godzin z matematyki i 120 godzin z informatyki. Chodzi tu oczywiście o studia nadające przygotowanie pedagogiczne. Studia podyplomowe do nauczania kolejnego przedmiotu mają tylko 60 godzin praktyk dydaktycznych, ale można być na nie przyjętym dopiero po zdobyciu przygotowania pedagogicznego.

JarodMG
Posty: 9
Rejestracja: 2018-08-25, 20:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: JarodMG » 2018-08-26, 12:12

Już chyba rozumiem tę logikę...

Proszę tylko potwierdzić czy dobrze rozumiem.... Do każdego przedmiotu trzeba mieć nie tylko ogólne przygotowanie pedagogiczne oraz merytoryczne (studia kierunkowe lub minimum przedmiot na studiach w grupie kierunkowych lub ogólnych), ale także dydaktyczne (60h dla każego tzw. drugiego przedmiotu). Przygotowanie dydaktyczne z danego przedmiotu można zrobić tylko na studiach podyplomowych, które muszą trwać 3 semestry!

Czyli jeśli nauczyciel plastyki chce uczyć matmy to idzie sobie na 3-semestralne studia nauczania matematyki. Na tych studiach (zgodnie z tym rozporządzeniem: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0120000131 ) wystarczy, że ma 60 godzin przedmiotu "dydaktyka matematyki" oraz później zrobi 60h praktyk z matmy. Do tego musi zaliczyć przygotowanie merytoryczne z matematyki na tych studiach. I wówczas wszystko się zgadza.

Co jeśli matmy chce uczyć nauczyciel fizyki (mgr fizyki), który przecież ma (zgodnie z rozporządzeniem z 2017) kwalifikacje merytoryczne do nauczenia matematyki? Musi on iść na te same studia co ten nauczyciel plastyki. Musi płacić za 3 semestry i od nowa uczyć się merytorycznie matmy, pomimo, że brakuje mu tylko 60h praktyk oraz zaliczenia przedmiotu 60h - "Dydaktyka matematyki". Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Myślałem, że te 60h dydaktyki drugiego przedmiotu to jakaś tajemna wiedza, bez której nawet doświadczony nauczyciel nie może uczyć drugiego przedmiotu. Ale gdzie tam... Czytam programy tego przedmioty i wychodzi, że przez te 60h są omawiane np. programy nauczania. Czyli coś co i tak się zmienia co jakiś czas, a ktoś po studiach wyższych powinien sobie z tym poradzić.

Czy ministerstwo ma na celu zniechęcenie do nauczania drugiego przedmiotu? Czy chodzi o to, aby wyciągać te 3-4 tysiące od nauczycieli za studia podyplomowe?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2018-08-26, 12:38

Tak. Mimo że fizyk miał na studiach sporo matematyki, to formalnie kwalifikacji do nauczania matematyki nie ma, ani merytorycznych, ani pedagogicznych. Musi więc ukończyć osobne studia podyplomowe z matematyki. Nawet mgr fizyki nie ma z automatu przygotowania merytorycznego do nauczania matematyki, jeśli nie były to studia dwukierunkowe.
Są też inne absurdy: kończąc licencjat z filologii angielskiej ma się znajomość języka angielskiego na poziomie C1. Ale mając magistra z innego przedmiotu i licencjat z angielskiego nie ma się przygotowania merytorycznego do nauczania języka angielskiego w szkole średniej, gdyż znajomość języka na poziomie zaawansowanym (C2) można udokumentować tylko certyfikatem. Licencjat się nie liczy, mimo że poziom znajomości języka jest ten sam.


Wróć do „Prawo oświatowe”