kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-05, 09:05

shesherlock pisze:
belfegorr pisze:1) filologia angielska II stopnia jednocześnie z przygotowaniem pedagogicznym do gimnazjum i liceum
warto przy okazji zrobić przygotowanie pedagogiczne również do szkoły podstawowej za jednym zamachem, w tym będzie również 300 godzin praktyk. Obecnie przygotowanie pedagogiczne do gimnazjum i liceum to całkiem inna ścieżka niż przygotowanie pedagogiczne do szkoły podstawowej, które zdobywa się na licencjacie.
Nauki sporo, ale po zaliczeniu takiej kobyły nie są potrzebne żadne podyplomówki ani certyfikaty.


Jeśli dobrze rozumiem, jeśli wybiorę jedynie II stopien anglistyki, to nabędę tym samym kwalifikacje jedynie do nauczania w szkołach średnich? Czyli teoretycznie jeśli zalezy mi na uczeniu jedynie w liceum wystaczy że ukończe II stopien anglistyki? Nie musiałabym dorabiać do tego podyplomówki pedagogicznej? (bo ta upoważnia do nauczania w szkole podstawowej jedynie czy jak?)


Jak już wyżej napisałem, na II stopniu są dwa możliwe warianty:
- zdobycie przygotowania pedagogicznego tylko do gimnazjum i liceum
albo
- zdobycie przygotowania pedagogicznego do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
To, którą ścieżkę faktycznie można zrealizować, zależy tylko od uczelni.

A studia podyplomowe również są podzielone na 2 części:
A) przygotowanie pedagogiczne do szkoły podstawowej
B) przygotowanie pedagogiczne do gimnazjum i liceum
u
Jeśli ma się ukończony tylko licencjat, to można zrealizować tylko część A. W przypadku posiadania tytułu magistra można zrealizować osobno część A, osobno część B, albo części A i B jednocześnie. To również zależy od uczelni. Sam się spotkałem z sytuacją, gdy przygotowanie pedagogiczne do szkoły podstawowej uzyskałem na licencjacie (a magistra mam z innego kierunku), a na studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego musiałem jeszcze raz realizować cały moduł dla szkoły podstawowej i ponownie zdawać egzaminy z tych samych przedmiotów, bo uczelnia nie przewidywała zwolnień. Jedynie praktyki z licencjatu mi przepisali :)

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-05, 09:57

Ciekawa jestem czy pozwola mi pojsc sciezka pedagogiczna do szkol srednich na anglistyce 2stopnia rownolegle robiac podyplomowke pedagogiczna aby uzupelnic pedagogike podstawowkowa. To byla by najlepsza opcja.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-05, 11:25

shesherlock pisze:Ciekawa jestem czy pozwola mi pojsc sciezka pedagogiczna do szkol srednich na anglistyce 2stopnia rownolegle robiac podyplomowke pedagogiczna aby uzupelnic pedagogike podstawowkowa. To byla by najlepsza opcja.


Oczywiście, jest też taka opcja. Studia podyplomowe nie mają tutaj jednak żadnego związku ze studiami II stopnia - uczelnia musi dać możliwość skończenia filologii angielskiej II stopnia z przygotowaniem pedagogicznym do III i IV etapu nauczania, czyli gimnazjum i liceum. Podyplomówkę dającą kwalifikacje pedagogiczne do szkoły podstawowej można wtedy robić równolegle.

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-09, 19:17

Kochani, dostałam info z uczelni, że zwykła podyplomówka z przygotowania pedagogicznego do zawodu nauczyciela nie upoważni mnie do nauczania języka... czy to prawda, czy w rekrutacji siedzi ktoś niedoinformowany?

diquan
Posty: 58
Rejestracja: 2010-04-14, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: diquan » 2017-05-15, 17:58

Pytanie. Nauczyciel uczył danego przedmiotu ... z sukcesami ( konkursu, Zawody.. .z 15 lat) Miał już przydział godzin i w 80 % zgodnie z tym co robił do tej pory. Nastał nowy rok, a dyrektor ustalił w przydziale godzin, że ma teraz w 80 % świetlicę. Czy taki nauczyciel może coś zrobić. Na jego miejscu są nauczyciele, którzy tzw. wyników nie robili... czy musi zaakceptować takie stanowisko dyrektora w tej sprawie?
I jeszcze jedno pytanko. Nauczyciel uczył j. polskiego. Od nowego roku dostał świetlicę. Było łączenie szkół. Przyszedł Nowy dyrektor i swojemu dal Polski a nie swojemu świetlicę. Może Tak?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-15, 20:10

shesherlock pisze:Kochani, dostałam info z uczelni, że zwykła podyplomówka z przygotowania pedagogicznego do zawodu nauczyciela nie upoważni mnie do nauczania języka... czy to prawda, czy w rekrutacji siedzi ktoś niedoinformowany?


Tak, to prawda. Należy mieć jeszcze kwalifikacje merytoryczne do nauczania języka, czyli studia I stopnia z filologii danego języka, studia II stopnia z filologii danego języka lub certyfikat akceptowalny przez MEN zgodnie z rozporządzeniem o kwalifikacjach. Jeśli na studiach nie było ścieżki pedagogicznej, to oprócz tego należy ukończyć studia podyplomowe dające przygotowanie pedagogiczne do tego konkretnego języka. Przygotowanie pedagogiczne zdobyte do innego przedmiotu, np. matematyki, nie zalicza się.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-15, 20:11

diquan pisze:Pytanie. Nauczyciel uczył danego przedmiotu ... z sukcesami ( konkursu, Zawody.. .z 15 lat) Miał już przydział godzin i w 80 % zgodnie z tym co robił do tej pory. Nastał nowy rok, a dyrektor ustalił w przydziale godzin, że ma teraz w 80 % świetlicę. Czy taki nauczyciel może coś zrobić. Na jego miejscu są nauczyciele, którzy tzw. wyników nie robili... czy musi zaakceptować takie stanowisko dyrektora w tej sprawie?
I jeszcze jedno pytanko. Nauczyciel uczył j. polskiego. Od nowego roku dostał świetlicę. Było łączenie szkół. Przyszedł Nowy dyrektor i swojemu dal Polski a nie swojemu świetlicę. Może Tak?


Tak, w obu przypadkach dyrektor tak może, gdyż to dyrektor decyduje o tym kto jaki dostanie przydział, jeśli nauczyciel ma kwalifikacje do kilku przedmiotów/rodzajów zajęć. Jeśli nauczycielowi to nie pasuje, to jedyne, co może zrobić, to zwolnić się.

isa_bella
Posty: 5
Rejestracja: 2017-05-18, 21:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: isa_bella » 2017-05-18, 21:48

Witam! :)
Wiążę moją przyszłość z nauczaniem języka hiszpańskiego. Chciałabym zacząć już od września, jednak nie posiadam jeszcze pełnych kwalifikacji. Posiadam absolutorium na II stopniu filologii hiszpańskiej, ale będę się bronić dopiero we wrześniu. Niestety nie dam rady napisać pracy do lipca. :( To czysta formalność, język znam bardzo dobrze. W końcu są też ludzie bez tytułu po kolegiach...? Niestety tytuł licencjata mnie nie poratuje, bo mam go z zupełnie z innej dziedziny - z ekonomii. Czy byłaby jakaś szansa zatrudnienia od września w szkole publicznej? Jestem też w trakcie studium dające uprawnienia pedagogiczne, zostały mi tylko praktyki.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-20, 13:05

isa_bella pisze:Witam! :)
Wiążę moją przyszłość z nauczaniem języka hiszpańskiego. Chciałabym zacząć już od września, jednak nie posiadam jeszcze pełnych kwalifikacji. Posiadam absolutorium na II stopniu filologii hiszpańskiej, ale będę się bronić dopiero we wrześniu. Niestety nie dam rady napisać pracy do lipca. :( To czysta formalność, język znam bardzo dobrze. W końcu są też ludzie bez tytułu po kolegiach...? Niestety tytuł licencjata mnie nie poratuje, bo mam go z zupełnie z innej dziedziny - z ekonomii. Czy byłaby jakaś szansa zatrudnienia od września w szkole publicznej? Jestem też w trakcie studium dające uprawnienia pedagogiczne, zostały mi tylko praktyki.
Będę wdzięczna za odpowiedź.


Jest możliwość zatrudnienia, ale pod warunkiem, że nie zgłosi się żaden nauczyciel z kwalifikacjami ani do szkoły ani do urzędu pracy. W przeciwnym wypadku taki nauczyciel ma pierwszeństwo w zatrudnieniu, gdyż Pani na dzień 1.09 nie będzie miała żadnych kwalifikacji, ani merytorycznych, ani też pedagogicznych. Aby uczyć języka hiszpańskiego należy mieć przygotowanie pedagogiczne do języka hiszpańskiego, przygotowanie do innego przedmiotu nie liczy się. Licencjat z ekonomii może dawać możliwość nauczania przedmiotów zawodowych ekonomicznych w technikum, zależy to od zakresu studiów. Do nauczania przedmiotów zawodowych też trzeba mieć przygotowanie pedagogiczne konkretnie do przedmiotów zawodowych ekonomicznych. Niemniej jednak istnieje w takim wypadku możliwość zatrudnienia bez przygotowania pedagogicznego i rozpoczęcie stażu na nauczyciela kontraktowego, ale konieczne będzie uzupełnienie kwalifikacji pedagogicznych w terminie roku, w szczególnych wypadkach - dwóch lat.

Rybka303
Posty: 3
Rejestracja: 2017-05-24, 08:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Rybka303 » 2017-05-24, 08:15

Od 2005 roku pracuję jako nauczyciel języka angielskiego najpierw w liceum ogólnokształcącym a od 2009 w technikum. W 2004 r. ukończyłam kolegium nauczycielskie na UG, w 2008 kulturoznawstwo specjalizacja amerykanistyka. Teraz okazuje się że podobno nie mam uprawnień do pracy w szkole średniej. Kuratorium zakwestionowało moje uprawnienia podczas oceny arkusza organizacyjnego na przyszły rok. Jestem nauczycielem mianowanym, egzaminatorem maturalnym. Nikt wcześniej nigdy nie wspominała że nie mam uprawnień. Czy ktoś się może orientuje jak to faktycznie wygląda?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-24, 14:54

Rybka303 pisze:Od 2005 roku pracuję jako nauczyciel języka angielskiego najpierw w liceum ogólnokształcącym a od 2009 w technikum. W 2004 r. ukończyłam kolegium nauczycielskie na UG, w 2008 kulturoznawstwo specjalizacja amerykanistyka. Teraz okazuje się że podobno nie mam uprawnień do pracy w szkole średniej. Kuratorium zakwestionowało moje uprawnienia podczas oceny arkusza organizacyjnego na przyszły rok. Jestem nauczycielem mianowanym, egzaminatorem maturalnym. Nikt wcześniej nigdy nie wspominała że nie mam uprawnień. Czy ktoś się może orientuje jak to faktycznie wygląda?


Wzięte z rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli z 2009 r.:

2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w § 2 ust. 1, § 3, 4 i 9, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych, posiada osoba, która:
3) ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi obcemu

Z tego wynika, że kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w liceum i technikum są. Wiadomo, co konkretnie zakwestionowało kuratorium? Jakich dokładnie kwalifikacji brakuje?

isa_bella
Posty: 5
Rejestracja: 2017-05-18, 21:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: isa_bella » 2017-05-25, 06:09

@belfegorr
Dziękuję za odpowiedź. Obecnie robię uprawnienia pedagogiczne do nauczania języka hiszpańskiego, z ekonomii takowych nie posiadam i uczyć nie mogę (i nawet bym nie chciała;)). No cóż, pozostaje mi poczekać do września, może coś się znajdzie np. Na zastępstwo. Pozdrawiam :)

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-25, 21:14

Jeśli chodzi o ekonomię, to może Pani uczyć, a nawet zacząć staż na nauczyciela kontraktowego, gdyż posiada Pani kwalifikacje merytoryczne a brak pedagogicznych, które można uzupełnić w trakcie stażu. Nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych nie musi mieć magistra, licencjat wystarczy. Jednak znalezienie pracy w tej specjalności graniczy z cudem.

Argoss
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-27, 23:48
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Argoss » 2017-05-28, 00:16

Dzień dobry

Gnębi mnie jeden problem, być może tu ktoś doświadczony będzie mi w stanie pomóc. Dotyczy on nabywania uprawnień pedagogicznych, zawłaszcza przez nauczycieli j. obcego.
Skąd wynika potrzeba posiadania przez nauczyciela języka obcego specjalnych uprawnień pedagogicznych - do nauki języka właśnie, a nie ogólnych?
Pytam o podstawę prawną.
Wielokrotnie w tym wątku podaje się potrzebę ukończenia przez nauczyciela j. obcego specjalnych studiów podyplomowych pedagogicznych z nauczania danego języka, podczas gdy wszyscy inni nauczyciela mogą po prostu ukończyć studia podyplomowe" przygotowanie pedagogiczne nadające kwalifikacje w zawodzie nauczyciela".
Rozporządzenie MEN w sprawie kwalifikacji wyraźnie mówi o uprawnieniach pedagogicznych - tych samych, o których mówi odnoście wszystkich innych przedmiotów. Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby od nauczycieli języka wymagać przygotowania pedagogiczno-metodycznego do nauczania języka, a np. od nauczyciela biologii tylko "ogólnego" przygotowania pedagogicznego a nie przygotowanie pedagogiczno-metodycznego do nauczania biologii.
Różnice obecnie dotyczą tylko nauczania wczesnoszkolnego:

"Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I–III szkół podstawowych posiada również
osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I–III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2,
a ponadto legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym
mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego
nauczania danego języka obcego
"

W tym przypadku wyraźnie wskazano potrzebę przygotowania w zakresie nauczania danego języka. W pozostałych przypadkach mowa jest tylko o przygotowaniu pedagogicznym. Mam wrażenie, że to wskazywanie przygotowania pedagogicznego do nauczania konkretnego języka to pozostałość po kursach kwalifikacyjnych organizowanych do 2016 r.przez ODN - można było zrobić albo podyplomówkę z pedagogiki, albo kurs pedagogiczno-metodyczny z j. obcego, który był 3x tańszy i dwa razy krótszy niż podyplomówka pedagogiczna, więc kto mógł, wybierał kurs, chociaż dawał on przygotowanie tylko do nauczania języka.

Tak, jak od nauczyciela biologii lub geografii nie wymaga się ukończenia podyplomowych studiów "przygotowania pedagogicznego w za kresie nauczania przedmiotu geografii lub biologii", ale podyplomówki z przygotowania pedagogicznego nadającego kwalifikacje nauczycielskie, tak samo nie widzę żadnej podstawy prawnej do tego, aby jakieś specjalne wymagania stawiać nauczycielom język obcego. A jeśli się mylę to bardzo proszę o wyprowadzenie z błędu i podanie podstawy prawnej, zobowiązującej do "szczególnego" traktowania nauczycieli j.obcego w kwestii przygotowania pedagogicznego. Z góry dziękuję za pomoc.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-28, 17:37

Argoss pisze:Dzień dobry

Gnębi mnie jeden problem, być może tu ktoś doświadczony będzie mi w stanie pomóc. Dotyczy on nabywania uprawnień pedagogicznych, zawłaszcza przez nauczycieli j. obcego.
Skąd wynika potrzeba posiadania przez nauczyciela języka obcego specjalnych uprawnień pedagogicznych - do nauki języka właśnie, a nie ogólnych?
Pytam o podstawę prawną.
Wielokrotnie w tym wątku podaje się potrzebę ukończenia przez nauczyciela j. obcego specjalnych studiów podyplomowych pedagogicznych z nauczania danego języka, podczas gdy wszyscy inni nauczyciela mogą po prostu ukończyć studia podyplomowe" przygotowanie pedagogiczne nadające kwalifikacje w zawodzie nauczyciela".
Rozporządzenie MEN w sprawie kwalifikacji wyraźnie mówi o uprawnieniach pedagogicznych - tych samych, o których mówi odnoście wszystkich innych przedmiotów. Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby od nauczycieli języka wymagać przygotowania pedagogiczno-metodycznego do nauczania języka, a np. od nauczyciela biologii tylko "ogólnego" przygotowania pedagogicznego a nie przygotowanie pedagogiczno-metodycznego do nauczania biologii.
Różnice obecnie dotyczą tylko nauczania wczesnoszkolnego:

"Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I–III szkół podstawowych posiada również
osoba, która ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I–III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2,
a ponadto legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym
mowa w załączniku do rozporządzenia, i która ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego
nauczania danego języka obcego
"

W tym przypadku wyraźnie wskazano potrzebę przygotowania w zakresie nauczania danego języka. W pozostałych przypadkach mowa jest tylko o przygotowaniu pedagogicznym. Mam wrażenie, że to wskazywanie przygotowania pedagogicznego do nauczania konkretnego języka to pozostałość po kursach kwalifikacyjnych organizowanych do 2016 r.przez ODN - można było zrobić albo podyplomówkę z pedagogiki, albo kurs pedagogiczno-metodyczny z j. obcego, który był 3x tańszy i dwa razy krótszy niż podyplomówka pedagogiczna, więc kto mógł, wybierał kurs, chociaż dawał on przygotowanie tylko do nauczania języka.

Tak, jak od nauczyciela biologii lub geografii nie wymaga się ukończenia podyplomowych studiów "przygotowania pedagogicznego w za kresie nauczania przedmiotu geografii lub biologii", ale podyplomówki z przygotowania pedagogicznego nadającego kwalifikacje nauczycielskie, tak samo nie widzę żadnej podstawy prawnej do tego, aby jakieś specjalne wymagania stawiać nauczycielom język obcego. A jeśli się mylę to bardzo proszę o wyprowadzenie z błędu i podanie podstawy prawnej, zobowiązującej do "szczególnego" traktowania nauczycieli j.obcego w kwestii przygotowania pedagogicznego. Z góry dziękuję za pomoc.



Obowiązek zdobycia osobnego przygotowania pedagogicznego do każdego przedmiotu wynika z § 1 RO ZPORZĄDZENIA
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r.
w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków,
w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia
lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli

Definicja przygotowania pedagogicznego:
przygotowaniu pedagogicznym – należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii,
pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu
z kierunkiem (specjalnością) kształcenia
oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym
niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania
pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy
dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli
lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego;

Nie ma więc czegoś takiego jak ogólne przygotowanie pedagogiczne. Do każdego nauczanego przedmiotu należy zdobyć odrębne przygotowanie pedagogiczne bez względu na to, czy już wcześniej zdobyło się PP z innego przedmiotu czy też nie.

W przypadku studiów podyplomowych wygląda to tak, że aby być przyjętym na takie studia należy już posiadać przygotowanie pedagogiczne, czyli trzeba być nauczycielem. W przeciwnym wypadku taka osoba nie może być na takie studia przyjęta. Wtedy na studiach podyplomowych jest jedynie dydaktyka nauczanego przedmiotu, gdyż pozostałe zagadnienia dotyczące przygotowania pedagogicznego zostały zrealizowane na poprzednich studiach nauczycielskich gdy zdobywało się przygotowanie pedagogiczne.

W przypadku języków obcych nie ma studiów podyplomowych. Jedyną opcją "zaocznego" zdobycia kwalifikacji merytorycznych do nauczania języka obcego jest uzyskanie certyfikatu. Jednak egzamin w zakresie certyfikatu nie obejmuje zagadnień dotyczących dydaktyki języka obcego. W związku z tym osoba, która jest nauczycielem innego przedmiotu i uzyskała certyfikat znajomości języka na poziomie zaawansowanym, nie posiada kwalifikacji pedagogicznych do nauczania języka, mimo że ma takie kwalifikacje do innego przedmiotu. Ponieważ nie istnieją żadne studia ani kursy obejmujące wyłącznie dydaktykę języka obcego, należy ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny (polecam to pierwsze) dające przygotowanie pedagogiczne w pełnym zakresie do nauczania języka obcego, włącznie ze wszystkimi zagadnieniami ogólnymi, które były już zrealizowane poprzednim razem.

Co więcej, zgodnie z obecnymi standardami kształcenia nauczycieli, osobno zdobywa się przygotowanie pedagogiczne do każdego etapu edukacyjnego i podczas praktyk w szkole na każdym etapie edukacyjnym powtarza się taką samą procedurę zadań określonych w rozporządzeniu. Na przykład, jeśli ktoś zrealizował tylko ścieżkę pedagogiczną (przedmioty teoretyczne + praktyki w szkole) do szkoły ponadgimnazjalne (IV etap edukacyjny), nadal nie ma przygotowania pedagogicznego do nauczania w gimnazjum lub szkole podstawowej. Nie dotyczy to nauczycieli, którzy rozpoczęli lub uzyskali przygotowanie pedagogiczne przed 2012 rokiem, bo wtedy nie było podziału na etapy edukacyjne i wystarczyło przygotowanie pedagogiczne do danego przedmiotu zdobyć raz. Obecnie nie dość,że trzeba uzyskać przygotowanie pedagogiczne osobno do każdego przedmiotu, to jeszcze w ramach każdego przedmiotu osobno do każdego etapu edukacyjnego, na którym dany przedmiot jest nauczany. W praktyce na studiach podyplomowych dot. przygotowania pedagogicznego realizowane są zajęcia i praktyki ze wszystkich etapów edukacyjnych (dotyczy wyłącznie osób posiadających tytuł magistra).


Wróć do „Prawo oświatowe”