kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Argoss
Posty: 2
Rejestracja: 2017-05-27, 23:48
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Argoss » 2017-06-01, 21:09

Jeszcze raz dziękuje za pomoc. Przez "ogólne przygotowanie pedagogiczne" miałem na myśli studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego nadające kwalifikacje w zawodzie nauczyciela", któe są oferowane na niemal każdej uczelni w Polsce np te: http://ug.edu.pl/oferta_ksztalcenia/studia_podyplomowe/33687/studia_podyplomowe_pedagogiczne

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-06-02, 00:13

To jest nic innego jak zwykłe przygotowanie pedagogiczne. Na tego typu studiach i tak trzeba będzie wybrać konkretny przedmiot, z którego będzie się uczęszczać na zajęcia z dydaktyki oraz będzie się realizować praktyki w szkole.

edytka.t.91
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-04, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edytka.t.91 » 2017-07-04, 00:20

Witam,
chciałam zapytać o to kto może zostać nauczycielem wspomagającym- próbowałam szukać przepisów w Internecie, ale są różne sprzeczności.
Jestem po pedagogice specjalnej z resocjalizacją, teraz kończę studia podyplomowe z terapii pedagogicznej czy będę mogła podjąć pracę jako nauczyciel wspomagający? I gdzie szukać dokładnych przepisów, które powiedzą kto może zostać nauczycielem wspomagającym.

edytka.t.91
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-04, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edytka.t.91 » 2017-07-04, 00:24

Chciałam zapytać, czy osoba która idzie na studia podyplomowe z matematyki- klasyfikacja, ma szanse pracować w szkole jako nauczyciel matematyki. (posiadam uprawnienia pedagogiczne, skończyłam pedagogikę specjalną z modułem opiekuńczo-socjalnym z uprawnieniami nauczycielskimi), zastanawiam się nad zrobieniem przedmiotu, (bo praca na świetlicy jest mało szanowana), ale nie wiem czy warto i na co zwrócić uwagę przy doborze studiów podyplomowych ?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2017-07-04, 11:14

czy osoba która idzie na studia podyplomowe z matematyki- klasyfikacja, ma szanse pracować w szkole jako nauczyciel matematyki


Jeśli już, to tylko w szkole podstawowej.

nie wiem czy warto i na co zwrócić uwagę przy doborze studiów podyplomowych ?


Najpierw trzeba zapytać dyrektora o realne szanse zatrudnienia w danej szkole (najlepiej w tej, w której już się pracuje), żeby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy.
Na co zwrócić uwagę? Niech to będą studia podyplomwe trzysemestralne w jakiejś normalnej uczelni, a nie kurs kwalifikacyjny w Pścimiu Górnym.

edytka.t.91
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-04, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edytka.t.91 » 2017-07-04, 19:34

chciałam zapytać o to kto może zostać nauczycielem wspomagającym- próbowałam szukać przepisów w Internecie, ale są różne sprzeczności.
Jestem po pedagogice specjalnej z resocjalizacją, teraz kończę studia podyplomowe z terapii pedagogicznej czy będę mogła podjąć pracę jako nauczyciel wspomagający? I gdzie szukać dokładnych przepisów, które powiedzą kto może zostać nauczycielem wspomagającym.

edytka.t.91
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-04, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edytka.t.91 » 2017-07-04, 19:36

"Jeśli już, to tylko w szkole podstawowej."
Nawet jeśli jest napisane na studiach podyplomowych- że na każdym etapie kształcenia ?

edytka.t.91
Posty: 5
Rejestracja: 2017-07-04, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edytka.t.91 » 2017-07-04, 19:37

[quote="edytka.t.91"]"Jeśli już, to tylko w szkole podstawowej."
Nawet jeśli jest napisane na studiach podyplomowych, że na każdym etapie kształcenia ?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2017-07-04, 22:19

To, co jest napisane na dyplomie nie ma większego znaczenia. Kiedy kończyłam podyplomówkę, uprzedzano mnie, że w szkołach średnich dyrektorzy nie chcą zatrudniać z takimi kwalifikacjami i tak było. Są dwa wyjątki- jest wakat i nie ma żadnych chętnych na to miejsce (ale to w przypadku, kiedy wierzysz w cuda) oraz- masz układy z dyrektorem szkoły.

lejdi17
Posty: 2
Rejestracja: 2017-07-08, 08:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: lejdi17 » 2017-07-08, 08:52

Witam, potrzebuję porady!
Po złożeniu dokumentów i wniosku o awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego dowiedziałam się, że nie mam odpowiednich kwalifikacji- przygotowania pedagogicznego. Studia 5letnie mgr na kierunku pedagogika kończyłam w 2001 roku i nie mam w dyplomie wzmianki ze posiadam przygotowanie pedagogiczne. Gdy zaczynałam pracę kilkanaście lat temu wystąpiłam na Uczelni o potwierdzenie i otrzymałam kartę przebiegu studiów z wykazem godzinowym z którego , moim i pracodawcy zdaniem, wynika, że mam pp. Dużo więcej godzin niż wymagane 270+ zaliczone praktyki pedagogiczne.Dostałam info z KO ze mam donieść dokument potwierdzający kwalifikacje i wg. osoby która moją teczkę weryfikuje karta przebiegu studiów nie jest wystarczająca i nie chce się pod tą teczką podpisać...Na uczelni gdzie znów dzwoniłam mówią ze nie wydają takich zaświadczeń, że wszystkim wydawali karty przebiegu studiów i nie spotkali się z podważaniem tego dokumentu.Wiem, że gdy dołączę tylko kartę studiów moja teczka będzie analizowana nadal i komisja podejmie decyzję, czy mam pp i prawo ubiegać się o awans na n-la dyplomowanego.Mam załączyć pismo z moimi argumentami dlaczego nie zgadzam się z opinią ze nie mam pp i dlaczego uważam ze mam. Czy ktoś miał podobną sytuację??? Do kogo się zwrócić o pomoc w napisaniu takiego pisma???

Mary Shelley
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-21, 22:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Mary Shelley » 2017-07-09, 18:06

Dzień dobry,
szukałam na forum podobnego przypadku, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, więc będę bardzo wdzięczna za pomoc. W skrócie: skończyłam filologię polską (studia licencjackie i magisterskie). W czasie studiów licencjackich realizowałam specjalność nauczycielską - odbyłam wtedy 150 godzin praktyk w szkole i zrealizowałam 270 godzin przedmiotów z bloku nauczania pedagogicznego (czyli liczby odpowiadają dokładnie tym, które znajdują się w rozporządzeniu ministra w punkcie wyjaśniającym, czym jest przygotowanie pedagogiczne - czyli zgodnie z tym uzyskałam uprawnienia pedagogiczne). Studia magisterskie z polonistyki realizowałam już w ramach specjalności literaturoznawczej, a nie nauczycielskiej.

W związku z tym pytanie - czy w świetle obowiązujących przepisów, mając mgr z filologii, mogę uczyć j. polskiego w liceum, czy tylko na wcześniejszych etapach edukacyjnych? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

katarzyna95
Posty: 1
Rejestracja: 2017-10-05, 08:33
Kto: student
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: katarzyna95 » 2017-10-05, 08:38

Witam, szukałam na forum podobnego przypadku, ale niestety nie znalazłam. Czy mając z licencjat z filologii obcej, magistra z filologii polskiej oraz przygotowanie pedagogiczne będę mogła uczyć j. polskiego w szkole podstawowej? Czy uprawnienia do pracy w zawodzie dają tylko licencjat i studia podyplomowe? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

gorol88
Posty: 1
Rejestracja: 2017-10-05, 16:50
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: gorol88 » 2017-10-05, 17:13

Dzień dobry mam pytanie, czy mając licencjat na kierunku historia ze specjalizacji innej niż nauczycielska i magistra na tym samym kierunku ze specjalizacją nauczycielska i 270 godzin praktyki pedagogicznej mam uprawnienia (według najnowszych wytycznych, już po reformie edukacji) do pracy zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej, czy tylko w ponadpodstawowej? Dodam że profil kształcenia na licencjacie jest nastawiony na szkoły podstawowe, a na magistrze na ponadpodstawowe. Za odpowiedź z góry dziękuje.

Rybka303
Posty: 3
Rejestracja: 2017-05-24, 08:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Rybka303 » 2017-10-16, 22:48

Witam, czy ktoś jest w stanie mi pomóc. W 2004 ukończyłam Kolegium Nauczycielskie kierunek filologia angielska. W 2005 zaczęłam pracę w liceum i jednocześnie robiłam studnia na kierunku kulturoznawstwo spec. amerykanistyka, w 2008 zdobyłam mgr. Nadal pracuję w szkole średniej (technikum), jestem nauczycielem mianowanym. KO stwierdziło że nie mam kwalifikacji do pracy w szkole średniej. I teraz moje pytanie: czy muszę robić magisterkę z filologii angielskiej, czy wystarczy mi kurs pedagogiczny?? Czy jest możliwość że kulturoznawstwo i kurs pedagogiczny dadzą mi uprawnienia do nauczania WOKu?

Rybka303
Posty: 3
Rejestracja: 2017-05-24, 08:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Rybka303 » 2017-10-16, 23:08

I jeszcze jedno: czy na podstawie nowych przepisów mogę stracić te uprawnienia które mam (bo w teorii mogę uczyć w technikum), ale po wprowadzeniu przepisów przejściowych a później prawa oświatowego mogą mi je zabrać??


Wróć do „Prawo oświatowe”