kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2018-11-19, 18:51

A.Radswi pisze:W związku z tym pojawia się moje pytanie, jakie uprawnienia zyskam kończąc studia II stopnia? Czy w dalszym ciągu będę mogła pracować jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej?


Żeby być nauczycielem w szkole podstawowej wystarczy mieć skończone studia licencjackie. Na ten moment możesz uczyć dzieci w klasach I - III oraz przyrody w klasach starszych.

A.Radswi pisze:Czy studia magisterskie dadzą mi dodatkowe uprawnienia do pracy np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub podobnych instytucjach? Niestety odpowiednie władze uczelni nie są w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie. Bardzo proszę o pomoc!


Pedagogika z tą specjalnością da Ci taką możliwość. Możesz pracować w poradni, czy też być też pedagogiem szkolnym.

adept
Posty: 5
Rejestracja: 2018-11-27, 13:21
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: adept » 2018-11-27, 13:25

Witam

Mam ukończone studia magisterskie z marketingu jednak stwierdziłem, że to nie jest praca, którą kocham i chcę od przyszłego roku studiować filologię polską by zostać nauczycielem.

Jak wyglądają moje możliwości nauczania po licencjacie w świetle ostatnich zmian prawnych?
Z tytułem magistra (niezwiązanym z zawodem nauczyciela) i licencjatem z filologii polskiej (spec. nauczycielska) będę mógł uczyć tylko w klasach 1-3 szkoły podstawowej czy są jakieś inne możliwości?

Bardzo proszę o pomoc. Czytałem na ten temat, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ann » 2018-11-27, 13:41

adept pisze:Witam

Mam ukończone studia magisterskie z marketingu jednak stwierdziłem, że to nie jest praca, którą kocham i chcę od przyszłego roku studiować filologię polską by zostać nauczycielem.

Jak wyglądają moje możliwości nauczania po licencjacie w świetle ostatnich zmian prawnych?
Z tytułem magistra (niezwiązanym z zawodem nauczyciela) i licencjatem z filologii polskiej (spec. nauczycielska) będę mógł uczyć tylko w klasach 1-3 szkoły podstawowej czy są jakieś inne możliwości?

Żeby uczyć w 1-3 musisz mieć skończoną pedagogikę wczesnoszkolną
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2018-11-27, 19:25

adept pisze:Jak wyglądają moje możliwości nauczania po licencjacie w świetle ostatnich zmian prawnych?
Z tytułem magistra (niezwiązanym z zawodem nauczyciela) i licencjatem z filologii polskiej (spec. nauczycielska) będę mógł uczyć tylko w klasach 1-3 szkoły podstawowej czy są jakieś inne możliwości?


Po studiach licencjackich z filologii polskiej będziesz mógł uczyć języka polskiego w klasach IV - VIII szkoły podstawowej. W szkołach ponadpodstawowych wymagane są już studia magisterskie na kierunku powiązanym z nauczanym przedmiotem.

Tytuł magistra, który już masz zapewni Ci większe wynagrodzenie w szkole.

adept
Posty: 5
Rejestracja: 2018-11-27, 13:21
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: adept » 2018-11-28, 01:34

Dziękuję za odpowiedzi.
Jeszcze chciałbym się upewnić: czy uczenie w klasach IV - VIII szkoły podstawowej po licencjacie z filologii polskiej odnosi się do obecnej sytuacji czy również do tej po zmianach obowiązujących od 2020 roku?

O ile wyższe wynagrodzenie zapewnia tytuł magistra z kierunku niezwiązanego z wykładanym przedmiotem?

adept
Posty: 5
Rejestracja: 2018-11-27, 13:21
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: adept » 2018-11-28, 01:37

Według tego artykułu:
http://edukacja.net/nauczyciel-musi-byc-magistrem/
i tego
https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacj ... istra.html
artykułu magister dotyczy również przedszkoli i podstawówek.

W roku szkolnym 2020-21 wszyscy nauczyciele w przedszkolach i “podstawówkach” będą musieli mieć kwalifikacje na poziomie studiów magisterskich. – To ostatni dzwonek dla pedagogów-licencjatów, żeby właśnie teraz zacząć studia drugiego stopnia

adept
Posty: 5
Rejestracja: 2018-11-27, 13:21
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: adept » 2018-11-29, 01:36

Czy ma ktoś odpowiednie zorientowanie i mógłby mi udzielić odpowiedzi na pytania z przedostatniego posta? Michalll_95 odnosiłeś się do obecnej sytuacji czy uwzględniałeś zmiany po 2020 roku?
Chciałbym się zorientować w przyszłej sytuacji, a nie do końca rozumiem wyjaśnienia, które znakują w Internecie. Dlatego pytam na forum najbardziej zorientowanych :). Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za podst pod postem.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2018-11-29, 10:40

Zgodnie z nowym rozporzadzeniem po licencjacie bedzie mozna pracowac wylacznie na poziomie szkoly podstawowej. Ten przepis bedzie obowiazywal tez po 2020 r.

Mozesz, wiec spokojnie isc teraz na studia licencjackie i prace bedziesz mial ;)

adept
Posty: 5
Rejestracja: 2018-11-27, 13:21
Kto: student
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: adept » 2018-11-30, 02:31

W artykule http://edukacja.net/nauczyciel-musi-byc-magistrem/ (z września br.) jest napisane:

Edukacja.net: – Czy w 2020 roku część nauczycieli straci uprawnienia do wykonywania zawodu?
dr hab. Aleksandra Żukrowska, prof. CB, Rektor Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum: – Może się tak zdarzyć. Wynika to z § 31 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Istotą tego rozporządzenia jest to, że nauczyciel jedynie z licencjatem straci możliwość uczenia w większości szkół w przedszkolach i szkołach podstawowych w dniu 31 sierpnia 2020 roku. Konieczność uzupełnienia wykształcenia obejmie też tych nauczycieli, którzy będą chcieli pracować na stanowisku pedagoga w szkole i przedszkolu, placówce specjalnej czy na stanowisku nauczyciela terapeuty pedagogicznego czy logopedy i doradcy zawodowego.


czy to się zmieniło jakąś inną ustawą/rozporządzeniem? Wybacz takie dociekania, ale z prawem jestem na bakier, a chcę być pewien, że licencjat da mi możliwość nauczania i pierwszych kroków w zawodzie. ;) Dzięki!

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2018-11-30, 20:47

§ 31 mówi wyłącznie o tym, że poprzednie rozporządzenie zostało uchylone. Nie ma tutaj mowy o tym, że w 2020 r. każdy nauczyciel ma legitymować się wykształceniem magisterskim.

Zobacz zapisy aktualnego rozporządzenia:

§ 3. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników
służb społecznych, szkołach policealnych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia, branżowych
szkołach I stopnia, gimnazjach, placówkach oświatowo-wychowawczych oraz placówkach zapewniających opiekę
i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem § 12–24, posiada
osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem
lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa
w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane
w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie
pedagogiczne, lub
3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1
i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie
pedagogiczne.


Wykształcenie magisterskie zgodne z nauczanym przedmiotem (lub treściowo do niego zbliżone) wymagane jest do nauczania we wszelkich szkołach ponadpodstawowych. Wyjątkiem jest nauczyciel przedmiotów zawodowych w tych szkołach (wystarczy mieć licencjat).

§ 4. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych, z zastrzeżeniem
§ 12–24, posiada osoba, która:
1) ma kwalifikacje określone w § 3 ust. 1 lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na
podstawie art. 9c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy
i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej
dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i lit. b oraz studia podyplomowe
lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie
pedagogiczne, lub
d) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom,
lub
e) zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż wymieniona w lit. d oraz kurs kwalifikacyjny w zakresie
nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.


Z tego fragmentu jasno wynika, że w szkole podstawowej wystarczy mieć ukończony licencjat ;)

wiczers
Posty: 23
Rejestracja: 2017-09-22, 18:32
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: wiczers » 2018-12-19, 20:55

Z tym magistrem to chyba nie do końca prawda. Ja mam skończoną chemię i podyplomówkę z matematyki. Uczę zarówno chemii jak i matematyki w szkole ponadpodstawowej. Wszystko chyba zależy więc od dyrektora bo jak widać przepisy tego nie zabraniają a uczę już kilka lat tej matematyki.

Pozdrawiam

faula15
Posty: 1
Rejestracja: 2018-12-28, 15:48
Lokalizacja: lubelskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: faula15 » 2018-12-28, 15:56

Chcialam zapytac czy moge zostac nauczycielem wspomagajacym po licencjacie z edukacji wczesnoszkolnej i pprzedszkolnej w trakcie podyplomowki z oligofrenopedagogiki (koncze w czerwcu). Czy kuratorium sie zgodzi?

haw33
Posty: 2
Rejestracja: 2018-07-11, 22:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: haw33 » 2019-04-02, 21:28

a co co z osobami ktore np posiadaja tylko lic z przygotowaniem ped pracowaly od 2016 czy je to obowiazyje czy tez liczy sie tu zasada prawo nie dziala wstecz i nie sa zobowiazane do 2 stopnia juz od 2020 prosze o odpowiedź

Paulina-P52
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-17, 19:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS, ...
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Paulina-P52 » 2019-04-03, 14:53

Mam pytanie, czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie z pedagogi wczesnoszkolnej oraz kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogi, może prowadzić zajecia rewalidacyjne z uczniami z klas 4-8 SP i gimnazjum? Czy tylko w klasach 1-3, ponieważ nasz Dyrektor na to nie pozwala, czy jest na to jakas podstawa prawna?
Paulina

Lucy1982
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-04, 23:32
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Lucy1982 » 2019-04-04, 23:39

To ja tez mam pytanie czy w swietle obecnego prawa mam kwalifikacje do nauczania w ogole?
Ukonczylam studia magisterskie Ekonomia menadzerska" i zrobilam podyplomowke z Edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Pracowalam w przedszkolu przez 3,5 roku i w sumie przenioslam sie zupelnie w inna dziedzine rowniez z uwagi na fakt zmieniajacych sie w 2020r. przepisow.
Tak w ogole zastanawiam sie czy kiedykolwiek mialam uprawnienia do nauczania nawet w przedszkolu, gdyz podyplomowka byla bez przygotowania pedagogicznego?


Wróć do „Prawo oświatowe”