kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2019-04-07, 08:36

Lucy1982 pisze:Tak w ogole zastanawiam sie czy kiedykolwiek mialam uprawnienia do nauczania nawet w przedszkolu, gdyz podyplomowka byla bez przygotowania pedagogicznego?


W przedszkolu i na poziomie I etapu edukacyjnego możesz po studiach podyplomowych uczyć. Jednak jeżeli nie miałaś wcześniej przygotowania pedagogicznego, a studia podyplomowe były z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej to coś jest nie tak. Najpierw należało zdobyć przygotowanie pedagogiczne podczas studiów podyplomowych. Generalnie jest tak, że studia nauczycielskie podyplomowe już podczas rekrutacji wymagają posiadania przygotowania pedagogicznego.

Lucy1982
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-04, 23:32
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Lucy1982 » 2019-04-16, 23:28

:ass: no nie wiem...widocznie nie musialam miec przygotowania pedagogicznego skoro mnie przyjeli na te studia podyplomowe. Nie przypominam sobie takiego kryterium przy przyjeciu.
Dziękuję za odpowiedź :)

Reformator
Posty: 2
Rejestracja: 2019-04-20, 15:01
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Reformator » 2019-04-20, 15:16

Witam serdecznie. Chciałbym się dołączyć do wątku i poradzić w dwóch kwestiach.

Pierwsza – „Kółko zainteresowań”

Już jakiś czas temu ukończyłem studia humanistyczne uzyskując tytuł magistra, ale nie była to ani pedagogika ani filologia, a chciałbym pracować w obszarze związanym z nauczaniem, a dokładniej prowadzić w szkole podstawowej kółko zainteresowań z szerokiego zakresu dziedzin związanych z hobby/pasjami/, budując kreatywność i pęd do wiedzy moich podopiecznych . Chciałbym również prowadzić szkolny SKS, ale nie wiem czy uprawnienia trenerskie by tutaj wystarczyły? W związku z tym zastanawiam się, jakie kwalifikacje są mi do tego potrzebne. Czy muszę ukończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego czy może moja ścieżka będzie dużo dłuższa i trudniejsza, bo jednak będę musiał zacząć wszystko od nowa? Czy wymagania w szkołach prywatnych są inne niż w państwowych?

Zdaję sobie sprawę, ze część nauczycieli w szkołach prowadzi takie zajęcia dodatkowe dlatego zapytam wprost - czy jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia czy powinienem sobie odpuścić ten temat jako „nie nauczyciel/nie pedagog”(chociaż wcale nie chcę odpuszczać!)?

Druga – „Nauczyciel wychowania fizycznego”

Nie wiem jaką obrać najkrótszą ścieżkę kształcenia, aby mieć możliwość prowadzenia zajęć w szkole podstawowej właśnie z wychowania fizycznego przy moich wyżej wymienionych kwalifikacjach. Czy powinienem ukończyć licencjat z wychowania fizycznego czy może studia podyplomowe dające uprawnienia do tego zawodu?
Czy jest tak naprawdę zapotrzebowanie na nauczycieli wychowania fizycznego?

Pozdrawiam

kg1970
Posty: 3
Rejestracja: 2019-05-17, 15:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: kg1970 » 2019-05-17, 16:03

Reformator pisze: W związku z tym zastanawiam się, jakie kwalifikacje są mi do tego potrzebne. Czy muszę ukończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego czy może moja ścieżka będzie dużo dłuższa i trudniejsza, bo jednak będę musiał zacząć wszystko od nowa?

Hej. Myślę, że w tym wypadku przygotowanie pedagogiczne będzie warunkiem koniecznym. Co do prowadzenia samego kółka zainteresowań to ostatecznie i tak będzie decyzja dyrekcji, zazwyczaj robią to mimo wszystko etatowi nauczyciele. Jeśli zaś chodzi o samą realizację podyplomówki to polecam Ci reklama Uczelnia jako jedna z niewielu (jeśli nie jedyna) pozwala na realizacje tego i wielu innych kierunków jak chociażby wychowanie fizyczne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w formie online! Polecam wejść na studia-reklama i zrobić rekonesans, mam nadzieje że pomogłem :D

Ana1502
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-01, 08:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Ana1502 » 2019-06-01, 09:06

Witam, właśnie dowiedziałam się od dyrektora, że nie mam kwalifikacji...:( ale od początku
Od 1999 zatrudniona jestem w liceum, technikum i szkole zawodowej, nauczam języka angielskiego - licencjat NKJO od 1999 oraz studia II stopnia z politologii, od 2006 jestem nauczycielem dyplomowanym, od 2015 egzaminatorem maturalnym. Kuratorium napisało, że nie mam kwalifikacji . A gdzie czytam to jest powiedziane, ze nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania ( czyli w moim przypadku dawno temu) nie dotyczą te zmiany i że nie będą musieli uzupełniać.
Nawet gdyby tak było, rozumiem że powinnam zostać poinformowana, że warunkiem dalszej współpracy jest uzupełnienie kwalifikacji ( jednak nic takiego nie miało miejsca).
Bardzo proszę o informację, co w takim przypadku jak mój...
Z góry dziękuję
Ana

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2019-06-01, 17:08

Podam podobny przypadek mojego kolegi.

Wyżej wspomniany od 30 lat uczy wf, ale okazało się w zeszłym roku, że... nie ma uprawnień.
Musiał się zatem zapisać na podyplomówkę (gość jest kopalnią wiedzy). Rachunek za studia ma zamiar przedstawić KO i domagać się od nich zwrotu pieniędzy na drodze sądowej. Sam jestem ciekaw jak to się potoczy.

Mnie też podważyli uprawnienia w zeszłym roku w 2 z 4 szkół, w których pracuję, co już jest samą kpiną (ten sam przedmiot, wszystkie szkoły to SP). Musiałem napisać pewien komentarz do mojego dyplomu, bo najwidoczniej słabo je czytają i interpretują jak chcą. I takich przypadków jest wiele. Trzeba walczyć o swoje! Wygrać z KO jest ciężko, ale trzeba próbować. Powodzenia.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Multifachlehrer » 2019-06-02, 04:22

Ana1502 pisze:Witam, właśnie dowiedziałam się od dyrektora, że nie mam kwalifikacji...:( ale od początku
Od 1999 zatrudniona jestem w liceum, technikum i szkole zawodowej, nauczam języka angielskiego - licencjat NKJO od 1999 oraz studia II stopnia z politologii, od 2006 jestem nauczycielem dyplomowanym, od 2015 egzaminatorem maturalnym. Kuratorium napisało, że nie mam kwalifikacji . A gdzie czytam to jest powiedziane, ze nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania ( czyli w moim przypadku dawno temu) nie dotyczą te zmiany i że nie będą musieli uzupełniać.
Nawet gdyby tak było, rozumiem że powinnam zostać poinformowana, że warunkiem dalszej współpracy jest uzupełnienie kwalifikacji ( jednak nic takiego nie miało miejsca).
Bardzo proszę o informację, co w takim przypadku jak mój...
Z góry dziękuję
Ana


Szanowna Pani Ano,
zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575) ma Pani pełne kwalifikacje do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół.

W Pani przypadku zastosowanie ma zatrudnienie na podstawie mianowania oraz § 12 ust. 1 pkt 4 powyższego rozporządzenia.

§ 12. 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach, szkołach, kolegiach pracowników służb społecznych i placówkach, o których mowa w § 3 ust. 1, § 4 i § 10, posiada osoba, która ukończyła:
4) nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności danego języka obcego.

Podaję też link do Rozporządzenia MEN z 1 sierpnia 2017 r.:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/1575/1

Wniosek jest jeden - osoba z kuratorium, która wydała na Panią „wyrok braku posiadania kwalifikacji” jest niedouczona. MEN jak już chce coś reformować - to proponuję kuratoria oświaty. Tam jest potrzebny „przewiew” od ludzi niekompletnych.


sharkinator pisze:Podam podobny przypadek mojego kolegi.

Wyżej wspomniany od 30 lat uczy wf, ale okazało się w zeszłym roku, że... nie ma uprawnień.
Musiał się zatem zapisać na podyplomówkę (gość jest kopalnią wiedzy). Rachunek za studia ma zamiar przedstawić KO i domagać się od nich zwrotu pieniędzy na drodze sądowej. Sam jestem ciekaw jak to się potoczy.

Mnie też podważyli uprawnienia w zeszłym roku w 2 z 4 szkół, w których pracuję, co już jest samą kpiną (ten sam przedmiot, wszystkie szkoły to SP). Musiałem napisać pewien komentarz do mojego dyplomu, bo najwidoczniej słabo je czytają i interpretują jak chcą. I takich przypadków jest wiele. Trzeba walczyć o swoje! Wygrać z KO jest ciężko, ale trzeba próbować. Powodzenia.


Zgadzam się ze słowami przedmówcy trzeba walczyć o swoje!


Życzę Pani sukcesów w dalszej pracy nauczyciela języka angielskiego! :-)
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

Ana1502
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-01, 08:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Ana1502 » 2019-06-02, 09:43

Dziękuję,
Właśnie to najbardziej dziwiło, że czytając to rozporządzenie wynika jasno MAM UPRAWNIENIA, jednak ktoś twierdzi że nie ...

Czyli nikt mnie nie może pogonić ma kolejne studia tylko po to, żeby był papierek..bo przecież o żadnej praktyce mowy nie ma...??

To samo z zaszeregowanie rozumiem... nadal liczone powinno być ’tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym’ czyli ten najwyższy..

Dzięki za zainteresowanie sprawą.
Chociaż kopa do szukania innej pracy dostałam szybko;) i nie wiem czy ta sytuacja nie będzie jakimś bodźcem do działania...

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Multifachlehrer » 2019-06-02, 18:33

Ana1502 pisze:Dziękuję,
Właśnie to najbardziej dziwiło, że czytając to rozporządzenie wynika jasno MAM UPRAWNIENIA, jednak ktoś twierdzi że nie ...

Czyli nikt mnie nie może pogonić ma kolejne studia tylko po to, żeby był papierek..bo przecież o żadnej praktyce mowy nie ma...??

To samo z zaszeregowanie rozumiem... nadal liczone powinno być ’tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym’ czyli ten najwyższy..

Dzięki za zainteresowanie sprawą.
Chociaż kopa do szukania innej pracy dostałam szybko;) i nie wiem czy ta sytuacja nie będzie jakimś bodźcem do działania...




Cieszę się, że mogłem pomóc. Jestem zdania, że nauczyciele powinni sobie pomagać. :-)

Zgodnie z rozporządzeniem - nikt Pani nie pogoni do powielenia tych samych kwalifikacji, tylko żeby mieć papierek.

Zgadzają się także kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela we wszystkich typach, tj.: tytuł magistra + przygotowanie pedagogiczne.

Kończąc NKJO otrzymała Pani dyplom metodyczny kolegium oraz dyplom studiów licencjackich. I tutaj jest kolejne potwierdzenie Pani kwalifikacji do nauczania języka angielskiego we wszystkich typach szkół. Studia I stopnia (licencjackie) z danej filologii prowadzone na standardach kształcenia nauczycieli przed 2012 r. dają uprawnienia do nauczania we wszystkich typach szkół.

Ma tutaj zastosowanie § 29 ust. 2 pkt 1:

§ 29. 2. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, o których mowa w § 3 ust. 1, posiadają również osoby, które:
1) ukończyły studia pierwszego stopnia prowadzone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela:
a) na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne lub
b) w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego oraz posiadają
przygotowanie pedagogiczne


Wiem, co piszę, ponieważ sam ten ustęp napisałem i zaproponowałem podczas konsultacji społecznych do projektu Rozporządzenia z 1 sierpnia 2017 r. (składanych przez Internet na stronie Rządowe Centrum Legislacji (RCL)). Ku mojemu zdziwieniu MEN zatwierdziło w całości mój pomysł, a złożyłem go na kilka dni przed zakończeniem konsultacji. Także rzutem na taśmę też da się coś zdziałać. :-)
Gorąco zachęcam wszystkich do uczestnictwa w różnych konsultacjach społecznych do projektów rozporządzeń, w szczególności w zakresie oświaty. A tutaj link do RCL:
https://www.rcl.gov.pl/
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

Ana1502
Posty: 3
Rejestracja: 2019-06-01, 08:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Ana1502 » 2019-06-03, 18:35

Jeszcze raz dzięki.

Pecet91
Posty: 4
Rejestracja: 2019-06-14, 13:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Pecet91 » 2019-06-14, 13:13

Witam.
Mam pytanie do was. Skończyłem licencjat pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, do tego ukończyłem podyplomówke z przygotowania pedagogicznego, oligofrenopedagogiki oraz spektrum autyzmu. Jednak moim marzeniem było zawsze uczyć historii. Nie mogłem tego zrobić wcześniej gdyż nie było czasu(rodzina) i pieniędzy wcześniej by jeździć do innego miasta, by zrobić. Myślę nad podyplomówką z historii... Czy to ma sens. Wszak nie mam właściwego(pierwszego) przedmiotu, a na podyplomówkach przy adresatach do podyplomowych z historii widnieje często fraza `dla nauczycielki chcący nabyć kwalifikacji do nauczania kolejnego przedmiotu'. Czy z tego wynika, że muszę robić od początku licencjat z historii? Bo magisterka z historii raczej nie wchodzi w grę(?) . Dodam tylko, że w trakcie robię magisterkę z opieki i wychowania. Dziękuje za każdą odpowiedź i pozdrawiam

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2019-06-20, 08:24

Wystarczy podyplomówka, pod warunkiem, że zdobędziesz tytuł magistra (studia, które teraz kontynuujesz).

dadelajla
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-15, 22:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: dadelajla » 2019-07-04, 13:52

W marcu zostały uaktualnione przepisy dotyczące szczegółowych kwalifikacji nauczycieli do przedmiotów, ktoś wie co dokładnie zostało zmienione?

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: magmar555 » 2019-07-04, 19:44

Witam!
Obecnie skończyłam staż na nauczyciela mianowanego i złożyłam dokumenty do Urzędu Miasta. Pojawił się problem ponieważ osoby z Urzędu zakwestionowały moje kwalifikacje pedagogiczne. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku Politologia w 2007 r. w trakcie studiów realizowałam tzw ścieżkę pedagogiczna - 330 godzin- pedagogika, psychologia rozwojowa, dydaktyka WOS oraz 150 godzin praktyk w szkołach. Na suplemencie mam tylko wykaz godzin i zapis, że studenci, którzy dodatkowo ukończyli blok zajęć pedagogicznych posiadają również kwalifikacje do bycia nauczycielem wos. Wosu nigdy nie uczyłam, zaraz po studiach ukończyłam kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki oraz studia podyplomowe Terapia pedagogiczna i rewalidacja i od 10 lat pracuje w szkole specjalnej jako oligofrenopedagog. Natomiast osoby z Urzędu uważają, iż przygotowanie pedagogiczne mam tylko do nauczania wos i te godziny z pedagogiki oraz psychologii liczą się tylko do wosu, bo mam dydaktykę wos i nie ma znaczenia, że mam kurs kwalifikacyjny i studia podyplomowe z innych kierunków. Na razie jestem na etapie poproszenia ich o podstawę prawną ich decyzji. W rozporządzeniu jest napisane, że przygotowanie pedagogiczne to 270 godzin z psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej (w moim przypdku Wos) i praktyki 150 godzin, te też mam. Moim zdaniem godziny z psychologii i pedagogiki mam wyrobione na studiach głównych a godziny dydaktyki dodaję przez studia podyplomowe dla konkretnego przedmiotu. Czyli z dyplomu jestem nauczycielem Wosu a poprzez studia podyplomowe poszerzam swoje kwalifikacje nauczyciela. Proszę o Wasze zdanie.

Mdroz
Posty: 3
Rejestracja: 2019-07-05, 09:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Mdroz » 2019-07-05, 12:21

Witam. Mam podobny problem. Właśnie złożyłam teczkę na nauczyciela dyplomowanego i okazało się że nie mam uprawnień do pracy w szkole. Mam mgr z pedagogiki spec. Zintegrowana wczena edukacja. Mam tam 270 godz potrzebnych do przygotowania pedagogicznego ale nie mam 150 godz praktyk (byłam zwolniona bo już pracowałam w szkole). Z licencjatu mam podad 300 godz i 150 praktyk ale nie dostanę zaświadczenia bo szkoła już nie istnieje. Masakra. Na mianowaniu miałam odpowiednie kwalifikacje do pracy w szkole a na dyplomowanie już nie. Nie wiem co mam robić.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron