kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-04-18, 17:55

diquan pisze:od września jest 8letnia szkoła podstawowa

W naszej kochanej oświacie wszystko jest możliwe.
Ciekawy przypadek. Bo na razie jest to szkoła podstawowa, a później podstawowa, która wchłonie klasy gimnazjalne.
Nie będzie to zespół, więc coś nie jest na rzeczy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: malgala » 2017-04-18, 18:03

Ale to będzie szkoła podstawowa a nie gimnazjum

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-04-18, 18:23

No właśnie!
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2017-04-19, 15:11

Poza tym dyrektor szkoły nie musi być chyba nawet nauczycielem. Niektórzy dyrektorzy nie mają w ogóle godzin dydaktycznych.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: malgala » 2017-04-19, 17:34

sharkinator pisze:Poza tym dyrektor szkoły nie musi być chyba nawet nauczycielem. Niektórzy dyrektorzy nie mają w ogóle godzin dydaktycznych.

Zgadza się.
W takim przypadku nadzór pedagogiczny sprawuje wicedyrektor.

justynastankiewicz88gmailcom
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-15, 20:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podlaskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: justynastankiewicz88gmailcom » 2017-04-24, 19:12

Witam!
Jestem po pedagogice opiekuńczo- wychowawczej mgr, kursie oligofrenopedagogiki, studiach podyplomowych z terapii pedagogicznej i kursie- przygotowaniu pedagogicznym z edukacji wczesnoszkolnej. Od pięciu lat pracuję w szkole. Pierwszy rok pracy to klasa I- odbyłam wówczas staż i uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego. Kolejne lata pracy to zerówka + 3,4- latki (grupa mieszana). Mija już 2 lata, jak złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Dzisiaj dowiedziałam się, że pracuje niezgodnie z kwalifikacjami i nie mogę robić awansu!!!! A w etacie mam obecnie 5h rewalidacji, 10h w zerówce gr 5, 6-latków i 10h w 3,4-latkach. Czy tak faktycznie jest jak mi powiedział dyrektor?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: linczerka » 2017-04-24, 19:36

justynastankiewicz88gmailcom pisze:...,kursie oligofrenopedagogiki, kursie- przygotowaniu pedagogicznym z edukacji wczesnoszkolnej. Od pięciu lat pracuję w szkole. Pierwszy rok pracy to klasa I- odbyłam wówczas staż i uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego. Kolejne lata pracy to zerówka + 3,4- latki (grupa mieszana). Mija już 2 lata, jak złożyłam wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego. Dzisiaj dowiedziałam się, że pracuje niezgodnie z kwalifikacjami i nie mogę robić awansu!!!! A w etacie mam obecnie 5h rewalidacji, 10h w zerówce gr 5, 6-latków i 10h w 3,4-latkach.

Kursy nie dają żadnych uprawnień. Nie powinnaś mieć rewalidacji. Nie wymieniłaś uprawnień do pracy w przedszkolu.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-03, 16:06

Witajcie :) Witam się i od razu przechodzę do rzeczy :)

Mam tytuł licencjata j. angielskiego bez ścieżki pedagogicznej. pojawiła się szansa na dostanie pracy w liceum.
co mogę zrobić aby pracować tam i oczywiście dalej się kształcić?


Jako że zapewne wymagany będzie tytuł mgr i przygotowanie pedagogiczne, to doczytałam, ze mam kilka opcji:

zrobić mgr z pedagogiki (II stopnia) + podyplomową anglistykę (ale nie wiem jaka specjalizacja się by tu liczyła)
zrobić mgr pedagogiki (II stopnia) + certyfikat z języka C1
zrobić mgr anglistyka (II stopnia) + podyplomowe (lub kurs np. on-line) pedagogika <-najmniej pożądany przeze mnie scenariusz

Czy dobrze myślę?
I czy jest szansa, że dyrektor mnie przyjmie jeśli wyrażę chęć i zobowiążę się dalej którymś torem kształcić? Wiem, że wiąże się to ze zgodą kuratorium, ale czy ja mam takową zgodę załatwiać, czy to już dyr. po podpisaniu umowy?

Dziękuję z góry :)

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: oramge » 2017-05-03, 16:21

Uzyskanie zgody, na zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji, spoczywa na dyrektorze.

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-03, 16:31

oramge pisze:Uzyskanie zgody, na zatrudnienie nauczyciela nieposiadającego kwalifikacji, spoczywa na dyrektorze.


czyli szanse jakies zawsze są? Kwestia dogadania co dalej?

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: oramge » 2017-05-03, 16:42

Szanse są jeśli nie zgłosi się ktoś z pełnymi kwalifikacjami.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-04, 19:55

shesherlock pisze:Witajcie :) Witam się i od razu przechodzę do rzeczy :)

Mam tytuł licencjata j. angielskiego bez ścieżki pedagogicznej. pojawiła się szansa na dostanie pracy w liceum.
co mogę zrobić aby pracować tam i oczywiście dalej się kształcić?


Jako że zapewne wymagany będzie tytuł mgr i przygotowanie pedagogiczne, to doczytałam, ze mam kilka opcji:

zrobić mgr z pedagogiki (II stopnia) + podyplomową anglistykę (ale nie wiem jaka specjalizacja się by tu liczyła)
zrobić mgr pedagogiki (II stopnia) + certyfikat z języka C1
zrobić mgr anglistyka (II stopnia) + podyplomowe (lub kurs np. on-line) pedagogika <-najmniej pożądany przeze mnie scenariusz

Czy dobrze myślę?
I czy jest szansa, że dyrektor mnie przyjmie jeśli wyrażę chęć i zobowiążę się dalej którymś torem kształcić? Wiem, że wiąże się to ze zgodą kuratorium, ale czy ja mam takową zgodę załatwiać, czy to już dyr. po podpisaniu umowy?

Dziękuję z góry :)


Ważne: studia magisterskie z pedagogiki nie dają kwalifikacji pedagogicznych do nauczania w szkole.
Rozwiązania, jakie ja widzę, są następujące:
1) filologia angielska II stopnia jednocześnie z przygotowaniem pedagogicznym do gimnazjum i liceum
warto przy okazji zrobić przygotowanie pedagogiczne również do szkoły podstawowej za jednym zamachem, w tym będzie również 300 godzin praktyk. Obecnie przygotowanie pedagogiczne do gimnazjum i liceum to całkiem inna ścieżka niż przygotowanie pedagogiczne do szkoły podstawowej, które zdobywa się na licencjacie.
Nauki sporo, ale po zaliczeniu takiej kobyły nie są potrzebne żadne podyplomówki ani certyfikaty.

2) filologia angielska II stopnia bez przygotowania pedagogicznego i studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego
Podyplomówkę można zacząć dopiero po ukończeniu studiów magisterskich, w przeciwnym wypadku nie zdobędzie się kwalifikacji do liceum.

3) dowolne studia II stopnia + certyfikat C1 + studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego

Tutaj również podyplomówkę można zacząć po ukończeniu studiów magisterskich i jednocześnie po zdobyciu certyfikatu.

Opcja 1 jest najszybsza i można w 2 lata zdobyć pełne kwalifikacje. Trzeba tylko znaleźć uczelnię, która umożliwia zdobycie pełnego przygotowania pedagogicznego na studiach II stopnia, bo nie wszystkie mają taką opcję.

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-04, 20:54

belfegorr pisze:1) filologia angielska II stopnia jednocześnie z przygotowaniem pedagogicznym do gimnazjum i liceum
warto przy okazji zrobić przygotowanie pedagogiczne również do szkoły podstawowej za jednym zamachem, w tym będzie również 300 godzin praktyk. Obecnie przygotowanie pedagogiczne do gimnazjum i liceum to całkiem inna ścieżka niż przygotowanie pedagogiczne do szkoły podstawowej, które zdobywa się na licencjacie.
Nauki sporo, ale po zaliczeniu takiej kobyły nie są potrzebne żadne podyplomówki ani certyfikaty.


Jeśli dobrze rozumiem, jeśli wybiorę jedynie II stopien anglistyki, to nabędę tym samym kwalifikacje jedynie do nauczania w szkołach średnich? Czyli teoretycznie jeśli zalezy mi na uczeniu jedynie w liceum wystaczy że ukończe II stopien anglistyki? Nie musiałabym dorabiać do tego podyplomówki pedagogicznej? (bo ta upoważnia do nauczania w szkole podstawowej jedynie czy jak?)

shesherlock
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-03, 15:58
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: shesherlock » 2017-05-04, 21:07

Dostałam też informację, że kształcenie nauczycielskie na II stopniu jest kontynuacją kształcenia z I stopnia. Jeśli go nie mam, nie mogę rozpocząć tej ścieżki.

Chyba widzę tylko takie rozwiązanie:
1,5 roku przygotowanie dydaktyczne do zawodu nauczyciela - podyplomowe
2,0 roku do mgra anglistyki

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2017-05-05, 09:00

shesherlock pisze:Dostałam też informację, że kształcenie nauczycielskie na II stopniu jest kontynuacją kształcenia z I stopnia. Jeśli go nie mam, nie mogę rozpocząć tej ścieżki.

Chyba widzę tylko takie rozwiązanie:
1,5 roku przygotowanie dydaktyczne do zawodu nauczyciela - podyplomowe
2,0 roku do mgra anglistyki


Proszę się zorientować, czy jakaś inna uczelnia nie robi całego przygotowania pedagogicznego na II stopniu filologii. Przepisy dopuszczają taką możliwość. Jest jeszcze teoretycznie opcja otrzymania zgody dziekana na indywidualny plan i program studiów, w ramach którego można zapisać się dodatkowo na zajęcia z przygotowania pedagogicznego na pierwszym stopniu. No ale zgodę na to otrzymuje się w wyjątkowych przypadkach.

Ponieważ obecnie przygotowanie pedagogiczne jest skonstruowane modułowo, to również zgodne z przepisami byłoby uzyskanie przygotowania pedagogicznego tylko na II stopniu do gimnazjum i liceum, ale bez możliwości uczenia w szkole podstawowej. To jednak też zależy od uczelni, bo uczelnia może, ale nie musi dać takiej możliwości.

W sytuacji, gdy oba powyższe warianty zawodzą, pozostaje w takim wypadku:
3) ukończyć filologię angielską na II stopniu bez przygotowania pedagogicznego, a po zakończeniu tych studiów zapisać się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego do nauczania języka angielskiego

albo

4) ukończyć dowolny kierunek II stopnia, zdobyć certyfikat CAE (to można zrobić równolegle), a po zakończeniu tych studiów zapisać się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego do nauczania języka angielskiego

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że wraz z reformą szkolnictwa znacznie zostanie utrudniony dostęp do zawodu stażystom - będzie dodatkowy egzamin oraz 2 razy dłuższy staż. Kto wie, czy sposób uzyskiwania przygotowania pedagogicznego również nie zostanie zmieniony - w kierunku utrudniającym zdobycie tegoż. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji najlepiej by było zdobyć uprawnienia pedagogiczne już teraz na studiach II stopnia.


Wróć do „Prawo oświatowe”